محصولات کاناز
صفر تا صد همه اظهارنامه مالیاتی مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد ...
نویسنده: ایمان ثابتی بیلندی اندازه کتاب: وزیری نوع چاپ: سیاه و سفید تعداد ...
نرم‌افزار حقوق و دستمزد ﮐﺎﻧﺎﺯ نرم افزاری جامع و کامل می باشد که در عین سادگی، ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
آموزش حسابداری بازرگانی خارجی(اعتبارات اسنادی) یا واردات یکی از موارد مهم و ...
نویسنده: سید مصطفی هاشمی(عضو انجمن حسابداران خبره ایران و عضو XBRL) اندازه ...
صفر تا صد حسابداری صادرات و رفع تعهد ارزی به زبان ساده و روان و کاملا کاربردی ...
سایت کاناز فیلم‌آموزش نحوه ارسال معاملات فصلی(آموزش معاملات فصلی) موضوع ماده ...
نویسنده: ایمان ثابتی بیلندی اندازه کتاب: وزیری نوع چاپ: سیاه و سفید نوبت چاپ: ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت نرم افزار‌تبدیل‌اکسل‌به‌VCF کاناز(انتقال و ذخیره ...

کتاب آموزش دادرسی مالیاتی باآموزش لایحه نویسی

پیج اینستاگرام کاناز اسپید

محصولات متنوع و کاربردی حسابداری

دیکشنری 20 هزار واژه‌ای حسابداری

دیکشنری آنلاین حسابداری و حسابرسی

فیلم‌های آموزشی ما در آپارات

کانال کاناز اسپید در آپارات
کاناز اسپید » آموزش حسابداری » 5% سهم کارفرما در قراردادهای عمرانی در چه حسابی؟

5% سهم کارفرما در قراردادهای عمرانی در چه حسابی؟

   موضوع: آموزش حسابداری
5% سهم کارفرما در قراردادهای عمرانی در چه حسابی؟
سلام به همه دوستان
یکی از موارد مهم و جالبی که من تا الان چند مورد دیدم این بوده که برخی حسابداران یا ممیزین مالیاتی 5% سهم بیمه کارفرما در قرارداد عمرانی را که به حساب پیمانکار واریز می کنه به عنوان درآمد محسوب می کنند.
اول باید یه نکته مهم و بگم اینکه بر طبق استاندارد حسابداری شماره 3 ایران زمانی ما درآمد و فروش شناسایی می کنیم که رویداد حیاتی اتفاق افتاده باشد یعنی کالا و خدمات ارایه شده باشد.

در این مورد که کارفرما 5% سهم بیمه خودش را به حساب پیمانکار واریز می کند تا پیمانکار با سهم 1.6% خودش یکجا به حساب بیمه واریز کند، آیا به نظر شما درآمد محسوب می شود؟
آیا بابت این 5% پیمانکار برای کارفرما کاری کرده؟

مسلما جواب خیر است

چون این 5% تعهد کارفرما نسبت به بیمه است منتهی برای راحتی کار خودش به پیمانکار میده تا پیمانکار به حساب بیمه تامین اجتماعی واریز کند.

یه چیز شبیه مالیات بر ارزش افزوده. در ارزش افزوده ما 9% را از مشتری میگیریم و به سازمان امور مالیاتی پرداخت می کنیم. در اینجا همه می دانیم این 9% به عنوان درآمد ما محسوب نمی شود بلکه به عنوان تعهد ما به مالیات محسوب می شود.

پس نتیجه میگیریم این 5% که کارفرما به حساب پیمانکار واریز می کند تا پیمانکار به بیمه پرداخت کند جزو تعهدات است و به هیچ عنوان جزو درآمد پیمانکار محسوب نمیشود.

 ثبت حسابداری زیر را انجام می دهیم

زمانی که کارفرما 5% سهم بیمه خود در قرارداد عمرانی را به حساب پیمانکار واریز می کند

بانک ***
                  تعهدات مرتبط با بیمه ****

که حساب تعهدات مرتبط با بیمه جزو حساب های پرداختنی است و وقتی پیمانکار به حساب بیمه واریز کرد ثبت آن معکوس می شود

تعهدات مرتبط با بیمه ***

                             بانک ****

ممنون از همه شما

سلام به همه دوستان یکی از موارد مهم و جالبی که من تا الان چند مورد دیدم این بوده که برخی حسابداران یا ممیزین مالیاتی 5% سهم بیمه کارفرما در قرارداد عمرانی را که به حساب پیمانکار واریز می کنه به عنوان درآمد محسوب می کنند. اول باید یه نکته مهم و بگم اینکه بر طبق استاندارد حسابداری شماره 3 ایران زمانی ...
نظرات
ارسال نظر
تعداد بازدید: 169 نویسنده: سید‌مصطفی‌هاشمی نظرات: 0

مجوزهای سایت از وزارتخانه

مجوز سایت از وزارت ارشاد

تمام کلیپ‌های اینستاگرام ما اینجاست

سینمای حسابداری

نکات صوتی مالی و مالیاتی

پادکست 72- مشوق تبصره 2 ماده 38 ق.م.ا.ا
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 073
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 074
نکات صوتی حسابداری و مالیاتی
تماس با سید مصطفی هاشمی

رزومه کاری اینجانب

کاناز اسپید

ارتباط از طریق واتساپ

کاناز اسپید