کتاب حقوق و دستمزد به زبان ساده در 353 نکته نویسنده: سید مصطفی هاشمی(عضو انجمن حسابداران خبره ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت فیلم‌ آموزش حسابداری حقوق و دستمزد با اکسل و نرم ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت فیلم‌ آموزش حسابداری حقوق و دستمزد با اکسل و نرم ...
آموزش حسابداری مالیات بر ارزش افزوده توسط سایت کاناز اسپید تهیه شده است. قانون مالیات بر ارزش ...
آموزش حسابداری بازرگانی خارجی(اعتبارات اسنادی) یکی از موارد مهم و پیچیده در رشته حسابداری ...
فیلم آموزش تهیه و ارسال لیست مالیات بر‌حقوق با نرم افزار( با نسخه جدید نرم افزار سازمان ...
کتاب حسابداری تسعیر ارز به زبان ساده و آموزش آن با نرم افزارهای حسابداری به آموزش حسابداری ...
سایت کاناز اسپید اقدام به تهیه نرم افزار حذف و اصلاح نیم فاصله از فایل ورد(WORD) کرده است. ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت نرم افزار‌تبدیل‌اکسل‌به‌VCF کاناز(انتقال و ذخیره شماره های ...
سایت کاناز فیلم‌آموزش نحوه ارسال معاملات فصلی(آموزش معاملات فصلی) موضوع ماده 169 قانون مالیات ...
افزونه(Add-In) تبدیل تاریخ کاناز برای اکسل یکی دیگر از سری نرم افزارهای کاربردی سایت کاناز ...
نرم افزار متااستاک جهت انجام تحلیل تکنیکال بورس و همچنین سهام استفاده می شود. می توان گفت نرم ...
نرم‌افزار حقوق و دستمزد ﮐﺎﻧﺎﺯ نرم افزاری جامع و کامل می باشد که در عین سادگی، کارایی آن بالاست ...
سایت کاناز اسپید اقدام به تهیه فیلم آموزش تهیه و ارسال لیست بیمه با نرم افزار و سامانه آنلاین ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت نرم افزار ارسال ایمیل انبوه(تبلیغاتی) کاناز را تهیه و آماده ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت  نرم افزار ارسال مطلب اتوماتیک به کانال تلگرام(کاناز) نسخه ...
نرم افزار استخراج ایمیل و موبایل ژالان ابزاری قدرتمند برای استخراج آدرس ایمیل ها و شماره ...

گروه تلگرامی آکادمی مالیاتی

نکات صوتی مالی و مالیاتی

نکته صوتی مالیاتی 27
نکته صوتی مالیاتی 28
نکته صوتی مالیاتی 29
نکته صوتی مالیاتی 30
نکته صوتی مالیاتی 31
نکته صوتی مالیاتی 32
نکته صوتی مالیاتی 33
نکته صوتی مالیاتی 34
نکته صوتی مالیاتی 35
نکته صوتی مالیاتی 36
نکته صوتی مالیاتی 37
نکته صوتی مالیاتی 38
نکته صوتی مالیاتی 39
نکته صوتی مالیاتی 40
نکته صوتی مالیاتی 41
نکته صوتی مالیاتی 42
نکته صوتی مالیاتی 43
نکته صوتی مالیاتی 44
نکته صوتی مالیاتی 45
نکته صوتی مالیاتی 46
نکته صوتی مالیاتی 47
نکته صوتی مالیاتی 48
نکات صوتی حسابداری و مالیاتی

بررسی آیین رفتار حرفه ای حسابرسان از دیدگاه قرآن

اخلاق حرفه ای حسابداری در قرآن 

در این مقاله به بررسی ارتباط آیین رفتار حرفه ای حسابرسان با قرآن پرداخته شده است. پژوهش حاضر از نوع کاربردی بوده و با روش توصیفی - تحلیلی انجام شده است. منابع پژوهش را قرآن، تفسیر نور و کتب معتبر و مقالات روایی تشکیل داده اند یافته های تحقیق حاکی از آن است که با مطالعه ی دقیق آیات قرآن، ارتباط معنی داری بین دانش حسابداری و مفاهیم حسابرسی و ویژگی های آنان و آیه های این کتاب آسمانی وجود دارد و مشخص می گردد که چه اندازه بین گفته های دینی و مفاهیم به کار رفته در حسابداری و حسابرسی هم خوانی وجود دارد و به طور صریح به مفاهیمی از قبیل استقلال رأی، صلاحیت و مراقبت حرفه ای، رازداری، درستکاری و بی طرفی و غیره که از مفاهیم اصلی حسابرسی هستند، اشاره شده است و نشان می دهد که اسلام، آیین رفتار حرفه ای حسابرسان را در شکل پیشرفته امروزی آن مورد تأیید قرار می دهد.

کلیدواژه ها: آیین رفتار حرفه ای، حسابرسی، حسابرسان، حسابداران حرفه ای، قرآن

مقدمه

قرآن پیام حیات بخش و جاویدانی است که برای هدایت بشریت به سوی سعادت نازل شده است و انسان ها را به علم، پاکی و صداقت فراخوانده، حیات طیبه را به آنها می نمایاند. برخی از صاحب نظران مسلمان بر این نظر هستند که همه علوم و فنون و مطالبی درباره ی ریاضی، فیزیک و شیمی در قرآن وجود دارد و قابل استخراج می باشند. آنان می گویند: همه علوم اولین و آخرین در قرآن وجود دارد. این گروه به آیاتی از قرآن کریم استدلال می کنند که می فرماید: «و کتاب را بر تو نازل کردیم در حالی که بیان کنندۀ همه چیز است» [سوره النحل، آیه 89]. و نیز «هیچ تر و خشکی (در جهان) نیست مگر آن که در کتاب مُبین (نوشته شده) است» [سوره انعام، آیه 59].

همچنین بسیاری از اندیشوران و دانشمندان بر این عقیده هستند که قرآن جامع اموری است که مربوط به هدایت انسان (اعم از امور مادی و معنوی) است. بنابراین بیان مسائل اقتصادی، سیاسی، علمی، حقوقی و... در بسیاری از موارد به صورت قواعد کلی است که انسان را به هدایت الهی نزدیک تر می کند و غالباً قرآن خود را درگیر بیان مسائل جزیی نکرده است، مگر در مواردی خاص، که لازم بوده است. قرآن مواردی را که علم و عقل بشر توانایی درک آن را دارد، به عهده او گذاشته است بنابراین نباید از قرآن انتظار داشته باشیم تا تمام جزئیات نظام های سیاسی و اقتصادی متناسب با هر زمان را ترسیم کند؛ چون هدف قرآن این نیست. این وظیفه متخصصان دینی است که در هر زمان، کلیات متناسب با زمان و مکان را از قرآن استخراج کنند؛ تا متخصصان علوم اقتصاد، حقوقی و غیره در چارچوب آن قواعد کلی، برنامه ریزی های مناسب را به عمل آورند.

در عصر کنونی، حسابرسی یک حرفه محسوب می شود. هر حرفه ای متناسب با ویژگی های آن حرفه، آیین رفتار حرفه ای دارد که هدف اساسی از این آیین رفتار حرفه ای، ارائه رهنمود لازم به اعضاء برای حفظ تشخیص حرفه ای و اعمال و رفتار به گونه ای است که کیفیت ضوابط حرفه آنها را بهبود بخشد. همچنین نشانه مشخص یک حرفه، پذیرش وظیفه و مسئولیت در قبال جامعه است، و مقبولیت هر حرفه به میزان مسئولیتی بستگی دارد که آن حرفه در جامعه به عهده می گیرد. جامعه برای حسابرسان، متشکل از صاحب کاران، سرمایه گذاران، دولت، اعتباردهندگان، کارکنان، کارفرمایان و سایرینی که جهت تصمیم گیری های آگاهانه خود و برای حفظ نظام تجاری مطلوب بر بی طرفی و درستکاری و نتایج کار حسابرسان مستقل اتکا می کنند. چنین اتکایی، مسئولیت منافع جامعه را بر دوش حسابرسان می نهد.

در قرآن، 38 بار از کلمه حساب و مشتقات آن - علی الخصوص بر حسابرسی - در رابطه با موضوع های گوناگون و در سوره های مختلف بالغ بر 37 سوره که شامل 22 سوره مکی و 15 سوره مدنی می باشد از این عبارات استفاده شده است و با وجود اینکه ما در کشوری مسلمان و معتقد به روز حساب هستیم در مقولاتی همچون حسابدهی و حساب کشی با توجه به اهمیتی که خداوند به حساب و غیرحساب می دهد و در قرآن برای بشر یادآوری کرده است باید به دقت به حساب و کتاب در زندگی توجه نموده و علی الخصوص شاغلین در حرفه حسابرسی و حسابداری تذکرات قرآنی را در حرفه خود لحاظ کنند.

خداوند در سوره ی آل عمران (آیه ی 199)، سوره ی رعد (آیه ی 41)، سوره ی ابراهیم (آیه ی 51)، سوره ی نور (آیه ی 39) و سوره ی مؤمن (آیه ی 17) می فرماید: "خدا در یک لحظه به حساب همه خلق بی شمار خواهد رسید" و همچنین در سوره انعام (آیه ی 62) به صراحت درباره ی حسابرسی می فرماید: "آگاه باشید حکم (خلق) با خداست و او سریع ترین حسابرسان است."

علاوه بر این، خداوند در سوره ی انبیاء (آیه ی 1)، سوره ص (آیه ی 53)، سوره ی انشاق (آیه ی 8) به ترتیب می فرماید: "حسابدهی مردم نزدیک است و ایشان در بی خبری باشند". "این است آنچه برای روز حساب وعده داده می شود". "پس به زودی حسابرسی کرده، حسابرسی آسان". از معانی ظاهری آیات مزبور صرف نظر از معنای باطنی که استنباطی تخصصی است، می توان چنین نتیجه گیری کرد که بحث حسابدهی و حسابرسی مورد تأکید اسلام و قرآن است و قرآن به صراحت ضرورت حسابرسی در جهان آخرت و بالتبع این جهان را گوشزد کرده است.

حال، این سؤال به ذهن می رسد با توجه به این گستردگی که در رابطه با حساب و حسابرسی در قرآن آیه وجود دارد، آیا قرآن ویژگی هایی، اصولی و یا آیینی را هم برای حسابرس تعیین نموده است؟

خداوند در قرآن در سوره ی قمر آیه های 17، 22، 32 و 40 می فرماید "و یقیناً ما قرآن را برای پند گرفتن آسان کردیم، پس آیا پند گیرنده ای هست؟" با توجه به اینکه کلمه ی "پند گرفتن" در آیه ی مزبور محدود و مقید به موضوعی خاص نشده است، می توان چنین استنباط کرد که با کنکاش ماهرانه، هر موضوعی را می توان در قرآن به عنوان یک مرجع مطلق یافت کافی است که انسان جوینده و پند گیرنده باشد.

آیین رفتار حرفه ای

اصول بنیادی و احکام آیین رفتار حرفه ای که باید توسط کلیه حسابرسان رعایت شود به شرح زیر تعیین شده است:

1) استقلال رأی حسابرس

در فرهنگ اصطلاحات حسابداری آکسفورد، استقلال حسابرسان، اصلی بنیادی ذکر و در ادامه گفته شده است که "حسابرسان باید هم در ظاهر و هم در باطن مستقل باشند تا بتوانند با درستکاری و واقع بینی قضاوت کنند". پارلمان و مجمع اتحادیه اروپا در رهنمود مربوط به حسابرسی قانونی صورت های مالی سالانه و تلفیقی، بر وابسته نبودن حسابرس به صاحب کار تأکید کرده است و عواملی چون "منافع مالی و تجاری، اشتغال حسابرسان در بنگاه صاحب کار و همچنین قرابت و روابط نزدیک آنان را با مدیران و کارکنان بنگاه از جمله عوامل نقض استقلال حسابرسان" برمی شمارد. هیأت تدوین استانداردهای حسابداری دولتی آمریکا، "اقتدار کامل برای بهترین پاسخ به کلیه صاحبان رأی، فارغ از هرگونه نفوذ و فشار را لازمه استقلال حسابرسان" می داند. انجمن حسابداران رسمی آمریکا در مورد استقلال رأی حسابرس مقرر کرده است"حسابرس یا حسابرسان باید استقلال رأی خود را در تمام موارد مربوط به حسابرسی حفظ کنند".

هیأت تدوین آیین رفتار حسابداران حرفه ای در فدراسیون بین المللی حسابداران بر عدم وابستگی حسابرس با صاحب کار تأکید می کند و استقلال حسابرسان را شامل استقلال باطنی و استقلال ظاهری می داند.

استقلال باطنی یا استقلال رأی وضعیتی ذهنی است که در آن رأی شخص درباره یک موضوع منحصراً بر مبنای قضاوت حرفه ای اظهار شود، بدون آن که از عوامل بیرونی تأثیر بپذیرد یا سازشی صورت گیرد. استقلال ظاهری یا استقلال از منظر دیگران به معنای پرهیز از هرگونه وابستگی یا رابطه بااهمیتی است که هر شخص ثالث ذیصلاح و مطلعی که از کلیه اطلاعات مربوط، آگاه است به این نتیجه برسد که آن وابستگی یا ارتباط ممکن است بر درستکاری و واقع بینی حسابدار یا مؤسسه حسابرسی صورت های مالی یا انجام سایر خدمات اطمینان بخش است، خدشه وارد کند.

خداوند در قرآن در آیه های 8 و 49 سوره ی مائده می فرماید "ای کسانی که ایمان آورده اید! همواره برای خدا با تمام وجود قیام کنید و به انصاف و عدالت گواهی دهید و هرگز دشمنی با قومی، شما را به بی عدالتی وادار نکند. به عدالت رفتار کنید که به تقوا نزدیک تر است و از خداوند پروا کنید که همانا خدا به آنچه انجام می دهید آگاه است.... و میان آنان بر طبق آنچه خدا به سویت نازل کرده داوری کن، و از خواسته های نامشروع آنان پیروی مکن، و از آنان بر حذر باش که مبادا تو را از بخشی از آنچه خدا به سویت نازل کرده منحرف کنند. پس اگر (از داوری حکیمانه ات) روی گردانند، بدان که خدا می خواهد آنان را به سبب پاره ای از گناهانشان مجازات کند. و مسلماً بسیاری از مردم بدکار و نافرمانند."

پیام های آیه مرتبط با استقلال در رأی اشاره به این دارد که در داوری احساسات باید تحت الشعاع عدالت باشد و اساس قضاوت و حکومت، قانون خداست و همچنین باید طبق وحی داوری کنیم، اگرچه احتمال اعراض مردم را بدهیم. بنابراین، چنین استنباط می شود که جوهره و روح قضاوت و حسابرسی استقلال رأی است. اگر داور و حسابرس استقلال رأی نداشته باشند، مردم در مورد قضاوت و نظر او تردید خواهند داشت. قرآن شرط داوری و قضاوت را دوری از هوی و هوس و خواسته های نفسانی و نامشروع می داند. همچنین که در اظهارنظر و قضاوت حسابرس، نظر و خواسته اشخاص عادی دخالتی ندارد و حسابرس باید بی طرفانه قضاوت نماید، در غیر این صورت استقلال رأی حسابرس خدشه دار خواهد شد در عین حال که حسابرسان باید بر طبق اصول حرفه ای و بدون عکس العمل مردم اظهارنظر نمایند، همان چیزی که امروزه به صراحت در استانداردهای حسابرسی تدوین شده توسط مجامع حرفه ای دنیا به ویژه حسابداران رسمی آمریکا بدان تأکید می شود.

خداوند در قرآن در سوره ی نساء (آیه 135) می فرماید " ای اهل ایمان (همواره در همه امور زندگی) قیام کننده به عدل و گواهی دهنده برای خدا باشید، هرچند به زیان خود یا پدر و مادر یا خویشانتان باشد. برای هر کسی که شهادت می دهید چه غنی باشد یا فقیر، نباید در حکم شهادت از هیچ کدام از آنها طرفداری کرده، از حق عدول نمایید....".

پیام آیه، رعایت مصالح خود و بستگان و فقرا، باید تحت الشعاع حق و رضای خدا می باشد؛ استقلال حسابرس بیان می کند که روابط خویشاوندی و خصوصی نباید استقلال وی را تحت تأثیر قرار دهد.

2) صلاحیت و مراقبت حرفه ای

حسابدار رسمی باید خدمات حرفه ای را با دقت، شایستگی و پشتکار انجام دهد. وی همواره موظف است میزان دانش و مهارت حرفه ای خود را در سطحی نگاه دارد که بتوان اطمینان حاصل کرد خدمات وی به گونه ای قابل قبول و مبتنی بر آخرین تحولات در حرفه و قوانین و مقررات ارائه می شود. انجمن حسابداران رسمی آمریکا در مورد دانش و تجربه ی حسابرس مقرر می دارد "رسیدگی و حسابرسی باید توسط فرد یا افرادی اجرا شود که دارای صلاحیت و آموزش فنی کافی به عنوان حسابرس باشند" و "در اجرای عملیات حسابرسی و تهیه ی گزارش حسابرسی باید مراقبت حرفه ای لازم به عمل آید".

قرآن نیز در موارد بسیار زیادی تأکید بر علم و دانش کرده است، به طوری که در اولین آیه ای که بر پیامبر اسلام نازل شده، به وی دستور داده است "بخوان" سوره علق (آیه ی 1). خداوند در سوره ی قلم (آیه ی 1) به قلم و آنچه می نویسد، سوگند یاد می کند و در جای دیگر تبعیض و تفاوت در مورد انسان ها را پذیرفته و صراحتاً بیان می دارد "آیا آنهایی که می دانند با آنهایی که نمی دانند، برابر هستند؟" (سوره ی الزمر، آیه ی 9).

هر معرفت و شناختی نیازمند تجربه است. برترین پس اندازها و توشه ها، دانش است که به کار گرفته شود. اگر کسی بدون علم و دانش در بین مردم فتوا داده و حکمی صادر کند، زمین و آسمان بر او لعن و نفرین می فرستند. عدل بر چهار عنصر است: بر فهمی ژرف نگرنده، دانش پی به حقیقت برنده، نیکو داوری کردن و در بردباری استوار بودن.

خداوند در قرآن در سوره ی نساء (آیه 58) می فرماید "خدا قاطعانه به شما فرمان می دهد که امانت ها را به صاحبانش بازگردانید و هنگامی که میان مردم داوری می کنید به عدالت داوری کنید....".

از پیام های مهم و مرتبط آیه 58 این است که سپردن امور به کاردانان و قضاوت عادلانه، از مصادیق عمل صالح و از نشانه های ایمان است. و از پیام های مرتبط آیه 135 سوره نساء این است که ضوابط بر روابط مقدم است. حسابدار حرفه ای کاردان و شایسته باید دانش و مهارت حرفه ای خود را در زمینه تحولات، روش ها و تکنیک های جدید و قوانین و مقررات، همواره به سطحی ارتقا دهد که صاحب کار یا کارفرمای وی اطمینان یابد که از خدمات حرفه ای کارآمدی برخوردار می شود. حسابدار حرفه ای باید خدمات حرفه ای خود را با شایستگی و بر اساس استانداردهای فنی و حرفه ای مرتبط انجام دهد. در واقع اجرای آیین رفتار حرفه ای و رعایت استانداردهای مربوطه مقدم بر روابط است.

از مجموعه ی آیات قرآن چنین استنباط می شود که داشتن دانش و تجربه در امر داوری، ضروری و این دو لازم و ملزوم یکدیگر هستند. به همین دلیل، عده ای نیز معتقدند که دانش شرط لازم و تجربه شرط کافی در انجام هر امر تخصصی و از جمله حرفه ی حسابرسی است.

3) درستکاری و بی طرفی

درستکاری با دو معیار حق و عدل، قابل سنجش است. حسابدار حرفه ای باید در روابط حرفه ای و معاملات خود صادق و پرهیزکار باشد. اصل بی طرفی، حسابداران رسمی را به برخورد منصفانه، درستکارانه و به دور از تضاد منافع ملزم می کند. حسابداران رسمی در ابعاد مختلف به انجام خدمات حرفه ای می پردازند. صرف نظر از نوع یا اندازه خدمات حرفه ای، حسابداران رسمی باید در ارائه این خدمات، درستکاری را حفظ کنند و در قضاوت خود به رعایت کامل بی طرفی پایبند باشند.

خداوند در سوره ی آل عمران (آیه 199) می فرماید "بی تردید از اهل کتاب کسانی هستند که به خدا و آنچه به سوی خودشان فرود آمده ایمان می آورند، در حالی که در برابر خدا فروتن و خاکسار بوده، آیات خدا را به بهای اندک نمی فروشند. برای آنان نزد پروردگارشان پاداشی شایسته است؛ یقیناً خدا، حسابرسی سریع است."

پیام های آیه: الف) باید انصاف را مراعات کرد، که کاملاً به درستکاری در حسابداری اشاره دارد، درستکاری تنها به معنای صادق بودن نیست، بلکه برخورد منصفانه و صادقانه را نیز شامل می شود. صداقت و پرهیزکاری در روابط حرفه ای و معاملات، صراحت در بیان و انصاف در عمل، از ملزومات درستکاری است؛ ب) هر مکتبی ریزش و رویش دارد، اگر گروهی ایمان نمی آورند و حقایق را کتمان می کنند، در عوض گروهی با خشوع ایمان می آورند.

این پیام کتمان حقایق را مذموم می شمارد، طبق بخش 110 آیین رفتار فدراسیون بین المللی حسابداران، یک حسابدار حرفه ای نباید در گزارش ها، اظهارنامه ها، اعلامیه ها، و سایر اطلاعاتی که حاوی اشکالاتی از قبیل، صورت های حاوی مطالب نادرست و گمراه کننده بااهمیت؛ صورت ها و اطلاعاتی که در تهیه آن دقت لازم به کار نرفته باشد؛ و صورت ها و گزارش هایی که به دلیل حذف اطلاعات لازم یا درج اطلاعات مبهم، گمراه کننده و ابهام آمیز است، دخالت داشته باشد.

خداوند در بخشی از آیه ی 282 سوره بقره می فرماید "...و هرگاه داد و ستد کنید، شاهد بگیرید. و نباید به نویسنده و شاهد (به خاطر حق گویی) زیانی برشد و اگر زیان برسانید، خروج از اطاعت خداست که گریبان گیر شما شده است و از خدا پروا کنید و خدا (راه درست زندگی را) به شما می آموزد و خدا به همه چیز داناست».

از پیام های مرتبط آیه 282 این است که کاتب و شاهد حق ندارند سند را به گونه ای تنظیم کنند که به یکی از طرفین ضرری وارد شود. طبق آیین رفتار حرفه ای، حسابدار رسمی باید بی طرف باشد و نباید اجازه دهد هرگونه پیش داوری، جانب داری، تضاد منافع یا نفوذ دیگران، بی طرفی او را در ارائه خدمات حرفه ای مخدوش کند؛ بنابراین از پیام آیه چنین استنباط می شود که آیه کاملاً اشاره به بی طرفی حسابداران دارد. پیام مرتبط دیگر این است که هرگونه خدشه در سند، از هر کس که باشد، فسق و گناه است؛ از پیام آیه می توان درستکاری و بیان صادقانه اطلاعات حسابداری را استنباط نمود.

4) رازداری

طبق آیین رفتار حرفه ای، حسابدار رسمی باید به محرمانه بودن اطلاعاتی که در جریان ارائه خدمات حرفه ای خود به دست می آورد توجه کند و نباید چنین اطلاعاتی را بدون مجوز صریح صاحب کار یا کارفرما، استفاده و یا افشا کند؛ مگر آنکه از نظر قانونی یا حرفه ای حق و یا مسئولیت افشای آن را داشته باشد.

خداوند در سوره ی آل عمران (آیه 75) می فرماید «و از اهل کتاب کسی است که اگر او را بر مال فراوانی امین شماری، آن را به تو باز می گرداند، و از آنان کسی است که اگر او را به یک دینار امین شماری، آن را به تو باز نمی گرداند، مگر آنکه همواره بالای سرش بایستی (و مال خود را با سخت گیری بروی از او بستانی)، این به خاطر آن است که آنان گفتند: (چون ما اهل کتابیم) رعایت کردن حقوق غیر اهل کتاب بر عهده ما نیست، (و در ضایع کردن حقوق دیگران گناه و عقوبتی نداریم) و اینان (در حالی که باطل بودن گفتار خود را) می دانند بر خدا دروغ می بندند.»

پیام های آیه: الف) در مورد مخالفان نیز، انصاف را مراعات کنید و همه را خائن ندانید. ب) امانت داری، ملاکی برای ارزشیابی افراد است. ج) ارزش های اخلاقی، ثبات دارند. حفظ امانت، در نزد همه نیکو و خیانت در آن، نسبت به هر کسی باشد زشت است. رد امانت یک ارزش است، گرچه از مخالفان باشد. در عمل حسابداران به محرمانه بودن اطلاعات صاحب کار (امانت داری) احترام می گذارند و تا حد ممکن می کوشند تا کمتر در مورد کارشان صحبت کنند. حکم 301، محرمانه بودن ماهیت اطلاعات دریافتی حسابرسان از صاحب کاران خود را مورد تأکید قرار می دهد. نوع کار حسابرسان ایجاب می کند آنها به محرمانه ترین روابط مالی صاحب کاران خود دسترسی داشته باشند.

طبق بخش 140 آیین رفتار فدراسیون بین المللی حسابداران، یک حسابدار حرفه ای نباید از اطلاعات محرمانه ای که در جریان کار به دست می آورد در جهت منافع شخصی یا منافع اشخاص ثالث بهره برداری کند.

5) رفتار و آداب حرفه ای

طبق آیین رفتار حرفه ای، حسابدار رسمی باید به گونه ای عمل کند که با حسن شهرت حرفه ای او سازگار باشد و از انجام اعمالی بپرهیزد که ممکن است اعتبار حرفه را خدشه دار کند. طبق بخش 100 آیین رفتار فدراسیون بین المللی حسابداران، حسابدار حرفه ای باید در برخورد با دیگران در حین انجام وظایفش، با ادب و احترام رفتار کند، قوانین و مقررات را رعایت و از انجام اعمالی بپرهیزد که می تواند حرفه را بی اعتبار کند.

یکی از اعمالی که می تواند رفتار حرفه ای را زیر سؤال ببرد دریافت رشوه است که شاید گاهی تحت عنوان هدیه و پذیرایی و یا حق الزحمه مشروط یاد شود. یکی دیگر از پیام های آیه 199 سوره آل عمران این است که، هر بهایی در برابر دین فروشی پرداخت شود، کم و ناچیز است؛ این پیام در واقع اشاره به دریافت رشوه، پاداش و یا هر چیز دیگری که می تواند به رفتار حرفه ای لطمه وارد کند، اشاره دارد. در واقع مثلاً کسی با دریافت پولی از نفوذ خود استفاده کرده و قراردادهای خاصی با آن طرف ببندد یا مزایای دیگری به وی برساند؛ که مصداق آن در حسابرسی می تواند حق الزحمه های مشروط، ارجاع کار و کمیسیون، هدیه و پذیرایی و غیره باشد، که مطلقاً برای حسابداران رسمی ممنوع است. همچنین خداوند در سوره بقره آیه 188 می فرمایند: «و اموالتان را در میان خود به صورت نامشروع مخورید. و آن را به عنوان رشوه به سوی حاکمان و قاضیان سرازیر نکنید تا بخشی از اموال مردم را (با تکیه بر حکم ظالمانه آنان) به گناه و معصیت بخورید، در حالی که (زشتی کارتان را) می دانید.»

یکی از پیام های روشن این آیه درباره رشوه گرفتن است، رشوه، حرام است و انسان حق ندارد برای تصاحب اموال مردم رشوه دهد.

رشوه یکی از گناهان بزرگی است که مفاسد اجتماعی متعددی را به دنبال دارد، از جمله: حذف عدالت، یأس و ناامیدی ضعفا، جرأت و جسارت اقویا، فساد و تباهی حاکم و قاضی، از بین رفتن اعتماد عمومی. بنابراین این پیام صراحتاً دریافت رشوه تحت هر عنوانی را نفی کرده است چرا که دریافت رشوه تهدیدی جدی برای استقلال حسابداران و حسابرسان حرفه ای خواهد بود و اعتبار حرفه ای آنها را خدشه دار و اعتماد به صورت های مالی ارائه شده یا تأیید شده توسط آنان را از بین خواهد برد. از پیام های دیگر آیه این است که، اسلام مردم را مالک اموالشان می داند و لغزش های آگاهانه خطرناک است. از آیه و پیام های آیه استنباط می شود که به نوعی بر فعالیت های ناسازگار با حرفه ی حسابداری اشاره می کند که اگر حسابداران از پذیرش و انجام فعالیت هایی که با ارائه خدمات حرفه ای ناسازگاری دارد خودداری ننمایند، نمی توانند وظیفه ی خود را در مقابل حرفه و جامعه ی خود انجام دهند.

6) منافع عمومی

یکی از ویژگی های حرفه حسابداری به عنوان حرفه ای معتبر، علاوه بر پایبندی حسابداران به اخلاق و رعایت آیین رفتار حسابداران حرفه ای، پذیرش وظیفه و مسئولیت در قبال جامعه است؛ و لازمه آن، رعایت منافع عمومی در انجام کار است که موجب جلب اعتماد عمومی به حرفه می شود. در حسابرسی عبارت مشهوری است که می گوید "جامعه، تنها صاحب کار ماست". این عبارت ایده ای را بیان می کند که برای جایگاه حرفه ای بلندمدت حسابرسان مستقل، اساسی است. جامعه ای که حرفه حسابداری با آن سر و کار دارد به طور مشخص، صاحب کاران، سرمایه گذاران، دولت، اعتباردهندگان، کارکنان، کارفرمایان، جوامع، نهادهای تجاری و مالی و سایر اشخاصی را در بر می گیرد که به درستکاری و واقع بینی حسابداران حرفه ای در انجام خدمت و فراهم کردن زمینه کارکرد منظم عملیات تجاری و تصمیم گیری های آگاهانه خود به نتایج کار حسابداران رسمی اتکا می کنند. چنین اتکایی برای حرفه حسابداری در قبال حفظ منافع عمومی ایجاد مسئولیت می کند.

خداوند در بخشی از آیه ی 282 سوره بقره می فرماید: «... و نباید هیچ نویسنده ای از نوشتن سند همان گونه که خدا (بر اساس قوانین شرعی) به او آموخته است دریغ ورزد. او باید سند لازم را بنویسد، و کسی که حق به عهده اوست باید (کلامش را جهت تنظیم سند برای نویسنده) املا کند، و از خدا که پروردگار اوست پروا نماید و از حق چیزی را نکاهد...»

پیام های آیه: الف) به شکرانه سواد و علمی که خداوند به ما داده است، کارگشایی کنیم. ب) اهل هر فن و حرفه ای مسئولیت ویژه دارد، کسی که قلم دارد باید برای مردم بنویسد. در واقع این پیام ها اشاره به آیین رفتار حرفه ای و علی الخصوص مسئولیت های حسابدار در جامعه را بازگو می کند.

نتیجه گیری

قرآن مجید، کلام الهی و راهنمای بشر و معجزه پیامبر اعظم (ص) است و از آنجا که این کتاب به اعصار خاصی تعلق ندارد و با وجود آن که خداوند متعال آن را در برابر تحریف محافظت می نماید و در رابطه با تمام موضوع های اصلی و حیاتی دنیا از جمله حساب و غیرحساب در این دنیا و آخرت سخن به میان آورده است. در طول تاریخ اسلام، مسلمانان و علمای دینی همواره به استناد قرآن، احادیث و روایات پیامبر اسلام، امامان و بزرگان دینی ادعایی مبنی بر جامعیت دین اسلام داشته و دارند و معتقدند که این منابع و در رأس آنها «قرآن» به عنوان کلام خداوند، نسبت به تمامی موضوعات فراگیری دارند. طی این مقاله محقق گردید که در 1400 سال قبل که آیین رفتار حرفه ای حسابرسان که به شکل امروزی توسعه و گسترش نیافته بود قرآن به ضرورت رفتار آنان و تأثیر آن در امور اشاره نموده است. از مجموع آیات متعدد قرآن که در این مقاله به اختصار به آنها اشاره شد، مشخص گردید که استقلال رأی حسابرس نکته ای است که در قرآن بارها به اهمیت آن اشاره شده است و مشخصه اصلی یک حسابرس حرفه ای می باشد؛ علاوه بر آن موضوعاتی از قبیل درستکاری و بی طرفی، صلاحیت و مراقبت حرفه ای، رازداری، رفتار و آداب حرفه ای و از همه مهم تر در نظر گرفتن منافع عمومی توسط افراد حرفه ای ریشه در اسلام داشته و مورد حمایت این دین مترقی می باشند.

 

برگرفته از سایت انجمن حسابداران ایران(https://goo.gl/ekSWDt)

نویسندگان: دکتر رضوان حجازی ، علی اصغر فرج زاده ، اکبر کنعانی

اساتید دانشگاه الزهرا و دانشگاه ازاد اسلامی

زمان‌ارسال: 29 مهر 1396 نویسنده: سید‌مصطفی‌هاشمی نظرات: 0
ارسال نظر

مجوز سایت از وزارت ارشاد

logo-samandehi

محصولات متنوع و کاربردی حسابداری

تماس با سید مصطفی هاشمی

رزومه کاری اینجانب

1398discount.gif

ارتباط از طریق واتساپ

کاناز اسپید

فیلم‌های آموزشی ما در آپارات

کانال کاناز اسپید در آپارات

دیکشنری 20 هزار واژه‌ای حسابداری

دیکشنری آنلاین حسابداری و حسابرسی

آمار کاربران سایت