تخفیف 19% برای خرید بیش از 3 محصولاطلاعات بیشتر
×
محصولات کاناز
صفر تا صد همه اظهارنامه مالیاتی مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد ...
سلام به همه دوستان یکی از مباحث مهم در رشته حسابداری و حتی واحد مهم در دانشگاه ...
کتاب حقوق و دستمزد به زبان ساده در 353 نکته این کتاب چکیده و خلاصه نکات بسیاری ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد عضو بین المللی XBRL) به زبان ...
نویسنده: سید مصطفی هاشمی(عضو انجمن حسابداران خبره ایران -مدیر مالی و عضو XBRL) ...
نرم‌افزار حقوق و دستمزد کاناز نسخه 12.9 (نسخه آنتوریوم) به روزرسانی در تاریخ ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
حسابرسی پیشرفته: اصول حسابسازی در ایران و فنون رایانه ای کشف تقلب برای حسابرسان ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
این کتاب توانست ظرف 4 ماه به چاپ پنجم برسد و این یعنی نشان دهنده کاربردی و به ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد عضو بین المللی XBRL) به زبان ...
افزونه(Add-In) قدرتمند تبدیل‌تاریخ کاناز برای اکسل یکی دیگر از سری نرم افزارهای ...
این بار با یک محصول جدید و کاملا متفاوت در خدمت شما هستم. آموزش حسابداری ...
آموزش حسابداری بازرگانی خارجی(اعتبارات اسنادی) یا واردات یکی از موارد مهم و ...
کتاب حسابداری تسعیر ارز به زبان ساده و آموزش آن با نرم افزارهای حسابداری به ...
بدون شک نرم افزار نوسا یکی از قویترین و راحت ترین (user friendly) نرم افزارهای ...
سایت کاناز فیلم‌آموزش نحوه ارسال معاملات فصلی(آموزش معاملات فصلی) موضوع ماده ...
نویسنده: ایمان ثابتی بیلندی اندازه کتاب: وزیری نوع چاپ: سیاه و سفید تعداد ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت نرم افزار‌تبدیل‌اکسل‌به‌VCF کاناز(انتقال و ذخیره ...
نویسنده: سید مصطفی هاشمی(عضو انجمن حسابداران خبره ایران و عضو XBRL) اندازه ...
صفر تا صد حسابداری صادرات و رفع تعهد ارزی به زبان ساده و روان و کاملا کاربردی ...
نویسنده: ایمان ثابتی بیلندی اندازه کتاب: وزیری نوع چاپ: سیاه و سفید نوبت چاپ: ...
سایت کاناز اسپید اقدام به تهیه نرم افزار حذف و اصلاح نیم فاصله از فایل ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت فیلم‌ آموزش حسابداری حقوق و دستمزد با اکسل و نرم ...
سلام. من سید مصطفی هاشمی برای این ساعت فیلم‌ آموزش حسابداری حقوق و دستمزد با ...

کتاب مالیات برارزش افزوده در 186 نکته

کتاب مالیات بر ارزش افزوده در 186 نکته

محصولات متنوع و کاربردی حسابداری

کاناز اسپید » آموزش حسابرسی » پاسخ به سوال حسابدار رسمی

پاسخ به سوال حسابدار رسمی

   موضوع: آموزش حسابرسی

پاسخ به سوال حسابدار رسمی

سلام خدمت شما همه ی همراهان همیشگی 

برخی دوستان سوال کرده بودند در مورد برخی آزمون های حسابداران رسمی و خواسته بودند حالا پاسخ هایشان را بگوییم و دچار ابهام شده بودند.

من اینجا یک نمونه از این سوالات حسابداران رسمی انتخاب کرده بودم البته در کلیپ های آینده برخی از این سوالات را با هم بررسی می کنیم نقاط در واقع قوت و ضعف و ابهاماتی که کاربران دارند ولی الان یک سوالی را با هم بررسی می کنیم که خیلی هم دچار چالش شده بودند کاربران با هم سوال را ببینیم.


(حسابداران رسمی ، 1393)
1. کل دریافتی یک شرکت خارجی در سال 1392 بابت قرارداد منعقده در سال 1390 با یک شرکت خصوصی ایرانی در امور پیمانکاری ساختمانی مبلغ 8 میلیارد ریال بوده که بخشی از عملیات پیمانکاری را به یک شرکت پیمانکار ایرانی واگذار و از این بابت مبلغ 3 میلیارد ریال به پیمانکار مزبور پرداخت نموده است. درآمد مشمول مالیات شرکت خارجی و مالیات علی الحساب پیمانکار ایرانی به ترتیب چند میلیون ریال است؟
1) 960 و 75    2) 1600 و 150
3) 2400 و 300    4) 3200 و 600


پاسخ

خب همانطور که در سوال دیدید یک کاری بوده به یک پیمانکار خارجی در واقع که در ایران هم مقیم نبوده واگذار شده و هشت میلیارد تومان هم به این پیمانکار پرداخت کردند و این پیمانکار هم سه میلیارد تومان از این هشت میلیارد را به یک پیمانکار ایرانی داده که در واقع یک سری از این کارها را انجام بدهد طبق ماده 107 پیمانکار خارجی که وقتی در ایران کار و فعالیت انجام می دهد باید یک مالیات مقطوعی ازش کسر بشود و به اداره مالیات پرداخت بشود حالا دقت کنید این سوال حسابداران رسمی برای سال 93 بوده یعنی قبل از اصلاحیه سال 94 منتها ماده 107 قبل از اصلاحیه با ماده 107 الان خیلی تفاوت داشته در اونجا گفته بوده به طور مقطوع وقتی که پای کار پیمانکار خارجی واگذار می شود اون واگذارنده یا کارفرمای ایرانی باید از اون مبلغی که به پیمانکار خارجی می دهد 12 درصد را کسر بکند و به اداره مالیات پرداخت بکند اگر اون پیمانکار خارجی به یک پیمانکار دسته دوم کار را بدهد بابت اون پولی که به اون پیمانکار دست دوم می دهد باید 2.5 درصد بعنوان مالیات علی الحساب پرداخت بکند پس طبق این فرمولی که خدمتتان گفتم و با توجه به سال 93 جواب صحیح می شود گزینه ی اول یعنی همون 960 میلیون ریال و 75 چرا؟ بخاطر اینکه برای پیمانکار اول هشت میلیارد ریال بوده خب هشت میلیارد ریال یا هشت میلیارد تومن ضربدر 12 درصد می شود 960 میلیون ریال این میشه مالیاتی که باید از پیمانکار خارجی ما کم بکنیم یعنی این هشت میلیاردی که بهش می دهیم باید 960 تا از آن را کم بکنیم مابقی را به پیمانکار خارجی بدهیم وبقیه را مالیات پرداخت بکنیم باز هم می گویم این برای سال 94 به قبل است ماده ی قدیم قانون مالیات.

و پیمانکار داخلی که توی این سوال گفته بود سه میلیارد بهش دادیم چون سه میلیارد است ضربدر 2.5% علی الحساب می شود برای پیمانکار داخلی می شود علی الحساب برای پیمانکار خارجی می شود مقطوع برای پیمانکار داخلی می شود علی الحساب یعنی بعداً از مالیات های تشخیصی اش کسر می شود میشود هفتاد و پنج میلیون ریال.

جواب سوال گزینه اول است حالا دوستانی که می خواهند سوالات حسابداران رسمی را مطالعه بکنند من پیشنهاد می کنم که از سال های 95 به بعد را مطالعه بکنند چرا؟ چون سال 95 به قبل خیلی جاهای قانون فرق داشته با الان تغییرات قابل توجهی کرده است.

اما طبق قانون جدید یعنی اصلاحیه 94 به بعد اگر بخواهیم این سوال را بیاوریم برای اصلاحیه 94 به بعد این 2.5% دیگر حذف می شود این 2.5% حذف می شود خب فقط می مونه این قسمت اول اما این قسمت اول هم دیگه ما نرخ مقطوع 12% در متن ماده ی 107 جدید نداریم ماده ی 107 جدید یک آیین نامه تنظیم شده که اون آیین نامه اومده یک سری درصدهای مختلف را تنظیم کرده مثلاً گفته کارهای نقشه برداری این درصد یا کارهای مثلاً سینمایی این درصد کارهای ساختمانی این درصد توی این سوال چون گفته پیمانکار کارهای ساختمانی دارد انجام می دهد در این آیین نامه که سال 95 هم تصویب شده گفته کارهای ساختمانی 20% است پس بنابراین این طبق قانون جدید اگر بخواهیم این سوال را پاسخ بدهیم میشود هشت میلیارد ضربدر 20% که می شود صد و شصت یعنی ما از این هشت میلیاردی که می خواهیم به پیمانکار خارجی بدهیم قبل از اینکه کل آن را پرداخت بکنیم 160 تای آن را برای مالیات مقطوع ازش کسر می کنیم می دهیم به اداره مالیات مابقی را می دهیم به پیمانکار خارجی.

اما در متن قانون جدید ماده 107 ق.م.م به بعد دیگه این 2.5% حذف شده و هیچ اثری ازش نیست یعنی اگر پیمانکار خارجی کار را بدهد به پیمانکار ایرانی دیگر هیچ مالیات علی الحسابی نباید کسر بشود و اون مبلغی که به پیمانکار ایرانی می دهد اون دیگر در دفاتر می رود و بعداً مالیاتش طبق در واقع نظر گروه رسیدگی تعیین می شود.

اما در این آیین نامه جدید یعنی آیین نامه ماده 107 ق.م.م که در سال 1395 تصویب شد یک نکته خیلی مهم وجود دارد ممکنه خیلی هاتون سوال بکنید که خب پیمانکار خارجی هشت میلیارد گرفته سه میلیاردش را داده به پیمانکار داخلی که برایش کار انجام دهد آیا از این هشت میلیارد سه میلیارد کم می شود و بعد مالیاتش حساب می شود یا نه؟

درجا باید جواب بدهیم خیر توی این آیین نامه فقط یک استثنا آورده گفته اگر قراردادهای نفت و گاز که بسته می شود اونجا اگر پیمانکار خارجی پولی به پیمانکار داخلی می دهد اونجا بله اونجا اون پولی که به پیمانکار داخلی می دهد می تواند کم بکند و بعداً ضربدر این ضرایب بکند مالیاتش حساب بشود اما اگر غیر از قراردادهای نفت و گاز باشد نه ساختمانی باشد سینمایی باشد راه سازی باشد سد سازی باشد هرچی باشد بلااستثنا کل پولی که پیمانکار خارجی می گیرد باید ضربدر این نرخ ها بشود و مالیاتش حساب بشود فقط در قراردادهای نفت و گاز اون پولی که پیمانکار خارجی به پیمانکار ایرانی می دهد کم می شود مابقی اش ضربدر این درصدها می شود و مالیاتش حساب می شود 

نکته مهم اینجاست که ماده ی 107 یک مالیات تکلیفی است پس ماده ی 107 قانون مالیات های مستقیم یک مالیات تکلیفی است و برای پیمانکار خارجی می شود مالیات مقطوع چون پیمانکار خارجی در ایران دفاتر ندارد حوزه ی مالیاتی ندارد که بخواهد بعداً تشخیص بدهیم که بشود علی الحساب هرچی که کم بشود می شود مالیات مقطوعش و پیمانکار ایرانی هم که هرچی دریافت بکند که جزء دفاترش می آید و بعداً حالا موقع تشخیص مالیاتش تعیین می شود پس بنابراین همه ی سوالات حسابداران رسمی حالا در آینده چه سوالات جدید چه سوالات قدیم را ما بررسی می کنیم مطابقت می دهیم حالا اون ابهاماتی که برای دوستان را دارد را برطرف می کنیم. البته برخی سوالات در زمینه مالیات حقوق و حسابداری حقوق و دستمزد می باشد.

امیدوارم که این نکته هم مورد استفاده شما قرار گرفته باشد و موفق باشید.

سلام خدمت شما همه ی همراهان همیشگی برخی دوستان سوال کرده بودند در مورد برخی آزمون های حسابداران رسمی و خواسته بودند حالا پاسخ هایشان را بگوییم و دچار ابهام شده بودند. من اینجا یک نمونه از این سوالات حسابداران رسمی انتخاب کرده بودم البته در کلیپ های آینده برخی از این سوالات را با هم بررسی می کنیم ...
نظرات
ارسال نظر
تعداد بازدید: 296 نویسنده: سید‌مصطفی‌هاشمی نظرات: 0

مجوزهای سایت از وزارتخانه

مجوز سایت از وزارت ارشاد

فروشگاه آنلاین

فروشگاه محصولات آموزش حسابداری

نکات صوتی مالی و مالیاتی

پادکست 72- مشوق تبصره 2 ماده 38 ق.م.ا.ا
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 073
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 074
نکات صوتی حسابداری و مالیاتی
تماس با سید مصطفی هاشمی

رزومه کاری اینجانب

کاناز اسپید

دیکشنری 20 هزار واژه‌ای حسابداری

دیکشنری آنلاین حسابداری و حسابرسی

فیلم‌های آموزشی ما در آپارات

کانال کاناز اسپید در آپارات

ارتباط از طریق واتساپ

کاناز اسپید