این بار با یک سمینار کاربردی و حرفه‌ای دیگر در خدمت شما هستم. سمینار کاربردی و ...
بدون شک نرم افزار نوسا یکی از قویترین و راحت ترین (user friendly) نرم افزارهای ...
فیلم آموزش تهیه و ارسال لیست مالیات بر‌حقوق با نرم افزار و سامانه آنلاین(کاملا ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت فیلم‌ آموزش حسابداری حقوق و دستمزد با اکسل و نرم ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت فیلم‌ آموزش حسابداری حقوق و دستمزد با اکسل و نرم ...
کتاب حقوق و دستمزد به زبان ساده در 353 نکته نویسنده: سید مصطفی هاشمی(عضو انجمن ...
آموزش حسابداری بازرگانی خارجی(اعتبارات اسنادی) یا واردات یکی از موارد مهم و ...
آموزش حسابداری مالیات بر ارزش افزوده توسط سایت کاناز اسپید تهیه شده است. قانون ...
کتاب حسابداری تسعیر ارز به زبان ساده و آموزش آن با نرم افزارهای حسابداری به ...
سایت کاناز اسپید اقدام به تهیه نرم افزار حذف و اصلاح نیم فاصله از فایل ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت نرم افزار‌تبدیل‌اکسل‌به‌VCF کاناز(انتقال و ذخیره ...
سایت کاناز فیلم‌آموزش نحوه ارسال معاملات فصلی(آموزش معاملات فصلی) موضوع ماده ...
افزونه(Add-In) تبدیل تاریخ کاناز برای اکسل یکی دیگر از سری نرم افزارهای کاربردی ...
دانلود نرم افزار متااستاک 11( نرم افزار تحلیل تکنیکال بورس) به همراه فیلم آموزش ...
نرم‌افزار حقوق و دستمزد ﮐﺎﻧﺎﺯ نرم افزاری جامع و کامل می باشد که در عین سادگی، ...
سایت کاناز اسپید اقدام به تهیه فیلم آموزش تهیه و ارسال لیست بیمه با نرم افزار و ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت نرم افزار ارسال ایمیل انبوه(تبلیغاتی) کاناز را ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت  نرم افزار ارسال مطلب اتوماتیک به کانال ...
نرم افزار استخراج ایمیل و موبایل ژالان ابزاری قدرتمند برای استخراج آدرس ایمیل ...

فیلم‌های ناب مالیاتی و حسابداری

صفحه آموزش حسابداری در اینستاگرام

نکات صوتی مالی و مالیاتی

نکته صوتی مالیاتی 41
نکته صوتی مالیاتی 42
نکته صوتی مالیاتی 43
نکته صوتی مالیاتی 44
نکته صوتی مالیاتی 45
نکته صوتی مالیاتی 46
نکته صوتی مالیاتی 47
نکته صوتی مالیاتی 48
نکته صوتی مالیاتی 49
نکته صوتی مالیاتی 50
نکته صوتی مالیاتی 51
نکته صوتی مالیاتی 52
نکته صوتی مالیاتی 53
نکته صوتی مالیاتی 54
نکات صوتی حسابداری و مالیاتی

گروه تلگرامی آکادمی مالیاتی

تقلب و تحلیل شبکه های اجتماعی

دکتر شکراله خواجوي، استاد حسابداري دانشگاه شیراز، دکتر رضا تقی زاده، دکتراي حسابداري دانشگاه شیراز، دکتر محمد صادق زاده مهارلوئی، دکتراي حسابداري دانشگاه شیراز


تقلب یکی از مهم ترین تهدیدهایی است که در عصر حاضر سازمان ها با آنها مواجه اند. پژوهش ها نشان داده است که در زمینه تقلب، مهم ترین عامل، انسان می باشد. از سوی دیگر، روانشناسی اجتماعی بیان می کند که حضور و تاثیر دیگران بر رفتار انسان اثرات عمده ای داشته و جزء عوامل موثر تشکیل دهنده رفتار انسان است. در این پژوهش ها کنشگران و بازیگران را نه به عنوان افراد مستقل، بلکه به عنوان افراد تثبیت شده ای در سیستم ها و شبکه های اجتماعی در نظر می گیرند. یکی از تکنیک های جدید در زمینه مطالعه این روابط، تحلیل شبکه اجتماعی است. تحلیل شبکه اجتماعی، تکنیکی است که روابط بین افراد را در یک مساله خاص تجزیه و تحلیل می کند و به اندازه گیری جنبه های اجتماعی، به منظور شناسایی و درک روابط میان آنها می پردازد. هدف این پژوهش تشریح کاربرد تحلیل شبکه های اجتماعی در بررسی تقلب است.


مقدمه

در سال های اخیر، بازارهای مالی ایالات متحده با افشای متعدد اعمال متقلبانه برخی شرکت ها به طور جدی متضرر شده اند. ولدكام، انرون، آدلفيا، گلوبال کروسینگ و تایكو فقط تعداد اندکی از رسوایی های صورت های مالی هستند که بازار سهام را دچار نوسان کرده و باعث سلب اعتماد عمومی شده اند. از سوی دیگر، این رسوایی ها زیان هایی جبران ناپذیر بر سرمایه گذاران وارد آورده و توان رقابت میان آنها را از بین برده است. بسیاری از این رسوایی ها به پس انداز افراد، مزایای بازنشستگی، آموزش دانشگاهی و امنیت آینده آنها نیز زیان زده است. اما به جز این گروه ها، مدیران و سایر کارکنان وکیلان، حسابرسان و حسابداران نیز هر کدام به نحوی از این تقلب ها آسیب دیده اند. در پاسخ به رسوایی انرون، انجمن حسابداران رسمی آمریکا بیانیه زیر را منتشر کرده است: 

«حرفه ما از اعتبار خاصی برخوردار است و بیش از هزاران سال است که در خدمت منافع همگانی قرار دارد ولی ننگ فروپاشی انرون در زمانی اندک، بسیاری از دارایی های مهم ما از جمله اعتماد عمومی را از میان برد. نتیجه این رسوایی ها این بود که بسیاری از مدیران، سرمایه گذاران، حسابداران، مدیران منابع انسانی، مسئولان اجرایی و دیگران، از خود بپرسند که چگونه این تقلب ها صورت می پذیرند و تا چه اندازه می توان از زیان های آینده اعمال متقلبانه شرکت ها جلوگیری کرد؟ . نتایج پژوهش ها، عوامل افزایش تقلب در سازمان ها را، افزایش پیچیدگی سازمان ها و سیستم ها، تغییر در فعالیت ها و فرآیندهای سازمان گسترش معاملات، کنترل های داخلی غیر موثر و در زمان نامناسب و ... معرفی می کند. این گسترش و پیچیدگی سازمان ها فرصت را برای متقلبان فراهم کرده که بتوانند به استفاده های سودجویانه خود ادامه دهند. این تقلب ها، علاوه بر ضررهای مادی و اقتصادی، اثرات روانی مختلفی نیز بر سازمان ها و همچنین مشتریان وارد کرده است. 

وقتی موضوع تقلب عنوان می شود باید به طور ناگزیری عوامل انسانی نیز مطرح شود. بنابراین نیاز است تا از یک دیدگاه رفتاری نیز انگیزه های متقلبان را درک کرد. فریمن (۲۰۰۴)، بیان می کند اکثر پژوهش های اجتماعی، تنها بر رفتار افراد تمرکز می کنند و بخش اجتماعی رفتار، یعنی بخشی که مرتبط با شیوه تعامل و ارتباط افراد با یکدیگر و همچنین تأثیر آنها بر روی یکدیگر است، را نادیده می گیرند 

در همین راستا در دهه گذشته یک جابه جایی کلی در تحقیقات مدیریت به سوی تئوری های رابطه ای سازمانی، که کنشگران و بازیگران را به عنوان افراد مستقل در نظر نمی گیرد، بلکه آنها را به عنوان افراد تثبیت شده در سیستم های شبکه اجتماعی می داند، رخ داده است. دیدگاه شبکه اجتماعی در مقایسه با تئوری هایی که به بررسی افراد بر طبق صفاتشان از قبیل جنس، سن، تحصیلات یا اشتغال می پردازد، بر این که چگونه روابط بین مؤسسات از قبیل اشخاص، واحدهای کار کردی با سازمان ها بر روابط و خروجی ها تأثیر می گذارند، تمرکز می کند. مفهوم شبکه بسیار گسترده بوده و می تواند به بسیاری از پدیده ها، جایی که مجموعه ای از روابط به منظور شناسایی کنشگران به کار می رود، اطلاق شود. همچنین، دیدگاه شبکه، مجموعه ای از روش ها را برای تجزیه و تحلیل ساختار کلی از عناصر اجتماعی و همچنین تئوری های متنوعی که توضیح دهنده الگوهای مشاهده شده در این ساختار هستند، فراهم می آورد. 

تحلیل شبکه های اجتماعی، سازمان ها، گروه ها و اشخاص در سراسر جهان را به یکدیگر متصل می کند. تحلیل چنین شبکه هایی یک قابلیت مهم در بسیاری از سازمان ها شده است. به عنوان مثال شرکت ها از تحلیل شبکه های اجتماعی به منظور گرفتن تصمیمات در مورد اجاره دادن یا فروش، بهینه کردن گردش اطلاعات بین کارکنان و استفاده بیشتر از استعدادها و ایده های موجود کارکنان درون سازمان استفاده می کنند، تصمیم گیری در زمینه هایی چون ارزیابی تخصصی، تحقیقات جرم شناسی و درک جامعه، به طور فزاینده ای بر تحلیل شبکه های اجتماعی تکیه می کند.

تحلیل شبکه های اجتماعی روشی است که روابط بین افراد را در یک مسئله خاص تجزیه و تحلیل می کند و به اندازه گیری جنبه های اجتماعی و جامعه ای به منظور شناسایی و درک روابط بین آنها می پردازد . یک شبکه به عنوان مجموعه ای از گره های متصل به وسیله خطوط تعریف می شود. گره ها معمولاً کنشگران هستند و می توانند مردم، گروه ها، سازمان ها یا سیستم های اطلاعاتی باشند. روابط یا یال ها کنشگران را به یکدیگر متصل کرده و می توانند در محتوا، جهت و قدرت روابط با هم تفاوت داشته باشند که هر کدام از آنها می تواند پویایی شبکه را تحت تأثیر قرار دهند . محتوای گره ها اشاره به منابع معاوضه شده یا تعهدات عادی از قبیل اطلاعات، پول، نصیحت یا خویشاوندی دارد. جهت یال ها نشان دهنده گیرنده و دهنده منابع است. همچنین در بعضی از شبکه ها، صفات مشترک از قبيل جنس یا عضویت مشترک در یک تیم، جهت یال ها نامشخص است ولی قدرت نسبی یال ها بستگی به سطح فعالیت از قبیل کمیت ارتباطات با شدت آنها از جمله تأثیرات اجتماعی اعمال شده به وسیله گره دارد و نشان دهنده این است که یال ها می توانند ارزش گذاری یا وزن دهی شوند. به عنوان مثال قدرت نسبی خطوط می تواند نشان دهنده میزان انرژی، شدت احساسات، صمیمیت، تعهد یا اعتماد بین اعضا باشد، خطوط نسبی اغلب در مطالعات مدیریتی به عنوان جنبه مهمی از تأثیرات اجتماعی، از قبیل تنبيهات اجتماعی یا بی اعتنایی و طرد که می توانند اعمال کنترل کنند، مورد مطالعه قرار می گیرد [. دیگر جنبه های تأثیر اجتماعی، پرورش دهنده ارتباط و رفتار اجتماعی در شبکه از قبیل اعتماد، شناسایی، نفوذ اطلاعات و تعهد می باشد.

هر گره یک شبکه متفاوت را مشخص می کند و هنگامی که بعضی از گره ها به هم ارتباط پیدا می کنند فرض می شود که گره ها به طور متفاوتی عمل کنند. فرض نمی شود که همه گره ها دارای خروجی مثبت باشند، به عنوان مثال پژوهش های شبکه اغلب به منظور رسم گردش بیماری ها یا شبکه های تروریستی استفاده می شود. بنابراین، بعضی از پژوهش های شبکه بر روی اینکه چگونه گردش منابع را از طریق شبکه بهبود دهیم (مثل اینکه یک سیستم اطلاعاتی حسابداری جدید اتخاذ کنیم) یا چگونه گردش منابع در درون یک شبکه را مختل کنیم (مثل بیرون کشیدن گره های کلیدی در شبکه های تقلب) تمرکز می کنند. با توجه به اینکه چه تئوری اتخاذ شود، بعضی از پژوهش ها به بررسی متغیرهای شبکه به عنوان متغیرهای مستقل که باعث ایجاد نتایجی می شوند، می پردازند (مثل اتخاذ یک تکنولوژی یا عملکرد بهبود یافته)، در حالی که دیگر مطالعات به بررسی متغیرهای شبکه به عنوان متغیرهای وابسته پرداخته و به دنبال دلایل زیربنایی الگوهای شبکه، اینکه شبکه ها چگونه خواهند بود و چگونه در گذر زمان تغییر خواهند کرد، می پردازند. 

تحلیل شبکه به عنوان یک تکنیک در جامعه شناسی ، انسان شناسی ، جغرافيا ، روانشناسی اجتماعی، جامعه شناسی زبان ، علوم ارتباطات ، علوم اطلاعات ، مطالعات سازمانی ، اقتصاد ، زیست شناسی مدرن و حسابداری به کار رفته است. بنابراین، هدف این مقاله، پیشنهاد و آشنایی با تحلیل شبکه های اجتماعی، به عنوان یک روش جدید که دارای پتانسیل بالا برای کشف تقلب های حسابداری است، می باشد. 

تعریف تقلب 

تقلب شامل اقدامات عمدی است و انسانی مرتکب آن می شود که شروع به استفاده از فریب، نیرنگ و حیله گری کرده است و می تواند در دو گونه از ظاهرسازی طبقه بندی گردد: اظهار کذب و پوشیده داشتن حقیقت، تقلب یک تلاش انسانی است که فریب، شدت گرفتن آرزو، ریسک دستگیری، تخطی از اعتماد، توجيه عقلی و مواردی از این دست را شامل می شود . تقلب اقدامات نامناسبی است که منجر به اظهار غلط با اهمیت در صورت های مالی می شود . انجمن بازرسان رسمی تقلب آمریکا (ACFE) (۲۰۰۸)، نیز تقلب را این گونه تعریف می کند: «تقلب در برگیرنده تمام ابزارهای گوناگونی که ساخته انسان است و یک فرد با استفاده از آن مزیتی را نسبت به دیگری از طریق توصیه های دروغین یا کتمان حقیقت کسب می کند و شامل تمام رویدادهای ناگهانی، ترفندها، حیله گری ها یا مخفی کاری ها و دیگر راه های غیر منصفانه، برای فریب دیگری است.». پس از تعریف واژه تقلب، بایستی به تعریف متقلب پرداخت. هنگامی که بحث تقلب مطرح می شود، اصطلاح جرایم اداری یا مجرمان یقه سفید بسیار به چشم می خورد. ادوین ساترلند (۱۹۴۹) جرم اداری را جرمی تعریف می کند که توسط یک شخص با احترام و جایگاه اجتماعی بالا در جریان حرفه اش صورت می گیرد. به عبارت دیگر جرمی که توسط افرادی که لباس رسمی برای کار می پوشند و با قلم یا پایانه های رایانه ای سرقت می کنند، انجام می گیرد. به طور کلی طیفی از جرم های بدون خشونت را در بر می گیرد که معمولاً در موقعیت های تجاری برای منفعت مالی روی می دهد.

می توان اشکال مختلف تقلب را در حوزه مالی مشاهده کرد. صورت های مالی متقلبانه ؛ تقلب کارکنان، فروشنده، مشتری، تقلب های سرمایه گذاری، تقلب های ورشکستگی و مواردی از این دست نمونه هایی از انواع تقلب می باشد. جدول شماره یک فراوانی انواع تقلب را بر مبنای گزارش انجمن بازرسان رسمی تقلب ارائه می دهد. 


انواع تقلب

فراوانی مشاهده در نمونه ها

میانگین زیان در هر مورد (دلار)

فساد مالی

27,4 درصد

375 هزار

سوء استفاده از دارایی ها

88,7 درصد

150 هزار

تقلب در گزارشگری مالی

10,4 درصد

2 میلیون


می توان تقلب را بر حسب مفاهیم سازمانی که در آن رخ می دهد و ماهیت روابط بین متقلبان و قربانیان طبقه بندی نمود. در این طبقه بندی چهار دسته زیر قابل مشاهده است [۱۵]: 

1. تقلب در سازمان توسط روسا و مدیران ارشد خود سازمان. مانند تقلب در برابر سهامداران و اعتباردهندگان توسط رؤسای بلند پرواز و منحرف. 

۲. تقلب در برابر سازمان توسط یک مشتری (خارجی) یا کارکنان (داخلی). مواردی چون اختلاس، تقلب در بیمه، فرار مالیاتی و سایر تقلب ها در برابر دولت در این دسته جای می گیرد.

3. تقلب در برابر یک فرد توسط فردی دیگر به صورت چهره به چهره. برای نمونه تقلب کارکنان فروش، به وسیله مشاوره های سرمایه گذاری گمراه کننده به مشتریان در این دسته جای دارند.

4. تقلب در برابر گروهی از افراد به وسیله رسانه های مکتوب و الکترونیکی و یا سایر وسایل غیرمستقیم. هرچند باید در نظر داشت این مجرم می تواند یک شخص حقیقی و یا حتی یک شخص حقوقی باشد. از دیدگاه جرم شناسی، جرایم اداری در سه عامل به خوبی قابل شرح است: یک منبع از متجاوزان با انگیزه، در دسترس بودن اهداف مناسب، نبود نگهبانان لایق و سیستم کنترلی.

نرخ جرایم اداری مستقیماً با منبع فرصت های جرم و با منبع افراد و سازمان های مستعد و انگیخته جهت بهره برداری تغییر می کند. نرخ و شیوه جرایم اداری به صورت عکس با شدت و سخت گیری اجرای قانون تغییر می کند. به طور کلی نوسان های چرخه های تجارت و فرهنگ های جرم خیز که با هنجارهای پذیرفته شده رفتاری اجتماعی، اخلاقی و قانونی ناسازگار است، با افزایش میزان جرایم اداری وابسته است. جرایم اداری مشکل تحت پیگرد قرار می گیرد، زیرا اغلب مرتکب شوندگان اعضای خود سازمان هستند و فاقد سوء پیشینه اند. برخی مرتکب شوندگان تقلب برای پنهان کردن فعالیت شان و نابودسازی و شواهد و انقطاع زنجیره عطف حسابرسی مراقبت زیادی می کنند. بسیاری از جرم های اقتصادی و شرکتی با وجود پیامدهای مالی عمده تحت تعقیب قرار نگرفته اند و جرایم اداری یک ریسک مدیریت نشده بزرگ در سازمان ها باقی مانده است. مدیران و متصدیان مالی در حالی که کلاهبرداری هایشان هزاران زندگی را نابود کرده، به طور تاریخی محکومیت های نسبتاً سبکی را داشته اند . برخی از صاحب نظران این برخورد مسامحه کارانه جامعه با جرایم اداری را نوعی ناهنجاری اجتماعی ناشی از تحسین هوش متقلبان می دانند . 

تحلیل شبکه های اجتماعی برای پیش بینی، شناسایی و جلوگیری از تقلب 

اخيراً، پژوهشگران از تحلیل شبکه های اجتماعی به عنوان ابزاری برای بررسی یکی از قدیمی ترین جنایات حسابداری در تاریخ بشر یعنی تقلب استفاده کرده اند. تقاطع بلوغ نسبی تحلیل شبکه های اجتماعی، ضبط الکترونیکی داده ها، و منافع عمومی منجر به ایجاد طوفان کامل از نوعی که به طور گسترده ای به رسوایی انرون معروف شد، گشت. پرونده های پست الکترونیکی بررسی شده توسط وزارت دادگستری، که بعداً به عنوان «جسد انرون» منتشر شد به پژوهشگران این اجازه را داد تا به بررسی الگوی ارتباطی و همکاری میان کنشگران مختلف در این تقلب بپردازند. تلاش های اولیه نشان دادند که چگونه الگوهای ارتباط و همکاری در هنگام ارتکاب تقلب تغییر می کنند. 

در حالی که کارهای اولیه در استفاده از تحلیل شبکه های اجتماعی برای بررسی تقلب تا حد زیادی دارای ماهیت اکتشافی بود، توانایی بالقوه جهت ترکیب نظریه های ارتباطات و تعاملات با شبکه های اجتماعی برای بررسی تقلب در راه هایی که قبلاً ناشناخته بود، وجود دارد. به جای بررسی روابط بین اعضای یک شبکه، ممکن است بتوان با استفاده از انواع مختلفی از یال های میان اعضای یک شبکه اجتماعی و شناسایی ویژگی های ساختار اجتماعی درون آن شبکه ها، که ممکن است تأثیری بر تسهیل کردن یا ممنوع کردن فرصت های تقلب داشته باشند، به بررسی اینکه چگونه ارتکاب تقلب تسهيل می شود، پرداخت. 

پژوهش گران سیستم های اطلاعاتی حسابداری و حسابرسی می توانند به چند نظریه قابل اجرا از روانشناسی اجتماعی و حوزه جرم شناسی به منظور درک بهتر اینکه چگونه تقلب از طریق شبکه های اجتماعی در درون یک سازمان و یا در محدوده ارتباط میان کارکنان و مشتریان انجام می شود توجه کنند، به عنوان مثال، نظریه سرمایه اجتماعی ابداع شده توسط ناهاپیت و گوشال (۱۹۹۸) در پژوهش کاتز (۲۰۰۲) به منظور نشان دادن اینکه یک رابطه منفی بین سرمایه اجتماعی و فعالیت های خلاف کارانه در درون یک جامعه وجود دارد، استفاده شد. سامپسون و لاب (۱۹۹۳) و کاتز (۲۰۰۰) نشان دادند که هرگاه سرمایه اجتماعی در درون یک جامعه افزایش می یابد، نه تنها از جرم و جنایت به احتمال زیاد کاسته می شود بلکه ظرفیت همدلی در میان اعضای جامعه نیز افزایش می یابد. با اتکا به این درک و استفاده از آن در ساختار شبکه های خلاق کار، ممکن است قادر به درک چگونگی ارتباط اعضای جامعه با فعالیت های دیگر که موجب افزایش سرمایه اجتماعی در دسترس در درون جامعه می شود، شد، و پس از آن، به ایجاد مواقع برای رفتارهایی که منجر به تشویق فرصت های تقلب، و یا به عبارت دیگر مضر برای جامعه هستند، پرداخت. 

شاید جذاب ترین نظری که در آن به بررسی شبکه های تقلب پرداخته شده است توسط نظریه بهم ریختگی های اجتماعی (آشوب) ارائه شده باشد، که در آن ویژگی های رفتار جنایت کارانه، به شکست روابط اجتماعی که به طور سنتی منافع متقابل را در میان اعضای جامعه ایجاد می کند، نسبت داده می شود. انگاره اصلی و کلیدی تئوری آشوب این است که در هر بی نظمی، نظمی نهفته است. به این معنا که نباید نظم را تنها در یک مقیاس جستجو کرد. هنگامی یک سیستم را غیرقابل پیش بینی (نامنظم) می نامند که تعیین جایگاه بعدی آن غیرممکن باشد و هیچ گونه امکان پیش بینی در مورد آن وجود نداشته باشد. چنین سیستمی، هرگز دو بار در یک مکان فرود نمی آید. اما طبق نظریه آشوب اگر ما چنین سیستمی را برای مدت کافی تحت نظر قرار دهیم، با بررسی حالات سیستم در زمان های متفاوت، متوجه می شویم که سیستم مذکور همواره نظم ذاتی خودش را به نمایش می گذارد. حتی غیر قابل پیش بینی ترین (آشفته ترین) سیستم ها نیز همواره در محدوده مرزهای معینی حرکت می کنند و هرگز از آن خارج نمی شوند؛ پدیده ای که در مقیاس محلی، کاملاً تصادفی و غیرقابل پیش بینی به نظر می رسد چه بسا در مقیاس بزرگتر، کاملاً پایا و قابل پیش بینی باشد. معمولاً در درون بی نظمی و آشوب الگویی از نظم وجود دارد. نظریه بهم ریختگی های اجتماعی (آشوب) که برای اولین بار توسط شاو و مک کی (1969) بیان شد، نشان می دهد که هرگاه میزان فعل و انفعالات در میان اعضای یک جامعه و همچنین ساختار یافتگی شان کمتر شود و منافع کمتری نیز برای آنها داشته باشد، کنترل های اجتماعی که به منظور تحت تأثیر قرار دادن اقدامات اعضا ایجاد شده اند، تضعیف شده و در نتیجه فرصت برای رفتار سهل انگارانه و یا جنایت کارانه ایجاد می شود. در شرایط کاربرد مستقیم آن به فعالیت های کلاهبردارانه، تئوری بهم ریختگی های اجتماعی بیان می کند که شبکه های اجتماعی که محدود به روابط قوی بین اعضا هستند احتمال بیشتری دارد که آلوده به جرم شوند. اگر به اعضای شبکه با ارتباطات ضعيف، فشار وارد شود، موقعیت لازم را برای بهره برداری از عدم وجود کنترل های اجتماعی موجود در داخل شبکه و منطقی کردن رفتار خود با توجه به آن پیدا می کنند . نگاره ۱ بیانگر این رابطه است.

 

نگاره 1- کنترل های اجتماعی - نظریه آشوب 


کنترل های اجتماعی و تقلب که به وسیله تئوری بی نظمی اجتماعی توضیح داده می شود

یکی دیگر از کاربردهای بالقوه نظریه بهم ریختگی اجتماعی، بررسی تقلب مربوط به شبکه های جنایی در ارتباط با شناسایی و درک ساختارهای تبانی در میان اعضای شبکه های اجتماعی است. در نظریه مبادله هومنز، بیش از آن که روابط گروهی و نهادی قابل طرح باشند، رابطه فرد با فرد مطرح می شود و تأکید اساساً بر فرد با روابط میان دو فرد است؛ لیکن هر نظریه جامعه شناختی باید به واحدهای جمعی بیش از دو نفر نیز توجه کند. هومنز نیز از سطح مبادله فرد با دیگری فراتر رفته و در نظریه خود، مسأله نهادها، گروه ها و زیر نهادها را هم مورد بررسی قرار داده است . هومنز معتقد است نهادهای اجتماعی بر همان اصول اساسی مبادله استوارند و رفتارهای میان دو فرد و تفاوت آنها، صرفاً در این است که نهادها، شبکه روابط بسیار پیچیده تری را شامل می شوند؛ که به پیچیدگی فعالیت ها و روابط غیر مستقیم مبادله مربوط می شود.» . در واقع تئوری مبادلات اجتماعی بیان می کند که تمام مبادلات، از جمله مبادلات اجتماعی، در ارتباط با تجزیه و تحلیل هزینه و فایده در مقایسه با جایگزین ها است . فرضیات اصلی زیربنای این که چرا افراد در مبادله اجتماعی وارد می شوند این است که آن ها سود، اعتبار، نفوذ و یا پاداش های دیگری را در رابطه متقابل پیش بینی می کنند. در حالی که متراکم بودن ساختار شبکه، گردش اطلاعات در مورد شهرت و اقدامات کنش گران را تسهیل می کند، این روابط قوی در شبکه نیز انتظارات تعهد و روابط متقابل را بالا برده و باعث می شود که احتمال وارد شدن آنها در فعالیت های جنایی بیشتر شود. اگر چه تنها و به طور غیرمستقیم با شواهد به دست آمده از ایمیل های شرکت انرون، امکان یک رابطه غیرخطی میان فعالیت های اجتماعی و ساختار فعالیت های مجرمانه، (که به موجب آن عدم وجود روابط اجتماعی منجر به درگیر شدن فرد در فعالیت های جنایی در درون یک شبکه می شود) وجود دارد، اما فراوانی بیش از حد روابط اجتماعی نیز، منجر به تبانی میان کسانی که متمایل به جرم هستند، می شود . نگاره ۲ این رابطه بالقوه را نشان می دهد. تحقیقات اکتشافی در این باره می توانند مفید باشند.


نگاره ۲. کنترل های اجتماعی و ساختار فعالیت های تبهکارانه

در حالی که ادبیات موجود مربوط به نظریه بهم ریختگی اجتماعی عمدتاً متمرکز بر توضیح رفتارهای جنایی در میان محله ها و شبکه های اجتماعی که در فضاهای فیزیکی رخ می دهد، است، امکان استفاده از این نظریه به منظور بررسی و پژوهش در مورد تقلب ها و پیشگیری از آنها در شبکه اجتماعی دیجیتال نیز وجود دارد. یکی دیگر از حوزه های پژوهش که تحلیل شبکه های اجتماعی می تواند برای شناسایی تقلب به کار رود، علاوه بر الگوی معاملات، افزودن ویژگی های مشترک در میان کنش گران و در یک محیط زوجی برای کمک به شناسایی تقلب است. به عنوان مثال، با استفاده از ردیابی داده های الکترونیکی از سیستم های اطلاعاتی حسابداری، تحلیل شبکه های اجتماعی می تواند نواحی معاملاتی با حجم بالا و پایین را کشف کند و به مقایسه معاملات میان گره ها که ارتباط زیادی با هم دارند، در مقابل گره هایی با ارتباطات کم، و همچنین به اشتراک گذاری برخی از ویژگی های معمول که ممکن است به طور بالقوه برای شناسایی الگوهای فعالیت های متقلبانه به کار رود، بپردازد .

نتیجه گیری 

تقلب یکی از مهمترین تهدیدهایی است که در عصر حاضر سازمان ها با آنها مواجه اند. با افزایش شمار تقلب ها، استفاده از تکنیک هایی که بتوانند در کشف تقلب به کار آیند، اهمیتی وافر پیدا کرده است. پژوهش ها نشان داده است که در زمینه تقلب، مهم ترین عامل، انسان می باشد. همچنین نتایج پژوهش های روانشناسی اجتماعی نشان داده است که حضور و تاثیر دیگران بر رفتار انسان اثرات عمده ای داشته و جزو عوامل موثر تشکیل دهنده رفتار انسان می باشد. 

از طرفی، تکنیک تحلیل شبکه های اجتماعی روشی است که روابط بین افراد را در یک مسئله خاص تجزیه و تحلیل می کند و به اندازه گیری جنبه های اجتماعی و جامعه ای به منظور شناسایی و درک روابط بین آنها می پردازد. همچنین، دیدگاه شبکه، مجموعه ای از روش ها را برای تجزیه و تحلیل ساختار کلی از عناصر اجتماعی و همچنین تئوری های متنوعی که توضیح دهنده الگوهای مشاهده شده در این ساختار هستند، فراهم می آورد. به عنوان مثال پژوهش های شبکه اغلب به منظور رسم گردش بیماری ها یا شبکه های تروریستی استفاده می شود. بنابراین، بعضی از پژوهش های شبکه بر روی اینکه چگونه گردش منابع در درون یک شبکه را مختل کنیم (مثل بیرون کشیدن گره های کلیدی در شبکه های تقلب)، تمرکز می کنند. در این پژوهش نیز به تشریح کاربرد تحلیل شبکه های اجتماعی در بررسی تقلب و ابعاد آن پرداخته شد.

تعداد بازدید: 204 زمان‌ارسال: 10 فروردین 1398 نویسنده: سید‌مصطفی‌هاشمی نظرات: 0

ارسال نظر

مجوز سایت از وزارت ارشاد

مجوز سایت از وزارت ارشاد

محصولات متنوع و کاربردی حسابداری

تماس با سید مصطفی هاشمی

رزومه کاری اینجانب

1398discount.gif

ارتباط از طریق واتساپ

کاناز اسپید

فیلم‌های آموزشی ما در آپارات

کانال کاناز اسپید در آپارات

دیکشنری 20 هزار واژه‌ای حسابداری

دیکشنری آنلاین حسابداری و حسابرسی

آمار کاربران سایت