فیلم آموزش ارسال معاملات فصلی مالیاتی با سامانه آنلاین(1396)

  فیلم آموزش تهیه و  ارسال معاملات فصلی مالیاتی با نرم افزار و سامانه ...

نرم افزار حقوق و دستمزد برای اشخاص و شرکت ها

  نرم افزار حقوق و دستمزد کاناز محصولی از سایت کاناز اسپید می باشد و سعی شده که با ...

فیلم آموزش تهیه و ارسال لیست بیمه با نرم افزار و سامانه آنلاین

 فیلم آموزش تهیه و ارسال لیست بیمه با نرم افزار و سامانه آنلاین(کاملا کاربردی و ...

نرم افزار ارسال ایمیل انبوه(تبلیغاتی) کاناز

نرم افزار ارسال ایمیل انبوه(تبلیغاتی) کاناز (نسخه 3) به همراه فیلم آموزش نرم افزار به روز ...

فیلم آموزش ارسال لیست مالیات برحقوق بانرم افزار و سامانه آنلاین

فیلم آموزش تهیه و ارسال لیست مالیات برحقوق بانرم افزار(با نسخه جدید نرم افزار ...

نرم افزار ارسال مطلب اتوماتیک به کانال تلگرام(کاناز)

نرم افزار ارسال مطلب اتوماتیک و براساس زمانبندی به کانال تلگرام(کاناز)- نسخه 3 به ...

نرم افزار استخراج ایمیل و موبایل ژالان(نسخه 2)

  نرم افزار استخراج ایمیل و موبایل ژالان(نسخه 2)   به روز رسانی در تاریخ: ...

نرم افزار حذف و اصلاح نیم فاصله از فایل ورد(WORD)

  نرم افزار حذف و اصلاح نیم فاصله از فایل ورد(WORD) نسخه 2   همراه با فیلم ...

نرم افزار تبدیل شماره موبایل به VCF کاناز

نرم افزار تبدیل اکسل به VCF کاناز (تبدیل فایل اکسل به VCF) (نسخه 10.6) با قابلیت تبدیل ...

رشوه خواری در اقتصاد

رشوه خواری در اقتصاد

در رده مدیریت، رشوه خواری(Bribery) یکی از رایج ترین اشکال فساد مالی به ویژه در سازمان های چند ملیتی است. دو نوع اصلی رشوه خواری وجود دارد:
رشوه خواری از فروشندگان یا پیمانکاران، ترفندهای دورزدن مناقصه و بعضی از اشکال درصد گیری
رشوه خواری از فروشندگان یا پیمانکاران که با عنوان رشوه تجاری نیز شناخته می شود با رشوه دهی به مقامات دولتی تفاوت دارد-چند شیوه شناخته شده وجود دارد. در ساده ترین شکل آن، یک فروشنده یا پیمانکاری که می خواهد بخشی از کارهای سازمان شما را انجام دهد به یک عضو اجرایی هیات مدیره یا مدیر تدارکات که اختیار یا نفوذ لازم برای دورزدن رویه های رقابتی برگزاری مناقصه مستقر در سازمان شما را دارد نزدیک می شود و به او چیز باارزشی را پیشنهاد می کند تا آن مدیر نیز در ازای دریافت آن اطمینان دهد بخش دلخواه کار سازمان(هدف سازمان) شما به او واگذار خواهد شد. آن چیز باارزش معمولا پول یا دارایی با ارزشی مانند لا و سکه است ولی می تواند سفر رایگان، استفاده از هواپیمای شرکت یا هرگونه هدیه دیگری باشد.

نکته مهم: این گونه هدایا غیراخلاقی اند ولی لزوما غیرقانونی نیستند. با این حال در نوشته بالا این ابهام به کار نرفته است. اگر یک هدیه با ارزش دیگری به طور مشخص برای کسب معامله دلخواه پیشنهاد شود این کار معمولا رشوه خاری غیرقانونی به شمار می رود. به ویژه فردی که دارایی را دریافت می کند خدمتگزار مردم باشد.

درس کلیدی و مهم: تفوات بین هدیه و رشوه همیشه روشن نیست. بسیاری از مربیان اخلاق فکر می کنند یک هدیه تنها زمانی تبدیل به رشوه می شود که برای به دست آوردن مطلوبیت مشخصی باشد.
در این رابطه یک رهنمود سودمند از سوی گروه لندنی شفافیت بین المللی(Transparency International) که موارد با اهیمت رشوه خواری بین المللی را پژوهش و پایش می کند ارائه شده است."هرگاه پیشنهاد یا دریافت هدیه، مهمان نوازی یا دیگر هزینه ها بتواند بر نتیجه معاملات تجاری اثر بگذارد و این هزینه ها نا معقول و نادرست باشند واحد تجاری باید انجام آنها را ممنوع کند.
لازم به ذکر است رشوه خواری و درصد گیری مشابه هستند ولی اغلب کاملا یکسان نیستند. در بعضی موارد درصد گیری می تواند شکلی از رشوه خواری باشد- جایی که پیمانکار یا فروشنده نادرست کار پیشنهاد می کند درصدی از عواید یک کار یا یک قرارداد به طور غیرقانونی به مدیر مربوطه پرداخت شود. در واقع رییس هیات مدیره انجمن بازرسان تقلب، درصد گیری را به عنوان یکی از طبقه های گسترده رشوه خواری توصیف می کند.
تفاوت کلیدی: درصد گیری اغلب به پرداخت مستمر درصدی از عواید یک قراداد از سوی یکی از فروشندگان یا پیمانکاران به کارمند یا مدیر فاسد واگذار کننده آن کار گفته می شود. ولی رشوه معمولا پرداخت یک باره در ازای دست یابی به هدف مشخص است مثلا واگذاری یک قرارداد که در شرایط عادی به شخص رشوه دهنده نمی شود.
در واقع می توان گفت کسی که هدیه می دهد انتظار انجام عملی از سوی طرف مقابل ندارد ولی رشوه دهنده در قبال انجام عمل مورد نظر خود پول و یا دارایی با ارزشی می پردازد.

6 اسفند 1395 نویسنده: سید مصطفی هاشمی 0
ارسال نظر