محصولات کاناز
آموزش حسابداری مالیات بر ارزش افزوده توسط سایت کاناز اسپید تهیه شده است. قانون ...
صفر تا صد حسابداری صادرات و رفع تعهد ارزی به زبان ساده و روان و کاملا کاربردی ...
آموزش حسابداری بازرگانی خارجی(اعتبارات اسنادی) یا واردات یکی از موارد مهم و ...
سایت کاناز فیلم‌آموزش نحوه ارسال معاملات فصلی(آموزش معاملات فصلی) موضوع ماده ...
این کتاب توانست ظرف 4 ماه به چاپ پنجم برسد و این یعنی نشان دهنده کاربردی و به ...
نسخه جدید 1399 صفر تا صد مالیات بر حقوق همانطور که می دانید سازمان امور مالیاتی ...
این بار با یک محصول جدید و کاملا متفاوت در خدمت شما هستم. آموزش حسابداری ...
نرم‌افزار حقوق و دستمزد ﮐﺎﻧﺎﺯ نرم افزاری جامع و کامل می باشد که در عین سادگی، ...
بدون شک نرم افزار نوسا یکی از قویترین و راحت ترین (user friendly) نرم افزارهای ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت فیلم‌ آموزش حسابداری حقوق و دستمزد با اکسل و نرم ...
سلام. من سید مصطفی هاشمی برای این ساعت فیلم‌ آموزش حسابداری حقوق و دستمزد با ...
کتاب حقوق و دستمزد به زبان ساده در 353 نکته این کتاب چکیده و خلاصه نکات بسیاری ...

کتاب آموزش دادرسی مالیاتی باآموزش لایحه نویسی

پیج اینستاگرام کاناز اسپید

محصولات متنوع و کاربردی حسابداری

فیلم‌های ناب مالی، مالیاتی و حسابداری در اینستاگرام ما

صفحه آموزش حسابداری در اینستاگرام

دیکشنری 20 هزار واژه‌ای حسابداری

دیکشنری آنلاین حسابداری و حسابرسی

فیلم‌های آموزشی ما در آپارات

کانال کاناز اسپید در آپارات
کاناز اسپید » آموزش حسابداری » آیا هیات وزارت کار می تواند قرارداد کار را ابطال کند؟

آیا هیات وزارت کار می تواند قرارداد کار را ابطال کند؟

   موضوع: آموزش حسابداری

آیا هیات وزارت کار می تواند قرارداد کار را ابطال کند؟

سلام خدمت شما همه ی دوستان 

روز قبلی یک سوالی را در استوری اینستاگرامم پرسیده بودم از کاربران که قرارداد کار را کی می تونه ابطال بکند یعنی هیات حل اختلاف وزارت کار می تواند قرارداد کار را ابطال بکند یا مراجع قضایی؟

مقدمه

 ببینید یک مقدمه  خیلی کوتاه بگویم هر قراردادی که نوشته می شود بین 2 یا چند نفر ،مسائل حقوقی به آن مترتب می شود. حالا این قرارداد می خواهد یک دستنویس خیلی ساده باشد با امضاء و اثرانگشت دو طرف یا قراردادهای خیلی رسمی و سازمانی. 

اما هر قراردادی که نوشته می شود اعم از یک دست نویس ساده تا قراردادهای سازمانی تماماً وقتی که نوشته می شود دو طرف چند نفر امضاء می کنند این مسائل حقوقی شامل حالش می شود مسائل حقوقی هم مربوط به فضای دادگاه ها می شود. پس بنابراین وقتی که قراردادی نوشته می شود دادگاه که می تواند تصمیم بگیرد این قرارداد باطل است یا باطل نیست ببینید هیات حل اختلاف وزارت کار می تواند از لحاظ شکلی و مطابقتش با قانون کار بررسی بکند بگوید بله این بندی که توی قرارداد مثلاً کار نوشته شده مغایر با قانون وزارت کار است آقای کارفرما چرا این بند را گذاشتی پس باید حق و حقوق کارگر را بدهی یا مثلاً در قرارداد می نویسد که کارگر نمی خواهد بیمه بشود.  این برخلاف قانون کار است پس بنابراین اونجا هیات اختلاف می آید می گوید برخلاف قانون کار است کارفرما باید اینقدر بیمه اش را  بدهی اینقدر هم جریمه اش و مسائلی از این دست ولی بعضی موقع ها ممکنه کل قرارداد تماماً درست باشد یعنی یک قرارداد کار بین کارفرما و کارگر نوشته بشود تمام جزئیاتش دقیقاً مطابق با قانون کار باشد اما ممکنه از لحاظ یکسری مسائل حقوقی پیش بیاید که دادگاه یا قاضی بگوید این قرارداد وجاهت قانونی ندارد و این قرارداد باطل است. ممکنه قرارداد کار به لحاظ قانون کار مطابقت دارد اما ممکنه از نظر دادگاه باطل باشد. 

پس بنابراین قرارداد و هر قراردادی که بسته می-شود بین دو یا چند نفر نه تنها قرارداد کار هر قراردادی را فقط و فقط مراجع قضایی این اختیار را دارند که باطلش بکنند.

 حالا یک مثال کوچک میزنم دیدید الان یک دو سه سالی است که وقتی که تشکیل پرونده اقتصادی می دهید مالیات می گوید قراردادهای اجاره ی بنگاهی یا دست نویس قابل قبول نیست 7 الی 8 سال پیش که ما انجام می دادیم یادمان هست که حتی قرارداد اجاره دستنویس را می بردیم تشکیل پرونده مالیاتی می دادیم. مالیات الان می گوید فقط باید از این قرارداد اجاره ی رسمی باشد خب ببینید مالیات نمی گوید اون قرارداد اجاره ای که دستنویس است باطل است و همچین اجازه ای هم ندارد. 

 دیوان عدالت اینطوری نیست دیوان عدالت وقتی که رای را می دهد در واقع می آید رای اون هیات را باطل می کند چرا؟ چون دیوان عدالت مرجع قضایی است زیر نظر قوه قضائیه است اونجا قاضی هستش این اختیار را دارد که یک رای را باطل بکند مثلاً اگر هیات تجدیدنظر یا حتی هیات 251 مکرر که یکی از مراحل دادرسی مالیاتی است، یک رای را بدهد دیوان عدالت می تواند بیاید اون رای را اصطلاحاً بشکند و باطلش بکند چرا، چون این اختیارش را دارد ولی خود سازمان مالیات نمی تواند بیاید رای مثلاض هیات بدوی اش را بشکند یا باطلش کند مگر یک هیات تجدیدنظر تشکیل بشود اون رای هیات بدوی را بیایند با یک رای جدید باطل بکنند ولی این مستقیماً اون رای را نمی توانند باطلش بکنند کی می تونه باطل بکند دیوان عدالت اداری یا مراجع قضایی مثلاً دادگاه های صالحه دادگاه های عمومی اونها می توانند چون زیر نظر قوه قضائیه هست این را بشکونند نه این رای هر رایی را می توانند مثلاً مثل رای کمیسیون ماده 100 شهرداری یا بخشنامه های مختلف مثلاً بخشنامه شهرداری بخشنامه وزارت راه بخشنامه سازمان مالیات بخشنامه بیمه دیدید دیگه به کرات دیوان عدالت دارد این بخشنامه ها را باطل می کند چرا چون از اختیاراتش است پس بنابراین ابطال هر قرارداد و به نوعی هر رای با مراجع قضایی است فقط و فقط.

متشکرم

سلام خدمت شما همه ی دوستان روز قبلی یک سوالی را در استوری اینستاگرامم پرسیده بودم از کاربران که قرارداد کار را کی می تونه ابطال بکند یعنی هیات حل اختلاف وزارت کار می تواند قرارداد کار را ابطال بکند یا مراجع قضایی؟ مقدمه ببینید یک مقدمه خیلی کوتاه بگویم هر قراردادی که نوشته می شود بین 2 یا چند نفر ...
نظرات
ارسال نظر
تعداد بازدید: 160 زمان‌ارسال: 8 دی 1399 نویسنده: سید‌مصطفی‌هاشمی نظرات: 0

مجوزهای سایت از وزارتخانه

مجوز سایت از وزارت ارشاد

نکات صوتی مالی و مالیاتی

پادکست 72- مشوق تبصره 2 ماده 38 ق.م.ا.ا
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 073
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 074
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 075
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 076
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 077
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 077
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 078
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 079
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 080
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 081
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 082
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 083
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 084
نکات صوتی حسابداری و مالیاتی
تماس با سید مصطفی هاشمی

رزومه کاری اینجانب

کاناز اسپید

ارتباط از طریق واتساپ

کاناز اسپید