تخفیف 19% برای خرید بیش از 3 محصولاطلاعات بیشتر
×
محصولات کاناز
صفر تا صد همه اظهارنامه مالیاتی مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد ...
سلام به همه دوستان یکی از مباحث مهم در رشته حسابداری و حتی واحد مهم در دانشگاه ...
کتاب حقوق و دستمزد به زبان ساده در 353 نکته این کتاب چکیده و خلاصه نکات بسیاری ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد عضو بین المللی XBRL) به زبان ...
نویسنده: سید مصطفی هاشمی(عضو انجمن حسابداران خبره ایران -مدیر مالی و عضو XBRL) ...
نرم‌افزار حقوق و دستمزد کاناز نسخه 12.9 (نسخه آنتوریوم) به روزرسانی در تاریخ ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
حسابرسی پیشرفته: اصول حسابسازی در ایران و فنون رایانه ای کشف تقلب برای حسابرسان ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
این کتاب توانست ظرف 4 ماه به چاپ پنجم برسد و این یعنی نشان دهنده کاربردی و به ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد عضو بین المللی XBRL) به زبان ...
افزونه(Add-In) قدرتمند تبدیل‌تاریخ کاناز برای اکسل یکی دیگر از سری نرم افزارهای ...
این بار با یک محصول جدید و کاملا متفاوت در خدمت شما هستم. آموزش حسابداری ...
آموزش حسابداری بازرگانی خارجی(اعتبارات اسنادی) یا واردات یکی از موارد مهم و ...
کتاب حسابداری تسعیر ارز به زبان ساده و آموزش آن با نرم افزارهای حسابداری به ...
بدون شک نرم افزار نوسا یکی از قویترین و راحت ترین (user friendly) نرم افزارهای ...
سایت کاناز فیلم‌آموزش نحوه ارسال معاملات فصلی(آموزش معاملات فصلی) موضوع ماده ...
نویسنده: ایمان ثابتی بیلندی اندازه کتاب: وزیری نوع چاپ: سیاه و سفید تعداد ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت نرم افزار‌تبدیل‌اکسل‌به‌VCF کاناز(انتقال و ذخیره ...
نویسنده: سید مصطفی هاشمی(عضو انجمن حسابداران خبره ایران و عضو XBRL) اندازه ...
صفر تا صد حسابداری صادرات و رفع تعهد ارزی به زبان ساده و روان و کاملا کاربردی ...
نویسنده: ایمان ثابتی بیلندی اندازه کتاب: وزیری نوع چاپ: سیاه و سفید نوبت چاپ: ...
سایت کاناز اسپید اقدام به تهیه نرم افزار حذف و اصلاح نیم فاصله از فایل ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت فیلم‌ آموزش حسابداری حقوق و دستمزد با اکسل و نرم ...
سلام. من سید مصطفی هاشمی برای این ساعت فیلم‌ آموزش حسابداری حقوق و دستمزد با ...

کتاب مالیات برارزش افزوده در 186 نکته

کتاب مالیات بر ارزش افزوده در 186 نکته

محصولات متنوع و کاربردی حسابداری

کاناز اسپید » آموزش حسابداری مالیاتی » پرسش و پاسخ مالیاتی درباره اشتباه برگ قطعی مالیاتی

پرسش و پاسخ مالیاتی درباره اشتباه برگ قطعی مالیاتی

پرسش و پاسخ مالیاتی درباره اشتباه برگ قطعی مالیاتی

سوال:

مودی پیمان کار دولتی بوده و با عنایت به اشتباه کارفرما یا اداره امور مالیاتی مالیات تکلیفی مودی به نام عملکرد سال قبل ثبت و در سال مذکور مبلغ پیمان با معکوس سازی قبض تکلیفی  برای مودی در تشخیص علی الراس محاسبه شده و پرونده به قطعیت(ماده ۲۳۸ یا رای هیات حل اختلاف مالیاتی ) رسیده است حال در سال تحصیل درآمد مودی درآمد را شناسایی و در اظهارنامه ابراز نموده است و اداره امور مالیاتی نیز در رسیدگی خود درآمد را لحاظ نموده و پس از صدور برگ تشخیص مودی به برگ مالیاتی اعتراض نموده و مدعی مطالبه مالیات مورد نظر در سال قبل شده است وظیفه هیات حل اختلاف مالیاتی در صدور رای با توجه به نوع قطعیت چیست ؟

پاسخ اول:

ماده 33- هرگاه " ماموران مالیاتی " در محاسبه درآمد مشمول مالیات یا مالیات متعلق. اشتباه کرده باشند.به شرح زیر اقدام خواهد شد :
1- قبل از قطعیت درآمد مشمول مالیات . چنانچه اصلاح اشتباه محاسبه منجر به افزایش درآمد یا مالیات بیشتر گردد. با رعایت مهلت مرور زمان و به منظور صدور برگتشخیص اصلاحی . و در صورتیکه اصلاح اشتباه محاسبه فوق منجر به کاهش درآمد مشمول مالیات یا مالیات کمتر گردد بدون رعایت مهلت مرور زمان و به منظور اعلام به مودی. مراتب به اداره امور مالیاتی گزارش می گردد .
2- بعد ازقطعیت درآمد مشمول مالیات . چنانچه در محاسبه مالیات موضوع برگ قطعی اشتباه شده باشد . مراتب جهت صدور برگ قطعی اصلاحی به اداره امور مالیاتی گزارش خواهد شد .
3-در موارد فوق چنانچه گزارش مربوط به تایید مدیر امور مالیاتی برسد و یا در مواردیکه برای مدیر امور مالیاتی اشتباه محاسبه محرز شود .طبق دستور وی نسبت به اصلاح اشتباه محاسبه با صدور برگ تشخیص یا قطعی اصلاحی اقدام میگردد.

1) بر اساس بخشنامه شماره 14346/210 مورخ 1389/05/11 و دادنامه 456 مورخ 1388/08/25 هیات عمومی دیوان عدالت اداری مفاد بندهای 2 و 3 ماده 33 آئین نامه اجرائی ماده 219 ق.م.م ابطال گردیده است.

2) ماده 33 آئین نامه اجرایی موضوع ماده 219 قانون مالیاتهای مستقیم به موجب بخشنامه شماره 17936/200 مورخ 1391/09/08 به شرح ذیل اصلاح گردید.

ماده 33 آئین نامه اجرایی موضوع ماده 219 قانون مالیاتهای مستقیم به موجب بخشنامه شماره 17936/200 مورخ 1391/09/08 به شرح زیر اصلاح گردید:

"ماده 33 اصلاحی: هرگاه ماموران مالیاتی در محاسبه درآمد مشمول مالیات یا مالیات متعلق اشتباه کرده باشند. به شرح زیر اقدام خواهد شد
1- قبل از قطعیت درآمد مشمول مالیات. چنانچه اصلاح اشتباه محاسبه منجر به افزایش درآمد یا مالیات بیشتر گردد. با رعایت مهلت مرور زمان و در صورتی که اصلاح اشتباه محاسبه فوق منجر به کاهش درآمد مشمول مالیات یا مالیات کمتر گردد. بدون رعایت مهلت مرور زمان گزارش لازم عنوان رئیس امور مالیاتی مربوطه ارائه می گردد.
2- چنانچه گزارش فوق به تائید رئیس امور مالیاتی برسد و یا در مواردی که برای رئیس امور مالیاتی اشتباه محاسبه محرز شود. طبق دستور وی نسبت به اصلاح اشتباه محاسبه یا صدور برگ تشخیص مالیات اصلاحی و ابلاغ آن به مودی اقدام می گردد".

پاسخ دوم:

مودی مالیاتی می بایست نسبت به سالی که مالیات باشتباه محاسبه شده بود اعتراض مینمود و مانع از وصول ناخق مالیات میشد ولیکن با توجه به قطعیت پرونده در سال قبل و با عنایت به ابراز درامد در سال بعد هیات حل اختلاف مالیاتی حق ورود به امر مختوم را نداشته و نسبت به درامد ابرازی باستناد مفاد ماده 1277قانون مدنی انکار پس از اقرار مسموع نیست بنظر میرسد درآمد ابرازی را تایید و یا با توجه به ادله تعدیل نماید. 

پاسخ سوم:

اگر فرض کنیم ماخذ در آمد مشمول سال قبل(93) فقط همان مبلغ مشخص و مستند مربوط به سال دیگر(94) بوده که به ناحق و اشتباه ماخذ مشمول مالیات قرار گرفته است،
و باز فرض کنیم درآمد مشمول سال دیگر(94) صرفا همان مبلغی بوده که مالیات آن در اثر اشتباه واحد مالیاتی و غفلت مودی(درسال 93) وصول گردیده است.
چون از درآمد مشخص a دو بار نمی توان مالیات مطالبه کرد باید یکی از مالیات های مطالبه شده حذف شود و اگر مالیات سال قبل پرداخت شده باشد با تقاضا و توافق مودی هیات حل اختلاف بجای سیر مراحل ابطال برگ قطعی و استرداد مالیات سال قبل(93) ، می تواند دستور عدم مطالبه مالیات درآمد a در سال (94) را صادر کند.

گرچه مسیر ابطال برگ قطعی سال قبل و استرداد مالیات به ناحق مطالبه شده، و اعمال درآمد مشمول مذکور در سال تحصیل درآمد ارجحیت دارد.

پاسخ چهارم:

با سلام وقتی پرونده سال 93 در اجرای ماده 238 ویا رای هیات قطعی شده با تجویز کدام نهاد قانونی میشود برگ  قطعی را ابطال کرد؟

پاسخ پنجم:

تاریخ قطعیت مالیات سالی که تشخیص علی الراس شده است قبل از تسلیم اظهار نامه مالیاتی سالی است که درآمد ابراز شده یا پس از آن.

پاسخ ششم:

معمولاً مراجع حل اختلاف مالياتى در هنگام صدور رأى به عبارت " باتوجه به واقعيت امر " اشاره مى كنند و درخصوص موضوع مطروحه نيز مرجع مذكور مكلف به صدور رأى براساس واقعيت و جلوگيرى از اخذ ماليات مضاعف از يك درآمداست.

پاسخ هفتم:

نظر به اینکه پرونده سال قبل در دسترس نیست نحوه قطعیت اعلام نشده ولی اصل مطلب این است که خود مودی در سال دریافت وجه در اظهارنامه درآمد را شناسایی کرده ۱ _ اگر مودی سال قبل توافق نموده باشد (مختومه شدن پرونده) آیا هیات می تواند در آمد اشتباه سال قبل را از درآمد ابرازی مودی کم نماید.
۲ _ اگر در اثر رای هیات سال قبل مالیات قطعی شده باشد هیات سال عملکرد صحیح حق ورود به پرونده و درآمد کمتر از اظهار نامه را دارد .

پاسخ هشتم:

- چنانچه مودی در زمان تسلیم اظهارنامه از قطعیت پرونده مطلع بوده بایستی در اظهارنامه درآمد را ثبت می نمود و در قسمتی که مربوط به کسر و اضافات تعدیل درآمد مشمول مالیات است درآمدمشمول مالیات را کسر می نمود
۲ - در صورتی مه قطعیت پس از تسلیم اظهارنامه بوده قطعیت پرونده از طرف هرکس بوده بدون رسیدگی و تخلف بوده است
فارغ از مطالب فوق رییس اداره امورمالیاتی یا هیئت حل اختلاف مالیاتی با صدور قراررسیدگی و دستور صریح رسیدگی به مبانی درآمد مشمول مالیات علی الراس سال قبل و درآمد ابرازی چنانچه مسلم شود منبع هر دو درآمد یک صورت وضعیت یا دریافتی از یک کارفرما باشد می توانند با استاد مدارک کافی و محرز درآمد مشمول مالیاتی سالی را که در مراحل قطعیت مزح است تعدیل نمایند
مودی در ابراز درآمد تکلیف قانونی را رعایت نموده است نمی توان بدلیل رعایت قانون از طرف مودی و اشتباه ماموران مالیاتی سال قبل از یک درآمد دوبار مالیات گرفت و مودی را تنبیه مضاعف نمود.

پاسخ نهم:

ه نظر مي رسد در صورت احراز تحقق درآمد در سال دوم، و با توجه به صحت شناسايي ، ثبت و ابراز آن توسط مودي در دفاتر و اظهارنامه ي تسليمي خود ،نحوه ي عملكرد اداره ي امور مالياتي رسيدگي كننده در تشخيص و مطالبه ي ماليات صحيح و خالي از اشكال بوده و لذا توسط هيات حل اختلاف مالياتي نيز قابل تعديل نخواهد بود. بلكه با توجه به ناعادلانه بودن ماليات سال ماقبل آن، مودي ميبايست در اجراي ماده ي ٢٥١ مكرر جهت احقاق حقوق تضييع شده ي خود اقدام نمايد...

پاسخ دهم:

بنظر من رئیس اداره امور مالیاتی می بایستی،معکوس نمودن تشخیصی واحد مالیاتی را اصلاح کند.

زیرا براثر قطعیت پرونده سال قبل،نمیتوان به پرونده ورود کرد وچون پرونده امسال در دست بررسی می باشد،برای جلوگیری از اخذ مالیات مضاعف، رئیس اداره مکلف به رسیدگی به اعتراض شرکت می باشد.

نظر به اینکه نرخ ماده 105 ثابت می باشد،دیگر نیازی به راهنمائی مودی برای اعتراض به ماده 251 مکرر نمی باشد.

بهتراست که برای جلوگیری از بروکراسی اداری،در سالی که مودی اعتراض نموده ، برای عدم مطالبه مالیات مضاعف تا قبل از قطعیت،از درآمد مشمول مالیات سال جاری کسر گردد.

باتوجه به اینکه طبق مفروضات سئوال این اشتباه از طرف کارفرما یا واحد مالیاتی می باشد ومودی در زمان احراز درآمد در دفاتر خود ثبت نموده است.

سوال: مودی پیمان کار دولتی بوده و با عنایت به اشتباه کارفرما یا اداره امور مالیاتی مالیات تکلیفی مودی به نام عملکرد سال قبل ثبت و در سال مذکور مبلغ پیمان با معکوس سازی قبض تکلیفی برای مودی در تشخیص علی الراس محاسبه شده و پرونده به قطعیت(ماده ۲۳۸ یا رای هیات حل اختلاف مالیاتی ) رسیده است حال در سال ...
نظرات
ارسال نظر
تعداد بازدید: 1757 نویسنده: سید‌مصطفی‌هاشمی نظرات: 0

مجوزهای سایت از وزارتخانه

مجوز سایت از وزارت ارشاد

فروشگاه آنلاین

فروشگاه محصولات آموزش حسابداری

نکات صوتی مالی و مالیاتی

پادکست 72- مشوق تبصره 2 ماده 38 ق.م.ا.ا
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 073
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 074
نکات صوتی حسابداری و مالیاتی
تماس با سید مصطفی هاشمی

رزومه کاری اینجانب

کاناز اسپید

دیکشنری 20 هزار واژه‌ای حسابداری

دیکشنری آنلاین حسابداری و حسابرسی

فیلم‌های آموزشی ما در آپارات

کانال کاناز اسپید در آپارات

ارتباط از طریق واتساپ

کاناز اسپید