محصولات کاناز
نویسنده: ایمان ثابتی بیلندی اندازه کتاب: وزیری نوع چاپ: سیاه و سفید تعداد ...
نرم‌افزار حقوق و دستمزد ﮐﺎﻧﺎﺯ نرم افزاری جامع و کامل می باشد که در عین سادگی، ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
آموزش حسابداری بازرگانی خارجی(اعتبارات اسنادی) یا واردات یکی از موارد مهم و ...
نویسنده: سید مصطفی هاشمی(عضو انجمن حسابداران خبره ایران و عضو XBRL) اندازه ...
صفر تا صد حسابداری صادرات و رفع تعهد ارزی به زبان ساده و روان و کاملا کاربردی ...
سایت کاناز فیلم‌آموزش نحوه ارسال معاملات فصلی(آموزش معاملات فصلی) موضوع ماده ...
نویسنده: ایمان ثابتی بیلندی اندازه کتاب: وزیری نوع چاپ: سیاه و سفید نوبت چاپ: ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت نرم افزار‌تبدیل‌اکسل‌به‌VCF کاناز(انتقال و ذخیره ...
بدون شک نرم افزار نوسا یکی از قویترین و راحت ترین (user friendly) نرم افزارهای ...

کتاب آموزش دادرسی مالیاتی باآموزش لایحه نویسی

پیج اینستاگرام کاناز اسپید

محصولات متنوع و کاربردی حسابداری

دیکشنری 20 هزار واژه‌ای حسابداری

دیکشنری آنلاین حسابداری و حسابرسی

فیلم‌های آموزشی ما در آپارات

کانال کاناز اسپید در آپارات
کاناز اسپید » آموزش حسابرسی » آیا می دانید ویژگی های پولشویی چیست

آیا می دانید ویژگی های پولشویی چیست

ویژگی های پولشویی 

در مقاله پولشویی و مراحل آن به 3 ویژگی و مرحله پولشویی اشاره کردم. در این مقاله به ویژگی های پولشویی اشاره می کنم.

1) ثانوی بودن جرم پولشویی

برای ارتکاب جرم پولشویی باید جنایت دیگری از قبیل قاچاق مواد مخدر، آدم ربایی، قاچاق انسان، قاچاق کالا، قاچاق اسلحه و غیره اتفاق افتاده باشد. قاچاق مواد مخدر مدت های مدیدی است که به عنوان سرچشمۀ اصلی تأمین مالی برای ارتکاب پولشویی درآمده است. تولید جهانی تریاک سالیانه بالغ بر 4000 تن است که بعد از تصفیه های لازم از آن 400 تن به دست می آید. کوکایین مادۀ قلیایی است که از برگ بوتۀ کوکا گرفته می شود. در این صنعت غیرقانونی، بین 600000 نفر تا 1500000 نفر کارگر مشغول کارند که از این عده 75 درصد کشاورز و برگ چین و 25 درصد بقیه افرادی هستند که با پای برهنه، برگ های کوکا را با مواد شیمیایی که در خمیر کوکا به کار رفته، با کوبیدن پا مخلوط می کنند. آنها می توانند 6 تا 8 برابر دستمزد کارگر کشاورز غیر ماهر را که در صنایع عادی زراعت پرداخت می شود، به دست آورند.

یکی از علل اصلی گرایش به کشت مواد مخدر در دهۀ 1980، کاهش مداوم قیمت های جهانی مواد خامی بود که زمانی به عنوان محصولات خام پول ساز در نقاطی رویانده می شد. همین وضعیت موجب شد که کشاورزان برای جلوگیری از آسیب مالی و گرسنگی، به کشت محصولات پررونق تر و پرسودتری همچون کوکا، خشخاش، تریاک، و ماری جوانا روی بیاورند.

به هر حال پولشویی را که از آن به عنوان «شریان خون تجارت مواد مخدر» تعبیر می کنند، می توان آخرین مرحلۀ فرایند هر بار قاچاق مواد مخدر به حساب آورد و عقیم ماندۀ این مرحله، در بازدارندگی از ارتکاب قاچاق مواد مخدر اهمیت بسیار دارد.

یکی دیگر از جرایم که در سطح بین الملل به عنوان منبعی برای پولشویی شناخته می شود، اعمال تروریستی است. صرف نظر از دیدگاه ها و تعاریف متفاوتی که پیرامون موضوع تروریسم وجود دارد، در مورد تروریسم هنوز تعریف مورد قبول عام در جامعۀ جهانی وجود ندارد و هر کشور بنابر دیدگاه های سیاسی خود تروریسم را تعریف می کند؛ گرچه همه در محکوم کردن تروریسم متفق القول هستند. نفس ارتکاب اعمال تروریستی، جرم شناخته می شود. فناوری هایی که برای مبارزه با پولشویی استفاده می شود، اساساً همان هایی هستند که برای مخفی کردن منشأ یا استفاده در تأمین مالی تروریسم نیز به کار می روند. مخفی نگه داشتن منشأ تأمین مالی تروریسم چه مشروع و چه نامشروع مهم است، زیرا اگر منشأ مخفی بماند امکان استفاده از آن برای فعالیت های بعدی فراهم می شود. برای تروریست ها هم مخفی نگه داشتن منبع حیاتی است، زیرا در این صورت فعالیت های آنها نیز بدون پیگیری ادامه می یابد.

طبیعت ثانویۀ جرم پولشویی باعث می شود که وجدان عمومی جامعه در مقابله با آن چندان برانگیخته نشود.

2) جرم یقه سفیدان(White Collar)

ادوین اچ. ساترلند جرم شناس آمریکایی نخستین کسی است که اصطلاح جرم یقه سفیدان را به کار برده است. از دیدگاه او این اصطلاح شامل جرایمی است که اصولاً از سوی «طبقۀ بالا یا یقه سفید» ارتکاب می یابد و این توصیف را به «اشراف و شاهزاده های تاجر و صاحبان سرمایه و صنعت» اطلاق نمود. بزهکار یقه سفید فردی منظم و از نظر اجتماعی سازش یافته و انطباق پذیر است. این نوع بزهکار فردی است که متعلق به همان ردۀ اجتماعی - اقتصادی بالای جامعه است و قوانینی را که حاکم بر فعالیت های حرفه ای او می شود، مکرراً نقض می کند. این گونه بزهکاران را باید از یک سو از مجرمانی که به همان رده اجتماعی - اقتصادی تعلق دارند ولی به طور تصادفی و گهگاه و نه خیلی منظم، قواعد حرفۀ خود را نقض می کنند (مثلاً وکلا و پزشکان سودجو) و از سوی دیگر از افرادی که وابسته به ردۀ اجتماعی - اقتصادی بالا هستند، اما مقررات عادی قانون جزا را نقض می کنند، یعنی مرتکب جرایم عادی نامرتبط با حرفۀ خود می شوند، تفکیک کرد.

همان طور که گفته شد بزهکار یقه سفید از نظر بالینی از درجۀ سازگاری اجتماعی بالایی برخوردار است، حال آنکه مجرم حرفه ای به دنبال عدم قابلیتش در انجام یک حرفۀ معین، یک ناسازگاری اجتماعی است. بنابراین مجرم حرفه ای آسان تر قابل تشخیص و کشف است و رفتار او نیز مرئی تر است. نتیجه اینکه بزهکار یقه سفید در سلسله مراتب حالت خطرناک در ردیف اول قرار دارد. نظر به اهمیت و خطر این مجرمان است که چهار انجمن بزرگ بین المللی که کارشناس مسائل کیفری و جنایی هستند و نیز خود سازمان ملل متحد در کنگرۀ 1980 مسأله «مجرمان اَبَر قانون» را در دستور کار خود قرار دادند. چرا که با توجه به موقعیت اجتماعی، مالی و اقتصادی خود سبب می شوند اعمال آنها بدون مجازات باقی بماند.

3) سازمان یافتگی

خصیصۀ ثانوی بودن پولشویی، بُعد دیگری از این جرم را ایجاد می کند و آن سازمان یافتگی جرم پولشویی است. جنایات سازمان یافته فعالیت غیرقانونی با انگیزۀ اقتصادی است که توسط گروه، انجمن یا ارگان دیگری مرکب از دو یا چند شخص که خواه به طور رسمی یا غیررسمی سازمان  یافته باشند، ارتکاب یابد. بنابراین «جرم سازمان یافته جرمی است که شاخص تدارک و ارتکاب آن، تشکیلات روشمند است که اغلب برای مباشران آن امکانات فراهم می کند». این تعریف از آن جهت که انگیزۀ تحصیل منفعت را نادیده گرفته است، ناقص است. از طرف دیگر منافع حاصله فقط عاید مباشران رکن مادی جرم نمی شود، بلکه بیشتر منافع عاید هدایت کنندگان می شود. با توجه به این نقایص، جرم سازمان یافته را می توان به این شکل تعریف کرد: جنایت سازمان یافته یک نهاد غیر ایدئولوژیک است که مرکب از تعدادی از افراد با روابط متقابل است، بر مبنای سلسله مراتب شکل گرفته که حداقل سه ردۀ ممتاز در آن وجود دارند و هدف آن جلب منفعت و قدرت با اشتغال به فعالیت های مشروع و نامشروع است. مسئولیت های کلیدی ممکن است برحسب خویشاوندی و دولتی یا صرفاً بر اساس مهارت داده شود. اعضا آن را دائمی می دانند و سعی دارند یکپارچگی و فعال بودن آن را جهت نیل به اهدافشان حفظ کنند. در این گروه تمایل به استفاده از خشونت یا رشوه برای رسیدن به اهداف یا حفظ انسجام زیاد است. عضوگیری محدود است. هرچند از افراد غیر عضو ممکن است به صورت موردی استفاده شود. بنابراین مشارکت بیش از دو نفر و انگیزۀ محرک آنها یعنی تحصیل منفعت از شرایط اساسی ارتکاب جنایات سازمان یافته است.

4) فراملی بودن

یکی از خصایص اصلی جرم پولشویی فراملی بودن آن است. گروه های سازمان یافتۀ جنایی اگرچه در ابتدا در قلمرو یک کشور ایجاد شده اند، ولی تمایل دارند به آن سوی مرزها وارد شوند تا هم امکانات و فرصت های بهتر و بیشتری برای فعالیت خویش پیدا کنند، و هم امکانات کشف و خطرات ناشی از برخورد مراجع اجرای قانون را کاهش دهند. از آنجا که ارتکاب جرم محدود به مرزهای یک کشور خاص نیست، به تنهایی قادر به ریشه کن کردن کامل این جنایات و عوامل و تشکیلات آن نخواهد بود، کما اینکه دولتی به تنهایی قادر به پیشگیری از شکل گیری چنین سازمان هایی نیست. بنابراین هم پیشگیری از وقوع این جرایم و هم مبارزه با آنها مستلزم همکاری بین المللی و جمعی است.

در سطح بین المللی تلاش های زیادی برای مقابله با ارتکاب چنین جرایمی صورت گرفته است. کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرایم سازمان یافته حاصل این تلاش ها بود که در نوامبر سال 2000 میلادی به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسید. بر پایۀ تعریف کنوانسیون، جرم در صورتی فراملی است که:

الف) در بیش از یک کشور ارتکاب یابد.

ب) در یک کشور واحد صورت گیرد، اما بخش زیادی از مقدمات، برنامه ریزی یا کنترل یا هدایت آن در کشور دیگر انجام شود.

ج) در یک کشور واحد صورت گیرد، اما یک گروه مجرم سازمان یافته که در بیش از یک کشور فعالیت دارد، در آن دخالت داشته باشد.

د) در یک کشور انجام شده باشد، ولی اثرات قابل ملاحظه ای در کشور دیگر داشته باشد.

در این مادۀ 4 مورد به عنوان ملاک «فراملی» بودن جنایت تلقی شده است. اگر به رکن مادی جرم توجه شود، فقط مورد (الف) به صورت واقعی و عینی در بیش از یک کشور واقع شده است. بندهای (ب) و (ج) را باید با توجه به سازمان یافته بودن این گروه ها ارزیابی کرد. اشخاص به اعتبار عضویت در این گروه ها دارای حقوق و تکالیف خاص می شوند و به عنوان عضو یک گروه عمل می کنند و پر واضح است که اگر ارزیابی فراملی بودن بر مبنای عملکرد تک تک اعضای گروه و صرف نظر از گروه باشد، هرگز نباید چنین گروهی را سازمان یافته و فراملی تلقی کرد. مورد چهارم نیز در قوانین جزایی ملی بیشتر کشورها پذیرفته شده است.

تلخیص از کتاب پولشویی انتشارات حکایتی دیگر

در مقاله پولشویی و مراحل آن به 3 ویژگی و مرحله پولشویی اشاره کردم. در این مقاله به ویژگی های پولشویی اشاره می کنم. 1) ثانوی بودن جرم پولشویی برای ارتکاب جرم پولشویی باید جنایت دیگری از قبیل قاچاق مواد مخدر، آدم ربایی، قاچاق انسان، قاچاق کالا، قاچاق اسلحه و غیره اتفاق افتاده باشد. قاچاق مواد مخدر ...
نظرات
ارسال نظر
تعداد بازدید: 2119 نویسنده: سید‌مصطفی‌هاشمی نظرات: 0

مجوزهای سایت از وزارتخانه

مجوز سایت از وزارت ارشاد

تمام کلیپ‌های اینستاگرام ما اینجاست

سینمای حسابداری

نکات صوتی مالی و مالیاتی

پادکست 72- مشوق تبصره 2 ماده 38 ق.م.ا.ا
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 073
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 074
نکات صوتی حسابداری و مالیاتی
تماس با سید مصطفی هاشمی

رزومه کاری اینجانب

کاناز اسپید

ارتباط از طریق واتساپ

کاناز اسپید