محصولات کاناز
نویسنده: ایمان ثابتی بیلندی اندازه کتاب: وزیری نوع چاپ: سیاه و سفید تعداد ...
نرم‌افزار حقوق و دستمزد ﮐﺎﻧﺎﺯ نرم افزاری جامع و کامل می باشد که در عین سادگی، ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
آموزش حسابداری بازرگانی خارجی(اعتبارات اسنادی) یا واردات یکی از موارد مهم و ...
نویسنده: سید مصطفی هاشمی(عضو انجمن حسابداران خبره ایران و عضو XBRL) اندازه ...
صفر تا صد حسابداری صادرات و رفع تعهد ارزی به زبان ساده و روان و کاملا کاربردی ...
سایت کاناز فیلم‌آموزش نحوه ارسال معاملات فصلی(آموزش معاملات فصلی) موضوع ماده ...
نویسنده: ایمان ثابتی بیلندی اندازه کتاب: وزیری نوع چاپ: سیاه و سفید نوبت چاپ: ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت نرم افزار‌تبدیل‌اکسل‌به‌VCF کاناز(انتقال و ذخیره ...
بدون شک نرم افزار نوسا یکی از قویترین و راحت ترین (user friendly) نرم افزارهای ...

کتاب آموزش دادرسی مالیاتی باآموزش لایحه نویسی

پیج اینستاگرام کاناز اسپید

محصولات متنوع و کاربردی حسابداری

دیکشنری 20 هزار واژه‌ای حسابداری

دیکشنری آنلاین حسابداری و حسابرسی

فیلم‌های آموزشی ما در آپارات

کانال کاناز اسپید در آپارات
کاناز اسپید » آموزش حسابرسی » فناوری زنجیره بلوک-بلاک چین- و اقدامات 4 موسسه بزرگ حسابرسی

فناوری زنجیره بلوک-بلاک چین- و اقدامات 4 موسسه بزرگ حسابرسی

   موضوع: آموزش حسابرسی

فناوری زنجیره بلوک-بلاک چین- و اقدامات 4 موسسه بزرگ حسابرسی


بر گرفته از نشریه حسابدار شماره 311 و 312 انجمن حسابداران خبره ایران -نوشته حمید فوادزی

زنجیره ی بلوک-بلاک چین (Block Chain) را اولین بار در سال 1991 گروهی از پژوهش گران با ترکیب سه تکنولوژی جداگانه و منحصر به فرد به وجود آوردند :« کلید عمومی رمزنگاری شده»(public key) یک کد رمزنگاری شده ی منحصر به فرد که به منظور انجام معامله از جانب طرفین معامله ارائه میشود)، «شبکه ی همتا به همتا» (شبکه ی Peer-to-Peer  سامانه ای که به هر فردی اجازه می دهد تا با افراد دیگر تعامل مستقیم داشته باشد و به طرف سوم نیازی ندارد) و "برنامه ی نرم افزاری" به  منظور زمان بندی اسناد دیجیتال. زنجیره ی بلوک را میتوان به شکل دفتر کل حسابداری که بین تعداد زیادی رایانه ی توزیع شده یا بانک اطلاعاتی غیرمتمرکز که آمار تمامی تراکنش ها را در خود ثبت و بایگانی می کند، فرض کرد. بنابراین زنجیر ه ای از بلوک هاست که در هر بلوک تعدادی تراکنش وجود دارد و اطلاعات این تراکنش ها وارد یک تابع ریاضی با الگوریتم یکطرفه و با ورودی و خروجی مشخص می شود که جهت حرکت از ورودی به سمت خروجی است.

توضیح این که هر بلوک دارای سه جزءِ اصلی داده(Data)، هش بلوک(Hash) و هش بلوک قبلی (Hash of previous block) است. داده ی ذخیره شده به نوع بلوک بستگی دارد، به طور نمونه در داده ی مرتبط با زنجیره ی بلوکِ ارزِ رمز پایه ی بیت کوین، جزئیاتی در مورد تراکنش از قبیل مشخصات فرستنده، گیرنده و میزان سکه ی مورد مبادله را ذخیره می کند، هش برای هر بلوک مانند اثرانگشت برای انسان هاست که هم منحصر به فرد است و هم با هر تغییری در داخل بلوک نیز هش تغییر می کند. هش بلوک قبلی در ایجاد زنجیر های از بلوکها مؤثر است که این تکنیک باعث ایجاد امنیت زیاد این فناوری می شود، چرا که با هر تغییری در هر کدام از بلوکها کلیه ی بلوکهای بعدی فاقد اعتبار می شوند. وقتی یک بلوک حل می شود، همه ی تراکنش ها تأیید می شود و هر کامپیوتری که زودتر به جواب الگوریتم برسد، به آن جایزه تعلق می گیرد. به بیان ساده تر، زنجیره ی بلوک شبیه پایگاه داد هایی است که با یک نظام اعتباردهی و تأیید داخلی کار می کند، اما ترفند هوشمندانه ی آن، عدم استقرار دفتر کل در یک موقعیت مشخص بوده است(غیرمتمرکز) و یک حسابدار هم ندارد(توزیع شده). تنها مزیت زنجیره بلوک، ارسال آنلاین پول نیست بلکه به ما اجازه می دهد که از تمامی اطلاعات هویتی، اطلاعات سازمان های رأی گیری، قراردادها و دیگر ابزارهای رد و بدل شده در سیستم بوروکراسی قرن بیست و یکم محافظت کنیم.

برخی از مهمترین کاربردهای فناوری زنجیره ی بلوک(Block Chain) به شرح زیر است:

1) مدیریت زنجیره ی بلوک : مؤسسه حسابرسی دیلویت معتقد است که این فناوری می تواند با ردیابی داروها از شرکت تولیدیشان تا هنگام در اختیار مشتری قرار گرفتن شرکت ها را قادر سازد مسیر دستیابی مشتریان به داروهای شان را به وضوح مشاهده کنند. داروهای تقلبی بالغ بر 200 میلیون دلار به شرکت های داروسازی ضرر می رسانند.

2)دولت الکترونیک: اگرچه به نظر میرسد که زنجیره ی بلوک یک تکنولوژی برانداز است ولی، به عنوان نمونه، در

اموری هم چون رأی گیری الکترونیکی که با استفاده از این ابزار امکان پذیر خواهد بود به هیچ وجه امکان تقلب در انتخابات وجود نخواهد داشت.

3)حفاظت از داده ها و امنیت: حفظ حقوق معنوی یک اثر هنری که در سراسر اینترنت منتشر شده کاری بسیار

دشوار است. همین طور محرمانه بودن اسناد هویتی، پزشکی و اطلاعات بیماران که امری بسیار ضروری است. به طور نمونه، تولیدکنندگان موسیقی می توانند محصول خود را به کمک یک شرکت نوپا در لندن با نام جاک (JAAK) در شبکه قرار داده , حق الزحمه یا پول خود را به صورت آنی از خریداران دریافت کنند. به عنوان یک نمونه ی دیگر، مدیریت اطلاعات هویتی مندرج در ثبت احوال روز به روز چالش برانگیزتر از گذشته شده و دقت بیشتری را می طلبد. با استفاده از فناوری زنجیره ی بلوک می توان علاوه بر افزایش امنیت در نگهداری اطلاعات سازمان دهی بهتری داشت و هم چنین درصد خطا در سیستم را به حداقل ممکن رساند.

4) قرارداد هوش مند (smart contract) : در واقع نوعی نرم افزار ذخیره شده در زنجیره ی بلوک است. در این قراردادها، طرفین یک  موضوع یا معامله نیازی به شخص ثالث ندارند. به طور مثال، برای یک پروژه می شود قرارداد را به گونه ای تنظیم کرد که تا زمانی که اهداف پروژه به صورت مرحله ای محقق نشده ، سرمایه های جذب شده نگهداری می شود و در صورت تحقق اهداف وجه واریز می شود و در صورت عدم تحقق نیز وجه مسترد می شود. برخی از کاربردهای این قراردادها پرداخت وام در سیستم بانکی یا جذب سرمایه گذاری در یک پروژه ی مشارکت خاص یا پردازش مطالبات در صنایع مختلف است.

5- اینترنت اشیا(Internet of Things): شرکت های تویوتا و پورشه در موضوع خودروهای بدون سرنشین، پرچم دار به کارگیری زنجیره ی بلوک در میان خودروسازها هستند. مؤسسه ی پژوهشی تویوتا در اجلاس "وفاق عمومی" (Consensus) در سال 2017 از برنامه ی گسترده ای برای فناوری زنجیره ی بلوک خبر داده و مأموریت این کارخانه برای رسیدن به هدفش را در قالب یک نقشه ی راه مفصل بیان کرده است.

6)  شفافیت بیشتر فعالیتها: از آنجا که شرکت ها به واسطه ی شفاف سازی زنجیره ی بلوک باید بابت همه ی فعالیتها خود پاسخ گو باشند، احتمال وقوع فسادهایی نظیر سوءِ استفاده های احتمالی که عمدتاً با پوشش انجام امور خیریه انجام میشود به شدت کاهش می یابد.

به همین دلیل، سازمان برنامه ی جهانی غذا(WFP)، از فناوری زنجیره ی بلوک برای امنیت کمک های نقدی به نیازمندان استفاده می کند.

7) نجات برخی صنایع مانند مخابرات و گردشگری :یکی از معایب اصلی سیستم های فعلی مخابرات عدم توجه کافی به حریم خصوصی است. هکرها با استفاده از جدیدترین شیوه ها اطلاعات کاربران را سرقت می کنند و مقصر این اتفاق تا حدی زیادی ساختار سنتی و متمرکز مخابرات است. به طور نمونه، شرکت کیولینک(QLINK) یکی از شرکت هایی است که می خواهد با استفاده از  زنجیره ی بلوک یک سیستم مخابراتی منبع باز، امن و غیرمتمرکز را در اختیار شرکت های مخابراتی رقرار دهد. همچنین از جمله مشکلات عمده ی صنعت توریسم احراز هویت و عدم سیستم کارآمد برای رهگیری بار مسافرین و پرداخت های بین المللی است که تمام این موارد با زنجیره ی

بلوک قابل حل است.

8) انرژی: شهروندان شهر روسی ایرکوتسک(Irkutsk)  واقع در سیبری از تجهیزات استخراج ارزهای رمز پایه برای گرمای خانه های خود استفاده می کنند (توضیح این که این شهر را پایتخت غیررسمی فعالیت استخراج در روسیه نام می برند) . لازم به تأکید است که بخش عمده ای از صنعت استخراج در حال حاضر در کشور چین صورت می گیرد و این موضوع هم انقدر که در برخی مناطقِ کره ی زمین مزیت تلقی می شود، در برخی از مناطق دیگر به دلیل ایجاد گرمای بیش ازحد و مصرف بالای برق می تواند دارای آثار مخرب زیست محیطی باشد.

9) بانکداری: اقتصاد تایلند برای تضمین اعتبار شرکای تجاری به ضمانت نامه های ارزی متکی است و میزان انتشار این ضمانت نامه ها بسیار زیاد است. به دلیل این حجم زیاد، سرمایه گذاری روی فناوری زنجیره ی بلوک به منظور کاهش بارِ کاری نهادهای صادرکننده ی ضمانتنامه منطقی به نظر می رسد. در این راستا کِی بانک (Kbank) یک سرویس ضمانت نامه ی مبتنی بر تکنولوژی بلاکچین را منتشر کرده است. همچنین زنجیره ی بلوک می تواند به مدیریت بهتر حساب نوسترو(NOSTRO ACCOUNT، حسابی است که یک بانک نزد بانک دیگر دارد ) بان کهای مختلف ) کمک کند.

مؤسسه ی حسابرسی دیلویت

مؤسسه ی حسابرسی دیلویت(Deloitte)از واژه هایی مانند "شگفت انگیز" ، "فوق تصور" و "فرصت" برای فناوری زنجیره ی بلوک استفاده می کند. مؤسسه ی مذکور در سال 2014در تورنتوی کانادا تیم رابیکس (Rubix)را تأسیس کرد. تیم مذکور در واقع هسته ی اصلی کسب و کار دیجیتال در مؤسس هی دیلویت است. تیم مذکور وظیفه دارد که برنامه های کاربردی مبتنی بر دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) در واقع پایگاه داده ای است که هر شرکت کننده در یک شبکه ی بزرگ به طور مستقل به روز می کند. پرونده ها را هر شرکت کننده به طور مستقل می سازد و نگه می دارد. به این معنی که هر شرکت کننده در شبکه هر تراکنش را پردازش می کند، به نتیجه گیری های خود می پردازد و سپس آن نتیجه گیری را به رأی می گذارد تا اکثریت آن را تأیید کند. در سال ۲۰۱۶ بانک های متعددی از دفاتر کل توزیع شده برای پرداخت های بین المللی استفاده کردند. دفتر کل توزیع شده ما را قادر می سازد تا انواع جدیدی از روابط را در دنیای دیجیتال رسمی و ایمن کنیم. در ماه مه سال 2016 ، اولین اتاق فکر برای مطالعه و امکان سنجی افزایش توانمندی انواع مشتریان در دوبلین ایجاد شد و مرکز دوم آن در ماه ژانویه ی سال 2017 در نیویورک ایجاد شد. در مرکز مطالعاتی نیویورک بیش از 20 مبتکر و ایده پرداز مشغول به کارند.

مطالعات این مرکز عمدتاً بر سرمایه گذاری وسیع تر در زمینه ی تحول دیجیتال و تلاش های نوآورانه در زمینه ی خدمات مالی متمرکز است. مؤسسه دیلویت در گزارشی بیان کرده که در سال 2016 بیش از 26 هزار پروژه مبتنی بر زنجیره ی بلوک و در سال 2015 بالغ بر پانزده هزار پروژه راه اندازی شده است. این مؤسسه در ماه مه 2017 به جهت ملحق شدن به پروتکل توسعه ی نرم افزاری اتریوم به بنیاد لینوکس (Linux Foundation) یک سازمان غیرانتفاعی که در سال ۲۰۰۷ تأسیس شد تا با گسترش نرم افزارهای آزاد و متن باز بتواند به ارائه ی مجموعه ای از خدمات برای ترویج، محافظت و استانداردسازی انواع سیستم های عامل بپردازد) پیوست.

یکی از اطلاعیه های اخیر و جالب عبارت است از مشارکت این مؤسسه با زیرساخت نرم افزاری ویوز (Waves platform) که هدف آن فراهم کردن یک رویکرد جامع برای چه گونگی فرایند عرضه های اولیه ی سکه (ICO) به منظور ارائه ی بهتر خدمت در بستر زنجیره ی بلوک است. (توضیح این که زیرساخت اتریوم به کاربران اجازه می دهد تا، با استفاده از یک قرارداد هوشمند، نشانه های جدیدی را روی پلت فرم ایجاد کنند. زیرساخت نرم افزاری "وی وز" شامل این قابلیت ها در نرم افزار اصلی و کیف پول خود می شود. پلتفرم مذکور کاملاً غیر متمرکز، شفاف و قابل بررسی است. از جمله قابلیت های این ابزار انجام تراکنش ها در زمان کمتر از یک دقیقه و با کارمزد  بسیار ناچیز است. امروز این پلتفرم توانایی انجام حدود ۱۰۰۰ تراکنش در ثانیه را دارد. (بنابراین مؤسسه ی دیلویت با استفاده از زیرساخت مذکور نیز به سمت سازوکارهای قانونی برای تنظیم پروژه های عرضه های اولیه ی سکه خواهد رفت. این موضوع برای تسریع در تأمین مالی مورد نیاز است چرا که با افزایش اعتمادسازی نیز همراه است. مؤسسه ی دیلویت، بیت کوین را به عنوان وجه مورد قبول برای دریافت مبلغ حق الزحمه می پذیرد و در دسامبر 2016 در دفتر مرکزی خود در تورنتو یک دستگاه خودپرداز بیت کوین نصب کرد. همچنین ارز رمزپایه ی بیت کوین را برای پرداخت در رستوران داخلی مؤسسه قبول می کند.

مؤسسه ی حسابرسی ارنست اند یانگ

مؤسسه ی حسابرسی ارنست اند یانگ (Ernst & Young) اولین مؤسسه ی حسابرسی بود که بیت کوین را برای خدمات خود (در مکان های انتخابی) پذیرفت. مشتریان شعبه ی سوییس مؤسسه ی مذکور از اوایل سال 2017 امکان پرداخت صورتحساب خود از بابت حسابرسی و مشاوره را با استفاده از بیت کوین دارند.

مارسل استالدر (Marcel Stalder)، مدیر اجرایی دفتر سوییس مؤسسه ی حسابرسی مذکور ، معتقد است که "برای ما اهمیت دارد که هر یک از اعضای تیم مدیریتی مؤسسه آماده برای تحولی باشد که در دنیای کسب وکار از طریق فناوری زنجیره ی بلوک، قراردادهای هوشمند و ارزهای رمزپایه ایجاد می شود."پیش ترها شعبه ی سوییس این مؤسسه پشتیبانی خودش از بیت کوین را با پیوستن به انجمن بیت کوین در ماه مه 2017 نشان داده است.

مطابق با اطلاعیه ی مندرج در تارنمای مؤسسه ی حسابرسی ارنست اند یانگ، فناوری زنجیره ی بلوک به طور رسمی در دستور کار این مؤسسه قرار گرفته است. در سال گذشته ی میلادی با راه اندازی یک شرکت نوپا چالشی را برای کشف راه حل های مبتنی بر زنجیره ی بلوک برای دو صنعت "شناسایی برخط هویت" و "داد و ستد انرژی" ایجاد کرد. مؤسسه ی مذکور در آوریل 2017 برنامه ی کاربردی زنجیره ی بلوک خودش را راه اندازی کرد. این برنامه در واقع مجموعه ای از راهکارها و خدمات برای تسهیل استفاده ی تجاری از فناوری زنجیره ی بلوک را در سراسر شرکت ها ایجاد می کند. همچنین این مؤسسه شهر نیویورک را به عنوان سومین مرکز پژوهشی برای اتاق فکر و انجام مطالعاتی در مورد زنجیره ی بلوک همراه با لندن و تیمورانتاپورام (هند) تأسیس کرده است.

مؤسسه ی حسابرسی Pwc

مؤسسه ی حسابرسی Pwc توانایی بسیار بالایی را در زمینه ی خدمات مالی در اختیار دارد. کار این مؤسسه در ماه ژانویه ی 2016 با بهره گیری از 15 متخصص بین المللی در حیطه ی فناوری های پیشرو، برای بهره برداری و تجاری سازی فناوری زنجیره ی بلوک، آغاز شد. همچنین این مؤسسه با شرکت های مختلفی با مالکیت های دولتی و خصوصی همکاری می کند تا قابلیت استفاده از زنجیره ی بلوک را در سراسر جهان مطرح کند.

در ماه نوامبر سال 2016، مؤسسه ی مذکور با تلاش مشترکی با سه شرکت دانش بنیان و نوآور دیگر (Netki و Bloq ، Libra) اقدام به راه اندازی زیرساخت نرم افزاری به نام خدمات مالی دارایی مبتنی بر رمزنگاری (Vulcan Digital Asset Services) کرد. هدف از این اقدام فعال کردن مشتریان خدمات حرفه ای برای راه اندازی دارایی های دیجیتالی است که با بیت کوین و سایر گزینه های متعدد دیگر ارزهای رمزپایه سازگار باشند. در واقع هدف از این اقدام مشترک برطرف کردن موانع احراز هویت برای امکان استفاده از بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه به منظور اتصال آن به خدمات بانکی و تجارت الکترونیک است.

این مؤسسه با صدور اطلاعیه ای در ماه نوامبر 2017 اعلام کرد که با استفاده از فناوری زنجیره ی بلوک به بررسی تقلبات زنجیره ی تأمین صنایع غذایی "علی بابا" می پردازد و ایجاد اعتماد دوباره به صنعت مواد غذایی را فراهم می کند. مؤسسه ی حسابرسی مذکور اخیراً اعلام کرده است که فناوری زنجیره ی بلوک از اتاق فکر و پژوهش محض خارج می شود و این نشان می دهد که بیش از سه چهارم شرکت های خدمات مالی بین المللی برنامه ای تا سال 2020 برای ساخت نرم افرازهایی با کاربردهای نوآورانه ی فن آوری برای ارائه ی خدمات مالی دارند.

مؤسسه ی حسابرسی KPMG

مؤسسه ی حسابرسی KPMG خدمت "دفتر کل رمزنگاری شده"ی خود را در سپتامبر 2016 راه اندازی کرد. دفتر کل مذکور مجموعه ای از خدمات طراحی شده برای کمک به شرکت های خدمات مالی در زمینه ی به کارگیری از توان فناوری زنجیره ی بلوک است. خدمات دفتر کل رمزنگاری شده شامل "تحقق اهداف راهبردی"، "رهنمودهای موردنیاز"، "فرایندها و ادغام عملیات" و "خدمات مدیریتی با توانایی اداره ی داده ها و خدمات اطمینان بخشی مانند خدمات حسابرسی و مالیاتی" است. این مؤسسه ی حسابرسی به همراه شرکت مایکروسافت در اوایل سال 2017 و بر پایه ی همکاری راهبردیشان، زنجیره ی بلوک مشترکی را برای موارد استفاده از فرآیندهای کسب وکار، طراحی و راه اندازی کردند.

نتیجه گیری

با توسعه ی پرشتاب استفاده از زیرساخت های نرم افزاری، نظیر فناوری زنجیره ی بلوک(بلاک چین)، به نظر می رسد که در سال های آتی بخش عمده ای از خدمات مؤسسات بزرگ حسابرسی به کمک این گونه از ابزارها ارائه شود. ایجاد کارگروه مشترک توسط سازمان ها و انجمن های مرتبط با حرفه ی حسابرسی، حسابداری، بانکداری، بیمه، مالیات و غیره به جهت مطالعه، راه اندازی و بهره برداری از این گونه زیرساخت ها، امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

فناوری زنجیره بلوک-بلاک چین- و اقدامات 4 موسسه بزرگ حسابرسی بر گرفته از نشریه حسابدار شماره 311 و 312 انجمن حسابداران خبره ایران -نوشته حمید فوادزی زنجیره ی بلوک-بلاک چین (Block Chain) را اولین بار در سال 1991 گروهی از پژوهش گران با ترکیب سه تکنولوژی جداگانه و منحصر به فرد به وجود آوردند :« کلید ...
نظرات
ارسال نظر
 1. نظرات وضعیت: 0 خبر 0 نظر
  نویسنده: علی مهرنوش در 27 دی 1397 12:35
  پاسخ
  با سلام و خسته نباشید
  یک سوال از حضورتان داشتم
  امکانش هست در خصوص تاثیر زنجیره بلاک چین در کار حسابداران نیز مطالبی به بنده ارئه فرمایید؟
  ممنون

تعداد بازدید: 1461 نویسنده: سید‌مصطفی‌هاشمی نظرات: 1

مجوزهای سایت از وزارتخانه

مجوز سایت از وزارت ارشاد

تمام کلیپ‌های اینستاگرام ما اینجاست

سینمای حسابداری

نکات صوتی مالی و مالیاتی

پادکست 72- مشوق تبصره 2 ماده 38 ق.م.ا.ا
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 073
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 074
نکات صوتی حسابداری و مالیاتی
تماس با سید مصطفی هاشمی

رزومه کاری اینجانب

کاناز اسپید

ارتباط از طریق واتساپ

کاناز اسپید