فیلم‌آموزش‌ارسال‌لیست‌مالیات‌برحقوق بانرم‌افزار و سامانه آنلاین

فیلم‌آموزش تهیه و ارسال‌لیست‌مالیات‌بر‌قوق بانرم افزار(با نسخه ...

فیلم آموزش‌حسابداری‌حقوق‌و‌دستمزد با اکسل و نرم‌افزار‌حسابداری

فیلم آموزش‌حسابداری‌حقوق‌و‌دستمزد با اکسل و نرم افزار‌حسابداری(کاملا ...

نرم‌افزار تبدیل‌شماره‌موبایل‌به‌VCF کاناز

نرم افزار‌تبدیل‌اکسل‌به‌VCF کاناز (تبدیل اکسل‌به‌VCF) (نسخه ...

فیلم آموزش‌ارسال‌معاملات‌فصلی مالیاتی با نرم افزار و سامانه آنلاین

فیلم آموزش تهیه و  ارسال‌معاملات‌فصلی مالیاتی با نرم افزار و سامانه آنلاین(نسخه ...

افزونه‌تبدیل‌تاریخ کاناز برای اکسل

  افزونه(Add-In) تبدیل تاریخ کاناز برای اکسل یکی دیگر از سری نرم افزارهای کاربردی سایت ...

دانلود نرم افزار متااستاک 11

   دانلود نرم افزار متااستاک 11( نرم افزار تحلیل تکنیکال بورس)  به همراه فیلم ...

نرم افزارحقوق‌و‌دستمزد کاناز

نرم افزار‌حقوق‌و‌دستمزد کاناز نسخه 12.6 (نسخه آنتوریوم)   به روزرسانی ...

فیلم آموزش تهیه و ارسال لیست بیمه با نرم افزار و سامانه آنلاین

 فیلم آموزش تهیه و ارسال لیست بیمه با نرم افزار و سامانه آنلاین(کاملا کاربردی و عملی) به ...

نرم افزار ارسال ایمیل انبوه(تبلیغاتی) کاناز

نرم افزار ارسال ایمیل انبوه(تبلیغاتی) کاناز (نسخه 3) به همراه فیلم آموزش نرم افزار به روز ...

نرم افزار ارسال مطلب اتوماتیک به کانال تلگرام(کاناز)

نرم افزار ارسال مطلب اتوماتیک و براساس زمانبندی به کانال تلگرام(کاناز)- نسخه 3 به همراه ...

نرم افزار حذف و اصلاح نیم فاصله از فایل ورد(WORD) کاناز

  نرم افزار حذف و اصلاح نیم فاصله از فایل ورد(WORD) نسخه 3  همراه با فیلم آموزش ...

نرم افزار استخراج ایمیل و موبایل ژالان(نسخه 2)

نرم افزار استخراج ایمیل و موبایل ژالان(نسخه 2)   به روز رسانی در تاریخ: 1395/09/05   ...
دیکشنری آنلاین حسابداری و حسابرسی
کانال کاناز اسپید در آپارات

نقد و بررسی تقبل زیان انباشته توسط سهامداران و یا از محل جاری شرکاء

نقد و بررسی تقبل زیان انباشته توسط سهامداران و یا از محل جاری شرکاء

در این مطلب به تقبل زیان انباشته توسط سهامداران و یا از محل جاری شرکاء و ابطال رای شورای عالی مالیاتی توسط دیوان عدالت اداری توسط اساتید مالیاتی پرداخته شده است. جهت مشاهده متن کامل رای دیوان به این لینک مراجعه کنید.

 

نظر اول:

در این یکی دو روز اخیر رای دیوان عدالت اداری در خصوص عدم تعلق مالیات به زیان انباشته منتقل شده به حساب سهامداران (تقبل زیان توسط سهامداران!!!!)در محافل حسابداری در حال گسترش است. ظاهرا این کار چنان شایع شده که تبدیل به رویه گردیده و کار به وزارت دارائی و دیوان عدالت کشیده است.!! طبق قانون تجارت در شرکتهای سهامی حذف زیان انباشته یا از طریق سود سالهای بعد و یا از طریق تعدیل سرمایه امکان پذیر است و مجوز قانونی برای جابجائی زیان از طریق حساب جاری سهامداران یا هر حساب دیگری وجود ندارد. هرگونه تعدیل سرمایه نیز نیازمند گزارش توجیهی هیئت مدیره ، گزارش بازرس قانونی و مصوبه مجمع عمومی فوق العاده است. طبق قانون تجارت سود قابل تقسیم است ولیکن زیان قابل تقسیم نیست و زیان از سود سالهای بعد قابل کسر است.(به تعریف سود قابل تقسیم در قانون تجارت مراجعه شود) بنابراین مجامع اختیار تقسیم سود دارند نه تقسیم زیان و انتقال زیان به حساب سهامداران تحت عنوان فداکارانه تقبل زیان توسط سهامداران!!! فاقد محمل قانونی است. قابل پرسش است که چرا سهامداران عزیز علاقه مند تقبل زیان انباشته هستند ولی علاقمند تقبل بدهی بانکی یا تقبل مالیات عملکرد نیستند؟!! علت روشن است ، انتقال زیان انباشته به حساب سهامداران برای تحریف بنیادی صورتهای مالی و dress کردن آن صورت میگیرد، این عمل یک تحریف عادی همانند تحریف یک سرفصل در ترازنامه نیست بلکه تحریف محتوی کلی صورتهای مالی است چرا که وجود زیان انباشته می تواند نشانه وجود مشکلات و گرفتاریهای زیادی در شرکت باشد همانند " وجود سوء جریان ، بی کفایتی مدیران، عدم کارائی عملیات ، عدم بهره برداری مناسب از منابع ، عدم دسترسی به منابع مالی کافی و ......." که با حذف زیان انباشته تمام این نشانه تا حد زیادی حداقل از چشم خواننده معمولی صورتهای مالی پنهان میشود از این رو معمولا هدف چنین تشبثاتی فریبکاری و استتار مشکلات بنیادی شرکت است مثلا برای دریافت وام بانکی ، شرکت در مناقصه ، مشارکت و .....

وظیفه اجتماعی و اخلاقی اعضا جامعه حسابداران رسمی ایران ، مقابله با این قبیل اقدامات و درج روشن و بدون ابهام این تخلفات در گزارشهای حسابرسی است که البته رسیدن کار به مرحله پیش گفته به ظاهر حاکی از اغماض وسیع همکاران در گزارش چنین مواردی است وگرنه تبدیل این تخلفات به رویه امکان پذیر نبود. این رویه غیر قانونی قطعا یکی از عوامل مشکلات شبکه بانکی کشور است و بخشی از مسئولیت آن متوجه دستگاه اداره کننده جامعه و آن دسته از اعضا جامعه حسابداران رسمی است که در قبال چنین تحریفاتی مماشات می کنند.

نظر دوم:

عمدتأ در شرکتهائی که از دو دفتر استفاده میکنند و زیانهای سنگین نشان میدهند و حساب جاری شرکاء معلوم نیست چه ماهیتی دارد و با ادامه این روش علی الظاهر شرکت ورشکسته بنظر میرسد ...بازهم یک خلاف دیگر و مغایر با قانون تجارت این دو حساب را با یکدیگر تهاتر میکنند و متأسفانه دیوان هم به نفع آنها رأی میدهد.

نظر سوم:

در شرکتهای تولیدی بسیار زیادی دیده میشه که واقعا تک دفتره و زیانده هست
به نطر شما این موضوع کمک خوبی نیست. از نطر بنده با توجه به وضعیت شرکتهای تولیدی و ضوابط موجود وامدهی علی الرغم اینکه میدانم بسیاری از اساتیدم این رای را درست نمیدانند باعث خوشحالی بنده گردید.

نظر چهارم:

نكته كليدى این است كه سود قابليت تقسيم بين سهامداران را دارا مى باشد نه زيان انباشته .
بنابراين از منظر قانونى واز بعد رعايت اصول حسابدارى ثبت زيان بطرفيت سهامداران صحيح و اصولي نيست و حسابرس در صورت مشاهده چنين ثبتى بايد اينموضوع را بعنوان عمل خلاف موازين قانونى و استاندارهاى حسابدارى افشاء نمايد.

نظر پنجم:

با نظر استاد گرامی در مورد هدف تهاتر زیان برای دریافت وام و.... موافق هستم ولی سوال اینست که تهاتر زیان با حساب جاری کدام درآمد را به شرکت منتقل می کند و براساس کدام ماده قانونی تهاتر زیان مشمول مالیات خواهد بود.

نظر ششم:

به نظر اساتید اگر شرکتی کاهش سرمایه می داد و بعد شرکا مطالبات خود را از شرکت برداشت میکردند و افزایش سرمایه میدادند, با همان طلب مصداق همین مورد با پیج و خم کمتر نداشت؟

نظر هفتم:

ایا می توان تهاتر زیان با اورده سهامدار رو درامدی برای شرکت فرض کرد یا خیر؟ پاسخ این سوال رو می تونین با عنایت به اصل تفکیک شخصیت حسابداری نیز به دست بیارین. اگر پاسخ مثبت باشد به نظر بنده چون معافیت خاصی در این زمینه نداریم پس طبق ماده 1 ق.م.م مشمول مالیات می باشد. از ظواهر امر نیز پیداست که بخشنامه قبلی نیز بر اساس همین تحلیل صادر گردیده است.

نظر هشتم:

قاعدتا اصول و رويه هاي حسابداري اجازه ثبت هر آرتيكلي رو نميده و بهمين جهت چنانچه اشتباه (سهوايا عمدا)در صدور سندي يا ارتيكلي حادث شده باشد اين موضوع بايد با ثبت آرتيكل اصلاحي فراهم گردد
بالشخصه بنده موافق اين نيستم كه از ثبت آرتيكل تعديل زيان بطرفيت سهامداران ماليات اخذ شود چرا كه ممكن است اشتباها اين ثبت بهر دليلي (اصلاح صورتهاي مالي جهت ارايه به بانكها و......)زده شود ماده ١٠٥ق.م در خصوص تعلق ماليات و تعريف درامد مشمول ماليات بسيار شفاف است و وظيفه كادر مالياتي اينست كه بر اساس قانون نسبت به مطالبه ماليات اقدام كند نه صرفا براساس ذهنيات و تصورات خودش خوشحالم كه بالاخره فن حسابداري توانسته خودش را از پيچ و خم تصورات ذهني خارج كند و اين را بفهماند كه اگر اتفاقي افتاده بايد توسط حسابرسان افشا و نهايتا منجر به اصلاح صورتهاي مالي گردد.

نظر نهم:

باید یادآور شود مطابق با قانون اساسی هیچ مالیاتی وضع نمی شود مگر به موجب قانون و مطالبه مالیات از تقبل زیان توسط سهامداران ولو با قبول استدلالات درست مقاله، وجاهت قانونی ندارد چرا که اولاً سازمان امور مالیاتی کشور باستناد نظریه کمیته فنی سازمان حسابرسی که تقبل زیان توسط سهامداران شرکت را از دیدگاه تئوری شخصیت در حسابداری و با در نظر گرفتن فرض تفکیک شخصیت مالکین از شخصیت حقوقی، را کسب نوعی درآمد غیر عملیاتی برای شرکت تلقی نموده است، مبادرت به مطالبه مالیات می نمود که وجاهت قانونی نداشت ثانیاً از دیدگاه سایر تئوری های حسابداری مانند تئوری حقوق مالکانه یا سایر تئوری های حسابداری می توان برخورد متفاوت یا نگاه دیگری در خصوص این رویداد مالی ارائه داد که با دیدگاه مزبور متفاوت بوده باشد ثالثا مطالبه مالیات موازین قانون مالیاتهای مستقیم و بخشنامه های مربوطه بوده و نه تفاسیر و تعابیری که ناشی از استناد به هر یک از تئوریهای حسابداری می توان ارائه نمود چه بسا بعنوان مثال اگر این رفتار سازمان در مطالبه مالیات صحت دارد و مورد قبول است پس چرا با توجه به استانداردهای حسابداری مورد عمل، زیان کاهش ارزش برآوردی سرمایه گذاریها یا موجودی های مواد و کالا و همچنین زیان برآوردی ناشی از اعمال استاندارد شماره 9 حسابداری صرفاً به دلیل پیش بینی نشدن در قانون مالیاتهای مستقیم مورد پذیرش قبول قرار نمی گرفت. با استناد به همین توجیه و به لحاظ حفظ وحدت رویه، مبانی مطالبه مالیات از این رویداد مالی که صرفا بر اساس استناد به یک تئوری حسابداری از بین تئوریهای مختلف حسابداری درآمد تلقی شده است، صحیح نمی باشد.
رابعا مقاله  از جنبه های منفی این رویداد مالی که می تواند مبنای اعمال چنین رویدادی نیز شده باشد صحبت نموده و اساسا حتی با فرض درست بودن آن مقاله که تحلیل درستی نیز می باشد، مبنایی برای مطالبه مالیات توسط سازمان امور مالیاتی نیز می باشد.
خامسا هر چند تحلیل مندرج در مقاله بسیار ارزنده و درست است لیکن باید یادآور شود صورتهای مالی و یادداشتهای توضیحی جنبه های متفاوت و پنهان شده هر رویدادمالی با اهمیت چه رسد به تقبل زیان توسط سهامداران را براحتی عیان ساخته و کارشناسان مالی و تحلیل گران و ارزیابان مالی و بانکی و حتی استفاده کنندگان مالی می توانند با داشتن حداقل دانش متعارف از حسابداری آثار این رویداد مالی را ارزیابی نموده و بر اساس آن اتخاذ تصمیم نموده یا در تصمیمات خود تجدید نظر کرده و یا برآوردهای مالی خود را تعدیل کنند لذا صرف استناد به اینکه با انجام این رویداد مالی آثار منفی عملیات یا وضعیت مالی وخیم شرکتی پنهان خواهد ماند صحیح نمی باشد چرا که بررسی توامان صورتهای مالی، نسبتهای مالی، توجه ساختاری به اطلاعات مندرج در صورتهای مالی اساسی به ویژه صورت جریان وجوه نقد، براحتی وضعیت مالی یک شرکت را تشریح خواهد نمود.

5 مرداد 1396 نویسنده: سید مصطفی هاشمی 0
ارسال نظر