محصولات کاناز
نویسنده: ایمان ثابتی بیلندی اندازه کتاب: وزیری نوع چاپ: سیاه و سفید تعداد ...
نرم‌افزار حقوق و دستمزد ﮐﺎﻧﺎﺯ نرم افزاری جامع و کامل می باشد که در عین سادگی، ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
آموزش حسابداری بازرگانی خارجی(اعتبارات اسنادی) یا واردات یکی از موارد مهم و ...
نویسنده: سید مصطفی هاشمی(عضو انجمن حسابداران خبره ایران و عضو XBRL) اندازه ...
صفر تا صد حسابداری صادرات و رفع تعهد ارزی به زبان ساده و روان و کاملا کاربردی ...
سایت کاناز فیلم‌آموزش نحوه ارسال معاملات فصلی(آموزش معاملات فصلی) موضوع ماده ...
نویسنده: ایمان ثابتی بیلندی اندازه کتاب: وزیری نوع چاپ: سیاه و سفید نوبت چاپ: ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت نرم افزار‌تبدیل‌اکسل‌به‌VCF کاناز(انتقال و ذخیره ...
بدون شک نرم افزار نوسا یکی از قویترین و راحت ترین (user friendly) نرم افزارهای ...

کتاب آموزش دادرسی مالیاتی باآموزش لایحه نویسی

پیج اینستاگرام کاناز اسپید

محصولات متنوع و کاربردی حسابداری

دیکشنری 20 هزار واژه‌ای حسابداری

دیکشنری آنلاین حسابداری و حسابرسی

فیلم‌های آموزشی ما در آپارات

کانال کاناز اسپید در آپارات
کاناز اسپید » بازار بورس و سهام » سهام خزانه(treasury stock) و بررسی تطبیقی ضوابط و مقررات آن

سهام خزانه(treasury stock) و بررسی تطبیقی ضوابط و مقررات آن

 

سهام خزانه(treasury stock) و بررسی تطبیقی ضوابط و مقررات آن

چکیده

اوراق بهادار مورد معامله در بورس هاي جهان بسیارمتنوع است و به طور پیوسته ابزار معاملاتي جديدي ايجاد مي شود که عمدتا جهت مصون سازی یا پوشش خطر، تامین مالی، کسب بازده بالاتر و ... به کار می روند، اما در ایران اوراق بهادار از تنوع چندان زیادی برخوردار نیست. تا جایی که تا سال 1394، باز خرید سهام توسط شرکت ها در ایران ممنوع بود. با توجه به قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور (مصوب مورخ 1394/02/01) ممنوعیت بازخرید هام در ایران مرتفع شد. در این مقاله سعی بر آن است که ضمن معرفی سهام خزانه، ضوابط و مقررات حاکم بر آن در کشورهای مختلف و در ایران به صورت تطبیقی تشریح گردد. از جمله نکات کلیدی که در این مطالعه تطبیقی مورد تاکید قرار می گیرد، مقایسه تعریف سهام خزانه، رکن صادر کننده مجوز بازخرید و فروش آن، ویژگی ها و محدودیت های سهام خزانه و نیز الزامات افشا در کشورهای مختلف از جمله کشور ایران است.

مقدمه

طی دهه اخیر، پیچیدگی و تنوع ابزارهای مالی گسترش چشمگیری در اروپا، آمریکا و کشورهای خاور دور داشته است، به گونه ای که حتی پاره ای از این بازارها در بازارهای مالی بین المللی مورد معامله قرار می گیرند.(سعیدی،1388)، اما در کشور ما، اوراق بهادار قابل معامله در بازار سرمایه از تنوع چندان زیادی برخوردار نیستند. در حال حاضر، سهام عادی، سهام جایزه، اوراق مشارکت، اوراق مشتقه، اختیار معامله، قرارداد آتی، سلف و صکوک از متداوال ترین ابزارهای مالی بازار سرمایه کشور هستند(مشایخ و نصیری، 1393) و سایر اوراق بهادار به دلیل محدودیت های شرعی یا مقرراتی تا کنون مورد استفاده قرار نگرفته اند.

در این میان، یکی از ابزارهای بسیار کاربردی جهت پیشبرد اهداف نقدینگی سهام و پوشش ریسک شرکت، معاملات سهام خزانه می باشد. سهام خزانه یکی از مفاهیم مهم و آشنای دنیای تامین مالی شرکتی است. در سراسر دنیا اهمیت وجود سهام خزانه به عنوان یکی از سیاست های پرداخت و توزیع وجه نقد برای مدیران به روشنی درک شده است، به طوری که در برخی موارد ارزش پولی ارقام آن به مقادیر چشمگیر و قابل توجهی می رسد که  مخاطب را به تأمل و درنگ در مزایای نهفته در این سیاست وادار می کند.(مشایخ و نصیری، 1393).

با وجود مزایای قابل توجه مبادلات سهام خزانه و علیرغم استفاده از آن در سایر کشورها، معاملات آن بر اساس ماده 98 لایحه اصلاح قانون تجارت کشور ممنوع شده بود. به نظر می رسد یکی از دلایل زیربنایی ممنوعیت بازخرید سهام شرکت توسط همان شرکت ، فلسفه عدم استفاده از اطلاعات محرمانه شرکت به نفع خود و ممنوعیت معامله با خود است، کما اینکه آثار این قاعده در معاملات مدیران با شرکت نیز مشهود است(نظام دوست، 1392). در اصل 1394 و بر اساس تصویب قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور(مصوب مورخ 1394/02/01) و سایر ضوابط مربوط، شرکت های پذیرفته شده در بورس و بازارهای خارج از بورس، مجاز گردیدند تا بر اساس میزان سهام شناور خود در هر یک از بازارهای مذکور بر اساس مقرراتی که با پیشنهاد سازمان بورس و اوراق بهادار به تصویب شورای عالی بورس و اوراق بهادر می رسد، تا سقف 10% از سهام خود را خریداری و تحت عنوان سهام خزانه در شرکت نگهداری کنند.(آیین نامه خرید، نگهداری و عرضه سهام خزانه، 1394).

با توجه به نوپا بودن موضوع سهام خزانه در کشور و عدم استفاده قابل توجه از آن توسط شرکت های پذیرفته شده در بورس تهران و فرابورس ایران، ه نظر می رسد معرفی این ابزار مالی به همراه ذکر مزایا و معایب آن جهت آشنایی هر چه بیشتر مخاطبان مقاله، از جمله افراد فعال در حوزه دانشگاه و حرفه از اهمیت قابل ملاحظه ای برخوردار باشد. ضمنا در رابطه با این موضوع اخیرا ضوابط و مقرراتی شامل ضوابط گزارشگری مالی توسط سازمان بورس و اوراق بهادار منتشر شده است که به نظر می رسد مروری بر اهم نکات آن، مثمر ثمر باشد. علاوه بر این، مقایسه تطبیقی ضوابط کشور با ضوابط مربوط در سایر کشورها با در نظر گرفتن تفاوت های محیطی موجود، می تواند نقاط قوت و ضعف مقررات داخلی را مشخص تر ساخته ساخته ورهنمودی برای اصلاح در اختیار نهادهای تصمیم گیرنده ارائه نماید.

با توجه به مطالب فوق، در این نوشتار تلاش بر این است که ضمن بیان تعریف و اهمیت استفاده از سهام خزانه در بازارهای سرمایه، ضوابط تدوین شده در سطح بازار سرمایه کشور ایران به صورت اجمالی مورد بررسی قرار گیرد و یا ضوابط موجود در سایر کشورها مطابقت داده شود.

تعریف سهام خزانه، دلایل پیدایش و مزایا و معایب آن

بر اساس ضوابط و مقررات بسیاری از کشورها، شرکت های سهامی می توانند سهام خود را از سهامداران یا از طریق بورس اوراق بهادار خریداری کنند که اصطلاحا به آن سهام خزانه(treasury stock) گفته می شود. سهام خزانه عبارت از سهام(عادی یا ممتاز) یک شرکت سهامی که قبلا صادر شده است و مجددا توسط همان شرکت، تحصیل شده و به فروش نرسیده یا هنوز رسما باطل نشده است(ساجدی، 1384).

یکی از اصطلاحات مهمی که سازمان بین المللی کمیسیون های بورس اوراق بهادار در این خصوص معرفی نموده است. اصلاح"برنامه بازخرید سهام" است که به مجموعه مبادلات انجام گرفته توسط ناشر به منظور بازخرید بخشی از سهام منتشر شده قبلی خود، گفته می شود(سازمان بین المللی کمیسیون های بورس اوراق بهادار، 2004).

مطابق با تحقیقات انجام شده، انگیزه های متفاوتی برای بازخرید سهام وجود دارد که شامل 1)وجود نشانه هایی مبنی بر ارزش گذاری کمتر از واقع، 2)توزیع جریان نقد آزاد، 3)دستیابی به نسبت اهرم مطلوب، 4) استفاده از مزایا مالیاتی و 5)تعدیل ساختار سرمایه است. (این مو و همکاران، 2013؛ ماسایا، هیدتومو، 2011). در میان این انگیزه ها، ارزایی کمتر از واقع سهام از اهمیت شایانی برای مدیران شرکت ها برخوردار است(ماسایا، هیدتومو، 2011). در واقع، زمانی که قیمت سهام شرکت ها کاهش می یابد، مدیران آن ها اقدام به بازخرید سهام خود می نمایند(لی هوسان و همکاران، 2013 ). در این صورت بازخرید سهم در این شرایطف نسبت P/E را افزایش می دهد چون تعدا سهام را بدون تغییر کل سود، کاهش داده است. بنابراین مدیریت با اقدام ه بازخرید سهم شرکت، موجب افزایش نسبت P/E شده و در نتیه قیمت سهم تعدیل شده و ارزش سهم به ارزش واقعی و مورد نظر مدیر نزدیک تر می شود. در نتیجه، احتمال تصاحب شرکت توسط رقبای موجود در صنعت کاهش می شابد(این مو و همکاران، 2013؛ مشایخ و نصیری، 1393).

اگرچه استفاده از برنامه های بازخرید سهام خزانه منافع بسیاری برای شرکت و سهامداران آن به دنبال دارد، اما گاهی مدیران شرکت می توانند از آن در جهت منافع خود بهره ببرند. مطابق با تحقیقات انجام شده قبلی، برخی از مدیران قبل از اقدام به بازخرید سهام به منظور کاهش قیمت سهام شرکت، مبلغ سود را دستکاری نموده و کاهش می دهند که این امر بر این، محققان دریافتند که بعضی از مدیران از اعلامیه های بازخرید سهام به عنوان ابزاری برای گمراهی سرمایه گذاران استفااده می کنند، زیرا بازخرید سهام به عنوان ابزاری برای گمراهی سرمایه گذاران استفاده می کنند زیرا بازخرید سهام معمولا به عنوان یک خبر خوب در بازار تعبیر شده و سرمایه گذاران به طور مثبت به آن واکنش نشان می دهند. همچنین، سهام خزانه می تواند به عنوان ابزاری برای مطابقت با پیش بینی سود هر سهم تحلیل گران مورد استفاده قرار گیرد(این مو و همکاران، 2013).

برنامه بازخرید سهام خزانه و انواع مختلف آن

همان گونه که پیشتر بیان شد، اصطلاح برنامه بازخرید سهام خزانه توسط سازمان بین المللی بورس های اوراق بهادار در سال 2004 معرفی شده است. بازخرید سهام می تواند در بازار آزاد و یا به صورت مناقصه ای صورت پذیرد. در حالت اول، شرکت هدف خود را از بازخرید سهام اعلام می دارد و سپس در یک بازار آزاد در طول یک دوره زمانی اقدام به بازخرید سهام می نماید اما در بازخرید مناقصه ای شرکت در یک دوره کوتاهی از تاریخ پیشنهاد(معمولا یک ماه) به سهامداران فعلی فرصت می دهد که سهام خود را به صورت مستقیم به شرکت بفروشند(جاکوب، 2011). گاهی شرکت ها به منظور کاهش هزینه نمایندگی مایل به بازخرید سهام می باشند(لی هوسان و همکاران، 2013). بر این اساس استفاده از روش مناقصه ای کاراتر و سریع تر از اجرای برنامه بازخرید در بازار آزاد است(جاکوب، 2011).

سهام بازخرید شده را  می توان برای کاهش مبلغ جریان نقد آزاد در اختیار مدیریت استفاده نمود(مشایخ و نصیری، 1393). اگر شرکت ها وجه نقد اضافی خود را سرمایه گذاری ننمایند، ارزش آن کاهش می یابد. بنابراین آن ها می توانند به منظور پیشگیری از این کاهش ارزش، سهام خود را با استفاده از یکی از دو روش فوق الذکر بازخرید نمایند. زمانی که شرکت روش پیشنهاد مناقصه را انتخاب می کند، معاملات سریع تر انجام شده و هیچ گونه کاهش ارزشی رخ نمی دهد. با این وجود، اگرچه حجم زیادی از سهام در مدت کوتاهی بازخرید می شود، اما قیمت معامله تاثیر بسزایی در منافع سهام داران دارد. به عباری اگرقیمت بازخرید سهم کمتر از قیمت واقعی یا ذانی ان باشد، فروشندگان سهام که در مناقصه مشارکت می کنند زیان می بینند. همچنین عکس این موضوع هم می تواند رخ دهد(جاکوب، 2011). روش مناقصه عمدتا در بازخرید سهام در بخش خصوصی ، مشاهده می شود. به گونه ای که یک شرکت می تواند جهت بازخرید سهام به جای مراجعه به بازار آزاد، سهام را از سهامداران عمده خریداری نماید. این شیوه به کاهش مسائل نمایندگی شرکت نیز کمک می کند، زیرا وجود سهامداران عمده معمولا یکی از دلایل بروز مشکلات نمایندگی است. آن ها با در دست داشتن درصد قابل توهی از سهام شرکت، کنترل آن را در اختیار دارند. بنابراین تقسیم سهام عمده از طریق بازخرید سهام خصوصی از سهام داران عمده برای سهام داران عمده برای سهامداران اقلیت اهمیت دارد و می تواند توازن قدرت شرکت ها و در نهایت پاسخگویی مدیران را افزایش دهد(اونیل و چرماین، 2009).

مطالعات تطبیقی ضوابط حاکم بر سهام خزانه

در اواخر دهه 1990 بازخرید سهام با استقبال وسیعی در اروپا روبرو شد. هر چند تا آن زمان بازخرید سهام غیر مجاز بود. اما با تغییر مقررات، شرکت ها مجاز به بازخرید سهام خود در بازار آزاد شدند. در اوایل دهه 1980، بازخرید سهام در بازار آزاد نسبت به دیگر ساز و کارهای بازخرید برتری یافت، به طوری که گرولون و ایکنبری(2000) اثبات کردند که این روش، حدود 91 % ارزش بازار تحصیل شده در دیگر روش های بازخرید را به خود اختصاص داده است. شرکت ها با باز خرید سهام در بازار آزاد، مبلغ مشخصی از سهام(به جای تعداد سهام) را طی دوره مشخصی از زمان(معمولا دو تا سه سال) در بازار آزاد باز خرید می نمودند(هسیه و وانگ، 2009). با این وجود با توجه به این که ضوابط و مقررات حاکم بر بازخرید سهام در بازار آزاد رویکرد سخت گیرانه اینداردمدیران میتوانند با انتشار اطاعیه هایی بازار را گمرراه نموده و با هدف و غرض مشخصی، قیمت شهام را به صورت ساختگی تغییر دهند. بنابراین در برخی از شرکت ها امکان استفاده از روش مناقصه ای نیز برقرار شد(اندریوسپلس، حق، 2013).

یکی از موضوعات مهم دیگر در بحث سهام خزانه، رکنتصمیم گیرنده در بازخرید،ريال فروش مجدد و ابطال سهام خزانه است. بررسی های صورت گرفته در خصوص کشورهای مختلف از جمله آمریکا کانادا و برزیل نشان میدهد که در برخی مواقع هیئت مدیره اختیار اجرای برنامه بازخرید سهام را بدون نیاز به تصویب با تایید مجمع عمومی سهامداران شرکت دارد و در مواردی نیز اخذ مصوبه مجمع ضرورت دارد.

موضوع دیگر میزان منابع مالی است که شرکت ها می توانند در برنامه بازخرید سهام خزانه مورد استفاده قراردهند. در برخی از کشورها، ضوابط و مقرراتی در خصوص چگونگی مصرف منابع مالی در برنامه بازخرید سهام اعمال می شود، به گونه ای  که شرکت ها حداکثر می توانند تا سقف سود قابلتوزیع یامیزان اندوخته های مندرج در ترازنامه، سهام خود را بازخرید کنند(سازمان بین المللی کمیسیون بورس اوراق بهادار،2004).

در نگاره(1)، خلاصه ای از بررسی تطبیقی صورت گرفته در 15 کشور در خصوص رکن تصمیم گیرنده در شرکت ها در رابطه با برنامه بازخرید سهام شرکت و نیز دیگر محدودیت های حاکم بر آن ارائه شده است( سازمان بین المللی کمیسیون های بورس اوراق بهادار، 2004).

کشور

رکن تصمیم گیرنده برای تصویب برنامه بازخرید سهام

 

 

محدودیت های مربوط به

 

شیوه برخورد با موضوع ابطال سهام خزانه

سقف مجازبرای بازخرید سهام

منابع مالی

استرالیا

هیئت مدیره و/ یا مجمع عمومی صاحبان سهام

امکان ابطال دارد

محدودیت خاصی ندارید

عدم وجود مشکل در بازپرداخت بدهی ها

برزیل

هیئت مدیره و/ یا مجمع عمومی صاحبان سهام

امکان ابطال دارد

10% سهام شناور آزاد

حداکثر تا سقف میزان اندوخته های سرمایه ای

کبک

هیئت مدیره

امکان ابطال دارد

در بازار آزاد تا سقف5% سهام منتشر شده و یا 10% سهام شناور آزاد، در غیر این صورت محدودیت خاصی ندارد.

عدم وجود مشکل تا سقف میزان اندوخته های سرمایه ای

فرانسه

مجمع عمومی صاحبان سهام

امکان ابطال دارد

10% سرمایه منتشرشده

حداکثر تا میزان سود انباشته

 

 

امکان ابطال با قیمت مشخص دارد

10% سرمایه منتشرشده

دارای توان ایجاد اندوخته، بدون نیاز به کاهش سرمایه پرداخت شده و یا اندوخته های دیگر

هنگ کنگ

مجمع عمومی صاحبان سهام

امکان ابطال دارد

10% سرمایه منتشرشده، که تنها در بازار بازخرید سهام قابل معامله است.

حداکثر تا سقف سو تقسیمی

ژاپن

مجمع عمومی صاحبان سهام

امکان ابطال دارد

محدودیت خاصی وجود ندارد.

حداکثر تا سقف سو تقسیمی

ایتالیا

مجمع عمومی صاحبان سهام

امکان ابطال دارد

10% سرمایه منتشرشده

حداکثر تا سقف سو تقسیمی

مالزی

مجمع عمومی صاحبان سهام

امکان ابطال دارد

10% سرمایه منتشرشده

-

مکزیک

مجمع عمومی صاحبان سهام

امکان ابطال دارد

شرکت می تواند حداکثر %3 شهام منتشر شده طی 30 روزه

حداکثر تا سقف سو انباشته

سنگاپور

مجمع عمومی صاحبان سهام

امکان ابطال دارد

10% سرمایه منتشرشده

حداکثر تا سقف سو تقسیمی

اسپانیا

مجمع عمومی صاحبان سهام

امکان ابطال دارد

5% سرمایه منتشرشده

ایجاد اندوخته به میزان مبلغ بازخرید اوراق بهادار

سوئیس

مجمع عمومی صاحبان سهام

امکان ابطال دارد

10% سرمایه منتشرشده

ایجاد اندوخته به میزان مبلغ بازخرید اوراق بهادار

انگلستان

مجمع عمومی صاحبان سهام

امکان ابطال دارد

-

حداکثر تا سقف سو تقسیمی

ایالات متحده

مجمع عمومی صاحبان سهام

امکان ابطال دارد

-

اساسنامه شرکت، میتواند محدودیت هایی را اعمال کند

 نگاره(1) بررسی تطبیقی ضوابط مختلف حاکم بر معاملات سهام خزانه

علاوه بر بررسی تطبیقی که در نگاره فوق ارائه گردید، کیم وهمکاران(2004) طی پژوهشی، ویژگی های معاملات سهام خزانه در کشورهای مختلف را مورد بررسی قرار دادندکه در ادامه برخی از آن ها تشریح می گردد.

در کشور انگلستان بازخرید سهام طبق قانون در سال 1981 به رسمیت شناخته شد قیمت پرداختی برای بازخرید هر سهم نمی تواند بیشتر از 5 % متوسط قیمت در پنج روز کاری پیش از روز بازخرید باشد(کیم و همکاران، 2004) در فرانسه نیز تا پیش از تغییر قانون سال 1998، معاملات بازار آزاد بازخرید سهام به لحاظ قانونی مجاز بود. اما اجری آن با دشواری هایی روبرو بود. این قانون به رویه های اجرایی بازخرید سهام سهولت بخشید و موجب افزایش و رشد معاملات شرکت های فرانسوی در این بازار شد(کیم و همکاران، 2004). مدیران فرانسوی به دلیل الزامات قانونی بیشتر آزادی عمل کمتری در بازخرید سهام داشتند. آن ها از جهت اطلاع رسانی برنامه های خود در مورد بازخرید سهام تحت فشار بودند، هر چند پس از تصویب قانون جدید سال 1998 و دادن آزادی عمل بیشتر به مدیران در این حوزه از شدت برخی محدودیت ها کاسته شد(لی و همکاران، 2010) در این کشور قیمت بازخرید هر سهم نباید کمتر از پایین ترین قیمت بازار و یا بالاتر از بالاترین قیمت بازار باشد. همچنین شرکت ها موظفند، روزانه حداکثر تا 25 % متوسط حجم مبادلاتی  گذشته، مبادرت به بازخرید سهم نمایند. علاوه بر این، شرکت ها تحت شرایطی از معامله ازخرید سهام منع می شوند ویا 15 روز پیش از انتشار عمومی گزارش های سالانه و نیز در صورت آگاهی شرکت از هر نوع اطلاعاتی که در صورت انتشار آن به عوام، تاثیر قابل توجهی بر بازار سهام خواهد گذاشت(کیم و همکاران، 2004).

در کشور آلمان از سال 1988 با اجرای قانون شفافیت وکنترل شرکت، بازخرید سهام توسط شرکت ها مجاز شد، اما تا پیش از آن بازخرید سهام در بازار آزاد غیر مجاز بود. شرط اولیه اجرای برنامه بازخرید سهام در بازار آزاد، تصویب موضوع توسط مجمع عمومی صاحبان سهام است که در این مجمع حداقل و حداکثر قیمت بازخرید مشخص می شوند. بازخرید می بایست حداکثر طی 18 ماهاز محل سودهای قابل توزیع تامین مالی شود(کیم و همکاران، 2004). در المان نیز همانند فرانسه، شرکت ها می بایست از پیش اقدام به اعلام برنامه بازخرید سهام کنند و مصوبه در رابطه با جزئیات  آن شامل حداقل و حداکثر قیمت بازخرید را اعلام نمایند.

مدیران آلمانی در مقایسه با مدیران انگلیسی و فرانسوی، الزامات گزارشگری سختگیرانه تری را در مورد زمان بندی فعالیت بازخرید رعایت میکنند(لی و همکاران،2010). در استرالیا، هیئت مدیره می تواند برنامه بازخرید بازار آزاد را تا سقف 10 % حقوق صاحبان سهام تصویب کند، اکا برای بازخرید مبالغ بزرگتر و یا بازخریدهای گزینشی، نیاز به تأئید سهامداران می باشد.

با اصلاحات اتخاذ شده در آیین نامه شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار هنگ کنگ، این شرکت ها در سال 1991 مجاز به بازخرید سهام در بازار آزاد شدند. شرکتها در ی یک ماه معاملاتی، حداکثر می توانند 25 % سهام مبادله شده در ماه قبلی را بازخرید سهام خود نیستند. معاملات بازخرید می بایست تا پیش از اعلام سود سالانه، مجاز به بازخرید سهام خودنیستند. معاملات بازخرید می بایست تا پیش از پایان روز معاملاتی بعد، به نهاد ناظر معاملات اوراق بهادار در هنگ کنگ گزارش شود. همچنین در مواردی که شرکت حداقل 5 % سهام منتشر شده را بازخرید نموده باشد، گزارش فوری موضوع به نهاد ناظر ضرورت دارد(کیم و همکاران،  2004).

در کشور تایوان، بازخرید سهام تا قبل از سال 2000 بر اساس قانون بورس و اوراق بهادار آن کشور ممنوع بود، اما دولت تایوان در جهت حمایت از سهامداران خرد در برابر سهامداران عمده و همچنین به دنبال رکود بازار سهام تایوان، درسال 2000 مجوز بازخرید سهام توسط شرکت ها را صادر کرد. شرکت های تایوانی برای بازخرید سهام خود نیاز به مصوبه هیئت مدیره دارند. همچنین هدف شرکت از بازخرید سهام باید از موارد انتقال سهامبه کارکنان، تبدیل ان به حقوق صاحبان سهام یا حفظ اعتبار شرکت و حقوق سهامداران باشد. به این ترتیب که شرکت ها بعد از گزارش، هدف خود از بازخرید سهام به بورس اوراق بهادار و در پی انتشار آن در قال یک اطااعیه عمومی، می توانند از طریق بازار آزاد اقدام به بازخرید سهام خود نمایند. علاوه بر این، شرکت باید جزئیات برنامه بازخرید شامل تعداد سهامی که بازخرید خواهد شد و میانگین بهای تمام شده را اعلام نماید. همچنین در صورتی که شرکت موفق به اجرای برنامه مذکور نگردد، دلایل آن می بایست افشا شود. همچنین برنامه بازخرید باید حداکثر ظرف مدت 2 ماه از تاریخ اطلاعیه به سرانجام برسد. این ضوابط و مقررات موجب می شود، سرمایه گذاران به جزئیات برنامه باخرید دست یافته و عدم تقارن اطلاعاتی بین سرمایه گذاری و افراد داخل شرکت به حداقل برسد. بر اساس مقررات کشور تایوان شرکت هایی که سهام خود را بازخرید می کنند به دو گروه تقسیم می شوند؛ گروهی از شرکت ها را برای انتشار دوباره برای کارکنان خود بازخرید می کنند و گروهی دیگر برای حفظ اعتبار شرکت و حفظ حقوق سهامداران اقدام به بازخرید و ابطال سهام می کنند. طبق مقررات مذکور، گروه اول شرکت ها باید سهام بازخرید شده را ظرف مدت حداکثر 3 سال از زمان باخرید به طور کامل به کارکنان منتقل نمایند، در غیر این صورت سهام باید ابطال گردد. از آنجا که صدور مجدد سهام دارای انعطاف بالاتری است، در حدود دو، سوم از شرکتهای تایوانی این گزینه را انتخاب می نمایند. گروه دوم شرکت ها نیز باید سهام بازخرید شده را ظرف مدت زمان 6 ماه از تاریخ بازخرید ابطال نمایند(لی هوسان و همکاران، 2013).

شرکت های ایتالیایی اغلب با هدف بهبود نقدینگی و ثبات قیمت سهام اقدام به بازخرید سهام می نمایند. شرکتهای ایتالیایی با انعطاف زیادی اقدام به فروش سهام بازخرید شده خود می نمایند. هنگامی که شرکت با محدودیت نقدینگی مواجه است، برای آن وجه نقد فراهم می کند و در مانی که قیمت سهام آشفته است، این فرصت را در اختیار شرکت می گذارد که با مداخله در بازار، قیمت سهام خود را تثبیت کند. قیمت بازخرید در هر روز نیز نباید بیشتر از میانگین وزنی قیمت در روز گذشته باشد و حجم مبادلات ماهانه، می تواند حداکثر به میزان 25 درصد، متوسط حجم مبادلات ماهانه شرکت طی شش ماه گذشته باشد(کیم و همکاران، 2004).

در کانادا نیز بورس های منطقه ای متعددی وجود دارند که طبق مقررات همان بورس منطقه ای، بر معاملات بازخرید سهام شرکت ها نظارت می کنند. به عنوان مثال مطابق با بورس اوراق بهادار تورنتو، شرکت ها پس از گذشت دو روز اخذ تاییدیه از بورس، مجاز به مبادله بازخرید سهم می باشندو برنامه های بازخرید باید تنها بواسطه یک کارگار اجرائی شود. (ایکنبری وهمکاران، 2000). همچنین آنها مجا به اجرای برنامه بازخرید سهام حداکثر طی مدت یک سال می باشند. سهام خزانه می تواند حداکثر میزان 10 درصد سهام شناور یا 5 درصد سهام منتشر شده باشد. علاوه بر این، شرکت اجاه بازخرید سهام خود را به قیمتی بالاتر از بیشترین قیمت معاملاتی اخیر ندارد. در بورس کانادا همانند کشور آمریکا و بر خلاف بسیاری از کشورهای اروپایی، برای انجام معاملات سهام خزانه نیازی به مصوبه مجمع عمومی صاحبان سهام نیست.

در کشور هلند، قانون جدید مالیات در سال2001، هزینه های مالیاتی بازخرید سهام را کاهش داد و این امر انگیزه ای شد که شرکت های هلندی، معاملات سهام خزانه را در برنامه خود قرار دهند. مانند دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، تصویب برنامه های بازخرید سهام خزانه در مجمع عمومی صاحبان سهام الزامی است و مدت اعتبار آن نیز 18 ماه است. بازخرید شرکت ها باید از محل سودهای قابل توزیع باشد و نمی تواند از 10 % سهام منتشر شده جاری تجاوز کند. علاوه بر این، حداکثر تعداد سهام قابل بازخرید و نیز حداقل و حداکثر قیمت بازخریدی باید در مجمع سهامداران تعیین شود(کیم و همکاران، 2004).

سهام خزانه در ایران

سهام خزانه در ایران

در اوایل تشکیل بورس اوراق بهادار تهراندر سال 1346، مدیران شرکت ملی نفت ایران به عنوان نخستین شرکت سهامی حق استفاده ازسهام خزانه را داشتند و می توانستند در موارد مقتضی از ان جهت بازخرید سهم خود بهره گیرند، اما در دوره کوتاهی پس از تشکیل بورس یعنی اسفند 1347، با تقدیم لایحه، اصلاحیه قانون شرکت های سهامی به مجلس دستخوش تغییر قرار گرفت. بر اساس قانون مصوب 26 فروردین1348(ماده 198 بخش هشتم) مقررات شرکتها اصلاح شده و خرید سهام شرکت توسط همان شرکت ممنوع شد. بدین ترتیب حق استفاده از بازخرید سهم از فروردین 1348 از شرکت ها گرفته شد(مشایخ و نصیری، 1393).

اخیرا به موجب قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور(مصوب مورخ 01/02/1394) و آیین نامه خرید، نگهداری و عرضه سهام خزانه( مصوب شورای عالی بورس و اوراق بهادار مورخ مورخ 15/4/94)، شرکت های پذیرفته شده در بورس و بازارهای خارج از بورس می توانند حداکثر تا سقف 10 % سهام ثبت شده خود را بازخرید نمایند؛ به نحوی که بازخرید سهام باعث نشود سهام شناور آزاد شرکت بیش از 50 % و ارزش ویژه شرکت بیشتر از 40 % کاهش یابد(آیین نامه خرید، نگهداری و عرضه سهام خزانه، 1394).

اگرچه در کشور ما معاملات سهام خزانه به صورت محدود و تحت ضوابط حاکم بر آن مورد پذیرش قرار گرفته است، این نوع سهام در ردارنده اهداف مالی و مدیریتی است و از نظر اقتصادی و مالی می تواند قابل توجیه باشد، مانند زمانی که شرکت دارای وجوه مازاد است و قیمت بازار سهام از مبلغ واقعی کمتر می باشد و شرکت به منظور ایجاد بازار بهتر اقدام به بازخرید سهام خود می نماید(نوروشو شیزادی،1391). معمولا شرکت هایی که به یکباره وجوه نقد مازادشان افزایش قابل توجهی پیدا می کند(مثل شرایط شرکت های بورسی و فرابورسی در سال اول و دوم جهش نرخ ارز)، نسبت به تداوم وجوه نقد مازاد آنها، در سال های آینده اطمینان وجود ندارد و همچنین فرصت های سرمایه گذاری خوب و با کیفیتی پیش روی آن ها نیست، می توانند بجای افزایش سود تقسیمی از بازخرید سهام استفاده کنند. بدین ترتیب، برخی از سهامدارانی که احتیاج به منابع مالی دارند، می توانند با سازوکار افزایش قیمت سهام ناشی از بازخرید اقدام به فروش سهام و رفع مشکلات نقدینگی خود نمایند و از سوی دیگر انعطاف پذیری لازم جهت اصلاح ساختار مالی برای شرکت فراهم اید. همچنین با توجه به وجود نرخ های گوناگون مالیاتی نسبت به سود سرمایه ای و سود هر سهم، بازخرید سهم از پرداخت سود هر سهم که نرخ مالیاتی بیشتری برای سرمایه گذاران مالیات پرداز دارد،  بهتر است. به علاوه سود سرمایه ایناشی از بازخرید سهام، تا زمانی که سهام مجددا بهفروش نرفته است مشمول مالیات نمی گردد و مالیات سود سرمایه ای به تعویق می افتد(دستگیر، 1388). بنابراین این ابزار مالی می تواند برای سهامدارن نیز مزیت مالیاتی داشته باشد. همچنین معاملات سهام خزانه در ایران، از دیگر مزایا و انگیزه های ذکر شده این گونه معاملات(وجود نشانه هایی مبنی بر ارزش گذاری کمتر از توقع، توزیع جریان نقد آزاد، دستیابی به نسبت اهرم مطلوب و علامت دهی به بازار] بی نصیبرنخواد بود.

رکن تصمیم گیرنده برای اجرای برنامه بازخرید سهام خزانه هیئت مدیره است. سهام خزانهبه عنوان سهام شناور آزاد تلقی نمی گردد و در فرآیند افزایش سرمایه قبل از شروع پذیره نویسی شرکت باید فاقد هر گونه سهام خزانه باشد. شرکت نسبت به سهام خزانه خود فاقد حق رای در مجامع بوده و حق تقدم در خرید سهام جدید را ندارد. همچنین در زمان انحلال مستحق دریافت هیچ گونه دارای نمی باشد.به سهام خزانه در موقع تقسیم سود، سودی تعلق نمی گیرد(آیین نامه خرید، نگهداری و عرضه سهام خزانه، 1394). همچنین بر اساس ضوابط مندرج در دستورالعمل اجرایی خرید، نگهداری وعرضه سهام خزانه(مصوب مورخ 3/6/94 هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار)، سهام بازخریده شده باید حداکثر ی 2 سال از زمان بازخرید مجددا بهفروش برسد. فاصله زمانی بین اجرای برنامه خرید و فروش سهام خزانه، پس از تأیید هیئت مدیره ناشرواخذمجوز از سازمان، حداقل 7روز کاری است. ول مدت انجام برنامه خرید/ فروش سهام خزانه، هر کدام بیش از 6 ماه نمی باشد. این مدت بنا بهدرخواست ناشر وبا تایید سازمان بورس یک مرتبه قابل تمدید می باشد. خرید سهام خزانه به صورت معامله عمده امکانپذیر نمی باشد. برنامهخرید/ فروش سهام خزانه طی مدت 4 روز معاملاتی پس از افشای اطلاعات مهم به بازار قابل اجرا نیست و این برنامه، 20 روز قبل از برگزاری مجامع عمومی ناشر مجاز نمی باشد، همچنین نباید در شرایطی به اجرا گذاشته شود که بیش از 15 روز کاری از آخرینمعامله سهام شرکت گذشته باشد. اعضای هیئت مدیره و یامدیران اجرایی ناشر حق شرکت در معاملات مربوط به سهام خزانه را ندارند(دستورالعمل اجرایی خرید، نگهداری و عرضه سهام خزانه، 1394). با توجه به مقررات حاکم بر معاملات سهام خزانه در ایران، می توان نگاره(2) را بدین صورت برای ایران تکمیل نمود:

  نگاره(2): بررسی تطبیقی ضوابط مختلف حاکم بر معاملات سهام خزانه

کشور

رکن تصمیم گیرنده برای تصویب برنامه بازخرید سهام

 

 

 

 

کشور

رکن تصمیم گیرنده برای تصویب برنامه بازخرید سهام

 

محدودیت های مربوط به

 

شیوه برخورد با موضوع ابطال سهام خزانه

سقف مجازبرای بازخرید سهام

منابع مالی

ایران

هیئت مدیره

امکان اطال ندارد

10% سرمایه منتشر شده

مطلبی ذکر نشده است.

 

حسابداری و گردش مالی سهام خزانه

بر اساس مطالب فوق ، خرید و فروش سهام خزانه بر اساس قانون مربوطه و طبق آیین نامه و دستورالعمل اجرایی خرید، نگهداری و عرضه سهام خزانه که توس سازمان بورس و اوراق بهادار صادر شده است، صورت می گیرد. در این خصوص با توجه به عدم وجود ضوابط گزارشگری مالی سهام خزانه نیز تدوین و منتشر نموده است که برخی از نکات مهم قابل ذکر در آن به شرح زیر است:

  1. با توجه به اینکه بند 31 استاندارد حسابداری 18 با عنوان«صورت های مالی تلفیقی و حسابداری سرمایه گذاری در واحدهای تجاری فرعی»، برای سهام شرکت اصلی در مالکیت شرکت های فرعی در صورتهای مالی تلفیقی از روش بهای تمام استفاده می شود، بنابراین برای ثبت های حسابداری سهام خزانه از روش های تمام شده استفاده می شود.
  2. هنگام فروش سهام خزانه، هیچگونه مبلغی در صورت سود و زیان و زبان و صورت سود و زیان جامع شناسایی نمی شود.
  3. هنگام خرید، سهام خزانهبه بهای تمام شده در دفاتر ثبت گردد. هنگام فروش سهام خزانه، مابه التفاوت خالص مبلغ فروش و مبلغ دفتری تحت عنوان«صرف(کسر) سهام خزانه» شناسایی و ثبت می شود.
  4. در تاریخ گزارشگری، سهام خزانه به عنوان یک رقم کاهنده در بخش حقوق صاحبان سهام در ترازنامه ارائه می شود.
  1. در تاریخ گزارشگری، مانده بدهکار«صرف(کسر) سهام خزانه» به حساب سود(زیان) انباشته منتقل می شود. مانده بستانکار حساب مزبور تا میزان کسر سهام خزانه منظور شده قبلی به حساب سود(زیان) انباشته، به آن حسا منظور و باقیمانده به عنوان«صرف سهام خزانه»در ترازنامه در بخش حقوق صاحبان سهام ارائه و در زمان فروش کل سهامخزانه، به ساب سود(زیان) انباشته منتقل می شود تا طبق نظر مجمع عمومی شرکت در خصوص آن تصمیم گیری شود.
  2. هرگونه خالص وجوه دریافتی بابت فروش سهام خزانه و خالص وجوه پرداختی خرید سهام خزانه در طبقه«جریان های نقدی ناشی از فعالیت های تامین مالی» در صورت جریان وجوه نقد ارائه می شود.
  3. معاملات سهام خزانه با اشخاص وابسته باید طبق استاندارد حسابداری 12 با عنوان«افشای الاعات اشخاص وابسته» در یادداشت معاملات با اشخاص وابسته افشا شود. شایان ذکر است طبق ماده 8 دستورالعمل اجرایی خرید، نگهداری و عرضه سهام خزانه، اعضای هیئت مدیره(اعضای حقیقی و حقوقی و همچنین نمایندکان حقیقی اعضای حقوقی) و یا مدیران اجرایی ناشر حق شرکت در معاملات مربوط به سهام خزانه را ندارند(دستورالعمل حساداری و گزارشکری سهام خزانه، 1395).

نتیجه گیری

بنابر ادبیات پیشین، بازخرید کردن سهام به دلایل متعددی از جانب شرکت ها صورت می گیرد. از شایع ترین انگیزه ها برای توجیه پنین اقدامی، توزیع بیش از حد وجه نفد، علامت دهی در رابطه با کمتر از واقع ارزیابی شدن سهام، تغییر ساختار سرمایه، مدیریت سود و جلوگیری از تصاحب و بلعیده شدن شرکت می باشد. همچنین برنامه بازخرید سهام برای شرکت ها، سازوکاری جهت مدیریت باکفایت سرمایه آنها فراهم میکند. علی رغم وجود منافع بالقوه،بازخرید سهام شرکت ریسک هایی مانند تغییر اساسی در استفاده از منابع شرکت یا تغییر در سیاست استراتژیک را نیز در پی دارد، زیرا در صورت افزایش بیش از حد اهرم یا تنزل رتبه اعتباری شرکت، هیچگونه منافع بلند مدتی را برایث سهامداران شرکت نخواهد داشت. بسته به قوانین حاکم در کشورهای مختلف، شرکت ها می توانند برای اجرای برنامه بازخرید سهام از بازار آزاد یا روش مناقصه ای استفاده کنند. مطابق با مالب ارائه شده در بخش مطالعات تطبیقی، در کشورهای مختلف ضوابط و مقررات متفاوتی برای بازخرید سهام خزانه وجود دارد و بعضا شرکت ها در این امر با محدودیت هایی مواجه هستند.

در کشور ما استفاده از برنامه بازخرید سهام خزانه برای اولین بار در سال 1394 در قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور برای شرکت های پذیرفته شده در بورس یا بازارهای خارج از بورس، مجاز شد. بر اساس مفاد این قانون، سازمان بورس و اوراق بهادار موظف به تدوین ضوابط و مقررات پیاده سازی و برقراری سازوکارهای اجرای انی امر گردید لذا ایین نامه خرید، نگهداری و عرضه سهام خزانه و دستورالعمل اجرایی خرید، نگهداری و عرضه سهام خزانه در سال 1394 و نیز دستورالعمل حسابداری و گزارشگری سهامخزانهدر سال 1395  توسط سازمان مذکور تهیه و ابلاغ شد. بر اساس مقررات مذکور برنامه بازخرید سهام خزانه به عنوان سندی که اقدام ناشر در مورد خزانه و زمانبندی ان را در بر میگیرد، تعریف و سایر ضوابط و محدودیت های ناشران برای اجرای برنامه مذکور از جمله قیمت بازخرید، حجم، زمانبندی و سایر عوامل پیرامون بازخرید سهام، مطرح شده است.

سخن آخر این که به دلیل وجود محدودیت های متعددی که در امر بازخرید سهام خزانه طبق مقررات موجود در کشور وجود دارد، پیش بینی می شود که امکان استفاده از آن نسبت به سایر کشورها بسیار محدودتر باشد، زیرا شرکت ها به جای تحمل محدودیت های مذکور می توانند از طریق فروش و انتقال سهام به شرکتهای فرعی  زیر مجموعه بدون تحمل هزینه ومحدودیت های مقرراتی متعدد از سازوکاری شبیه سهام خزانه استفاده نمایند. نابراین در این خصوص، به نهادهای مقررات گذرکشور پیشنهاد می شود با کاهش محدودیت های مقرراتی، انگیزه لازم جهت استفاده از این سازوکار در شرکت ها ایجاد نموده تا در آینده بازار سرمایه  با رشد چشمگیر استفاده از این ابزار توسط شرکت ها، مواجه گردد.

نویسندگان: اعظم ولی زاده لاریجانی، فرزانه کیماسی، فاطمه شبانی آب بخش از دانشگاه الزهرا

چکیده اوراق بهادار مورد معامله در بورس هاي جهان بسیارمتنوع است و به طور پیوسته ابزار معاملاتي جديدي ايجاد مي شود که عمدتا جهت مصون سازی یا پوشش خطر، تامین مالی، کسب بازده بالاتر و ... به کار می روند، اما در ایران اوراق بهادار از تنوع چندان زیادی برخوردار نیست. تا جایی که تا سال 1394، باز خرید سهام ...
نظرات
ارسال نظر
تعداد بازدید: 2076 نویسنده: سید‌مصطفی‌هاشمی نظرات: 0

مجوزهای سایت از وزارتخانه

مجوز سایت از وزارت ارشاد

تمام کلیپ‌های اینستاگرام ما اینجاست

سینمای حسابداری

نکات صوتی مالی و مالیاتی

پادکست 72- مشوق تبصره 2 ماده 38 ق.م.ا.ا
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 073
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 074
نکات صوتی حسابداری و مالیاتی
تماس با سید مصطفی هاشمی

رزومه کاری اینجانب

کاناز اسپید

ارتباط از طریق واتساپ

کاناز اسپید