تخفیف 19% برای خرید بیش از 3 محصولاطلاعات بیشتر
×
محصولات کاناز
صفر تا صد همه اظهارنامه مالیاتی مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد ...
سلام به همه دوستان یکی از مباحث مهم در رشته حسابداری و حتی واحد مهم در دانشگاه ...
کتاب حقوق و دستمزد به زبان ساده در 353 نکته این کتاب چکیده و خلاصه نکات بسیاری ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد عضو بین المللی XBRL) به زبان ...
نویسنده: سید مصطفی هاشمی(عضو انجمن حسابداران خبره ایران -مدیر مالی و عضو XBRL) ...
نرم‌افزار حقوق و دستمزد کاناز نسخه 12.9 (نسخه آنتوریوم) به روزرسانی در تاریخ ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
حسابرسی پیشرفته: اصول حسابسازی در ایران و فنون رایانه ای کشف تقلب برای حسابرسان ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
این کتاب توانست ظرف 4 ماه به چاپ پنجم برسد و این یعنی نشان دهنده کاربردی و به ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد عضو بین المللی XBRL) به زبان ...
افزونه(Add-In) قدرتمند تبدیل‌تاریخ کاناز برای اکسل یکی دیگر از سری نرم افزارهای ...
این بار با یک محصول جدید و کاملا متفاوت در خدمت شما هستم. آموزش حسابداری ...
آموزش حسابداری بازرگانی خارجی(اعتبارات اسنادی) یا واردات یکی از موارد مهم و ...
کتاب حسابداری تسعیر ارز به زبان ساده و آموزش آن با نرم افزارهای حسابداری به ...
بدون شک نرم افزار نوسا یکی از قویترین و راحت ترین (user friendly) نرم افزارهای ...
سایت کاناز فیلم‌آموزش نحوه ارسال معاملات فصلی(آموزش معاملات فصلی) موضوع ماده ...
نویسنده: ایمان ثابتی بیلندی اندازه کتاب: وزیری نوع چاپ: سیاه و سفید تعداد ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت نرم افزار‌تبدیل‌اکسل‌به‌VCF کاناز(انتقال و ذخیره ...
نویسنده: سید مصطفی هاشمی(عضو انجمن حسابداران خبره ایران و عضو XBRL) اندازه ...
صفر تا صد حسابداری صادرات و رفع تعهد ارزی به زبان ساده و روان و کاملا کاربردی ...
نویسنده: ایمان ثابتی بیلندی اندازه کتاب: وزیری نوع چاپ: سیاه و سفید نوبت چاپ: ...
سایت کاناز اسپید اقدام به تهیه نرم افزار حذف و اصلاح نیم فاصله از فایل ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت فیلم‌ آموزش حسابداری حقوق و دستمزد با اکسل و نرم ...
سلام. من سید مصطفی هاشمی برای این ساعت فیلم‌ آموزش حسابداری حقوق و دستمزد با ...

کتاب مالیات برارزش افزوده در 186 نکته

کتاب مالیات بر ارزش افزوده در 186 نکته

محصولات متنوع و کاربردی حسابداری

کاناز اسپید » آموزش حسابداری » آموزش حسابداری اقلام ترازنامه

آموزش حسابداری اقلام ترازنامه

   موضوع: آموزش حسابداری

آموزش حسابداری طبقه بندی در ترازنامه

طبقه بندی و نحوه ی ارائه ی اقلام در ترازنامه در سطح جهانی یکسان نیست. در آلمان، یکی از مصادیق بارز کشورهای اروپایی، در ترازنامه، ابتدا دارایی های بلندمدت، سپس دارایی های جاری ارائه می شود. این در حالی است که در درون دارایی های بلندمدت نیز، به ترتیب دارایی های نامشهود، اموال، ماشین آلات و تجهیزات و دارایی های مالی ارائه می شوند.

از سوی دیگر، در بخش های حقوق صاحبان سرمایه و بدهی ها، ابتدا حقوق صاحبان سرمایه، سپس بدهی ها ارائه می شوند. در مقابل، در آمریکا، مصداق بارز کشورهای آنگلوساکسون، در ترازنامه ابتدا دارایی های جاری، سپس دارایی های بلندمدت ارائه می شود. این در حالی است که در درون دارایی های بلندمدت نیز به ترتیب دارایی های مالی، اموال، ماشین آلات و تجهیزات و دارایی های نامشهود ارائه می شوند. از سوی دیگر، در بخش بدهی ها و حقوق صاحبان سرمایه، ابتدا، بدهی ها، سپس حقوق صاحبان سرمایه ارائه می شوند. هر یک از این کشورها برای این گونه ارائه، توجیه خاص خود را دارند. در آلمان با تفکر اهمیت سودآور بودن دارایی ها، ابتدا دارایی های نامشهود، سپس سایر دارایی ها ارائه می شوند. در حالی که در آمریکا، با تفکر نقدینگی، ابتدا دارایی های جاری، سپس دارایی های بلندمدت ارائه می شوند. در آلمان، از آنجا که بانک ها، عمده ی تأمین کننده ی منابع مالی واحدهای تجاری می باشند، لذا، ابتدا حقوق صاحبان سرمایه، سپس بدهی ها ارائه می شوند. در مقابل، در آمریکا، از آنجا که عمده ی منابع مالی واحدهای تجاری از طریق بازارهای سرمایه تأمین می شود، لذا ابتدا بدهی ها، سپس، حقوق صاحبان سرمایه ارائه می شود. در خصوص توجیه نحوه ی ارائه ی دارایی های جاری نیز، این هر دو کشور متفاوت هستند. در آلمان خرید و فروش مواد اولیه، اعتباری انجام می شود. در مقابل، در آمریکا به طور نقد انجام می شود. نحوه ی ارائه ی ترازنامه در انگلستان نیز منحصر به فرد است. ارائه ی دارایی های بلندمدت آن مشابه آلمان است، اما بعد از آن، دارایی های جاری پس از کسر بدهی های جاری گزارش می شوند. یکی از مزایای نحوه ی ارائه ی مذکور، توجه به سرمایه در گردش است که محتوای اطلاعاتی ترازنامه را افزایش می دهد و دیگر اینکه، ساختار سرمایه به سهولت تبیین می شود که مورد توجه تحلیل گران مالی است.

 

طبقه بندی ترازنامه در ایران

بر طبق بند 50 استاندارد حسابداری شماره ی 1 ایران، نحوه ی ارائه ی صورت های مالی، ترازنامه باید حداقل حاوی اقلام اصلی زیر باشد:

الف. دارایی های ثابت مشهود،

ب. دارایی های نامشهود،

ج. سرمایه گذاری ها،

د. موجودی مواد و کالا،

هـ. حساب ها و اسناد دریافتنی تجاری و سایر حساب ها و اسناد دریافتنی،

و. موجودی نقد،

ز. حساب ها و اسناد پرداختنی تجاری و سایر حساب ها و اسناد پرداختنی،

ح. ذخیره ی مالیات،

ط. ذخیره ی مزایای پایان خدمت کارکنان،

ی. بدهی های بلندمدت،

ک. سهم اقلیت، و

ل. سرمایه و اندوخته ها.

در بند 51 نیز تصریح شده است، علاوه بر موارد مندرج در بند 50، ممکن است به موجب سایر استانداردهای حسابداری، ارائه ی اقلام اصلی و جمع های فرعی دیگری در ترازنامه الزامی باشد یا برای ارائه ی وضعیت مالی واحد تجاری به نحو مطلوب ضرورت داشته باشد. دوازده قلم مذکور به دو بخش تفکیک می گردد که، شش قلم اول، مرتبط با سمت راست ترازنامه، یعنی ساختار دارایی های واحد تجاری، و شش قلم دوم، مرتبط با سمت چپ ترازنامه، یعنی ساختار مالی واحد تجاری می باشد. علاوه بر این، بر طبق استاندارد حسابداری شماره ی 14 ایران، نحوه ی ارائه ی دارایی های جاری و بدهی های جاری، اقلام دارایی ها و بدهی ها به جاری و غیرجاری تفکیک می شوند.

دارایی ها

بر طبق بند 11 استاندارد حسابداری مذکور بیان شده است، یک دارایی زمانی باید به عنوان دارایی جاری طبقه بندی شود که:

الف. انتظار رود طی چرخه ی عملیاتی واحد تجاری یا ظرف یک سال از تاریخ ترازنامه، هر کدام طولانی تر است، مصرف یا فروخته شود، یا به وجه نقد یا دارایی دیگری که نقد شدن آن قریب به یقین است، تبدیل شود، یا

ب. وجه نقد یا معادل وجه نقدی باشد که استفاده از آن محدود نشده است. سایر دارایی ها باید به عنوان دارایی های غیرجاری طبقه بندی شود.

دارایی های جاری

بر طبق تعریف فوق نمونه های دارایی های جاری به قرار زیر می باشند:

 1. وجوه نقد،
 2. حساب ها و اسناد دریافتنی تجاری،
 3. حساب ها و اسناد دریافتنی غیرتجاری،
 4. سرمایه گذاری در سهام و اوراق مشارکت سایر واحدهای تجاری،
 5. موجودی مواد و کالا، و
 6. سفارشات و پیش پرداخت ها.

الف. وجوه نقد

وجوه نقد شامل نقد صندوق، سپرده های دیداری نزد بانک ها و مؤسسات مالی اعم از ریالی و ارزی، سپرده های سرمایه گذاری کوتاه مدت بدون سررسید، پس از کسر اضافه برداشت های بانکی که بدون اطلاع قبلی مورد مطالبه قرار می گیرد. علاوه بر این، وجوه نقدی که نزد مسئولین تنخواه واحد تجاری قرار دارد، وجوه نقد واحد تجاری تلقی می شوند، عموماً تنخواه گردان تا تاریخ گزارشگری مالی تسویه می گردد، اما اگر در موارد نادر تسویه نشود، تنخواه گردان به عنوان بخشی از وجوه نقد در ترازنامه و صورت جریان وجوه نقد انعکاس می یابد.

ب. حساب ها و اسناد دریافتنی تجاری

حساب ها و اسناد دریافتنی تجاری شامل مطالبات کوتاه مدت و نیز حصه ی جاری مطالبات بلندمدت ناشی از فروش کالا و خدمات پس از کسر درآمد بهره ی کسب نشده می باشد.

ج. حساب ها و اسناد دریافتنی غیرتجاری

حساب ها و اسناد دریافتنی غیرتجاری شامل مطالبات کوتاه مدت و نیز حصه ی جاری مطالبات بلندمدت ناشی از مبادلاتی غیر از فروش کالا و خدمات پس از کسر درآمد بهره ی کسب نشده می باشد، نظیر حساب ها و اسناد دریافتنی ناشی از اعطای وام به کارکنان واحد تجاری.

د. سرمایه گذاری در سهام و اوراق مشارکت سایر واحدهای تجاری

همان طور که در فصل هفتم تبیین شد، چنانچه سرمایه گذاری ها، غیرجاری نباشند، به عنوان سرمایه گذاری های جاری طبقه بندی می شوند. سرمایه گذاری های جاری نیز در دو طبقه ی سرمایه گذاری های سریع المعامله ی جاری و سایر سرمایه گذاری های جاری قرار می گیرند. این سرمایه گذاری ها هم در اوراق سهام و هم در اوراق بدهی (مشارکت) صورت می گیرد.

هـ. موجودی مواد و کالا

یکی از عمده ترین دارایی های جاری، موجودی مواد و کالا می باشند. موجودی مواد و کالا شامل مواد اولیه، کالای در جریان ساخت، کالای ساخته شده، پیمان های در جریان پیشرفت، ملزومات، مواد مصرفی و نظایر آنها می باشد. علاوه بر این، کالای در راه و کالای امانی نزد دیگران نیز تحت همین سرفصل طبقه بندی می شوند.

و. سفارشات و پیش پرداخت ها

در خصوص پیش پرداخت ها در فصل اول، توضیحات کامل ارائه شد، نظیر پیش پرداخت اجاره و بیمه، اما در مواردی که، مواد و کالا از سایر کشورها وارد می شود تا قبل از تکمیل فرایند خرید، به عنوان سفارشات مواد و کالا طبقه بندی می شوند.

دارایی های غیرجاری

همان طور که پیش از این بیان شد، سایر دارایی ها، به عنوان دارایی های غیرجاری طبقه بندی می شوند که عبارتند از:

 1. دارایی های ثابت مشهود،
 2. دارایی های نامشهود،
 3. سرمایه گذاری های بلندمدت، و
 4. سایر دارایی ها.

الف. دارایی های ثابت مشهود

 یکی از خصوصیات اصلی متمایزکننده ی دارایی های ثابت مشهود از دارایی های جاری عمر مفید بیش از یک دوره ی مالی آنها است. علاوه بر این، این دارایی ها عموماً در سطح واحد تجاری، در راستای عملیات مورد استفاده قرار می گیرند. نمونه های این دارایی ها عبارتند از: زمین، ساختمان، تأسیسات، ماشین آلات و تجهیزات، اثاثه و منصوبات، ابزارآلات، وسایل نقلیه، معادن و جنگل ها. علاوه بر این، دارایی های در دست تکمیل، سفارشات و پیش پرداخت های سرمایه ای و اقلام سرمایه ای در انبار بخشی از دارایی های ثابت مشهود به شمار می روند. لازم به تأکید است که در خصوص دارایی های در دست تکمیل، سفارشات و پیش پرداخت های سرمایه ای و اقلام سرمایه ای در انبار، استهلاک محاسبه نمی شود. یعنی، از زمانی که آماده ی بهره برداری شوند، برای آن ها استهلاک شناسایی می شود.

ب. دارایی های نامشهود

همان گونه که در فصل ششم تشریح گردید، یکی از خصوصیات اصلی متمایزکننده ی دارایی های نامشهود از دارایی های ثابت مشهود، غیرعینی بودن آنها است. نمونه های این دارایی ها عبارتند از: حق امتیاز آب، برق، گاز، تلفن ثابت و موبایل، سرقفلی محل کسب، حق تألیف، حق اختراع، علائم و نام های تجاری و نرم افزارهای رایانه ای.

ج. سرمایه گذاری های بلندمدت

سرمایه گذاری هایی بلندمدت تلقی می شوند، که قصد نگهداری آنها به وضوح قابل اثبات باشد و یا واگذاری آنها مشمول محدودیت های شدید باشد. نمونه های سرمایه گذاری های بلندمدت عبارتند از: سرمایه گذاری در اوراق مشارکت، سهام، سپرده های سرمایه گذاری بلندمدت بانکی و زمین نگه داشته شده جهت افزایش قیمت.

د. سایر دارایی های غیرجاری

عموماً اقلامی از دارایی ها که در سرفصل های دارایی های جاری، دارایی های ثابت مشهود، دارایی های نامشهود و سرمایه گذاری های بلندمدت قرار نگیرد، به عنوان سایر دارایی های غیرجاری گزارش می شوند. نمونه های سایر دارایی های غیرجاری عبارتند از: وجوه نقد مسدود شده، حصه ی بلندمدت حساب ها و اسناد دریافتنی تجاری و غیرتجاری، و پیش پرداخت های هزینه.

بدهی ها

بر طبق بند 13 استاندارد حسابداری شماره ی 14 ایران، نحوه ی ارائه ی دارایی های جاری و بدهی های جاری، یک بدهی زمانی باید به عنوان بدهی جاری طبقه بندی شود که انتظار رود طی چرخه ی عملیاتی معمول واحد تجاری یا ظرف یک سال از تاریخ ترازنامه، هر کدام طولانی تر است، تسویه شود. سایر بدهی ها باید به عنوان بدهی های غیرجاری طبقه بندی شود.

بدهی های جاری

بر طبق تعریف فوق نمونه های بدهی های جاری به قرار زیر می باشند:

 1. حساب ها و اسناد پرداختنی تجاری،
 2. حساب ها و اسناد پرداختنی غیرتجاری،
 3. پیش دریافت ها،
 4. ذخیره ی مالیات،
 5. سود سهام پرداختنی، و
 6. تسهیلات مالی دریافتی.

الف. حساب ها و اسناد پرداختنی تجاری

حساب ها و اسناد پرداختنی تجاری شامل بدهی های کوتاه مدت و نیز حصه ی جاری بدهی های بلندمدت ناشی از خرید مواد و کالا پس از کسر بهره ی تحقق نیافته می باشد.

ب. حساب ها و اسناد پرداختنی غیرتجاری

حساب ها و اسناد پرداختنی تجاری شامل بدهی های کوتاه مدت و نیز حصه ی جاری بدهی های بلندمدت ناشی از مواردی غیر از خرید مواد و کالا پس از کسر بهره ی تحقق نیافته می باشد، نظیر اسناد پرداختنی وام کارکنان، مالیات های تکلیفی، اسناد پرداختنی خرید دارایی های بلندمدت، حق بیمه های پرداختنی، سپرده ی حسن انجام کار، ذخیره ی هزینه های تعلق گرفته ی پرداخت نشده، و حصه ی جاری تعهدات اجاره های سرمایه ای.

ج. پیش دریافت ها

پیش دریافت ها، مصداق بارز معیار تحقق در فرایند کسب درآمد محسوب می شوند. یعنی، یکی از دو معیار شناخت درآمد در مورد آنها صادق است. لذا به عنوان تعهدات انتقال منافع اقتصادی آتی در بخش بدهی ها گزارش می شوند.

د. ذخیره ی مالیات

از آنجا که مالیات ابرازی واحد تجاری باید توسط ممیز مالیاتی بررسی و قطعی شود، لذا به عنوان ذخیره ی مالیات مورد شناخت قرار می گیرد. شایان توجه است که ذخیره ی مالیات به طور خالص در بخش بدهی های جاری گزارش می شود. یعنی، پیش پرداخت های مالیات از ذخیره ی مالیات کسر می گردد.

هـ. سود سهام پرداختنی

بر اساس بند 10 استاندارد حسابداری شماره ی 5 ایران، رویدادهای بعد از تاریخ ترازنامه، واحدهای تجاری نباید سود سهام مصوب بعد از تاریخ ترازنامه یا سود سهام پیشنهادی را به عنوان بدهی در تاریخ ترازنامه شناسایی کنند. بنابراین، سود سهام پیشنهادی هیأت مدیره نباید به عنوان سود سهام پرداختنی در ترازنامه گزارش شود، بلکه صرفاً در یادداشت های توضیحی صورت های مالی افشاء می شود. به بیان بهتر، سود سهام پیشنهادی حائز معیارهای شناخت در صورت های مالی نیست.

و. تسهیلات مالی دریافتی

در این سرفصل، تسهیلات مالی کوتاه مدت دریافتی و حصه ی جاری تسهیلات مالی بلندمدت پس از کسر بهره ی تحقق نیافته و افزودن جرائم معوق گزارش می شوند.

بدهی های بلندمدت

همان طور که پیش از این بیان شد، سایر بدهی ها، به عنوان بدهی های غیرجاری طبقه بندی می شوند که عبارتند از:

 1. حساب ها و اسناد پرداختنی بلندمدت،
 2. تسهیلات مالی دریافتی بلندمدت،
 3. اوراق مشارکت، و
 4. ذخیره ی مزایای پایان خدمت کارکنان

الف. حساب ها و اسناد پرداختنی بلندمدت

بر طبق صورت های مالی شرکت سهامی عام نمونه (نشریه ی 166، 1382)، حساب ها و اسناد پرداختنی بلندمدت اعم از تجاری و غیرتجاری در یک سرفصل طبقه بندی و گزارش می شوند. به بیان بهتر، حصه ی بلندمدت حساب ها و اسناد پرداختنی تجاری و غیرتجاری پس از کسر بهره ی تحقق نیافته، در بخش بدهی های غیرجاری طبقه بندی می شود.

ب. تسهیلات مالی دریافتی بلندمدت

حصه ی بلندمدت تسهیلات مالی دریافتی از بانک ها پس از کسر بهره ی تحقق نیافته در بخش بدهی های غیرجاری طبقه بندی می شود.

ج. اوراق مشارکت

حصه ی بلندمدت اوراق مشارکت در بخش بدهی های غیرجاری گزارش می شود.

د. ذخیره ی مزایای پایان خدمت کارکنان

ذخیره ی مزایای پایان خدمت کارکنان به عنوان آخرین بدهی بلندمدت در بخش بدهی های غیرجاری گزارش می شود.

حقوق صاحبان سرمایه

در بخش حقوق صاحبان سرمایه ی ترازنامه، سرمایه، اندوخته ی قانونی، سایر اندوخته ها، مانده ی تحقق نیافته ی تجدید ارزیابی دارایی های ثابت مشهود، و سرمایه گذاری های بلندمدت و تفاوت انباشته ی تسعیر ارز واحدهای خارجی مستقل، سود انباشته و سهم اقلیت انعکاس می یابد.

 

 

برگرفته از کتاب دکتر یدا... تاری وردی

آموزش حسابداری طبقه بندی در ترازنامه طبقه بندی و نحوه ی ارائه ی اقلام در ترازنامه در سطح جهانی یکسان نیست. در آلمان، یکی از مصادیق بارز کشورهای اروپایی، در ترازنامه، ابتدا دارایی های بلندمدت، سپس دارایی های جاری ارائه می شود. این در حالی است که در درون دارایی های بلندمدت نیز، به ترتیب دارایی های ...
نظرات
ارسال نظر
تعداد بازدید: 4301 نویسنده: سید‌مصطفی‌هاشمی نظرات: 0

مجوزهای سایت از وزارتخانه

مجوز سایت از وزارت ارشاد

فروشگاه آنلاین

فروشگاه محصولات آموزش حسابداری

نکات صوتی مالی و مالیاتی

پادکست 72- مشوق تبصره 2 ماده 38 ق.م.ا.ا
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 073
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 074
نکات صوتی حسابداری و مالیاتی
تماس با سید مصطفی هاشمی

رزومه کاری اینجانب

کاناز اسپید

دیکشنری 20 هزار واژه‌ای حسابداری

دیکشنری آنلاین حسابداری و حسابرسی

فیلم‌های آموزشی ما در آپارات

کانال کاناز اسپید در آپارات

ارتباط از طریق واتساپ

کاناز اسپید