تخفیف 19% برای خرید بیش از 3 محصولاطلاعات بیشتر
×
محصولات کاناز
کتاب حقوق و دستمزد به زبان ساده در 353 نکته این کتاب چکیده و خلاصه نکات بسیاری ...
صفر تا صد همه اظهارنامه مالیاتی مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد ...
سلام به همه دوستان یکی از مباحث مهم در رشته حسابداری و حتی واحد مهم در دانشگاه ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد عضو بین المللی XBRL) به زبان ...
نویسنده: سید مصطفی هاشمی(عضو انجمن حسابداران خبره ایران -مدیر مالی و عضو XBRL) ...
نرم‌افزار حقوق و دستمزد کاناز نسخه 12.9 (نسخه آنتوریوم) به روزرسانی در تاریخ ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
حسابرسی پیشرفته: اصول حسابسازی در ایران و فنون رایانه ای کشف تقلب برای ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
این کتاب توانست ظرف 2 سال(از 1399 تا 1401) به چاپ 14ام برسد و این یعنی نشان ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد عضو بین المللی XBRL) به زبان ...
افزونه(Add-In) قدرتمند تبدیل‌تاریخ کاناز برای اکسل یکی دیگر از سری نرم ...
این بار با یک محصول جدید و کاملا متفاوت در خدمت شما هستم. آموزش حسابداری ...
آموزش حسابداری بازرگانی خارجی(اعتبارات اسنادی) یا واردات یکی از موارد مهم و ...
کتاب حسابداری تسعیر ارز به زبان ساده و آموزش آن با نرم افزارهای حسابداری به ...
بدون شک نرم افزار نوسا یکی از قویترین و راحت ترین (user friendly) نرم افزارهای ...
سایت کاناز فیلم‌آموزش نحوه ارسال معاملات فصلی(آموزش معاملات فصلی) موضوع ماده ...
نویسنده: ایمان ثابتی بیلندی اندازه کتاب: وزیری نوع چاپ: سیاه و سفید تعداد ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت نرم افزار‌تبدیل‌اکسل‌به‌VCF کاناز(انتقال و ...
نویسنده: سید مصطفی هاشمی(عضو انجمن حسابداران خبره ایران و عضو XBRL) اندازه ...
صفر تا صد حسابداری صادرات و رفع تعهد ارزی به زبان ساده و روان و کاملا کاربردی ...
نویسنده: ایمان ثابتی بیلندی اندازه کتاب: وزیری نوع چاپ: سیاه و سفید نوبت چاپ: ...
سایت کاناز اسپید اقدام به تهیه نرم افزار حذف و اصلاح نیم فاصله از فایل ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت فیلم‌ آموزش حسابداری حقوق و دستمزد با اکسل و نرم ...
سلام. من سید مصطفی هاشمی برای این ساعت فیلم‌ آموزش حسابداری حقوق و دستمزد با ...

کتاب مالیات برارزش افزوده در 186 نکته

کتاب مالیات بر ارزش افزوده در 186 نکته

محصولات متنوع و کاربردی حسابداری

کاناز اسپید » آموزش حسابداری » آموزش حسابداری ارزهای دیجیتال

آموزش حسابداری ارزهای دیجیتال

   موضوع: آموزش حسابداری
آموزش حسابداری ارزهای دیجیتال
مسائل زیادی وجود دارد که ممکن است حسابداران در عمل با آنها روبرو شوند که در حال حاضر هیچ استاندارد حسابداری برای آنها وجود ندارد. یک مثال ارزهای رمزپایه است. به عنوان مثال ، چون هیچ استاندارد حسابداری در حال حاضر برای توضیح چگونگی حساب کردن ارز رمزنگاری شده وجود ندارد ، حسابداران چاره ای جز مراجعه به استانداردهای موجود حسابداری ندارند. این مقاله به نامزدهای گزارشگری استراتژیک تجارت (SBR) نشان می دهد که چگونه می توان با استفاده از ارزهای رمزپایه این کار را انجام داد.

ارز رمزپایه چیست؟
Cryptocurrency یک رمز دیجیتالی نامشهود است که با استفاده از زیرساخت دفتر توزیع شده ضبط می شود ، که اغلب به عنوان بلاکچین شناخته می شود. این توکن ها حق استفاده متنوعی را ارائه می دهند. به عنوان مثال ، ارز رمزنگاری شده به عنوان وسیله مبادله طراحی شده است. سایر نشانه های دیجیتال حق استفاده از دارایی ها یا خدمات دیگر را فراهم می کنند یا می توانند منافع مالکیت را نشان دهند.

این نشانه ها متعلق به نهادی است که کلیدی را در اختیار دارد که به وی امکان می دهد ورودی جدیدی در دفتر ایجاد کند. دسترسی به دفتر ثبت مجدد مالکیت رمز را مجاز می کند. این نشانه ها در سیستم IT نهادی ذخیره نمی شوند زیرا موجودیت اقتصادی فقط کلیدهای Blockchain را ذخیره می کند (در مقابل خود رمز). آنها مقادیر مشخصی از منابع دیجیتالی را نشان می دهند که نهاد حق کنترل آنها را دارد و کنترل آنها می تواند به اشخاص ثالث اختصاص یابد.

از چه استانداردهای حسابداری برای حساب کردن ارز رمزنگاری شده استفاده می شود؟
در ابتدا ممکن است به نظر برسد که ارز رمزنگاری شده باید به عنوان پول نقد حساب شود زیرا این یک نوع پول دیجیتالی است. با این حال ، ارزهای رمزپایه را نمی توان معادل پول نقد (ارز) تعریف کرد که در IAS 7 و IAS 32 تعریف شده است زیرا به راحتی با هر کالا یا خدماتی قابل مبادله نیستند. اگرچه تعداد بیشتری از نهادها ارزهای دیجیتال را به عنوان پرداخت می پذیرند ، ارزهای دیجیتال هنوز به عنوان وسیله مبادله به طور گسترده ای پذیرفته نشده اند و مبالغ قانونی را نشان نمی دهند. اشخاص ممکن است ارزهای دیجیتالی را به عنوان روشی برای پرداخت انتخاب کنند ، اما نیازی به این کار نیست.

IAS 7 معادل وجه نقد را به عنوان "سرمایه گذاری های کوتاه مدت و بسیار نقدشونده تعریف می کند که به راحتی قابل تبدیل به مبالغ شناخته شده نقدی هستند و در معرض خطر ناچیز تغییر ارزش قرار دارند". بنابراین ، ارزهای رمزپایه نمی توانند به عنوان معادل پول نقد طبقه بندی شوند ، زیرا در معرض نوسان قیمت قابل توجهی هستند. بنابراین ، به نظر نمی رسد که ارزهای دیجیتال نشان دهنده پول نقد یا معادل نقدی است که می تواند مطابق با استاندارد حسابداری 7 حساب شود.

در وهله اول ، ممکن است به نظر برسد که ارز رمزنگاری شده باید به عنوان یک دارایی مالی با ارزش منصفانه از طریق سود یا زیان (FVTPL) مطابق با IFRS 9 حساب شود ، اما به نظر نمی رسد که تعریف ابزار مالی را هم داشته باشد زیرا نشان دهنده پول نقد ، سود سهام در یک واحد تجاری یا قراردادی است که حق یا تعهد تحویل یا دریافت پول نقد یا ابزار مالی دیگری را تعیین می کند. ارز رمزپایه نه یک بدهی است و نه یک اوراق بهادار (اگرچه یک دارایی دیجیتال می تواند به صورت اوراق بهادار باشد) زیرا منافع مالکیت موجودی را نشان نمی دهد. بنابراین ، به نظر می رسد ارز رمزنگاری شده نباید به عنوان یک دارایی مالی حساب شود.

با این حال ، به نظر می رسد ارزهای دیجیتال مطابق با استاندارد IAS 38 ، دارایی های نامشهود ، تعریف دارایی نامشهود را برآورده می کنند. این استاندارد یک دارایی نامشهود را به عنوان یک دارایی غیرپولی قابل شناسایی بدون ماده فیزیکی تعریف می کند. در استاندارد IAS 38 آمده است كه دارایی در صورت قابل تفكیك یا ناشی از حقوق قراردادی یا سایر حقوق قانونی قابل شناسایی است. دارایی قابل تفکیک است که بتواند از واحد تجاری جدا شود و به فروش برسد ، منتقل شود ، مجوز بگیرد ، اجاره شود یا مبادله شود ، به طور جداگانه یا همراه با قرارداد مرتبط ، دارایی یا بدهی قابل شناسایی. این نیز با IAS 21 مطابقت دارد ، اثرات تغییرات نرخ ارز ، که بیان می کند یکی از ویژگی های اساسی دارایی غیرپولی عدم وجود حق دریافت (یا تعهد تحویل) تعداد ثابت یا قابل تعیین واحد است ارز بنابراین ، به نظر می رسد که ارز رمزنگاری شده تعریف دارایی نامشهود را در IAS 38 مطابقت دارد زیرا این قابلیت را دارد که از دارنده جدا شود و به صورت جداگانه فروخته یا منتقل شود و مطابق با استاندارد IAS 21 به دارنده حق دریافت یک دارایی را نمی دهد. تعداد ثابت یا قابل تعیین واحد پول دارایی های رمزنگاری شده می توانند در صرافی معامله شوند و بنابراین انتظار می رود که واحد اقتصادی منافع اقتصادی را دریافت کند. با این حال ، ارز رمزنگاری شده از نظر ارزش تغییرات عمده ای دارد و بنابراین ماهیتی غیر پولی دارد. ارزهای رمزپایه نوعی پول دیجیتالی است و ماده فیزیکی ندارند. بنابراین ، مناسب ترین طبقه بندی به عنوان یک دارایی نامشهود است.

IAS 38 اجازه می دهد دارایی های نامشهود با قیمت تمام شده یا تجدید ارزیابی اندازه گیری شوند. با استفاده از مدل هزینه ، دارایی های نامشهود در زمان شناسایی اولیه با قیمت تمام شده اندازه گیری می شوند و متعاقباً با هزینه کمتر از استهلاک و زیان کاهش ارزش انباشته اندازه گیری می شوند. با استفاده از مدل تجدید ارزیابی ، در صورت وجود بازار فعال برای دارایی های نامشهود ، می توان آنها را به مقدار تجدید ارزیابی شده حمل کرد. با این حال ، ممکن است در همه ارزهای رمزپایه اینگونه نباشد. برای همه دارایی های یک کلاس دارایی خاص باید از همان مدل اندازه گیری استفاده شود. اگر دارایی وجود داشته باشد که در آن دسته از دارایی ها که با استفاده از مدل تجدید ارزیابی اندازه گیری می شوند ، بازار فعالی وجود ندارد ، پس این دارایی ها باید با استفاده از مدل هزینه سنجیده شوند.

IAS 38 بیان می کند که افزایش ارزش گذاری مجدد باید در سایر درآمد جامع شناسایی و در حقوق صاحبان سهام انباشته شود. با این حال ، افزایش تجدید ارزیابی باید در سود یا زیان شناخته شود تا حدی که کاهش ارزش گذاری مجدد همان دارایی را که قبلاً در سود یا زیان شناسایی شده بود ، معکوس کند. ضرر تجدید ارزیابی باید در سود یا زیان شناسایی شود. با این حال ، کاهش باید در سایر درآمد جامع به میزان مانده حساب اعتباری موجود در مازاد تجدید ارزیابی در مورد آن دارایی ، شناسایی شود. برای دارایی های نامشهود داشتن بازار فعال غیرمعمول است. با این حال ، ارزهای رمزپایه اغلب در صرافی مورد معامله قرار می گیرند و بنابراین ممکن است بتوان مدل تجدید ارزیابی را اعمال کرد.

در مواردی که می توان از مدل تجدید ارزیابی استفاده کرد ، برای تعیین ارزش منصفانه ارز رمزنگاری شده باید از IFRS 13 ، Fair Value Measurement استفاده شود. IFRS 13 یک بازار فعال را تعریف می کند و برای تعیین اینکه آیا بازار فعال برای ارزهای رمزپایه خاص وجود دارد ، باید قضاوت شود. از آنجا که تجارت بیت کوین روزانه انجام می شود ، به راحتی می توان اثبات کرد که چنین بازاری وجود دارد. قیمت بازار نقل شده در یک بازار فعال قابل اعتمادترین شواهد را در مورد ارزش منصفانه ارائه می دهد و بدون تعدیل برای اندازه گیری ارزش منصفانه هر زمان که در دسترس است استفاده می شود. علاوه بر این ، نهاد تجاری باید بازار اصلی یا پر سودترین ارزهای رمزپایه را تعیین کند.

یک نهاد همچنین باید ارزیابی کند که عمر مفید ارز رمزنگاری شده محدود است یا نامحدود. یک عمر مفید نامشخص جایی است که محدودیت قابل پیش بینی برای دوره ای که دارایی می تواند جریان خالص وجوه نقد را برای واحد تجاری ایجاد کند وجود ندارد. به نظر می رسد که ارزهای رمزنگاری شده برای اهداف IAS 38 باید دارای عمر نامحدود در نظر گرفته شوند. دارایی نامشهود با عمر مفید نامشخص استهلاک نمی شود بلکه باید سالانه برای کاهش ارزش آزمایش شود.

در شرایط خاص و بسته به مدل تجاری یک واحد تجاری ، مناسب است که حساب ارزهای رمزنگاری شده مطابق با استاندارد 2 موجودیها (IAS 2) حساب شود ، زیرا استاندارد 2 (IAS 2) در مورد موجودی دارایی های نامشهود اعمال می شود. IAS 2 موجودی کالا را به عنوان دارایی تعریف می کند:

در دوره معمول تجارت برای فروش برگزار می شود
در فرآیند تولید برای چنین فروشی ، یا
به صورت مواد یا ملزوماتی که در فرآیند تولید یا ارائه خدمات مصرف می شوند.
به عنوان مثال ، یک واحد تجاری ممکن است ارزهای رمزنگاری شده را برای فروش در دوره عادی کسب و کار در اختیار داشته باشد و اگر چنین باشد ، ارز رمزنگاری شده می تواند به عنوان موجودی کالا تلقی شود. به طور معمول ، این به معنای شناسایی موجودی کالا با کمترین هزینه و ارزش خالص قابل تحقق است. با این وجود ، اگر واحد تجاری به عنوان دلال تاجر ارزهای رمزنگاری شده عمل کند ، در این صورت IAS 2 اظهار می دارد که موجودی آنها باید با ارزش منصفانه و بدون هزینه های فروش ارزیابی شود. این نوع موجودی اصولاً با هدف فروش در آینده نزدیک و ایجاد سود از نوسانات قیمت یا حاشیه بازرگانان دلال خریداری می شود. بنابراین ، این روش اندازه گیری فقط در شرایط بسیار باریکی که مدل کسب و کار فروش ارز رمزپایه در آینده نزدیک با هدف ایجاد سود از نوسانات قیمت است ، قابل استفاده است.

از آنجا که در تشخیص و اندازه گیری ارزهای رمزپایه ، قضاوت و عدم اطمینان زیادی وجود دارد ، برای اطلاع کاربران در تصمیم گیری اقتصادی ، مقدار مشخصی از افشاگری لازم است. IAS 1 ، ارائه صورتهای مالی ، واحد تجاری را ملزم می کند قضاوتهایی را که مدیریت آن در مورد حسابداری برای دارایی دارایی خود داده است ، در این مورد ارزهای رمزپایه ، افشا کند ، در صورتی که اینها بخشی از قضاوتهایی هستند که بیشترین تأثیر را بر مبالغ شناسایی شده در صورتهای مالی همچنین استاندارد IAS 10 ، رویدادهای پس از دوره گزارشگری به نهادی احتیاج دارد که هرگونه رویداد غیر تعدیل کننده ماده را فاش کند. این شامل تغییر در ارزش منصفانه ارز رمزنگاری شده پس از دوره گزارش است از چنان اهمیتی برخوردارند که عدم افشا می تواند بر تصمیمات اقتصادی که کاربران صورتهای مالی بر اساس صورتهای مالی می گیرند تأثیر بگذارد.

بنابراین ، حسابداری ارزهای رمزپایه به همان سادگی که ممکن است در ابتدا به نظر برسد ، نیست. از آنجا که در حال حاضر هیچ استاندارد IFRS وجود ندارد ، باید به استانداردهای موجود حسابداری (و شاید حتی چارچوب مفهومی گزارشگری مالی) مراجعه شود. داوطلبان SBR باید آمادگی لازم را برای پذیرش این روش در شرایط امتحان داشته باشند زیرا به آنها اجازه می دهد نتیجه گیری خود را كه رویكردی است كه در عمل توسط كارفرمایان انتظار می رود ، اثبات كنند.
به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
1از 5 امتیاز
( 3 نفر امتیاز داده‌اند )
چاپ‌مطلب
نظرات
ارسال نظر
تعداد بازدید: 497 نویسنده: سید‌مصطفی‌هاشمی نظرات: 0

instagram

مجوزهای سایت از وزارتخانه

مجوز سایت از وزارت ارشاد

فروشگاه آنلاین

فروشگاه محصولات آموزش حسابداری

نکات صوتی مالی و مالیاتی

پادکست 146
پادکست 147- تشریح ماده 138 مکرر
نکات صوتی حسابداری و مالیاتی
تماس با سید مصطفی هاشمی

رزومه کاری اینجانب

کاناز اسپید

دیکشنری 20 هزار واژه‌ای حسابداری

دیکشنری آنلاین حسابداری و حسابرسی

فیلم‌های آموزشی ما در آپارات

کانال کاناز اسپید در آپارات

ارتباط از طریق واتساپ

کاناز اسپید