محصولات کاناز
نویسنده: ایمان ثابتی بیلندی اندازه کتاب: وزیری نوع چاپ: سیاه و سفید تعداد ...
نرم‌افزار حقوق و دستمزد ﮐﺎﻧﺎﺯ نرم افزاری جامع و کامل می باشد که در عین سادگی، ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
آموزش حسابداری بازرگانی خارجی(اعتبارات اسنادی) یا واردات یکی از موارد مهم و ...
نویسنده: سید مصطفی هاشمی(عضو انجمن حسابداران خبره ایران و عضو XBRL) اندازه ...
صفر تا صد حسابداری صادرات و رفع تعهد ارزی به زبان ساده و روان و کاملا کاربردی ...
سایت کاناز فیلم‌آموزش نحوه ارسال معاملات فصلی(آموزش معاملات فصلی) موضوع ماده ...
نویسنده: ایمان ثابتی بیلندی اندازه کتاب: وزیری نوع چاپ: سیاه و سفید نوبت چاپ: ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت نرم افزار‌تبدیل‌اکسل‌به‌VCF کاناز(انتقال و ذخیره ...
بدون شک نرم افزار نوسا یکی از قویترین و راحت ترین (user friendly) نرم افزارهای ...

کتاب آموزش دادرسی مالیاتی باآموزش لایحه نویسی

پیج اینستاگرام کاناز اسپید

محصولات متنوع و کاربردی حسابداری

دیکشنری 20 هزار واژه‌ای حسابداری

دیکشنری آنلاین حسابداری و حسابرسی

فیلم‌های آموزشی ما در آپارات

کانال کاناز اسپید در آپارات
کاناز اسپید » آموزش حسابداری مالیاتی » ابلاغ آیین‌نامه اجرایی موضوع تبصره 4 ماده 187 قانون مالیات‌های مستقیم

ابلاغ آیین‌نامه اجرایی موضوع تبصره 4 ماده 187 قانون مالیات‌های مستقیم

ابلاغ آیین‌نامه اجرایی موضوع تبصره 4 ماده 187 قانون مالیات‌های مستقیم

مخاطبین/ذی‌نفعان: امور مالیاتی شهر و استان تهران - ادارات کل امور مالیاتی

موضوع: ابلاغ آیین‌نامه اجرایی موضوع تبصره 4 ماده 187 قانون مالیات‌های مستقیم

به پیوست تصویر آیین‌نامه اجرایی شماره 100/491/900 مورخ 1396/10/17 در خصوص ترتیبات اجرایی تبصره 4 ماده 187 قانون مالیات‌های مستقیم (اصلاحی مصوب 1394/04/31) و ایجاد سامانه الکترونیکی مربوط، که به تصویب رئیس محترم قوه قضاییه رسیده است و در تاریخ 1396/10/20 در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران منتشر شده است، برای اطلاع و اقدام لازم ابلاغ می‌گردد.

شایان ذکر است که پس از استقرار سامانه الکترونیکی مربوط، که نحوه صدور گواهی موضوع ماده 187 قانون مالیات‌های مستقیم و تبادل اطلاعات لازم با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از طریق این سامانه، طی دستورالعمل‌های مربوط ابلاغ خواهد شد.

سید کمال تقوی‌نژاد

 

آیین‌نامه اجرایی تبصره 4 ماده 187 قانون اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم

شماره 9000/49243/100 1396/10/17

جناب آقای سبنجلی جاسبی

رئیس محترم هیئت مدیره و مدیرعامل روزنامه رسمی کشور

تصویر آیین‌نامه اجرایی شماره 900/49104/100 مورخ 1396/10/17 ریاست محترم قوه قضاییه در خصوص «تبصره 4 ماده 187 قانون اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم» جهت درج در روزنامه رسمی به پیوست ایفاد می‌گردد.

مدیرکل دبیرخانه قوه قضاییه - محسن محدث

شماره 9000/49104/100 1396/10/17

آیین‌نامه اجرایی تبصره 4 ماده 187 قانون اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم

در اجرای تبصره 4 ماده 187 اصلاحی قانون اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، مصوب 1394/04/31 و بنا به پیشنهاد سازمان‌های امور مالیاتی کشور و ثبت اسناد و املاک کشور، آیین‌نامه اجرایی تبصره 4 ماده 187 قانون اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، به شرح مواد آتی است:

ماده 1- در آیین‌نامه اصلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به‌کاربرده می‌شوند:

الف- سازمان مالیاتی: سازمان امور مالیاتی کشور؛

ب- سازمان ثبت: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور؛

پ- قانون: قانون مالیات‌های مستقیم مصوب 1366/12/3 و اصلاحات بعدی آن؛

ت- سامانه ثبت: سامانه ثبت الکترونیک اسناد؛

ث- درگاه تبادل اطلاعات: درگاه الکترونیک که توسط سازمان مالیاتی جهت تبادل اطلاعات مربوط به گواهی موضوع ماده 187 قانون مالیات‌های مستقیم تهیه و راه‌اندازی می‌شود؛

ج- سامانه مالیات: سامانه‌ای که به منظور محاسبه، تعیین و واریز مالیات نقل‌وانتقال املاک، توسط سازمان مالیاتی ایجاد می‌شود؛

چ- بدهی مالیاتی و مالیات‌های مربوط به مورد معامله: تمامی بدهی مالیاتی مربوط به مورد معامله، از قبیل مالیات بر درآمد اجاره املاک و همچنین مالیات حق واگذاری محل، مالیات شغلی محل مورد مطالعه، مالیات درآمد اتفاقی و مالیات نقل‌وانتقال قطعی املاک که از مؤدی ذی‌ربط، حسب مورد، وصول می‌شود؛

ح- قبض مالیاتی: قبض الکترونیک مالیات نقل‌وانتقال دارای شناسه قبض و شناسه پرداخت.

خ- گواهی مالیاتی: گواهی موضوع ماده 187 قانون مالیات‌های مستقیم که به صورت الکترونیکی صادر شده و از طریق سامانه ثبت به دفاتر اسناد رسمی ارسال می‌گردد؛

د- اسناد معاملات: اسناد مربوطه به مورد معامله که اطلاعات آن در پایگاه اطلاعاتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نگهداری می‌شود، ازجمله صورت مجلس تفکیکی و اسناد معاملات قبلی؛

ذ- استعلام: درخواست صدور گواهی موضوع ماده 187 مالیات‌های مستقیم که دفتر اسناد رسمی و سازمان مالیاتی انجام می‌دهد.

ماده 2- سازمان مالیاتی مکلف است، سامانه مالیات و درگاه تبادل اطلاعات را طراحی و راه‌اندازی و امکان دسترسی بر خط به سامانه مالیات را برای سازمان ثبت فراهم نماید، درگاه تبادل اطلاعات و سامانه مذکور باید امکانات زیر را شامل شود:

الف- دسترسی تمامی مؤدیان و دفاتر اسناد رسمی به درگاه مذکور برای ثبت اولیه اطلاعات هویتی طرفین و مورد معامله؛

ب- تولید کد ره‌گیری واحد، برای اطلاعات ثبت شده توسط مؤدی،

پ- بازیابی اطلاعات هویتی و مورد معامله، بر اساس کد ره‌گیری از طریق دسترسی مؤدی؛

ت- محاسبه مالیات نقل‌و انتقال قطعی املاک و اعلام ارزش معاملاتی املاک؛

ث- امکان اعلام تمامی بدهی مالیاتی مربوط به مورد معامله (که برای صدور گواهی مالیاتی باید از مؤدی ذی‌ربط وصول شود) به سامانه ثبت؛

ج- صدور قبض مالیاتی و پرداخت الکترونیک مالیات؛

چ- امکان بازیابی اطلاعات مالیات پرداختی مورد معامله توسط مؤدی و یا دفاتر اسناد رسمی ذی‌ربط؛

ح- امکان تولید شماره واحد برای گواهی مالیاتی.

ماده 3- سازمان ثبت مکلف است امکانات زیر را در سامانه ثبت ایجاد نموده و اطلاعات استعلام دفاتر اسناد رسمی و اسناد تنظیم شده مربوط را در اختیار سامانه مالیات قرار دهد.

الف- ثبت استعلام مربوط به درخواست صدور گواهی مالیاتی توسط دفاتر اسناد رسمی.

ب- ارسال اطلاعات استعلام دفاتر اسناد رسمی برای سامانه مالیاتی.

پ- تولید شماره واحد (غیر قابل تولید و یا بازیابی توسط افراد غیر مجاز) برای اسناد تنظیم شده.

ت- ممهور نمودن هر ثبت اطلاعاتی به مهر الکترونیکی سازمان ثبت.

ث- دریافت اطلاعات قبض مالیاتی و سامانه مالیات و ارسال آن برای دفاتر اسناد رسمی.

ج- ایجاد امکان پرداخت قبوض مالیاتی در دفتر اسناد رسمی.

ماده 4- سازمان ثبت مکلف است در مورد اسناد تک برگی، اطلاعات املاک موضوع این آیین‌نامه را هم‌زمان با استعلام، توسط سامانه ثبت به سامانه مالیات ارسال نماید.

تبصره- اطلاعات املاک شامل - پلاک اصلی و فرعی - شماره بخش - مساحت، اعم از بنای مفید و مشاعات و شماره طبقه می‌باشد.

ماده 5- تبادل اطلاعات مربوط به تبصره 4 ماده 187 قانون، بین سازمان مالیاتی و سازمان ثبت با استفاده از خدمات شبکه (سرویس وب) انجام خواهد شد.

ماده 6- کلیه استعلام‌های دفاتر اسناد رسمی در خصوص بدهی مالیاتی مربوط به مورد معامله، پس از استقرار درگاه تبادل اطلاعات و سامانه مالیاتی و ایجاد ارتباط آن‌ها با دفاتر اسناد رسمی از طریق سامانه ثبت، صرفاً از طریق سامانه ثبت به سازمان مالیاتی ارسال و پاسخ نیز از طریق سامانه مذکور به دفتر اسناد رسمی اعلام خواهد شد.

ماده 7- موعدی مالیاتی پیش از آغاز فرآیند استعلام توسط دفتر اسناد رسمی، باید ضمن ایجاد حساب کاربری در درگاه تبادل اطلاعات، درخواست دریافت گواهی مالیاتی را به همراه اطلاعات مربوط به طرفین و مورد معامله در این درگاه وارد و ‌شماره ره‌گیری اخذ نماید، مؤدی باید در هنگام مراجعه به دفتر اسناد رسمی، شماره مذکور را جهت درج در استعلام مربوط به دفترخانه ارائه نماید.

تبصره- درصورتی‌که مؤدی خواستار ورود اطلاعات از طریق دفتر اسناد رسمی باشد، سردفتر مکلف است با دریافت حق‌الزحمه‌ای که توسط سازمان ثبت تعیین می‌گردد، اقدام نماید.

ماده 8- دفتر اسناد رسمی، پس از مراجعه مؤدی، استعلام مربوطه مورد معامله شامل مشخصات اصلی مورد معامله، (پلاک اصلی و فرعی، مشخصات هویتی خریدار و فروشنده و کد ره‌گیری تخصیص داده شده به مؤدی در درگاه تبادل اطلاعات) را در سامانه ثبت وارد می‌نماید، استعلام در سامانه ثبت، تائید و به صورت الکترونیکی و ممهور به مهر الکترونیکی سازمان ثبت، صادر و به درگاه تبادل اطلاعات ارسال خواهد شد. سازمان مالیاتی نیز رسیدی مبنی بر تأیید دریافت اطلاعات را، به صورت الکترونیکی ممهور به مهر الکترونیکی صادر و به سازمان ثبت ارائه می‌نماید.

ماده ۹- پس از ثبت اطلاعات توسط مؤدی و انجام استعلام از سوی دفتر اسناد رسمی، بدهی مالیاتی و مالیات‌های مربوط به مورد معامله در سامانه مالیات بررسی و به صورت زیر اقدام خواهد شد:

الف- در مورد املاک دارای کاربری مسکونی، چنانچه مورد معامله فاقد سابقه بدهی مالیاتی باشد، صرفاً ماليات نقل‌وانتقال قطعی ملک مورد معامله محاسبه و اطلاعات قبض مالياتي از طريق خدمات شبکه (سرویس وب)، جهت اعلام به دفتر اسناد رسمی، برای سامانه ثبت ارسال می‌شود. در صورتی که ملک مورد معامله دارای سابقه بدهی مالیاتی باشد، علاوه بر ماليات نقل‌وانتقال قطعی املاک برای سایر بدهی‌های مالیاتی موجود نيز قبض مالیاتی صادر و اطلاعات آن، برای سامانه ثبت ارسال می‌گردد. اداره امور مالیاتی مکلف است ظرف ۱۰ روز از تاریخ صدور رسید مذکور در ماده 8 این آیین‌نامه بررسی لازم را به عمل آورده و بدهی مالیاتی و مالیات‌های مربوط به مورد معامله را تعیین کند.

ب- در مورد املاک دارای کاربری تجاری و اداری و با سایر کاربری‌های غیرمسکونی، املاک فاقد گواهی پایان کار، استعلام دفترخانه از طریق سامانه مالیات برای اداره امور مالیاتی ذی‌ربط ارسال خواهد شد. اداره امور مالیاتی مکلف است ظرف ۱۰ روز از تاریخ صدور رسید مذکور در ماده ۸ فوق، بررسی لازم را به عمل آورده و بدهی مالیاتی و مالیات‌های مربوط به مورد معامله را تعیین نماید. در این موارد نیز قبض مالیاتی مربوط صادر و از طریق خدمات شبکه (سرویس وب)، جهت اعلام به دفتر اسناد رسمی برای سامانه ثبت ارسال می‌شود.

تبصره- چنانچه بدهی مالیاتی اعلام شده از سوی سازمان مالیاتی در بند ب فوق، مورد اختلاف باشد، مؤدی مالیاتی می‌تواند با مراجعه به اداره امور مالیاتی ذی‌ربط اعتراض خود را ثبت نماید. اداره امور مالیاتی مکلف است طبق تبصره (1) ماده 187 قانون به اعتراض مؤدی رسیدگی نموده و برای وی گواهی مالیاتی صادر نماید. در این موارد، تا زمان صدور گواهی مالیاتی از سوی اداره امور مالیاتی ذی‌ربط، ثبت معامله ممنوع می‌باشد، مگر اینکه بدهی مقرر را بپردازد.

ماده 10- پس از پرداخت مالیات توسط مؤدی و اعلام وصول توسط بانک عامل، شماره واحدی به ملک مورد معامله تخصیص داده شده و از طریق درگاه تبادل اطلاعات به دفتر اسناد رسمی اعلام می‌گردد تا به عنوان شماره گواهی مالیاتی در اسناد مربوط لحاظ شود. این شماره برای مدت سه ماه دارای اعتبار است. چنانچه ظرف این مدت معامله انجام نشود، استعلام مجدد بدهی مالیاتی مورد معامله ضروری است.

ماده 11- در صورت عدم انجام معامله، دفتر اسناد رسمی باید به ترتیب ذیل عمل نماید:

الف- در مواردی که پس از پرداخت مالیات، به هر دلیل سند مورد نظر در سامانه ثبت، تنظیم و ثبت نشود؛ دفتر اسناد رسمی باید تأییدیه مربوط به عدم انجام معامله را از طریق سامانه ثبت به سازمان مالیاتی اعلام نماید. این تأییدیه موجب ابطال گواهی مالیاتی می‌گردد. سازمان مالیاتی پس از اخذ تأییدیه الکترونیک از سازمان ثبت در خصوص عدم انجام معامله، حسب درخواست مؤدی نسبت به تمدید یا ابطال گواهی مالیاتی و یا استرداد مالیات نقل‌وانتقال به صورت سیستمی اقدام خواهد نمود.

ب- در صورتی که مؤدی پس از صدور قبض مالیاتی و قبل از پرداخت مالیات نقل‌وانتقال از انجام معامله منصرف شود، می‌تواند با اعلام انصراف در درگاه تبادل اطلاعات، ابطال قبض بر اساس و بایگانی شدن سوابق مربوط را درخواست نماید.

ماده 12- فسخ معاملات قطعی املاک بر اساس حکم مراجع قضایی به طور کلی و اقاله یا فسخ معاملات قطعی املاک در سایر موارد تا شش ماه بعد از انجام معامله به عنوان معامله جدید مشمول مالیات نقل‌وانتقال املاک نخواهد بود، در این موارد دفتر اسناد رسمی، مراتب فسخ یا اقاله را از طریق سامانه ثبت به سازمان مالیاتی اعلام می‌نماید.

ماده 13- ترتیبات فنی - اجرایی مربوط به آیین‌نامه باید حداکثر ظرف مدت سه ماه از تاریخ ابلاغ آن، توسط کارگروهی متشکل از نمایندگان سازمان ثبت و سازمان مالیاتی تعیین شود.

ماده 14- این آیین‌نامه در 14 ماده و 3 تبصره در تاریخ 1396/10/17 به تصویب رئیس قوه قضاییه رسید.

رئیس قوه قضاییه-صادق آملی لاریجانی

مخاطبین/ذی‌نفعان: امور مالیاتی شهر و استان تهران - ادارات کل امور مالیاتی موضوع: ابلاغ آیین‌نامه اجرایی موضوع تبصره 4 ماده 187 قانون مالیات‌های مستقیم به پیوست تصویر آیین‌نامه اجرایی شماره 100/491/900 مورخ 1396/10/17 در خصوص ترتیبات اجرایی تبصره 4 ماده 187 قانون مالیات‌های مستقیم (اصلاحی مصوب ...
نظرات
ارسال نظر
تعداد بازدید: 854 نویسنده: سید‌مصطفی‌هاشمی نظرات: 0

مجوزهای سایت از وزارتخانه

مجوز سایت از وزارت ارشاد

تمام کلیپ‌های اینستاگرام ما اینجاست

سینمای حسابداری

نکات صوتی مالی و مالیاتی

پادکست 72- مشوق تبصره 2 ماده 38 ق.م.ا.ا
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 073
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 074
نکات صوتی حسابداری و مالیاتی
تماس با سید مصطفی هاشمی

رزومه کاری اینجانب

کاناز اسپید

ارتباط از طریق واتساپ

کاناز اسپید