کتاب حقوق و دستمزد به زبان ساده در 353 نکته نویسنده: سید مصطفی هاشمی(عضو انجمن ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت فیلم‌ آموزش حسابداری حقوق و دستمزد با اکسل و نرم ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت فیلم‌ آموزش حسابداری حقوق و دستمزد با اکسل و نرم ...
آموزش حسابداری بازرگانی خارجی(اعتبارات اسنادی) یا واردات یکی از موارد مهم و ...
آموزش حسابداری مالیات بر ارزش افزوده توسط سایت کاناز اسپید تهیه شده است. قانون ...
فیلم آموزش تهیه و ارسال لیست مالیات بر‌حقوق با نرم افزار و سامانه آنلاین(کاملا ...
کتاب حسابداری تسعیر ارز به زبان ساده و آموزش آن با نرم افزارهای حسابداری به ...
سایت کاناز اسپید اقدام به تهیه نرم افزار حذف و اصلاح نیم فاصله از فایل ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت نرم افزار‌تبدیل‌اکسل‌به‌VCF کاناز(انتقال و ذخیره ...
سایت کاناز فیلم‌آموزش نحوه ارسال معاملات فصلی(آموزش معاملات فصلی) موضوع ماده ...
افزونه(Add-In) تبدیل تاریخ کاناز برای اکسل یکی دیگر از سری نرم افزارهای کاربردی ...
نرم‌افزار حقوق و دستمزد ﮐﺎﻧﺎﺯ نرم افزاری جامع و کامل می باشد که در عین سادگی، ...
سایت کاناز اسپید اقدام به تهیه فیلم آموزش تهیه و ارسال لیست بیمه با نرم افزار و ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت نرم افزار ارسال ایمیل انبوه(تبلیغاتی) کاناز را ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت  نرم افزار ارسال مطلب اتوماتیک به کانال ...
نرم افزار استخراج ایمیل و موبایل ژالان ابزاری قدرتمند برای استخراج آدرس ایمیل ...

گروه تلگرامی آکادمی مالیاتی

نکات صوتی مالی و مالیاتی

نکته صوتی مالیاتی 27
نکته صوتی مالیاتی 28
نکته صوتی مالیاتی 29
نکته صوتی مالیاتی 30
نکته صوتی مالیاتی 31
نکته صوتی مالیاتی 32
نکته صوتی مالیاتی 33
نکته صوتی مالیاتی 34
نکته صوتی مالیاتی 35
نکته صوتی مالیاتی 36
نکته صوتی مالیاتی 37
نکته صوتی مالیاتی 38
نکته صوتی مالیاتی 39
نکته صوتی مالیاتی 40
نکته صوتی مالیاتی 41
نکته صوتی مالیاتی 42
نکته صوتی مالیاتی 43
نکته صوتی مالیاتی 44
نکته صوتی مالیاتی 45
نکته صوتی مالیاتی 46
نکته صوتی مالیاتی 47
نکته صوتی مالیاتی 48
نکته صوتی مالیاتی 49
نکته صوتی مالیاتی 50
نکات صوتی حسابداری و مالیاتی

آیا می دانید ویژگی های پولشویی چیست

ویژگی های پولشویی 

در مقاله پولشویی و مراحل آن به 3 ویژگی و مرحله پولشویی اشاره کردم. در این مقاله به ویژگی های پولشویی اشاره می کنم.

1) ثانوی بودن جرم پولشویی

برای ارتکاب جرم پولشویی باید جنایت دیگری از قبیل قاچاق مواد مخدر، آدم ربایی، قاچاق انسان، قاچاق کالا، قاچاق اسلحه و غیره اتفاق افتاده باشد. قاچاق مواد مخدر مدت های مدیدی است که به عنوان سرچشمۀ اصلی تأمین مالی برای ارتکاب پولشویی درآمده است. تولید جهانی تریاک سالیانه بالغ بر 4000 تن است که بعد از تصفیه های لازم از آن 400 تن به دست می آید. کوکایین مادۀ قلیایی است که از برگ بوتۀ کوکا گرفته می شود. در این صنعت غیرقانونی، بین 600000 نفر تا 1500000 نفر کارگر مشغول کارند که از این عده 75 درصد کشاورز و برگ چین و 25 درصد بقیه افرادی هستند که با پای برهنه، برگ های کوکا را با مواد شیمیایی که در خمیر کوکا به کار رفته، با کوبیدن پا مخلوط می کنند. آنها می توانند 6 تا 8 برابر دستمزد کارگر کشاورز غیر ماهر را که در صنایع عادی زراعت پرداخت می شود، به دست آورند.

یکی از علل اصلی گرایش به کشت مواد مخدر در دهۀ 1980، کاهش مداوم قیمت های جهانی مواد خامی بود که زمانی به عنوان محصولات خام پول ساز در نقاطی رویانده می شد. همین وضعیت موجب شد که کشاورزان برای جلوگیری از آسیب مالی و گرسنگی، به کشت محصولات پررونق تر و پرسودتری همچون کوکا، خشخاش، تریاک، و ماری جوانا روی بیاورند.

به هر حال پولشویی را که از آن به عنوان «شریان خون تجارت مواد مخدر» تعبیر می کنند، می توان آخرین مرحلۀ فرایند هر بار قاچاق مواد مخدر به حساب آورد و عقیم ماندۀ این مرحله، در بازدارندگی از ارتکاب قاچاق مواد مخدر اهمیت بسیار دارد.

یکی دیگر از جرایم که در سطح بین الملل به عنوان منبعی برای پولشویی شناخته می شود، اعمال تروریستی است. صرف نظر از دیدگاه ها و تعاریف متفاوتی که پیرامون موضوع تروریسم وجود دارد، در مورد تروریسم هنوز تعریف مورد قبول عام در جامعۀ جهانی وجود ندارد و هر کشور بنابر دیدگاه های سیاسی خود تروریسم را تعریف می کند؛ گرچه همه در محکوم کردن تروریسم متفق القول هستند. نفس ارتکاب اعمال تروریستی، جرم شناخته می شود. فناوری هایی که برای مبارزه با پولشویی استفاده می شود، اساساً همان هایی هستند که برای مخفی کردن منشأ یا استفاده در تأمین مالی تروریسم نیز به کار می روند. مخفی نگه داشتن منشأ تأمین مالی تروریسم چه مشروع و چه نامشروع مهم است، زیرا اگر منشأ مخفی بماند امکان استفاده از آن برای فعالیت های بعدی فراهم می شود. برای تروریست ها هم مخفی نگه داشتن منبع حیاتی است، زیرا در این صورت فعالیت های آنها نیز بدون پیگیری ادامه می یابد.

طبیعت ثانویۀ جرم پولشویی باعث می شود که وجدان عمومی جامعه در مقابله با آن چندان برانگیخته نشود.

2) جرم یقه سفیدان(White Collar)

ادوین اچ. ساترلند جرم شناس آمریکایی نخستین کسی است که اصطلاح جرم یقه سفیدان را به کار برده است. از دیدگاه او این اصطلاح شامل جرایمی است که اصولاً از سوی «طبقۀ بالا یا یقه سفید» ارتکاب می یابد و این توصیف را به «اشراف و شاهزاده های تاجر و صاحبان سرمایه و صنعت» اطلاق نمود. بزهکار یقه سفید فردی منظم و از نظر اجتماعی سازش یافته و انطباق پذیر است. این نوع بزهکار فردی است که متعلق به همان ردۀ اجتماعی - اقتصادی بالای جامعه است و قوانینی را که حاکم بر فعالیت های حرفه ای او می شود، مکرراً نقض می کند. این گونه بزهکاران را باید از یک سو از مجرمانی که به همان رده اجتماعی - اقتصادی تعلق دارند ولی به طور تصادفی و گهگاه و نه خیلی منظم، قواعد حرفۀ خود را نقض می کنند (مثلاً وکلا و پزشکان سودجو) و از سوی دیگر از افرادی که وابسته به ردۀ اجتماعی - اقتصادی بالا هستند، اما مقررات عادی قانون جزا را نقض می کنند، یعنی مرتکب جرایم عادی نامرتبط با حرفۀ خود می شوند، تفکیک کرد.

همان طور که گفته شد بزهکار یقه سفید از نظر بالینی از درجۀ سازگاری اجتماعی بالایی برخوردار است، حال آنکه مجرم حرفه ای به دنبال عدم قابلیتش در انجام یک حرفۀ معین، یک ناسازگاری اجتماعی است. بنابراین مجرم حرفه ای آسان تر قابل تشخیص و کشف است و رفتار او نیز مرئی تر است. نتیجه اینکه بزهکار یقه سفید در سلسله مراتب حالت خطرناک در ردیف اول قرار دارد. نظر به اهمیت و خطر این مجرمان است که چهار انجمن بزرگ بین المللی که کارشناس مسائل کیفری و جنایی هستند و نیز خود سازمان ملل متحد در کنگرۀ 1980 مسأله «مجرمان اَبَر قانون» را در دستور کار خود قرار دادند. چرا که با توجه به موقعیت اجتماعی، مالی و اقتصادی خود سبب می شوند اعمال آنها بدون مجازات باقی بماند.

3) سازمان یافتگی

خصیصۀ ثانوی بودن پولشویی، بُعد دیگری از این جرم را ایجاد می کند و آن سازمان یافتگی جرم پولشویی است. جنایات سازمان یافته فعالیت غیرقانونی با انگیزۀ اقتصادی است که توسط گروه، انجمن یا ارگان دیگری مرکب از دو یا چند شخص که خواه به طور رسمی یا غیررسمی سازمان  یافته باشند، ارتکاب یابد. بنابراین «جرم سازمان یافته جرمی است که شاخص تدارک و ارتکاب آن، تشکیلات روشمند است که اغلب برای مباشران آن امکانات فراهم می کند». این تعریف از آن جهت که انگیزۀ تحصیل منفعت را نادیده گرفته است، ناقص است. از طرف دیگر منافع حاصله فقط عاید مباشران رکن مادی جرم نمی شود، بلکه بیشتر منافع عاید هدایت کنندگان می شود. با توجه به این نقایص، جرم سازمان یافته را می توان به این شکل تعریف کرد: جنایت سازمان یافته یک نهاد غیر ایدئولوژیک است که مرکب از تعدادی از افراد با روابط متقابل است، بر مبنای سلسله مراتب شکل گرفته که حداقل سه ردۀ ممتاز در آن وجود دارند و هدف آن جلب منفعت و قدرت با اشتغال به فعالیت های مشروع و نامشروع است. مسئولیت های کلیدی ممکن است برحسب خویشاوندی و دولتی یا صرفاً بر اساس مهارت داده شود. اعضا آن را دائمی می دانند و سعی دارند یکپارچگی و فعال بودن آن را جهت نیل به اهدافشان حفظ کنند. در این گروه تمایل به استفاده از خشونت یا رشوه برای رسیدن به اهداف یا حفظ انسجام زیاد است. عضوگیری محدود است. هرچند از افراد غیر عضو ممکن است به صورت موردی استفاده شود. بنابراین مشارکت بیش از دو نفر و انگیزۀ محرک آنها یعنی تحصیل منفعت از شرایط اساسی ارتکاب جنایات سازمان یافته است.

4) فراملی بودن

یکی از خصایص اصلی جرم پولشویی فراملی بودن آن است. گروه های سازمان یافتۀ جنایی اگرچه در ابتدا در قلمرو یک کشور ایجاد شده اند، ولی تمایل دارند به آن سوی مرزها وارد شوند تا هم امکانات و فرصت های بهتر و بیشتری برای فعالیت خویش پیدا کنند، و هم امکانات کشف و خطرات ناشی از برخورد مراجع اجرای قانون را کاهش دهند. از آنجا که ارتکاب جرم محدود به مرزهای یک کشور خاص نیست، به تنهایی قادر به ریشه کن کردن کامل این جنایات و عوامل و تشکیلات آن نخواهد بود، کما اینکه دولتی به تنهایی قادر به پیشگیری از شکل گیری چنین سازمان هایی نیست. بنابراین هم پیشگیری از وقوع این جرایم و هم مبارزه با آنها مستلزم همکاری بین المللی و جمعی است.

در سطح بین المللی تلاش های زیادی برای مقابله با ارتکاب چنین جرایمی صورت گرفته است. کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرایم سازمان یافته حاصل این تلاش ها بود که در نوامبر سال 2000 میلادی به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسید. بر پایۀ تعریف کنوانسیون، جرم در صورتی فراملی است که:

الف) در بیش از یک کشور ارتکاب یابد.

ب) در یک کشور واحد صورت گیرد، اما بخش زیادی از مقدمات، برنامه ریزی یا کنترل یا هدایت آن در کشور دیگر انجام شود.

ج) در یک کشور واحد صورت گیرد، اما یک گروه مجرم سازمان یافته که در بیش از یک کشور فعالیت دارد، در آن دخالت داشته باشد.

د) در یک کشور انجام شده باشد، ولی اثرات قابل ملاحظه ای در کشور دیگر داشته باشد.

در این مادۀ 4 مورد به عنوان ملاک «فراملی» بودن جنایت تلقی شده است. اگر به رکن مادی جرم توجه شود، فقط مورد (الف) به صورت واقعی و عینی در بیش از یک کشور واقع شده است. بندهای (ب) و (ج) را باید با توجه به سازمان یافته بودن این گروه ها ارزیابی کرد. اشخاص به اعتبار عضویت در این گروه ها دارای حقوق و تکالیف خاص می شوند و به عنوان عضو یک گروه عمل می کنند و پر واضح است که اگر ارزیابی فراملی بودن بر مبنای عملکرد تک تک اعضای گروه و صرف نظر از گروه باشد، هرگز نباید چنین گروهی را سازمان یافته و فراملی تلقی کرد. مورد چهارم نیز در قوانین جزایی ملی بیشتر کشورها پذیرفته شده است.

تلخیص از کتاب پولشویی انتشارات حکایتی دیگر

زمان‌ارسال: 6 آبان 1396 نویسنده: سید‌مصطفی‌هاشمی نظرات: 0
ارسال نظر

مجوز سایت از وزارت ارشاد

مجوز سایت از وزارت ارشاد

محصولات متنوع و کاربردی حسابداری

تماس با سید مصطفی هاشمی

رزومه کاری اینجانب

1398discount.gif

ارتباط از طریق واتساپ

کاناز اسپید

فیلم‌های آموزشی ما در آپارات

کانال کاناز اسپید در آپارات

فیلم‌های آموزشی متنوع در ایستاگرام ما

صفحه آموزش حسابداری در اینستاگرام

دیکشنری 20 هزار واژه‌ای حسابداری

دیکشنری آنلاین حسابداری و حسابرسی

آمار کاربران سایت