تخفیف 19% برای خرید بیش از 3 محصولاطلاعات بیشتر
×
محصولات کاناز
نویسنده: سید مصطفی هاشمی(عضو انجمن حسابداران خبره ایران -مدیر مالی و عضو XBRL) ...
نویسنده: سید مصطفی هاشمی(عضو انجمن حسابداران خبره ایران و عضو XBRL) اندازه ...
تروئل ترولسن(انجمن حسابداران دانمارک) ترجمه و تالیف: سید مصطفی هاشمی(عضو انجمن ...
کتاب حسابداری تسعیر ارز به زبان ساده و آموزش آن با نرم افزارهای حسابداری به ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت فیلم‌ آموزش حسابداری حقوق و دستمزد با اکسل و نرم ...
سلام به همه دوستان یکی از مباحث مهم در رشته حسابداری و حتی واحد مهم در دانشگاه ...
آموزش حسابداری بازرگانی خارجی(اعتبارات اسنادی - letter-of-credit) یا واردات ...
سلام. من سید مصطفی هاشمی برای این ساعت فیلم‌ آموزش حسابداری حقوق و دستمزد با ...
صفر تا صد حسابداری صادرات و رفع تعهد ارزی به زبان ساده و روان و کاملا کاربردی ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
این کتاب توانست ظرف 2 سال(از 1399 تا 1401) به چاپ 14ام برسد و این یعنی نشان ...
سایت کاناز فیلم‌آموزش نحوه ارسال معاملات فصلی(آموزش معاملات فصلی) موضوع ماده ...
نرم‌افزار حقوق و دستمزد کاناز نسخه 12.9 (نسخه آنتوریوم) به روزرسانی در تاریخ ...
کتاب حقوق و دستمزد به زبان ساده در 353 نکته این کتاب چکیده و خلاصه نکات بسیاری ...
صفر تا صد همه اظهارنامه مالیاتی مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد عضو بین المللی XBRL) به زبان ...
حسابرسی پیشرفته: اصول حسابسازی در ایران و فنون رایانه ای کشف تقلب برای ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد عضو بین المللی XBRL) به زبان ...
افزونه(Add-In) قدرتمند تبدیل‌تاریخ کاناز برای اکسل یکی دیگر از سری نرم ...
این بار با یک محصول جدید و کاملا متفاوت در خدمت شما هستم. آموزش حسابداری ...
بدون شک نرم افزار نوسا یکی از قویترین و راحت ترین (user friendly) نرم افزارهای ...
نویسنده: ایمان ثابتی بیلندی اندازه کتاب: وزیری نوع چاپ: سیاه و سفید تعداد ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت نرم افزار‌تبدیل‌اکسل‌به‌VCF کاناز(انتقال و ...
نویسنده: ایمان ثابتی بیلندی اندازه کتاب: وزیری نوع چاپ: سیاه و سفید نوبت چاپ: ...
سایت کاناز اسپید اقدام به تهیه نرم افزار حذف و اصلاح نیم فاصله از فایل ...

کتاب بهایابی پویا-شروع خوب حسابداری صنعتی

کتاب بهایابی پویا-شروع حسابداری صنعتی

محصولات متنوع و کاربردی حسابداری

کاناز اسپید » آموزش حسابداری مالیاتی » ابلاغ بخشنامه تبصره ماده 100 مشاغل برای عملکرد 1399

ابلاغ بخشنامه تبصره ماده 100 مشاغل برای عملکرد 1399

ابلاغ بخشنامه تبصره ماده 100 مشاغل برای عملکرد 1399

مخاطبان / دینفعان:   امور مالیاتی شهر و استان تهران – ادارات کل امور مالیاتی

موضوع:  مالیات مقطوع عملکرد سال 1399 برخی از صاحبان مشاغل در اجرای تبصره ماده ( ۱۰۰) اصلاحی مصوب 31/4/1394 قانون مالیات‌های مستقیم با رعایت مفاد بند (ع) تبصره (6) قانون بودجه سال 1400 کل کشور 

بنا به اختیار حاصل از تبصره ماده (۱۰۰) اصلاحی مصوب 1394/04/31 قانون مالیات‌های مستقیم و رعایت مفاد بند (ع) تبصره (6) قانون بودجه سال 1400 کل کشور و به ‌منظور تکریم مؤدیان، تسهیل وصول مالیات و ایجاد هماهنگی و وحدت رویه در تعیین مالیات عملکرد سال 1399 برخی از صاحبان مشاغل (به ‌استثنای صاحبان مشاغل گروه اول ماده (۲) آیین‌نامه اجرایی موضوع ماده (۹۵) قانون فوق) مقرر می‌دارد: 

الف) مشمولین تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات­های مستقیم اصلاحیه مصوب 1394/04/31 : 

1- صاحبان مشاغل گروه‌های دوم و سوم موضوع ماده (۲) اصلاحی آیین‌نامه اجرایی موضوع ماده (۹۵) قانون فوق که مجموع فروش کالا و ارائه خدمات آن‌ها در سال 1399 حداکثر سی برابر معافیت موضوع ماده (۸۴) قانون مالیات‌های مستقیم (مبلغ 10.800.000.000 ریال) بوده، مشمول این دستورالعمل می‌باشند و در صورت تکمیل و ارسال فرم موضوع این دستورالعمل حداکثر تا پایان خرداد ماه سال 1400 (فرم مذکور در سامانه سازمان امور مالیاتی کشور قرار داده خواهد شد) از نگهداری اسناد و مدارک موضوع قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحیه مصوب ۳۱/۴/۱۳۹۴ و ارائه اظهارنامه مالیاتی معاف می‌شوند. 

 1 - صاحبان مشاغلی که واجد شرایط حکم تبصره ماه (100) قانون مذکور بوده و بر مبنای موضوع فعالیت و یا استقرار محل فعالیت با دارا بودن مجوز فعالیت از مراجع ذی­صلاح در عملکرد سال 1398 مشمول برخورداری از معافیت مالیاتی یا نرخ صفر مالیاتی شده­اند، مشروط به حفظ ضوابط معافیت یا نرخ صفر مالیاتی در طی سال 1399، می‌توانند از مزایای این دستورالعمل استفاده نموده و عدم ارائه اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر موجب لغو معافیت آن‌ها نخواهد شد. بدیهی است مفاد بندهای (۵) و (۶) این دستورالعمل برای این‌گونه مؤدیان نیز جاری بوده و در صورت خروج مؤدی از شمول مفاد تبصره ماده (۱۰۰) قانون مالیات‌های مستقیم، علاوه بر موارد مذکور در بندهای (۵) و (۶) این دستورالعمل، از هرگونه معافیت مالیاتی با نرخ صفر مالیاتی محروم خواهند شد.


ب- نحوه تعیین مالیات مقطوع و پرداخت آن:

2- مالیات صاحبان مشاغل بر مبنای مالیات قطعی عملکرد سال 1398 (اعم از اصلی و متمم)  به شرح زیر به‌صورت مقطوع تعیین می‌شود:

2 – 1 - صاحبان مشاغل با میزان مالیات قطعی تا 30.000.000 ریال، بدون افزایش نسبت به عملکرد سال 1398

2 – 2 - صاحبان مشاغل با میزان مالیات قطعی از 30.000.001 ریال تا 60.000.000  ریال، با ۴% (چهار درصد) افزایش نسب به عملکرد سال 1398

2 – 3 - صاحبان مشاغل با میزان مالیات قطعی از 60.000.001 ریال تا 120.000.000 ریال، با ۸% (هشت درصد) افزایش نسبت به عملکرد سال 1398

2 – 4 - صاحبان مشاغل با میزان مالیات قطعی بیشتر از 120.000.000 ریال با ۱۲% (دوازده درصد) افزایش نسبت به عملکرد سال 1398

تذکر:  بندهای فوق مربوط به مؤدیانی می‌باشد که مجموع فروش کالا و ارائه خدمات آن‌ها در سال 1399 از مبلغ  10.800.000.000 ریال بیشتر نباشد. مؤدیانی که میزان فروش کالا و ارائه خدمات آن‌ها در سال 1399 پیش از مبلغ مذکور می‌باشد. مکلف به تسلیم اظهارنامه و پرداخت مالیات متعلق با رعایت مقررات مربوط می‌باشند.


3 - صاحبان مشاغلی که تمایل به استفاده از شرایط این دستورالعمل را دارند، می‌بایست از طریق سیستم الکترونیکی (طبق فرم مربوط) از طریق پایگاه اینترنتی http://ntr.tax.gov.ir راتب را به سازمان امور مالیاتی کشور اعلام نمایند. تسلیم فرم مذکور به­عنوان آخرین اقدام در مهلت مقرر قانونی توسط مودی به منزله پذیرش کلیه شروط دستورالعمل از جانب مودی خواهد بود. بدیهی است مالیات عملکرد سال 1399 مودیان موضوع این دستورالعمل در صورتی که اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال 1399 خود را در موعد مقرر قانونی تسلیم نمایند و پس از تسلیم اظهارنامه مالیاتی فرم موضوع بند (1) این دستورالعمل را قبل از پایان خرداد ماه سال 1400 به عنوان آخرین اقدام تسلیم نمایند و یا در مهلت مقرر فرم مربوط را به سازمان امور مالیاتی کشور تسلیم نکنند از شمول این دستورالعمل خارج بوده و با رعایت مقررات مربوطه تعیین خواهد شد.


4- در خصوص صاحبان مشاغلی که امکان پرداخت مالیات مقطوع موضوع این دستورالعمل را به‌صورت یکجا تا پایان خردادماه سال 1400 نداشته باشند، مالیات مقطوع فوق حداکثر تا پنج ماه به‌صورت مساوی تقسیط می‌شود. عدم پرداخت مالیات در موعد مقرر مشمول جریمه موضوع ماده (۱۹۰) قانون مالیات‌های مستقیم خواهد بود.


5 - هرگاه اسناد و مدارک مثبته ای به دست آید که مشخص شود مجموع فروش کالا و ارائه خدمات مؤدی در سال 1399 بیش از مبلغ ابرازی به‌عنوان فروش کالا و خدمات و سایر درآمدهای فرم موضوع بند (1) این دستورالعمل بوده، مشروط به این‌که مجموع درآمد مؤدی از حدنصاب مقرر (10.800.000.000 ریال) تجاوز ننماید، با رعایت مقررات بند (۱-۴) ماده (۴۱) آیین‌نامه اجرایی موضوع ماده (۲۱۹) قانون مالیات‌های مستقیم نسبت به محاسبه و حسب مورد مطالبه مابه‌التفاوت مالیات متعلقه (مالیات فایل مطالبه عبارت خواهد بود از مالیات متعلقه پس از کسر مالیات ابرازی مودی در فرم موضوع بند (1) این دستورالعمل) با رعایت مقررات اقدام خواهد شد مابه­التفاوت مالیات مطالبه شده در اجرای این بند از دستورالعمل، مشمول جریمه موضوع ماده (192) قانون مالیات­های مستقیم نخواهد بود.


6 - هرگاه اسناد و مدارک مثبته ای به دست آید که مشخص شود مجموع فروش کالا و ارائه خدمات مؤدی در سال 1399 بیش از مبلغ  10.800.000.000 ریال بوده، مؤدی مذکور مشمول مفاد تبصره ماده (۱۰۰) قانون مالیات‌های مستقیم نبوده و علاوه بر محاسبه و مطالبه مالیات وفق مقررات ماده (۹۷) قانون مالیات‌های مستقیم، مشمول جرائم متعلقه از جمله جریمه عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی و همچنین عدم امکان استفاده از کلیه معافیت­ها و نرخ صفر از جمله معافیت موضوع ماده (101) قانون مالیات­های مستقیم خواهد شد.

تبصره: با عنایت به اینکه به موجب مفاد بند (1) این دستورالعمل، مودیان مشمول دستورالعمل، از نگهداری اسناد و مدارک موضوع قانون مالیات­های مستقیم اصلاحیه مصوب 1394/04/31 معاف می­باشند، لذا مفاد حکم بندهای (5) و ( 6 ) این دستورالعمل در ارتباط با اسناد و مدارک مثبته به دست آمده خرید، بهای تمام شده کالای فروش رفته و بهای تمام شده خدمات ارائه شده که با رعایت مفاد آیین­نامه اجرایی یاد شده در بند (5) این دستورالعمل از جمله تعیین ارزش منصفانه، منتج به تعیین فروش/ درآمد ارائه خدمات بیش از مبلغ ابرازی مودی در فرم موضوع بند (1) این دستورالعمل باشد نیز جاری خواهد بود بدیهی است در صورت ارائه اسناد و مدارک مستند توسط مودی مبنی بر درج بخشی از اقلام خرید در موجودی کالای پایان دوره، رعایت موازین قانونی در عدم محاسبه فروش این بخش از کالا در سال 1399 و احتساب آن به فروش سنوات بعد مودی حسب مستندات ارائه شده ضروری می­باشد.

ج  سایر موارد:

7 - صاحبان مشاغلی که سال 1399 اولین سال فعالیت آن‌ها بوده است، مشمول برخورداری از مفاد این دستورالعمل نخواهند بود و لذا مکلف به انجام تکالیف قانونی از جمله تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر می‌باشند.

8 -  هرگونه تغییر محل فعالیت در سال 1399 نسبت به محل فعالیت در سال 1398 با عنابت به مفاد ماده (۳) آیین‌نامه اجرایی موضوع تبصره (۳) ماده (۱۶۹) قانون مالیات‌های مستقیم مشمول ثبت‌نام جدید بوده و مؤدی در محل فعالیت جدید مشمول این دستورالعمل نخواهد بود (به استثناء مشاغل موضوع آیین‌نامه مذکور که بر اساس مجوز صادره از طرف مراجع ذی‌صلاح بیش از یک محل فعالیت برای همان مجوز داشته باشند).

9 - آن دسته از صاحبان مشاغلی که مالیات عملکرد سال 1398  آن‌ها حسب مورد با اعمال مقررات موضوع مواد (۱۳۷)، (۱۶۵) و (۱۷۲) قانون مالیات‌های مستقیم محاسبه‌شده و یا در طی سال 1398 به‌صورت کامل فعالیت نداشته‌اند، ابتدا باید مالیات سال 1398 آن‌ها بدون رعایت موارد مذکور محاسبه و سپس مبنای رشد موردنظر قرار گیرد.

10 - مالیات عملکرد سال 1399 مؤدیان موضوع این دستورالعمل درصورتی‌که متقاضی اعمال مقررات قانونی از جمله مفاد مواد (۱۳۷)، (۱۶۵) و (۱۷۲) قانون مالیات‌های مستقیم در خصوص درآمد عملکرد سال 1399 خود هستند، از شمول این دستورالعمل خارج بوده و با رعایت مقررات مربوطه تعیین خواهد شد.

11 - کلیه صاحبان مشاغلی که علاوه بر فعالیت اصلی خود نسبت به خرید سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اقدام نموده و سکه­های خریداری شده را در طول سال 1399 دریافت کرده­اند، برای پرداخت مالیات سکه می­بایست به صورت مجزا و براساس دستورالعمل صادره در ارتباط با تعیین میزان مالیات سکه، اقدام نمایند.

12 - آن دسته از صاحبان مشاغل موضوع بند (الف) این دستورالعمل که مالیات تشخیصی عملکرد سال 1398 آنان به قطعیت نرسیده است در صورت تکمیل و ارسال فرم مربوط با اعمال درصدهای تعیین‌شده مطابق بند (ب) این دستورالعمل به نسبت مالیات تشخیصی عملکرد سال 1398، مشمول این دستورالعمل خواهند بود. بدیهی است چنانچه مالیات عملکرد سال 1398 مؤدیان موضوع این بند در فرایند رسیدگی و دادرسی مالیاتی، کاهش یابد این امر تأثیری در میزان مالیات مقطوع پذیرفته‌ شده عملکرد سال 1399 آن‌ها نخواهد داشت.

13- صاحبان مشاغلی که با توجه به میزان سوددهی فعالیت خود درخواست پرداخت مالیات بیش از مبالغ مندرج در بند (ب) این دستورالعمل را دارند می­توانند نسبت به پرداخت اقدام  نمایند و مبالغ مذکور در بند (ب) مانع از پرداخت مالیات بیشتر از مبالغ اعلام‌شده نمی‌باشد و اینگونه مودیان نیز مشمول برخورداری از مفاد این دستورالعمل با رعایت مقررات مربوطه خواهند بود.

14- میزان مالیات مقطوع پزشکانی که در عملکرد سال 1399 مشمول حکم بند (ج) تبصره (6) قانون بودجه سال 1399 بوده­اند معادل مالیات تعیین شده به شرح بند (2) این دستورالعمل یا مالیات مکسوره آنها، هر کدام که بیشتر باشد، تعیین می­شود.


15 – نظر به اینکه مراتب تغییر آستانه حداکثر میزان فروش کالا و خدمات موضوع تبصره ماده (100) اصلاحی مصوب 1394/04/31 قانون مالیات­های مستقیم در ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا در دست بررسی می­باشد لذا در صورت تصویب آستانه مذکور بیش از عبارت اصلاحی مندرج در مفاد بند (ع) تبصره (6) قانون بودجه سال 1400 کل کشور، مبلغ مذکور جایگزین مبلغ 10.800.000.000 ریال سقف تعیین شده موضوع بندهای (1) ، (2) ، (5) و (6) این دستورالعمل خواهد شد.


به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
1از 5 امتیاز
( 2 نفر امتیاز داده‌اند )
چاپ‌مطلب
نظرات
ارسال نظر

عکس خوانده نمی‌شود

 1. نظرات وضعیت: 0 خبر 0 نظر
  نویسنده: آرش در 28 خرداد 1400 16:14
  پاسخ
  با سلام
  هنگامی که میخوام با شماره شناسه ، قبض را اینترنتی پرداخت کنم ،منبع گروه شغلی را اول ذکر کرده که مقایر با اظهار نامه است.چرا که من گروه سوم را ثبت کردم....علت این اختلاف چی میتونه باشه و به نظرتون اگه الان  پرداخت کنم بعدا مشکلی ایجاد میشه؟
  blushپاسخ
  با سلام و وقت بخیر
  این مشکلی نیست برای همه مودیان گروه اول درج شده و این خطای سامانه است
 2. نظرات وضعیت: 0 خبر 0 نظر
  نویسنده: shahab در 22 خرداد 1400 09:51
  پاسخ
  سلام استاد درحال حاضر روی سایت دارایی چهل و پنج برابر یعنی 1620000000را سقف قرار داده
   blush پاسخ
  با سلام و وقت بخیر
  بله دقیقا و در خود بخشنامه بند 15 اشاره شده که با تصویب ستاد کرونا افزایش می یابد که ما برای حفظ امانت متن بخشنامه را تغییر ندادیم


تعداد بازدید: 2,869 تاریخ: 18 خرداد 1400 نویسنده: سید‌مصطفی‌هاشمی نظرات: 2

instagram

مجوزهای سایت از وزارتخانه

مجوز سایت از وزارت ارشاد

فروشگاه آنلاین

فروشگاه محصولات آموزش حسابداری

نکات صوتی مالی و مالیاتی

اعتراض به مالیات خودروی لوکس
پادکست 147- تشریح ماده 138 مکرر
نکات صوتی حسابداری و مالیاتی
تماس با سید مصطفی هاشمی

رزومه کاری اینجانب

کاناز اسپید

دیکشنری 20 هزار واژه‌ای حسابداری

دیکشنری آنلاین حسابداری و حسابرسی

ارتباط از طریق واتساپ

کاناز اسپید