کتاب حقوق و دستمزد به زبان ساده در 353 نکته نویسنده: سید مصطفی هاشمی(عضو انجمن حسابداران خبره ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت فیلم‌ آموزش حسابداری حقوق و دستمزد با اکسل و نرم ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت فیلم‌ آموزش حسابداری حقوق و دستمزد با اکسل و نرم ...
آموزش حسابداری مالیات بر ارزش افزوده توسط سایت کاناز اسپید تهیه شده است. قانون مالیات بر ارزش ...
آموزش حسابداری بازرگانی خارجی(اعتبارات اسنادی) یکی از موارد مهم و پیچیده در رشته حسابداری ...
فیلم آموزش تهیه و ارسال لیست مالیات بر‌حقوق با نرم افزار( با نسخه جدید نرم افزار سازمان ...
کتاب حسابداری تسعیر ارز به زبان ساده و آموزش آن با نرم افزارهای حسابداری به آموزش حسابداری ...
سایت کاناز اسپید اقدام به تهیه نرم افزار حذف و اصلاح نیم فاصله از فایل ورد(WORD) کرده است. ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت نرم افزار‌تبدیل‌اکسل‌به‌VCF کاناز(انتقال و ذخیره شماره های ...
سایت کاناز فیلم‌آموزش نحوه ارسال معاملات فصلی(آموزش معاملات فصلی) موضوع ماده 169 قانون مالیات ...
افزونه(Add-In) تبدیل تاریخ کاناز برای اکسل یکی دیگر از سری نرم افزارهای کاربردی سایت کاناز ...
نرم افزار متااستاک جهت انجام تحلیل تکنیکال بورس و همچنین سهام استفاده می شود. می توان گفت نرم ...
نرم‌افزار حقوق و دستمزد ﮐﺎﻧﺎﺯ نرم افزاری جامع و کامل می باشد که در عین سادگی، کارایی آن بالاست ...
سایت کاناز اسپید اقدام به تهیه فیلم آموزش تهیه و ارسال لیست بیمه با نرم افزار و سامانه آنلاین ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت نرم افزار ارسال ایمیل انبوه(تبلیغاتی) کاناز را تهیه و آماده ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت  نرم افزار ارسال مطلب اتوماتیک به کانال تلگرام(کاناز) نسخه ...
نرم افزار استخراج ایمیل و موبایل ژالان ابزاری قدرتمند برای استخراج آدرس ایمیل ها و شماره ...

گروه تلگرامی آکادمی مالیاتی

نکات صوتی مالی و مالیاتی

نکته صوتی مالیاتی اول
نکته صوتی مالیاتی دوم
نکته صوتی مالیاتی سوم
نکته صوتی مالیاتی چهارم
نکته صوتی مالیاتی پنجم
نکته صوتی مالیاتی ششم
نکته صوتی مالیاتی هفتم
نکته صوتی مالیاتی هشتم
نکته صوتی مالیاتی نهم
نکته صوتی مالیاتی دهم
نکته صوتی مالیاتی یازدهم
نکته صوتی مالیاتی دوازدهم
نکته صوتی مالیاتی سیزدهم
نکته صوتی مالیاتی چهاردهم
نکته صوتی مالیاتی پانزدهم
نکته صوتی مالیاتی شانزدهم
نکته صوتی مالیاتی هفدهم
نکته صوتی مالیاتی هجدهم
نکته صوتی مالیاتی نوزدهم
نکته صوتی مالیاتی بیستم
نکته صوتی مالیاتی بیست و یکم
نکته صوتی مالیاتی بیست و دوم
نکته صوتی مالیاتی بیست و سوم
نکته صوتی مالیاتی بیست و چهارم
نکته صوتی مالیاتی بیست و پنجم
نکته صوتی مالیاتی بیست و ششم

درباره مالی درمانی چه می دانید

برگرفته از نشریه 315 مجله حسابدار- ماهنامه انجمن حسابداران خبره ایران

مقدمه

"مالی درمانی" اصطلاحی نسبتاً جدید در ادبیات مالی است. مطالعه و پژوهش در حوزه ی مالی درمانی به سرعت در حال افزایش است. جملگی این مطالعات و پژوهش ها بر اهمیت این شاخه ی جدید مالی تأکید دارند. در این رشته ی نوظهور، یک نظریه ی قابل استناد نیز برای معرفی چارچوب های کلی این حوزه در حال تدوین است. البته این تلاش های ارزشمند هنوز به نتیجه ی قال ارائه ای منجر نشده است. درمانگران مالی همچنان از تلفیق نظریه های مالی درمانی و فنون تجربی استفاده می کنند. با توجه به پژوهش هایی که درباره ی مسائل مالی و سلامت روانی جامعه انجام شده است، لزوم پیاده سازی هر چه بیشتر روش های مالی درمانی در حوزه هایی که با مسائل سلامت اجتماعی جامعه در ارتباط هستند به اثبات رسیده است.

پیدایش مالی درمانی

روان شناسان نخستین افرادی بودند که دریافتند روش های سنتی درمان در بسیاری از موارد در حل مسائل روانی مددجویان ناکارآمد است. آنان دریافتند ریشه ی بسیاری از مسائل روانی افراد، مانند استرس، اضطراب، و مسائل خانوادگی، تنها با توصیه های روان شناسی قابل رفع نیست، و رفع مسائل مالی و تغییر در نحوه ی نگرش افراد به مسائل مالی در درمان بسیاری از مسائل روانی آنان ضروری به نظر می رسد. علی رغم آگاهی آنان از این موضوع، وارد شدن به حوزه ی مالی برای روان شناسان دشوار به نظر می رسید. زیرا پیچیدگی های مسائل مالی و ارائه راه حل های مالی برای آنان ممکن نبود. زیرا در دانشگاه برای رشته های روان شناسی، روان پزشکی، و سلامت اجتماعی تقریباً هیچ واحد آموزشی درباره ی مسائل مالی وجود ندارد.

به گفته ی بِرَدلی کلوتز، که از پیشتازان این حوزه است، نخستین باری که این اصطلاح در اینترنت جست وجو شد، به سال 2001 برمی گردد. پس از آن، پژوهش ها به صورت گسسته ادامه داشت. تا این که با تأسیس "انجمن مالی درمانی" این رشته ی نوظهور وارد عرصه ی جدیدی شد. این انجمن با هدف گرد هم آوردن متخصصان بهداشت روانی و متخصصان مالی، و نیز پژوهشگران و مربیان، فعالیت خود را در این زمینه ی مشترک علمی با تشکیل نخستین گروه مالی درمانی در سال 2010 آغاز کرد. پیش از تأسیس این انجمن، کنفرانسی در سال 2008 برگزار شد، و با دعوت از متخصصان مالی، روان پزشکان، و روان شناسانی از سرتاسر ایالات متحده برای نوآوری و مبادله ی اطلاعات در مورد این که آیا حوزه ی مالی درمانی را باید به عنوان یک حوزه ی جدید پذیرفت یا نه، به بحث و تبادل نظر پرداختند. دیدگاه های مطرح شده در این کنفرانس منجر به تحقیقات بیشتری در سال 2009 شد. سرانجام لزوم ایجاد رشته ی جدید مالی درمانی و ارائه ی نظریه های قابل استناد و دستورالعمل های عملی برای پیاده سازی حوزه ی مالی درمانی مورد تأیید متخصصان رشته های مالی و درمان قرار گرفت.

اهداف انجمن مالی درمانی

انجمن مالی درمانی اهداف خود را بدین شرح تعیین کرده است:

 1. به اشتراک گذاری دیدگاه های مالی درمانی
 2. فراهم کردن مجمعی برای محققان، متخصصان، رسانه ها و سیاست گذاران برای به اشتراک گذاری روش های پژوهشی و مدل های آموزش مالی درمانی.
 3. اطلاع رسانی عمومی به منظور ترویج مفاهیم مالی درمانی.
 4. ترویج روش های آموزش برای افراد درگیر در حوزه ی مالی درمانی.
 5. اطلاع رسانی عمومی و اعمال مدیریت استاندارد های مربوط به شاخص های مالی درمانی.
 6. پخش و انتشار تحقیقات بالینی - تجربی درباره ی حوزه های مالی درمانی.

یکی از مأموریت های مهم انجمن مالی درمانی، از زمان تأسیس، نظریه سازی برای حوزه ی مالی درمانی بوده است. به عنوان بخشی از این تلاش، هیئت مدیره ی انجمن تصمیم به تعریف دقیق مفاهیم مالی درمانی گرفته است. اعتقاد بر این است که این نظریه نوعی از ترکیب عاطفی، رفتاری، ارتباطی، و اقتصادی است که سلامت اجتماعی را ترویج می کند (آرچولتا و همکاران، 2012).

مالی درمانی چیست؟

مالی درمانی پنجره ی ورود ابزارهای مالی به عرصه ی حل مسائل روان شناختی جامعه است. تحقیقات انجام شده گویای رابطه ی عمیق بین بسیاری از مسائل روان شناسی افراد با مسائل مالی آنان است. تحقیقات در حوزه های اختلالات روان شناسی مانند: انواع استرس ها، بی ثباتی های زناشویی، اختلافات خانوادگی، عوامل استرس زا در جوانان، پریشانی عاطفی، اختلالات عاطفی، افسردگی، میزان دعوا و درگیری در جامعه و خانواده، اختلال در فرزندپروری، و حتی مسائل تحصیلی و ارتباطی دانشجویان، همگی بر نقش برجسته ی مسائل مالی در بروز اختلالات روانی نزد تعداد زیادی از افراد تأکید دارند. صاحب نظران مالی درمانی، درمان بعضی از مهم ترین مسائل و مشکلات روان شناسی افراد را در توجه و طرز فکر آنان نسبت به مسائل مالی می داند و معتقدند در بسیاری از موارد توانمندسازی مددجویان از راه ارائه ی راه حل های مالی می تواند بسیاری از مسائل روانی آنان را درمان کند. علاوه بر این، نگرش دست به مسائل مالی نیز می تواند در کمک به بهبود سلامت روانی افراد بسیار مؤثر باشد. نکته ی مهمی که باید در نظر داشت این است که رویکرد مالی درمانی، به معنی تأمین مالی و کمک مالی به رفع نیازهای مالی افراد نیست. بلکه مالی درمانی به معنی توانمندسازی افراد به کمک مشاوره های مالی و تلفیق آن با حوزه ی انگیزشی روان شناسانه، به صورتی که افراد دیگر بتوانند بر مسائل مالی فائق آیند است. به طوری که از بروز این مسائل به عنوان زمینه ساز دیگر مسائل روحی و روانی جلوگیری شود.

مالی درمانی: نیازمند ورود جدی تر متخصصان مالی

از زمان ظهور مباحث مالی درمانی تحقیقات بسیاری درباره ی روش و رویکردهای ورود مسائل مالی به روان شناسی مطرح شده است. ولی اغلب این رویکردها از جانب متخصصان حوزه ی درمان و روان شناسان صورت گرفته است. از این رو، به نظر می رسد واگذاری توسعه ی رشته ی مالی درمانی تنها به دستان روان پزشکان و روان شناسان، این رشته را از مهارت ها و فنون مالی محروم می کند. از این رو، این نکته را باید به متخصصان مالی یادآور شد که درست است که ورود به حوزه های جدید با عدم قطعیت های بسیاری روبه رو است، و بررسی و پژوهش درباره ی نحوه ی ورود مباحث مالی به روان شناسی نیازمند تحقیقات گسترده ی مالی، همانند حوزه ی درمان است؛ ولی تلاش در این حوزه ی نوظهور بی تردید دستاوردهای پرثمری به همراه خواهد داشت. زیرا به دلیل نیاز واقعی احساس شده در روان شناسی به مباحث مالی نتایج تحقیقات و نظریه پردازی ها به سرعت وارد فاز عملی شده اند، و چارچوب تدوین شده در صورت تأیید نهایی به صورت چارچوب مورد نیاز برای این رشته در سطح بین المللی منتشر خواهد شد.

نظریه های شناخته شده ی مالی درمانی

با این که در این سال ها نظریه های متعددی در مباحث مالی درمانی مطرح شده است، ولی هنوز این نظریات به روش جامع و علمی، به طوری که متخصصان مالی درمانی بتوانند به صورت استاندارد در روش های درمانی خود به آن استناد کنند، وجود ندارد. بنابراین، هر متخصص مالی درمانی تلفیقی از نظریه های مختلف و تجارب شخصی خود را در درمان به کار می گیرد. با این حال، نظریه های مطرح شده در این حوزه را می توان به طور اجمالی در هشت سرفصل زیر ارائه کرد:

 1. رویکردهای انسانی در مالی درمانی (جانسون و تاکاساکی)
 2. مالی درمانی روایی (مک کوی و همکاران)
 3. مالی درمانی فمینیستی (نازارینیا روی و میتشل)
 4. پذیرش و تعهد مالی درمانی برای زنان (کلونتزوادا و کلونتز)
 5. درمان امور مالی مؤثر در تفکر (تراچمن)
 6. مالی درمانی از دیدگاه روان شناسی (بیکر و لیونز)
 7. مالی درمانی سیستماتیک (آرکولتا و بور)
 8. مراحل تغییر و مصاحبه ی انگیزشی در مالی درمانی (کلونتز و همکاران)

در این نظریه ها، رویکردهای نظری وجود دارد که ظرفیت توسعه به مدل های عملی را دارند. با این حال، تاکنون هیچ کدام از آنها به روش علمی اثبات و تأیید نشده اند (کلونتز و همکاران، 2014).

با آن که تا به امروز، مطالعات و پژوهش های اثربخش کم شماری در حوزه ی مالی درمانی انجام پذیرفته است، یک مورد استثنایی و قابل توجه در زمینه ی خطر آسیب شناسی وجود دارد (کولیشاو و همکاران، 2012). شاید نخستین مورد مطالعه و تحقیق درباره ی یکپارچه سازی روان درمانی و برنامه ریزی مالی، در سال 2008 انجام شده باشد. هنگامی که کلونتز و همکارانش، پژوهشی را درباره ی درمان رفتارهای ناشی از ناسازگاری پولی انجام دادند. تیم کلونتز، مدل خاصی از درمان امور مالی را مورد بررسی قرار داد که طی یک برنامه ی کوتاه مدت شش روزه، یک دوره ی آموزشی مالی، شخصی را با برنامه ی درمانی یک گروه تجربی منطبق کرد. این درمان بر شناسایی رفتارهای مالی دردسرساز و تفکیک پذیری کارهای ناتمام مرتبط با آنها متمرکز شد (کلونتز و همکاران، 2008). بلافاصله پس از درمان، نتایج مثبتی در شرکت کنندگان ایجاد شد؛ از جمله، کاهش فشار روانی، کاهش اضطراب و نگرانی درباره ی وضعیت مالی و افزایش کلی در سلامت مالی.

بررسی و تحلیل مدل هیلز

با توجه به اهمیت مدل رابطه ای هیلز (گاتمن وناوارا، 2016)، این مدل به عنوان یکی از مطرح ترین مدل های مالی درمانی معرفی شده است. هدف از مدل هیلز توضیح این است که چرا برخی خانواده ها هنگام مواجه با عوامل استرس زا به خوبی با آن روبرو می شوند و حتی به خاطر آن رشد می کنند. در حالی که خانواده های دیگر هنگام مواجهه با همین عوامل استرس زا دچار پیامدهای ناگواری می شوند (هیل، 1949).

دلیل تفاوت رفتار خانواده ها در چگونگی تعامل با عوامل استرس زا، تفاوت ادراکی برای تعیین سطح استرس قابل تحمل (عامل X) نسبت داده شده است (هاب فول، 1992). در مرکز نظریه ی استرس خانواده فرض بر این است که خانواده ها هرگز قربانی شرایط خود نیستند. زیرا آنها از قوه ی ابتکار بهره می برند، و در شرایط سخت می توانند از تجارب خود استفاده کنند. خانواده ها می توانند در مواجهه با چالش های زندگی به طور مثبتی انعطاف پذیر باشند (پترسون، 2002). بنابراین، با توجه به این نظریه، هدف اصلی یک درمانگر مالی توانمندسازی افراد است. درمانگران مالی بر اساس مستندات مالی مربوط به افراد درباره ی دارایی ها، بدهی ها، نسبت های بدهی و درآمد، و کفایت درآمد درک شده آنان (ارزیابی ذهنی از میزان پوشش درآمد از هزینه های زندگی)، به آنان پیشنهادهای مالی ارائه می دهند تا بتوانند بر مسائل مالی خود فائق آیند، تا از گسترش این مسائل بر دیگر مسائل روانی آنان پیشگیری شود و توانایی آنان را در چیرگی بر شرایط استرس زا و استفاده از آن در جهت رشدشان فراهم کنند.

روش های اجرایی درمان مالی

روش ها و راهبردهای متفاوتی برای رویکرد عملی در حوزه ی مالی درمانی مطرح شده است. ورود به حوزه ی مالی درمانی زمانی آغاز می شود که درمانگر تشخیص می دهد نوعی از بی انضباطی مالی باعث به وجود آمدن یک مسئله ی روانی در شخص شده است. نتایج تحقیقات بالینی نشان می دهد در ارتباط با این افراد، مشاوره های درمانی و تجویز دارو به تنهایی کارساز نیست. در این مرحله به سه روش می توان از متخصصان مالی در درمان استفاده کرد.

1- همکاری متخصصان با یکدیگر و برگزاری جلسات مشاوره به مددجو توسط یکی از متخصصان: در این روش، متخصص مالی و متخصص سلامت روانی، در جلسه ای با مددجو درباره ی مسائل وی با یکدیگر مشورت می کنند. سپس، با استفاده از نظریات و تجارب شخصی به یک نظر واحد می رسند. در جلسات بعدی مشاوره، تنها یکی از آنان شرکت می کنند. پس از جلسه هر دو متخصص روند درمان را کنترل و ارزیابی می کنند، و در صورت لزوم، تغییرات و رهنمودهای جدید را بررسی می کنند.

2- همکاری متخصصان با یکدیگر و برگزاری جلسات مشاوره به مددجو توسط درمانگر: در این مدل، یک متخصص مالی به طور منظم به یک متخصص سلامت روانی مشورت می دهد. مدل بر پایه ی دو متخصص است که در زمینه های مختلف با یکدیگر مشورت می کنند. ولی در عین حال مددجو با هر دو متخصص ملاقات نمی کند. در واقع، روند درمان صرفاً توسط روان درمانگر ادامه می یابد. تفاوت این روش با روش اول در این است که هرچند متخصص مالی در روند درمان نظارت مستقیم دارد، ولی در جلسات مشاوره شرکت نمی کند، و وظیفه ی برقراری ارتباط با مددجو به روان درمانگر محول می شود (اپستین وفالکونر، 2011).

3- برگزاری جلسات مشاوره به بیمار توسط دو متخصص: کاهر معتقد است که مشاوره به بیمار توسط یک مشاور مالی و یک روان درمانگر به صورت همزمان می تواند سودمندترین روش باشد و حداکثر پشتیبانی و کمک را به بیمار ارائه کند. در این مدل، هر متخصص از تخصص خود استفاده می کند و باید بداند چه نقشی در فرآیند درمان دارد و در چه اموری نباید اظهارنظر کند. ولی جلسات با مشارکت و با تمرکز بر رفع مسائل روانی و مالی بیمار انجام می شود (کاهر، 2005).

پیچیدگی های اجراء

در حالی که افکار و ایده های مختلفی درباره ی مفاهیم مالی درمانی وجود دارد، ولی چگونگی اجرای آنها باید مورد بحث قرار گیرد. زیرا چگونگی چیرگی بر بسیاری از چالش های اجراء همچنان بدون پاسخ مانده است. ماتن و همکاران (2010) برخی از مسائلی را مطرح کرده اند که احتمالاً با توجه به نوظهور بودن حوزه ی مالی درمانی با موانعی مواجه خواهند شد. مثلاً، یک نگرانی اجتماعی در حوزه ی مالی درمانی، که ممکن است برخی مددجویان از آن احساس ناراحتی کنند و منجر به پرهیز آنان از مالی درمانی شود، به دیدگاه مردم از درمان برمی گردد. این دیدگاه درمان را مترادف با بیمار بودن مددجو می داند. این مسئله باعث می شود مددجویان برای ورود به حوزه ی مالی درمانی احساس خجالت کنند.

برخی افراد نیز هنوز امور مالی خود را به عنوان یک موضوع ممنوع و شخصی می دانند که باید به صورت خصوصی و محرمانه از آن حفاظت کنند. در فرآیند پیچیده ی تلفیق سلامت روانی و موضوعات مالی، باید مطمئن شویم که زمینه های مالی درمانی و ویژگی های مرتبط با آن، توسط مددجو درک شده است تا آنان در مورد افشای مسائل شخصی خود راحت تر و پذیرای کمک از درمانگران مالی باشند.

مفاهیم ضمنی برای درمانگران مالی

ماتن و همکاران (2010)، در زمینه ی برنامه ریزی مالی و پژوهش های روان شناسی می گویند، رابطه ی اعتماد بین یک روان درمانگر و مددجو باید پیش از آغاز مشاوره ایجاد شود. دی بف اسکای و ساسمن (2009) دریافته اند بسیاری از برنامه ریزان مالی مشتریانی داشته اند که به آنان رازهایی را گفته بودند که پیش از این با فرد دیگری در میان نگذاشته بودند. اعتماد زمانی شکل می گیرد که روان درمانگر سمت و سوی جلسه ی مشاوره را به مددجو واگذار می کند. این رویکرد به مددجو اجازه می دهد تا احساس کند بر روی موضوعاتی که مورد بحث قرار می گیرند دارای کنترل است. این کار کمک می کند که نیازهای مددجو کانون توجه باشد (گالوین و کیندر، 2007).

یکی از مسائل مهمی که در مالی درمانی مهم است، حفظ ارتباط مؤثر و مستمر با مددجو است. به طوری که فرآیند مالی درمانی به طور مستمر مورد بررسی قرار گیرد و مددجو بتواند از پشتیبانی خود در طول درمان اطمینان حاصل کند. این وظیفه ی مهم به مددکاران محول شده است. مسائل مربوط مددکاران، متشکل از مجموعه وظایف و آموزش های تخصصی است که مطابق آنها مددکاران باید به اصول اخلاقی حرفه ی خودشان احترام بگذارند و بدانند که چه زمانی می توانند در حیطه ی صلاحیت یا توانایی های حرفه ای خود عمل کنند. در رابطه ی بین مددکار - مددجو باید به این نکته توجه داشت که ایجاد نظم و انضباط متقابل و همکاری، همواره از وظایف مددکار است. از این رو، نحوه ی ارتباط مددکار - مددجو و آمادگی پذیرش کمک بیشتر به عملکرد مددجو مرتبط است. همچنین، ایجاد یک محیط قابل اعتماد، ایمن، و راحت برای کمک به مددجو برای کسب نتایج مثبت ضروری است.

افق های پیش رو در ایران

با توجه به نوظهور بودن این رشته در جهان و نیز فعالیت های ارزشمند انجمن مالی درمانی (FTA)، افق های روشنی درباره ی پژوهش در این حوزه در سرتاسر جهان وجود دارد. علاوه بر این، با توجه به جهان شمول بودن مسائل مالی و فشارهای اقتصادی بر مردم سرتاسر جهان و تأثیر مستقیم آنها بر سلامت روانی جامعه، بستر مناسبی برای تحقیقات و ارائه ی خدمات مالی درمانی در ایران نیز فراهم است. ضمن این که توسعه و گسترش این رشته در ایران به توانمندسازی تعداد قابل توجهی از افراد جامعه برای رویارویی با شرایط بد اقتصادی و جلوگیری از تأثیرات مخرب مسائل اقتصادی بر سلامت روانی و جسمی جامعه منجر می شود. البته با توجه به این که در ایران در حوزه ی مالی درمانی تقریباً اقدامات مشخصی صورت نگرفته است، بنابراین، در گام های نخست لزوم همکاری مؤسساتی که با حوزه ی سلامت عمومی در ارتباط هستند با محققان این رشته ضروری به نظر می رسد.

ملاحظات

با همه ی مزایای استفاده از شیوه های مالی درمانی، این حوزه دارای ملاحظاتی است که باید درمانگران مالی آن را در نظر داشته باشند.

1- مالی درمانی متمرکز بر تغییر رفتار است، تا این تغییر منجر به تغییر احساسی و انگیزشی شود، و سپس، وضعیت مالی یا نگرش افراد نسبت به مسائل مالی تغییر کند، و سرانجام، در پایان این فرآیند کیفیت زندگی افراد بهبود یابد. در واقع، به نظر می رسد هدف نهایی مالی درمانی بهبود کیفیت زندگی به کمک بالا بردن برخی از جنبه های مالی است. در این ارتباط، نکته ی مهم آن است که حوزه ی مالی درمانی، بهبود کامل سلامت مالی افراد را در نظر ندارد. هرچند کمک در رفع برخی از جنبه های مسائل مالی (واقعی و ادراکی) می تواند به افراد انگیزه دهد تا در بهبود سلامت مالی خود تلاش کنند.

2- به طور کلی، با این که می دانیم بین سلامت ذهنی و جسمی افراد ارتباط وجود دارد، ولی مالی درمانی بر مسائل جسمی افراد تأکید و تمرکز ندارد. بنابراین، اگر علاقه مند به کشف جنبه های زیستی و فیزیولوژیکی مالی درمانی هستید، این رشته در حال حاضر به اشتراکات این حوزه ها نمی پردازد و متغیرهای زیست شناسانه را در نظر نمی گیرد.

چشم انداز پژوهشی

با توجه به نوظهور بودن این حوزه ی جدید علمی، نیاز به پژوهش های بیشتر از سوی متخصصان درمانی و مالی، در سطوح مختلف احساس می شود.

از سوی دیگر، به دلیل کاربردی بودن این حوزه، نتایج این پژوهش ها به سرعت انتشار می یابند. زیرا رشته ی مالی درمانی، رشته ی کاملاً کاربردی در کمک رسانی به نشاط و سلامت روانی جامعه است. تحقیق برای توسعه و پایداری مالی درمانی در سطوح مختلف اهمیت دارد. بعضی از سرفصل های مهم پژوهشی عبارتند از: مسائل مددکار، ابزارهای کمکی، ایجاد ابزار ارزیابی، روش های اثربخشی مداخلات، و سایر موضوعات مرتبط.

در پایان، با توجه به مطالعات انجام شده، توصیه های زیر برای افراد علاقه مند به پژوهش در این حوزه ی نوین ارائه می شود:

1) شناخت نحوه ی ترکیب فرآیندهای درمانی (رفتار، احساسات، روابط) با مسائل مهم مالی و کشف ساز و کارها و جنبه های اصلی مالی درمانی.

2) لزوم تحقیق درباره ی جنبه های گوناگون ترکیب فرآیندهای مالی درمانی و عدم تقابل فرآیندها با یکدیگر.

3) مالی درمانی حوزه ای پیچیده است که متغیرهای فراوانی را باید در آن لحاظ کرد و باید توجه داشت رویکردها، ابزارها و روش های اجرای چندگانه آن به هم مرتبط هستند.

4) آموزش های تخصصی، برای درک نقش های حرفه ای متخصصان مالی و برای پیاده سازی یک فرآیند مالی درمانی، ضروری است.

زمان‌ارسال: 6 شهریور 1397 نویسنده: سید‌مصطفی‌هاشمی نظرات: 0
ارسال نظر

مجوز سایت از وزارت ارشاد

logo-samandehi

محصولات متنوع و کاربردی حسابداری

تماس با سید مصطفی هاشمی

رزومه کاری اینجانب

1398discount.gif

ارتباط از طریق واتساپ

کاناز اسپید

فیلم‌های آموزشی ما در آپارات

کانال کاناز اسپید در آپارات

دیکشنری 20 هزار واژه‌ای حسابداری

دیکشنری آنلاین حسابداری و حسابرسی

آمار کاربران سایت