کتاب حسابداری تسعیر ارز به زبان ساده و آموزش آن با نرم افزارهای حسابداری

سلام من سید مصطفی هاشمی هستم، مدیر و موسس سایت کاناز اسپید. این بار یک آموزش کاربردی و متفاوت ...

آموزش حسابداری حقوق و دستمزد(مقدماتی)

فیلم آموزش‌حسابداری‌حقوق‌و‌دستمزد با اکسل(مقدماتی)  به زبان ساده و ...

فیلم آموزش تهیه و ارسال لیست مالیات بر‌حقوق با نرم افزار و سامانه آنلاین

فیلم آموزش تهیه و ارسال لیست مالیات بر‌حقوق با نرم افزار(با نسخه جدید نرم افزار ...

فیلم آموزش‌ حسابداری‌ حقوق‌ و‌ دستمزد با اکسل و نرم‌افزار‌ حسابداری(پیشرفته)

فیلم آموزش‌حسابداری‌حقوق‌و‌دستمزد با اکسل و نرم ...

نرم‌افزار تبدیل‌شماره‌موبایل‌به‌VCF کاناز

نرم افزار‌تبدیل‌اکسل‌به‌VCF کاناز (تبدیل اکسل‌به‌VCF) (نسخه 14) ...

فیلم آموزش ارسال معاملات فصلی مالیاتی با نرم افزار و سامانه آنلاین

فیلم آموزش تهیه و  ارسال‌معاملات فصلی مالیاتی با نرم افزار و سامانه آنلاین(نسخه ...

افزونه‌تبدیل‌تاریخ کاناز برای اکسل

  افزونه(Add-In) تبدیل تاریخ کاناز برای اکسل یکی دیگر از سری نرم افزارهای کاربردی سایت ...

دانلود نرم افزار متااستاک 11

   دانلود نرم افزار متااستاک 11( نرم افزار تحلیل تکنیکال بورس)  به همراه فیلم ...

نرم افزار حقوق و دستمزد کاناز

نرم افزار حقوق و دستمزد کاناز نسخه 12.8 (نسخه آنتوریوم)   به روزرسانی در تاریخ ...

فیلم آموزش‌تهیه و ارسال‌لیست‌بیمه با نرم افزار و سامانه آنلاین

 فیلم آموزش تهیه و ارسال لیست‌بیمه با نرم‌افزار و سامانه آنلاین(کاملا کاربردی و ...

نرم افزار ارسال ایمیل انبوه(تبلیغاتی) کاناز

نرم افزار ارسال ایمیل انبوه(تبلیغاتی) کاناز (نسخه 3) به همراه فیلم آموزش نرم افزار به روز ...

نرم افزار ارسال مطلب اتوماتیک به کانال تلگرام(کاناز)

نرم افزار ارسال مطلب اتوماتیک و براساس زمانبندی به کانال تلگرام(کاناز)- نسخه 3 به همراه ...

نرم افزار حذف و اصلاح نیم فاصله از فایل ورد(WORD) کاناز

  نرم افزار حذف و اصلاح نیم فاصله از فایل ورد(WORD) نسخه 3  همراه با فیلم آموزش ...

نرم افزار استخراج ایمیل و موبایل ژالان(نسخه 2)

نرم افزار استخراج ایمیل و موبایل ژالان(نسخه 2)   به روز رسانی در تاریخ: 1395/09/05   ...

محصولات متنوع و کاربردی حسابداری

دیکشنری 20 هزار واژه‌ای حسابداری

دیکشنری آنلاین حسابداری و حسابرسی

آمار کاربران سایت

رایانش ابری راه حل به صرفه و کارآمد برای کسب وکارها

رایانش ابری راه حل به صرفه و کارآمد برای کسب وکارها

برگرفته از نشریه حسابدار انجمن حسابداران خبره- شماره 314-خرداد 1397

شاید اصطلاح «رایانش ابری» در چند سال گذشته، مفهوم پیچیده و دور از دسترسی را برای ما تداعی می کرد و گمان می کردیم با این تکنولوژی فاصله ی بسیاری داریم؛ اما امروز، اگر نگاه دقیق به اطراف خود داشته باشیم، حضور این فناوری را در همه ابعاد زندگی خود می بینیم. ایمیل ها، حساب های کاربری در سرویس های مختلف، حافظه های ابری و حتی دفترچه تلفن موبایل ما هم با فناوری رایانش ابری کار می کند و این موضوع، نقش پررنگ رایانش ابری را در زندگی روزمره ی ما نشان می دهد. از مثال های ملموس رایانش ابری می توان به جیمیل اشاره کرد؛ سرویس ایمیل گوگل که امروزه از طریق همه ی دستگاه های هوشمند می توانید آن را کنترل کنید. نمونه ی دیگری که امروزه در کشور ما بسیار پرطرفدار شده، پیام رسان تلگرام است که با استفاده از همین فناوری، همه ی پیام های شما را با دوستانتان نمایش میدهد و این پیام ها، در همه ی دستگاه های شما به شکل یکسان و بدون محدودیت مکانی، در دسترس است.

با اینکه رایانش ابری در سال های اخیر جنبه های مختلف زندگی ما را فرا گرفته است، اما پیشنه ای شصت ساله دارد. بیش از شصت سال پیش، متخصصان به این نتیجه رسیدند که باید منابع سخت افزاری را به اشتراک بگذارند، تا هزینه ی تامین سخت افزارها و پردازنده ها را کاهش دهند. رایانش ابری در یک تعریف عمومی، به استفاده از دیتاسنترها، سرورها و نرم افزارهایی گفته می شود که نیازهای پردازشی افراد یا سازمان های زیادی را به شکل متمرکز پاسخ می دهند. در واقع رایانش ابری یک روش نوین پردازش است که در آن منابع پردازشی در قالب یک سرویس و از طریق شبکه های ارتباطی مانند شبکه های محلی و اینترنت عرضه می شود و مشتری می تواند با توجه به نیاز خود از این منابع استفاده کند و بر اساس مدت و میزان استفاده خود، هزینه پرداخت کند. کاهش هزینه های بالای تهیه زیرساخت های پردازشی و خرید نرم افزارهای سازمانی با استفاده از این فناوری، باعث شده در سال های اخیر، راهکارهای سازمانی از قبیل سیستم های مدیریت منابع سازمان و مدیریت ارتباط با مشتریان با این فناوری ارائه شوند.

- رایانش ابری مناسب چه نوع از کسب وکارهاست؟

استقبال بازارها و صنایع از رایانش ابری، آن را بین ۱۰ فناوری برتر دنیا قرار داده است. از این میان، «صنعت راهکارهای سازمانی» از مهمترین صنایعی بوده که از این شيوه ی عرضه تاثیر گرفته است؛ اما این خدمت، برای چه سازمان هایی می تواند سودمند باشد؟

شرکت های کوچک و متوسط به دلایل متعددی بیشترین گرایش را به استفاده از رایانش ابری داشته اند؛ چرا که، در حال رشد هستند و علاقه مندند از راهکارهای نرم افزاری حرفه ای بهره مند شود، اما این دغدغه را دارند که صرف منابع مالی و انسانی برای این راهکارها، قدرت عملیاتی و انعطاف پذیری مالی را متاثر کند. همچنین با توسعه سازمان، نیازهای جدید سیستمی خواهند داشت که ممکن است راهکارهای سازمانی رایج، انعطاف پذیری لازم را برای همراهی با توسعه سازمان نداشته باشند یا تغييرات آنها هزینه بالایی به سازمان تحمیل کند. اما با کمک رایانش ابری، به این دغدغه ها پاسخ داده شده است:

  • هزینه ها را کاهش می دهند؛ چرا که بدون صرف هزینه ی بالا برای زیرساخت و سخت افزار و بدون نیاز به نیروهای متخصص در سازمان، می توانند به امکانات راهکارهای قدرتمند و حرفه ای سازمانی با قیمتی توجیه پذیر دسترسی داشته باشند و بدون نیاز به خرید نرم افزار، متناسب با نیاز خود هزینه ی اشتراک پرداخت کنند.
  • امنیت اطلاعات را بالا می برند؛ چرا که شرکت های ارائه دهنده ی رایانش ابری، دیتاسنترها و ابزارهای امنیتی را در بالاترین سطح آن فراهم می کنند و بطور دوره ای، از اطلاعات نسخه ی پشتیبان می گیرند.
  • انعطاف پذیری را افزایش می دهند؛ چرا که با تغییر نیازهای سازمان، به راحتی می توانند تعداد کاربر را تغییر دهند و بدون دغدغه درباره ی هزینه های توسعه ی زیرساخت، با کمترین هزینه ی ممکن، سیستم های جدید را به سیستم های موجود متصل کنند.
  • آیا در ایران زیرساخت مناسب برای استفاده از رایانش ابری فراهم است؟

استفاده از فناوری رایانش ابری، نیازمند زیرساخت اینترنتی مناسبی است که تا پیش از این، در ایران کمتر دردسترس بود؛ اما طبق گزارش های اتحادیه بین المللی  ارتباطات (ITU)، زیرساخت های ارتباطی ایران در سال های اخیر رشد درخور توجهی داشته، ضریب نفوذ اینترنت با رشد 5/2 برابری نسبت به سال ۲۰۱۰، از 9/15درصد به 39/4درصد افزایش یافته است. هم چنین، گزارش دیگری از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نشان میدهد، مصرف پهنای باند اینترنت بین الملل در ایران، از اردیبهشت ۱۳۹۵ تا خرداد ۱۳۹۶، با رشدی 5/3 برابری از ۲۲۴ گیگابایت بر ثانیه به ۹۹۵ گیگابایت بر ثانیه رسیده است.

این شواهد نشان میدهد که زیرساخت لازم برای استفاده از فناوری رایانش ابری در ایران فراهم شده است؛ از دیگر سو، ظهور و گسترش درخور توجه کسب و کارهای اینترنتی، دلیل دیگری برای اطمینان به زیرساختهای اما اینترنت در کشور است.

  • نمونه ی موفقی برای عرضه ی رایانش ابری به کسب و کارهای ایرانی داریم؟

از میان شرکت های ایرانی عرضه کننده ی راهکارهای سازمانی، شرکت همکاران سیستم مدل مناسبی را برای کسب و کارهای متوسط فراهم کرده است که بتوانند با هزینه ی مناسب از سیستمهای حرفه ای استفاده کنند.

راهکاران ERP بومی همکاران سیستم است که مناسب شرکت های ایرانی طراحی شده و بیش از ۲۰۰۰ کسب وکار از آن استفاده می کنند. نسخه ای از این محصول با نام «راهکاران ابری» برای کسب وکارهای متوسط متناسب شده و با فناوری رایانش ابری و با مدل SaaS3 ارائه شده است. راهکاران ابری یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی است که حوزه های مختلف کسب و کار را پوشش می دهد. در این راهکار، کسب وکارها برای استفاده از نرم افزارهای نیازی به  خرید سرور و تهیه زیرساخت ندارند و می توانند از بستر اینترنت از نرم افزارها استفاده کنند.

در راهکاران ابری شش ماژول پرکاربرد دفترکل، دریافت و پرداخت دارایی ثابت، جبران خدمات، انبار و فروش ارائه شده و ابزار کاوشگر هم برای ساخت گزارش های مدیریتی وجود دارد.

  • با این راهکار کسب وکارها می توانند:
  • بی نیاز از سرمایه گذاری در زیرساخت و خرید نرم افزار، هزینه های سرمایه ای را کاهش دهند.
  • هزینه های عملیاتی را متناسب با میزان مصرف و به طور دوره ای پرداخت کنند.
  • از بالاترین استانداردهای امنیتی بهره مند شوند.
  • در هر لحظه و در هر مکان به اطلاعات سازمان شان دسترسی داشته باشند.
22 تیر 1397 نویسنده: سید‌مصطفی‌هاشمی 0
ارسال نظر

مجوز سایت از وزارت ارشاد

logo-samandehi
تماس با سید مصطفی هاشمی

کتاب حسابداری تسعیر ارز به زبان ساده

ضمانت 7 روز آموزش حسابداری

ارتباط از طریق واتساپ

کاناز اسپید

فیلم‌های آموزشی ما در آپارات

کانال کاناز اسپید در آپارات