محصولات کاناز
کتاب حقوق و دستمزد به زبان ساده در 353 نکته این کتاب چکیده و خلاصه نکات بسیاری ...
صفر تا صد همه اظهارنامه مالیاتی مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد ...
این کتاب توانست ظرف 4 ماه به چاپ پنجم برسد و این یعنی نشان دهنده کاربردی و به ...
نویسنده: ایمان ثابتی بیلندی اندازه کتاب: وزیری نوع چاپ: سیاه و سفید تعداد ...
نرم‌افزار حقوق و دستمزد ﮐﺎﻧﺎﺯ نرم افزاری جامع و کامل می باشد که در عین سادگی، ...
کتاب حسابداری تسعیر ارز به زبان ساده و آموزش آن با نرم افزارهای حسابداری به ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
آموزش حسابداری بازرگانی خارجی(اعتبارات اسنادی) یا واردات یکی از موارد مهم و ...
نویسنده: سید مصطفی هاشمی(عضو انجمن حسابداران خبره ایران و عضو XBRL) اندازه ...
صفر تا صد حسابداری صادرات و رفع تعهد ارزی به زبان ساده و روان و کاملا کاربردی ...
سایت کاناز فیلم‌آموزش نحوه ارسال معاملات فصلی(آموزش معاملات فصلی) موضوع ماده ...
نویسنده: ایمان ثابتی بیلندی اندازه کتاب: وزیری نوع چاپ: سیاه و سفید نوبت چاپ: ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت نرم افزار‌تبدیل‌اکسل‌به‌VCF کاناز(انتقال و ذخیره ...
بدون شک نرم افزار نوسا یکی از قویترین و راحت ترین (user friendly) نرم افزارهای ...
آموزش حسابداری مالیات بر ارزش افزوده توسط سایت کاناز اسپید تهیه شده است. قانون ...
سایت کاناز اسپید اقدام به تهیه نرم افزار حذف و اصلاح نیم فاصله از فایل ...
نسخه جدید 1400 صفر تا صد مالیات بر حقوق همانطور که می دانید سازمان امور مالیاتی ...
این بار با یک محصول جدید و کاملا متفاوت در خدمت شما هستم. آموزش حسابداری ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت فیلم‌ آموزش حسابداری حقوق و دستمزد با اکسل و نرم ...
سلام. من سید مصطفی هاشمی برای این ساعت فیلم‌ آموزش حسابداری حقوق و دستمزد با ...
سایت کاناز اسپید اقدام به تهیه فیلم آموزش تهیه و ارسال لیست بیمه با نرم افزار و ...
افزونه(Add-In) تبدیل تاریخ کاناز برای اکسل یکی دیگر از سری نرم افزارهای کاربردی ...

کتاب آموزش دادرسی مالیاتی باآموزش لایحه نویسی

پیج اینستاگرام کاناز اسپید

محصولات متنوع و کاربردی حسابداری

دیکشنری 20 هزار واژه‌ای حسابداری

دیکشنری آنلاین حسابداری و حسابرسی

فیلم‌های آموزشی ما در آپارات

کانال کاناز اسپید در آپارات
کاناز اسپید » آموزش حسابداری » مقدمه‌ای بر حسابداری ارزهای دیجیتال

مقدمه‌ای بر حسابداری ارزهای دیجیتال

   موضوع: آموزش حسابداری

مقدمه 

اصطلاح "ارزهای رمزنگاری شده" (Crypto currencies) از دو واژه ی "کریپتو" (Crypto) به معنی رمزنگاری و "کارنسی" (Currency) به معنی ارز تشکیل شده است. از این رو، شاید بهترین معادل فارسی برای این اصطلاح همین اصطلاح "ارز رمز نگاری شده" باشد. ولی گاهی به دلیل طولانی بودن این ترکیب و ماهیت دیجیتالی بودن این ارزها آن ها را "ارز دیجیتال" نیز می نامند. با این حال، باید توجه داشت که ارز دیجیتال (Digital Currency) ارزهایی هستند که به صورت الکترونیکی ذخیره و منتقل می شوند، و مبنای آن ها صفر و یک است. علاوه بر این، همان طور که از این اصطلاح نیز بر می آید، ارز دیجیتال به هر ارز ایجاد شده در بستر دیجیتال اشاره دارد. این مفهوم در مقابل واسطه های فیزیکی مانند اوراق بانکی یا سکه مطرح می شود. ارز دیجیتال ویژگی های مشابه با ارزهای فیزیکی دارد، ولی معمولاً تراکنش های انتقال سرمایه ی ارزهای دیجیتالی به صورت آنی و بدون مرز بین افراد قابل انجام است. ارزهای دیجیتال پیشینه ای قدیمی تر از ارزهای رمزنگاری شده دارند. ولی هر ارز دیجیتال، ارز مجازی یا رمز ارز نیست. پول های دیجیتال مانند پول های فیزیکی، برای خرید کالا و خدمات مورد استفاده قرار می گیرند، ولی می توانند به استفاده در مجامع خاص نیز محدود شوند. مثلاً می توان یک پول مجازی را صرفاً ویژه ی یک بازی یا شبکه ی اجتماعی داشت. پول های دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم به عنوان "پول های غیر متمرکز دیجیتال" شناخته می شوند؛ به این معنی که مرکزی برای تولید این پول وجود ندارد.

پرسش های اساسی

استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی (IFRS) به صراحت به ارزهای رمزنگاری شده اشاره نمی کنند. ولی پرسش های حسابداری اولیه در مورد ارزهای رمزنگاری شده این است که آیا این ارزها دارایی هستند؟ و اگر جواب مثبت است، با توجه به الزامات استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی چه نوع دارایی هستند؟

طبق اطلاعات موجود می توان گفت بیش از 1500 نوع یا حتی بیشتر از این شمار (تا روز انتشار این مقاله) ارز رمزنگاری شده و ارز دیجیتال وجود دارد. ارزهای رمزنگاری شده ی متفاوت می توانند مشخصه های متفاوتی نیز داشته باشند. دلایل تحصیل آن ها نیز به دلیل نتایج حسابداری مختلف، می تواند متفاوت باشد. در نتیجه، خط مشی حسابداری اتخاذ شده برای یک ارز رمزنگاری شده ممکن است برای دیگر ارزهای رمزنگاری شده مناسب نباشد. بحثی که ما در این مقاله درباره ی چگونگی حسابداری ارزهای رمزنگاری شده مطرح می کنیم، بر مبنای نوع خاصی ار ارزهای رمزنگاری شده نیست. واحد اقتصادی باید هر ارزش دیجیتال در دسترس را به صورت جداگانه بر مبنای شرایط آن، مشخصه های ارز دیجیتال، و مشخصه های بازار برای آن ارزیابی کند.

آیا ارز رمزنگاری شده یک دارایی است؟

پیش از در نظر گرفتن این که آیا استاندارد بین المللی گزارشگری مالی خاصی باید برای ارزهای رمزنگاری شده به کار برد یا نه، پرسشی که باید نخست بیان شود این است که آیا ارزهای رمزنگاری شده تعریف دارایی را برآورده می سازند؟ تعریف دارایی در چارچوب مفهومی هیئت استاندارد های بین المللی حسابداری عبارت است از: "منبعی که در نتیجه ی رویداد های گذشته، به کنترل واحد تجاری در آمده است؛ و انتظار می رود منافع اقتصادی آتی حاصل از آن به واحد تجاری جریان یابد". برای این منظور و بررسی این مورد، واحد های اقتصادی باید ارزیابی کنند که آیا هر ارز رمزنگاری شده این تعریف دارایی را تامین می کند یا نه.

برای حسابداری ارزهای رمزنگاری شده کدام استاندارد بین المللی گزارشگری مالی باید به کار گرفته شود؟

هر چند استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی به طور صریح چگونگی حسابداری ارزهای رمزنگاری شده را بیان نمی کنند، ولی با توجه به بخش هدف هر استاندارد بین المللی گزارشگری مالی ممکن است بتوانیم شواهدی را درباره ی اقلامی با مشخصه های ارزهای رمزنگاری شده پیدا کنیم. در نتیجه بتوانیم الزامات آن استاندارد را بدین منظور مورد استفاده قرار دهیم.

با فرض احراز تعریف دارایی، استانداردهای زیر الزاماتی را درباره ی حسابداری طبقات مختلف دارایی ارائه می کنند؛ که می توانیم بررسی کنیم آیا مشخصه های ارزهای رمزنگاری شده را فراهم می کنند یا نه؛

  1. وجه نقد (IAS 7 صورت جریان های نقدی؛ و IFRS 9 ابزارهای مالی)
  2. دارایی های مالی غیر نقد (IAS 32 ابزارهای مالی، ارایه، IFRS 9 ابزارهای مالی)
  3. سرمایه گذاری در املاک (IAS 40 سرمایه گذاری در املاک)
  4. دارایی های نامشهود (IAS 8  دارایی های نامشهود)
  5. موجودی ها (IAS 2 موجودی ها)

آیا ارزهای رمزنگاری شده وجه نقد هستند؟ یا معادل نقد هستند؟

بند 6 از IAS 6 تعریف وجه نقد را به این صورت بیان می کند: "وجه نقد شامل وجه نقد در دسترس و سپرده های دیداری است". جزئیات بیشتر در بند 3 از IAS 32 امده است که به این صورت بیان می شود: "واحد پولی (وجه نقد) دارایی مالی است چرا که مبادله ی ارزی را نشان می دهد".

واحد پولی (شامل پول خارجی) معمولاً به صورت وجه نقد به حساب گرفته می شود. اصطلاح "ارزهای رمزنگاری شده" پیشنهاد می کند این دارایی یک نوع واحد پولی است. اگر چه به این معنا نیست که وجه نقد ضروری برای تامین اهداف حسابداری است.

ممکن است پاره ای از ارزهای رمزنگاری شده (نه همه ی آن ها) به عنوان مبادله ی ارزی استفاده شوند.

در واقع، این هدف اصلی بیت کوین و پاره ای دیگر از ارزهای رمزنگاری شده است. با این حال، هم این که و در دنیای کنونی به نظر می رسد ارزهای رمزنگاری شده یک واسط مبادله ی ارزی در مقایسه با اغلب واحد های پولی سنتی نیستند. هر چند به مرور دارند نقش پر رنگ تری در مبادلات بین المللی پیدا می کنند. بخشی از این موضوع به این دلیل است که بر خلاف ارزهای معتبر مانند دلار و یورو، آنها توسط یک بانک مرکزی پشتیبانی نمی شوند؛ یا به عنوان یک پول رایج قانونی در بیشتر مراجع قضایی شناخته نمی شوند. علاوه بر این، شماری از موسسات مالی بسیار بزرگ در آمریکا و کانادا خرید ارزهای دیجیتال را بر روی کارت های اعتباری خود ممنوع کرده اند.

با توجه به توضیحات فوق به نظر نمی رسد ارزهای رمزنگاری شده تعریف معادل وجه نقد را پوشش دهند. چرا که بند 6 از IAS 7 بیان می کند معادل های نقدف سرمایه گذاری های کوتاه مدت با نقدشوندگی بالا و به سرعت قابل تبدیل به مبلغ معینی از نقد است که ریسک تغییر ارزش آن کم است. این در حالی است که ریسک ارزهای رمزنگاری شده فعلا بالاست. هم چنین، در پاره ای از موارد محدودیت هایی در نقدشوندگی این قبیل واحد های پولی و تبدیل آن ها به پول رایج وجود دارد.

از این رو، هم این که این اجتمال وجود ندارد که ارزهای رمزنگاری شده واجد شرایط تعریف مربوط به وجه نقد یا معادل نقد باشند.

آیا ارزهای رمزنگاری شده دارایی مالی غیر نقد هستند؟

یکی از ویژگی های کلیدی دارایی های مالی این است که دارنده ی دارایی مالی حق قرار دادی برای دریافت نقد یا دارایی مالی دیگر از واحد تجاری دیگر یا مبادله ی دارایی های مالی یا بدهی های مالی یا بدهی های مالی با واحد تجاری دیگر تحت شرایطی که به طور بالقوه برای دارنده مناسب است، دارد. دارنده ی ارزهای رمزنگاری شده عموما هیچ حق قرار دادی ندارند. بنابراین، به نظر نمی رسد ارزهای رمزنگاری شده تعریف دارایی مالی غیر نقد را مطابق الزامات استاندارد های IAS 32 و IFRS 9 احراز کنند.

با این حال، قرار دادهای خاصی برای خرید یا فروش ارزهای دیجیتال در آینده (از قبیل پیمان های آتی یا اختیارهای معامله) یا دیگر قرار داد ها که به صورت نقدی بر اساس تغییرات در ارزهای دیجیتال خاص تسویه می شوند، ممکن است ایجاد شود. در این صورت، می توانند تعریف ابزار مشتقه را احراز کنند و مشمول حسابداری ابزارهای مالی شوند. با این حال، تا کنون در محیط های تجاری چنین قرار دادهای وجود ندارد.

آیا ارزهای رمزنگاری شده سرمایه گذاری در املاک هستند؟

طبق تعریف بند 5 از IAS 40 سرمایه گذاری در املاک عبارت است از : "املاکی (زمین یا ساختمان یا قسمتی از ساختمان – یا هر دو) که به قصد دریافت اجاره بها یا افزایش ارزش یا هر دو (توسط مالک یا اجاره کننده در اجاره ی تامین مالی) نگهداری می شودف و برای مقاصد زیر نگهداری نمی شود:

الف- استفاده در تولید یا عرضه ی کالاها یا خدمات یا برای مقاصد اداری؛ 

ب- فروش در روال عادی فعالیت های تجاری.

پاره ای از واحد های اقتصادی ارزهای رمزنگاری شده را برای افزایش ارزش سرمایه نگهداری می کنند. ولی بر اساس آن چه در تعریف سرمایه گذاری در املاک آمد است، ارزهای رمزنگاری شدهف املاکی (دارایی) مثل زمین و ساختمان نیستند. بنابراین، ارزهای رمزنگاری شده براساس الزامات استاندارد IAS 40 تعریف سرمایه گذاری در املاک را تامین نمی کنند.

آیا ارزهای رمزنگاری شده دارایی نامشهود هستند؟

بر اساس بند 8 از IAS 38 تعریف دارایی نامشهود عبارت است از: "دارایی قابل تشخیص غیر پولی فاقد ماهیت عینی". ارزهای رمزنگاری شده معمولاً قابل تسخیص و فاقد ماهیت عینی هستند. 

در نتیجه، به نظر می رسد بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده به احتمال زیاد تعریف دارایی های نامشهود را احراز می کنند. بنابراین، در دامنه ی کاربرد تعریف IAS 38 می گیرند. این گروه از ارزهای رمزنگاری شده باید ابتدا به بهای تمام شده اندازه گیری شوند. ولی ممکن است در اندازه گیری های بعدی به بهای تمام شده (روش بهای تمام شده) یا ارزش منصفانه (روش تجدید ارزیابی) اندازه گیری شود.

این احتمال را نیز باید در نظر داشت که اگر هیچ عاملی برای نشان دادن عمر مفید معین ارزهای رمزنگاری شده وجود نداشته باشد، به عنوان دارایی های نامشهود با عمر نامعین در نظر گرفته می شوند. بنابراین، بر اساس روش بهای تمام شده، هزینه ی استهلاک یا هزینه کاهش ارزش آنها باید در صورت سود یا زیان منعکس شود.

روش تجدید ارزیابی نیز تنها زمانی می تواند استفاده شود که بازار فعالی برای استفاده شونده وجود داشته باشد. طبق الزامات پیوست یک IFRS 13، با عنوان اندازه گیری ارزش منصفانه، بازار فعال عبارت است از بازاری که در آن، دفعات و حجم معاملات دارایی و بدهی برای ارایه ی مستمر اطلاعات ارزش گذاری کافی باشد.

واحد های اقتصادی که تمایل به استفاده از روش تجدید ارزیابی دارند باید بازار فعالی برای استفاده شونده در اختیار داشته باشند. اگر بازار فعالی برای استفاده شونده وجود داشت و اگر روش تجدید ارزیابی به عنوان خط مشی انتخاب شد، صورت وضعیت مالی ارزش منصفانه پایان دوره را منعکس خواهد کرد.

طبق روش تجدید ارزیابی، حسابدرای تغییر در ارزش منصفانه بسیار پیچیده است. افزایش در ارزش منصفانه در سایر سودهای جامع ثبت می شود. در حالی که کاهش در ارزش منصفانه در سود یا زیان دوره ثبت می شود. براساس الزامات IAS 38، هیچ بازیافت وجود ندارد. با این حال، تا حدی که افزایش در ارزش منصفانه یک کاهش قبلی در ارزش منصفانه را پوشش می دهد که در سود یا زیان ثبت شده است، آن افزایش در سود یا زیان دوره گزارش می شود. در نتیجه، اثر جمع شونده در سود یا زیان، خالص کاهش در ارزش منصفانه ارزهای دیجیتال در طول زمان را شامل می شود. به طور مشابه، کاهش در ارزش منصفانه که افزایش قبلی ثبت شده در سایر سودهای جامع را معکوس می کند، منجر به اثر جمع شونده در سایر سودهای جامع ناشی از افزایش خالص در ارزش منصفانه ی ارزهای دیجیتال در طول زمان می شود. برای اطلاع از تعیین ارزش منصفانه ارزهای رمزنگاری شده طبق الزامات IFRS 13، بهتر است به پیوست الف این استاندارد مراجعه کنید.

آیا ارزهای رمزنگاری شده موجودی کالا هستند؟

طبق الزامات بند 3 از IAS 38 دارایی های نامشهودی که در روال عادی فعالیت های تجاری، به قصد فروش نگهداری می شوند، مشمول این استاندارد نیستند و باید طبق الزامات IAS 2 با آن ها رفتار شود. بنابراین، می توان نتیجه گرفت که ارزهای رمزنگاری شده ای که به قصد فروش نگهداری می شوند در دامنه ی کاربرد IAS 2 قرار می گیرند و باید به اقل بهای تمام شده و خالص ارزش فروش و تحت مدل عمومی موجودی ها که در IAS 2 الزامی شده است، اندازه گیری شوند. با این حال، کاهش در خالص ارزش فروش باید در صورت سود یا زیان دوره منعکس شود.

نتیجه گیری

IAS 38 به طور مشخص دارایی های نامشهود خاصی را از دامنه ی کاربرد استاندارد مستثنی می کند. ارزهای رمزنگاری شده در میان دامنه ی دارایی های فهرست شده در این استاندارد نیستند.

با این حال، در بند 7 از IAS 38 بیان می کند که هر گاه فعالیت ها یا معاملات چنان تخصصی باشند که موجب ایجاد مسایل حسابداری شوند که نیازمند نحوه ی عمل به شیوه ای متفاوت است، ممکن است آن موارد از دامنه ی کاربرد این استاندارد حذف شوند. این مسایل، در حسابداری مخارج اکتشاف، آماده سازی و استخراج نفت، گاز و ذخایر معدنی در صنایع استخراجی و در مورد قرار دارد های بیمه ایجاد می شود. این نگرش بیان می کند که ارزهای رمزنگاری شده ممکن است بدون منابع احیاء کننده باشند. زیرا به تعداد مشخصی از واحد ها محدود و استخراج شده اند. با این وجود، ارزهای رمزنگاری شده به طور واضع متفاوت از نفت و گاز و ذخایر معدنی هستند. بنابراین، مشابه منابع غیر قابل احیا نیستند. هم چنین، این نگرش بیان کرده است که الزامات بند 7 از IAS 38 می تواند درباره ی ارزهای رمزنگاری شده به کار برده شود.

بند 10 از IAS 8 نشان می دهد در نبود یک استاندار بین المللی گزارشگری مالی که به طور مشخص درباره ی یک معامله، رویداد دیگر یا شرایط به کار می رود، مدیریت باید از قضاوت خود در تعیین و به کار گیری رویه ی حسابداری استفاده کند. با این حال، همان طور که در بالا بحث شد، به نظر می رسد یکی از استانداردهای IFRS باید باری نگهداری ارزهای رمزنگاری شده به کار برده شود.

برگرفته از مجلیه حسابدار- شماره 327 خرداد 1398
مقدمه اصطلاح "ارزهای رمزنگاری شده" (Crypto currencies) از دو واژه ی "کریپتو" (Crypto) به معنی رمزنگاری و "کارنسی" (Currency) به معنی ارز تشکیل شده است. از این رو، شاید بهترین معادل فارسی برای این اصطلاح همین اصطلاح "ارز رمز نگاری شده" باشد. ولی گاهی به دلیل طولانی بودن این ترکیب و ماهیت دیجیتالی ...
نظرات
ارسال نظر
تعداد بازدید: 1155 نویسنده: سید‌مصطفی‌هاشمی نظرات: 0

مجوزهای سایت از وزارتخانه

مجوز سایت از وزارت ارشاد

نکات صوتی مالی و مالیاتی

پادکست 72- مشوق تبصره 2 ماده 38 ق.م.ا.ا
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 073
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 074
نکات صوتی حسابداری و مالیاتی
تماس با سید مصطفی هاشمی

رزومه کاری اینجانب

کاناز اسپید

ارتباط از طریق واتساپ

کاناز اسپید