محصولات کاناز
نرم‌افزار حقوق و دستمزد ﮐﺎﻧﺎﺯ نرم افزاری جامع و کامل می باشد که در عین سادگی، ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
آموزش حسابداری بازرگانی خارجی(اعتبارات اسنادی) یا واردات یکی از موارد مهم و ...
نویسنده: سید مصطفی هاشمی(عضو انجمن حسابداران خبره ایران و عضو XBRL) اندازه ...
صفر تا صد حسابداری صادرات و رفع تعهد ارزی به زبان ساده و روان و کاملا کاربردی ...
سایت کاناز فیلم‌آموزش نحوه ارسال معاملات فصلی(آموزش معاملات فصلی) موضوع ماده ...
نویسنده: ایمان ثابتی بلندی اندازه کتاب: وزیری نوع چاپ: سیاه و سفید نوبت چاپ: ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت نرم افزار‌تبدیل‌اکسل‌به‌VCF کاناز(انتقال و ذخیره ...
بدون شک نرم افزار نوسا یکی از قویترین و راحت ترین (user friendly) نرم افزارهای ...
آموزش حسابداری مالیات بر ارزش افزوده توسط سایت کاناز اسپید تهیه شده است. قانون ...

کتاب آموزش دادرسی مالیاتی باآموزش لایحه نویسی

پیج اینستاگرام کاناز اسپید

محصولات متنوع و کاربردی حسابداری

دیکشنری 20 هزار واژه‌ای حسابداری

دیکشنری آنلاین حسابداری و حسابرسی

فیلم‌های آموزشی ما در آپارات

کانال کاناز اسپید در آپارات
کاناز اسپید » آموزش حسابداری مالیاتی » تفویض اختیار تعیین ارزش اجاری املاک مشابه

تفویض اختیار تعیین ارزش اجاری املاک مشابه

مخاطبان اصلی/ ذینفعان: - اداره کل امور مالیاتی شرق، غرب، جنوب و شمال استان تهران
- اداره کل امور مالیاتی استان ...
موضوع: تفویض اختیار تعیین ارزش اجاری املاک مشابه (موضوع مقررات ماده 54 اصلاحی قانون مالیات های مستقیم مصوب 1394/04/31)،

به ادارات کل امور مالیاتی سراسر کشور به انضمام نسخه ای از الگوی ضوابط ارزش اجاری املاک
در اجرای مقررات مادۀ 54 اصلاحی قانون مالیات های مستقیم مصوب 1394/04/31، مسئولیت تعیین ارزش اجاری املاک مشابه در مرکز استان و شهرهای تابعه به آن اداره کل تفویض می گردد. از این‌رو به جهت صیانت از حقوق مؤدیان محترم مالیاتی و جلوگیری از تضییع حقوق دولت و رعایت منویات قانون گذار توجه ادارات امور مالیاتی را به نکات ذیل جلب و مقرر می دارد؛
1- ادارات امور مالیاتی موظفند ضمن رعایت الگوی ضوابط اجرایی ارزش اجاری املاک پیوست این دستورالعمل، با کسب نظر از اتحادیه مشاورین املاک و اطلاعات بانک های مربوط به املاک در کشور نظیر سامانه هوشمند املاک و مستغلات (کد رهگیری) و گزارشات فصلی مرکز آمار ایران و سایر منابع اطلاعاتی نسبت به بررسی، احصاء و استخراج دقیق ارزش اجاری املاک به تفکیک نوع کاربری آن ها مطابق با نقشه های بلوک بندی ارزش معاملاتی املاک خود اقدام نمایند. همچنین نظر به تشابه ساختاری در حوزه های جغرافیایی همجوار و عوامل مؤثر بر ارزش اجاری املاک، ضروری است ادارات کل امور مالیاتی قبل از ابلاغ جدول اجاره املاک مشابه با تشکیل کارگروه های تخصصی املاک در اداره کل، نسبت به بررسی تصمیمات ادارات تابعه از حیث رعایت قوانین و مقررات و میزان ارزش های اجاری تعیین شده (بر اساس معیارهایی از قبیل سطح توسعه یافتگی، استقرار در شهرک های صنعتی، مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی و فاصله از مرکز استان) نظارت نموده و سپس با هماهنگی لازم اقدام به ابلاغ جداول مزبور نمایند.
شایان ذکر است الگوی ضوابط اجرایی ارزش اجاری املاک پیوست در راستای شفاف سازی، ساده سازی و یکسان نمودن ضوابط محاسبه مالیات بر درآمد اجاره املاک در کشور و نیز برنامه-های در دست اجرا در سازمان امور مالیاتی کشور طراحی و ارسال می گردد. بنابراین ادارات امور مالیاتی می توانند متناسب با شرایط و موقعیت جغرافیایی و وضعیت اقتصادی مناطق تحت پوشش، نصاب ها و نرخ های مندرج در الگوی مذکور را تعدیل نمایند.
2- با عنایت به نص صریح مقررات ماده 54 اصلاحی قانون مالیات های مستقیم، ادارات امور مالیاتی مکلفند در تشخیص و رسیدگی به مالیات بر درآمد اجاره املاک در مواردی که قرارداد (اعم از رسمی یا عادی) وجود ندارد یا از ارائه آن خودداری گردد و یا مبلغ مندرج در آن کمتر از هشتاد درصد (80 %) ارقام مندرج در جدول املاک مشابه باشد و همچنین در مورد واحدهای مسکونی خالی (موضوع مقررات ماده 54 مکرر قانون مذکور)، میزان اجاره بها را بر اساس جدول اجاره املاک مشابه تعیین نمایند. بدیهی است تعیین اجاره بها بر اساس جدول اجاره املاک مشابه مانع از اجرای مقررات تبصره 2 ماده 54 قانون یادشده نخواهد بود و چنانچه بر اساس اسناد و مدارک مثبته معلوم شود اجاره ملک بیش از مبلغی است که مأخذ تشخیص درآمد مشمول مالیات قرار گرفته است، مابه التفاوت طبق مقررات قانون مالیات های مستقیم قابل مطالبه خواهد بود.
3- مستفاد از حکم مقررات تبصره یک ماده 54 اصلاحی قانون مالیات های مستقیم در مواردی که مستأجر جزء مشمولین موضوع مقررات تبصره 9 ماده 53 قانون مالیات های مستقیم باشد، تعیین اجاره بها بر اساس جدول اجاره املاک مشابه موضوعیت نداشته و در این خصوص اجاره پرداختی مستأجر ملاک تعیین درآمد مشمول مالیات اجاره خواهد بود.
4- در خصوص قراردادهای رهن تصرف و «رهن و اجاره» (مشروط بر اینکه مبلغ اجاره پرداختی در قرارداد اخیرالذکر کمتر از هشتاد درصد (80 %) ارقام مندرج در جدول املاک مشابه باشد)، تعیین ارزش اجاری با رعایت مقررات صدر ماده 54 قانون بر اساس جدول املاک مشابه خواهد بود.
5- ادارات کل امور مالیاتی ترتیبی اتخاذ نمایند تا ارزش اجاری هر سال حداکثر تا پایان تیرماه سال بعد تعیین و ابلاغ گردد. همچنین مبنای محاسبه ارزش اجاری املاکی که تا قبل از تعیین و ابلاغ ارزش اجاری جدید به طور قطعی واگذار می شود، آخرین ارزش اجاری ابلاغی خواهد بود.
6- ادارات کل امور مالیاتی استان ها موظفند پس از نهایی نمودن جدول اجاره املاک مشابه نسبت به ارسال نسخه ای از ضوابط و جدول مربوط به مرکز استان و شهرستان های تابعه از طریق پست الکترونیکی به نشانی arzesh.amlak[@]tax.gov.ir به دفتر پژوهش و برنامه ریزی اقدام نمایند.
مدیران کل امور مالیاتی، مسئول نظارت بر حسن اجرای مفاد این دستورالعمل می باشند.


سید کامل تقوی نژاد


تاریخ اجرا: از عملکرد سال 1395 و به بعد
مدت اجرا: تا ابلاغ دستورالعمل جدید
بخشنامه ها و دستورالعمل های منسوخ (شماره و تاریخ):
لطفاً هرگونه ابهام و توضیح را از طریق شماره تلفن 29-36603928 دفتر پژوهش و برنامه ریزی مطرح و پیگیری نمایید.

 

الگوی ضوابط اجرایی ارزش اجاری املاک موضوع ماده 54 قانون مالیات های مستقیم

 

ارزش اجاری هر مترمربع املاک برحسب نوع کاربری آن و با رعایت دقیق نکات ذیل محاسبه می­گردد:

بخش اول) محاسبه ارزش اجاری انواع کاربری­های املاک:

1) املاک مسکونی:

ارزش اجاری املاک مسکونی هر شخص پس از کسر معافیت­های مقرر در قانون (مشروط به تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی) حسب مورد تا مجموع 150 مترمربع زیربنای مفید در تهران و 200 مترمربع زیربنای مفید در سایر نقاط، نسبت به مازاد متراژ باقیمانده واحد یا واحدهای مسکونی اجاری مطابق ارزش­های اجاری املاک مسکونی مندرج در ذیل هر بلوک قابل محاسبه می­باشد.

تبصره 1- امکان استفاده از معافیت موضوع تبصره (11) ماده (53) قانون مالیات­های مستقیم، فقط مختص املاک مسکونی می­باشد که صرفاً به منظور سکونت به اجاره واگذار شده باشند.

تبصره 2- در ساختمان­های مسکونی بیش از چهار طبقه (بدون احتساب زیرزمین و پیلوت) از طبقه پنجم به بالا و مشروط به داشتن آسانسور به ازای هر طبقه بالاتر، معادل یک و نیم درصد (5/1­%) به ارزش اجاری املاک مسکونی اضافه می­شود.

تبصره 3- ارزش اجاری ساختمان­های مسکونی پایین­تر از همکف و یا واقع در زیرزمین، معادل هفتاد و پنج درصد (75­%) ارزش اجاری املاک مسکونی مندرج در هر بلوک محاسبه می­گردد.

تبصره 4- مبنای محاسبه ارزش اجاری املاکی که دارای کاربری مسکونی بوده ولی به صورت تجاری یا اداری استفاده می­گردد، منطبق با نوع کارکرد ملک معادل شصت درصد (60­%) ارزش اجاری املاک مندرج در هر بلوک می­باشد.

2) املاک تجاری:

1- ارزش اجاری املاک تجاری به شرح ذیل قابل محاسبه می­باشد:

الف- در صورتی که اجاره­دهنده واحد تجاری صرفاً صاحب عین ملک (بدون داشتن حق سرقفلی) باشد، برابر پنج درصد (5­%) ارزش اجاری املاک تجاری تعیین شده در هر بلوک.

ب- در صورتی که اجاره­دهنده واحد تجاری صرفاً صاحب حق واگذاری محل (سرقفلی) و یا توأماً صاحب عین ملک و حق واگذاری محل باشد، تا میزان 50 مترمربع زیربنا معادل صد درصد (100­%) و مازاد بر آن، معادل هشتاد درصد (80­%) ارزش اجاری املاک تجاری تعیین شده در هر بلوک.

2- در ساختمان­های تجاری به ازای هر طبقه بالاتر یا پایین­تر از همکف، پانزده درصد (15­%) و حداکثر چهل و پنج درصد (45­%) از ارزش محاسبه شده مطابق قسمت­های (الف) و (ب) این ردیف کسر می­شود.

تبصره- چنانچه ساختمان تجاری، فاقد طبقه همکف (همسطح با معبر اصلی) باشد، اولین طبقه بالاتر و پایین­تر از سطح معبر مربوط، همکف محسوب می­گردد.

3- ارزش اجاری هر مترمربع پارکینگ و انباری متعلق به واحد تجاری و همچنین بالکن و زیرزمین احداث شده در داخل واحد مذکور، معادل سی درصد (30­%) ارزش اجاری مندرج در بلوک مربوط تعیین می­گردد.

3) املاک اداری:

الف- در صورتی که اجاره­دهنده واحد اداری صرفاً صاحب عین ملک (بدون داشتن حق واگذاری) باشد، برابر پنج درصد (5­%) ارزش اجاری املاک اداری تعیین شده در هر بلوک.

ب- در صورتی که اجاره­دهنده هر واحد اداری صرفاً صاحب حق واگذاری محل و یا توأماً صاحب عین ملک و حق واگذاری محل باشد، معادل ارزش اجاری املاک اداری تعیین شده در هر بلوک.

پ- ارزش اجاری هر مترمربع پارکینگ و انباری متعلق به واحد اداری و همچنین بالکن و زیرزمین احداث شده در داخل واحد مذکور، معادل سی درصد (30­%) ارزش اجاری مندرج در بلوک مربوط تعیین می­گردد.

4) املاک کشاورزی:

محاسبه ارزش اجاری املاک کشاورزی بر اساس متراژ عرصه املاک مزبور (بدون احتساب متراژ اعیان) و به شرح ذیل انجام می­شود:

الف- اراضی زراعی معادل دو درصد (2­%) ارزش اجاری املاک مسکونی تعیین شده در هر بلوک.

ب- باغات و مراکز پرورش گل و گیاه معادل شش درصد (6­%) ارزش اجاری املاک مسکونی تعیین شده در هر بلوک.

پ- املاک مربوط به امور دام‌پروری، دامداری، نوغان­داری، پرورش زنبورعسل، آبزیان و طیور معادل ده درصد (10­%) ارزش اجاری املاک مسکونی تعیین شده در هر بلوک.

5) سایر املاک:

ارزش اجاری املاک آموزشی، تفریحی - ورزشی، بهداشتی - درمانی، صنعتی، انبار عمومی، پارکینگ عمومی و غیره به شرح ذیل انجام می­شود:

الف- در صورتی که اجاره­دهنده صرفاً صاحب عین ملک (بدون داشتن حق واگذاری) باشد، معادل پنج درصد (5­%) ارزش اجاری مندرج در ستون سایر کاربری­ها (به استثنای کشاورزی) در هر بلوک.

ب- در صورتی که اجاره­دهنده صرفاً صاحب حق واگذاری محل و یا توأماً صاحب عین ملک و حق واگذاری محل باشد، معادل ارزش اجاری مندرج در ستون سایر کاربری­ها (به استثنای کشاورزی) در هر بلوک.

پ- ارزش اجاری هر مترمربع پارکینگ و انباری متعلق به سایر املاک و همچنین بالکن و زیرزمین احداث شده در داخل واحدهای مذکور، معادل سی درصد (30­%) ارزش اجاری مندرج در ستون سایر کاربری­ها (به استثنای کشاورزی) در بلوک مربوط تعیین می­گردد. این حکم در خصوص پارکینگ و انبار عمومی جاری نمی­باشد.

بخش دوم) سایر ضوابط:

1- ارزش­های اجاری تعیین شده (به استثنای املاک با کاربری کشاورزی)، مربوط به اجاره ماهیانه هر مترمربع اعیانی (بدون احتساب متراژ عرصه) با توجه به نوع کاربری می­باشد. ضمناً، بالکن، تراس و نورگیرهای غیرمسقف، پارکینگ و انباری متعلق به املاک مسکونی، گلخانه، آب­انبار، راه­پله، زیرزمین­های غیرمسکونی، محل نصب تأسیسات و آسانسور و به طور کلی مشاعات ساختمان در محاسبه مالیات بر درآمد اجاره املاک منظور نمی­گردد.

تذکر: منظور از زیرزمین غیرمسکونی، شامل کاربری­های تجاری، اداری و... نمی­باشد.

2- ارزش اجاری املاک فاقد اعیانی موضوع ردیف­های 1، 2، 3 و 5 بخش اول این ضوابط، منطبق با نوع کاربرد ملک و برابر چهل درصد (40­%) ارزش اجاری املاک مندرج در هر بلوک می­باشد.

3- در ساختمان­های مسکونی و اداری با عمر بیش از پنج سال، به ازای هر سال قدمت ساختمان (با ارائه اسناد و مدارک مثبته) تا سقف 20 سال مازاد بر پنج سال مذکور، معادل دو درصد (2­%) از ارزش اجاری املاک مسکونی کسر می­گردد.

4- ارزش اجاری املاک واقع در حریم قانونی شهرها و روستاها که در بلوک­بندی ارزش­های اجاری املاک، ارزشی برای آن­ها تعیین نشده باشد، حسب مورد به ترتیب، معادل هشتاد درصد (80­%) و شصت درصد (60­%) ارزش اجاری نزدیک­ترین محل مشابه بر اساس نوع کاربرد آن تعیین می­گردد.

5- ارزش­های اجاری املاک، مربوط به معابر با عرض 12 متر می­باشد و به ازای هر متر (یا ضریبی از متر) مازاد با کسری نسبت به مبنای مذکور، حسب مورد یک درصد (1­%) به ارزش­های مزبور اضافه یا از آن کسر می­گردد.

تبصره 1- افزایش یک درصدی (1­%) مذکور در ارزش­های اجاری املاک برای معابر بالای 20 متر جهت املاک با کاربری مسکونی و معابر بالاتر از 30 متر برای سایر کاربری­ها محاسبه نمی­گردد.

تبصره 2- ارزش اجاری املاکی که دارای دو بر یا بیشتر باشد، بر اساس بالاترین ارزش اجاری معبری که از آن راه عبور داشته باشد، محاسبه می­گردد.

تبصره 3- ارزش اجاری املاک واقع در بر میادین، بر اساس بالاترین ارزش اجاری معبری که از آن میدان منشعب می­شود، محاسبه می­گردد.

تبصره 4- ارزش اجاری املاکی که راه عبور مستقلی ندارند و حق عبور از ملک مجاور را دارند، بر اساس شصت درصد (60­%) ارزش اجاری معبری که راه عبور ملک از آن منشعب می­شود، محاسبه می­گردد.

تبصره 5- ارزش اجاری املاکی که در بر بزرگراه، اتوبان، مسیل، حریم راه­آهن و نهر قرار دارند، تا زمانی که شرایط استفاده و عبور و مرور از آن­ها، نظیر خیابان­های داخلی شهر جهت دسترسی به ملک موردنظر مهیا نباشد و رفت و آمد آنان از خیابان­های دیگر صورت پذیرد، بر اساس عرض خیابان مورد استفاده محاسبه می­شود.

تبصره 6- ارزش اجاری املاک واقع در سراها و پاساژها بر اساس بالاترین ارزش اجاری معبری که از آن منشعب می­شود، محاسبه می­گردد.

6- در مورد املاکی که با اثاثیه یا ماشین ­آلات به اجاره واگذار می­شود، ارزش اجاری احتسابی اثاثیه یا ماشین­آلات مذکور به ارزش اجاری ماهیانه ملک که مطابق این ضوابط محاسبه می­شود، اضافه می­گردد.

7- جهت تعیین درآمد مشمول مالیات اجاره املاکی که توسط غیرمالک (مستأجر) اجاره داده می­شود (اجاره­داری دست دوم)، مطابق مفاد قسمت اخیر ماده (53) قانون مالیات­های مستقیم اقدام می­گردد.

 

دانلود متن کامل بخشنامه

مخاطبان اصلی/ ذینفعان: - اداره کل امور مالیاتی شرق، غرب، جنوب و شمال استان تهران - اداره کل امور مالیاتی استان ... موضوع: تفویض اختیار تعیین ارزش اجاری املاک مشابه (موضوع مقررات ماده 54 اصلاحی قانون مالیات های مستقیم مصوب 1394/04/31)، به ادارات کل امور مالیاتی سراسر کشور به انضمام نسخه ای از الگوی ...
نظرات
ارسال نظر
 1. نظرات وضعیت: 0 خبر 0 نظر
  نویسنده: صادقی در 26 آذر 1398 15:58
  پاسخ
  سلام

  با توجه به بخشنامه فوق الذکر( تعیین ارزش اجاری املاک) اگر مقدور باشد یک مثال عملی جهت تعیین ارزش اجاری املاک تهیه و به اشتراک بگذارید.

  با سپاس و احترام
تعداد بازدید: 1173 نویسنده: سید‌مصطفی‌هاشمی نظرات: 1

مجوزهای سایت از وزارتخانه

مجوز سایت از وزارت ارشاد

تمام کلیپ‌های اینستاگرام ما اینجاست

سینمای حسابداری

نکات صوتی مالی و مالیاتی

پادکست 72- مشوق تبصره 2 ماده 38 ق.م.ا.ا
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 073
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 074
نکات صوتی حسابداری و مالیاتی
تماس با سید مصطفی هاشمی

رزومه کاری اینجانب

کاناز اسپید

ارتباط از طریق واتساپ

کاناز اسپید