محصولات کاناز
این کتاب توانست ظرف 40 روز به چاپ سوم برسد و این یعنی نشان دهنده کاربردی و به ...
نسخه جدید 1399 صفر تا صد مالیات بر حقوق همانطور که می دانید سازمان امور مالیاتی ...
این بار با یک محصول جدید و کاملا متفاوت در خدمت شما هستم. آموزش حسابداری ...
نرم‌افزار حقوق و دستمزد ﮐﺎﻧﺎﺯ نرم افزاری جامع و کامل می باشد که در عین سادگی، ...
آموزش حسابداری بازرگانی خارجی(اعتبارات اسنادی) یا واردات یکی از موارد مهم و ...
بدون شک نرم افزار نوسا یکی از قویترین و راحت ترین (user friendly) نرم افزارهای ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت فیلم‌ آموزش حسابداری حقوق و دستمزد با اکسل و نرم ...
سلام. من سید مصطفی هاشمی برای این ساعت فیلم‌ آموزش حسابداری حقوق و دستمزد با ...
کتاب حقوق و دستمزد به زبان ساده در 353 نکته این کتاب چکیده و خلاصه نکات بسیاری ...
آموزش حسابداری مالیات بر ارزش افزوده توسط سایت کاناز اسپید تهیه شده است. قانون ...
کتاب حسابداری تسعیر ارز به زبان ساده و آموزش آن با نرم افزارهای حسابداری به ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت نرم افزار‌تبدیل‌اکسل‌به‌VCF کاناز(انتقال و ذخیره ...

کتاب آموزش دادرسی مالیاتی باآموزش لایحه نویسی

پیج اینستاگرام کاناز اسپید

محصولات متنوع و کاربردی حسابداری

فیلم‌های ناب مالی، مالیاتی و حسابداری در اینستاگرام ما

صفحه آموزش حسابداری در اینستاگرام

دیکشنری 20 هزار واژه‌ای حسابداری

دیکشنری آنلاین حسابداری و حسابرسی

فیلم‌های آموزشی ما در آپارات

کانال کاناز اسپید در آپارات
کاناز اسپید » آموزش حسابداری » مشخصه های یک حسابدار موفق چیست

مشخصه های یک حسابدار موفق چیست

   موضوع: آموزش حسابداری

وقتی از مدیران و صاحبان سرمایه و همکاران خصوصیات یک حسابدار را می خواهیم، اولین و مهمترین صفات برای یک حسابدار را مدرک تحصیلی و تجزیه و این موارد ذکر می کنند ولی این ها خصوصیات عمومی یک فرد شاغل در امور حسابداری است. یک حسابدار باید خصوصیات زیر را به همراه تجزیه و تحصیل و دانش داشته باشد و برای کارفرمایان هم اعلام می کنم اگر حسابداری با این خصوصیات دارید قدرش را خوب بدانید.
این خصوصیات عبارتند از:
1- دقت در امور محوله
کارفرمای عزیز، اگر دیدید فرد شاغل در واحد مالی دقت کافی در امور محوله را ندارد وقت خود را تلف نکنید. بدون لحظه ای درنگ این فرد را با فردی مناسب جایگزین نمایید. ببینید، دقت در امور محوله در واحد حسابداری بخشی ذاتی برای فرد و بخشی اکتسابی است و اگر فردی ذاتاً دقت لازم را نداشته باشد با مقوله ی اکتساب به جایی نمی رسد و با تمام احترامی که برای همه دوستان در این شغل قائلم عرض می کنم دقت در گام اول ذاتی است و نه اکتسابی. لذا پیشنهادم به کارفرما را اعلام کردم و برای مدیران واحدهای مالی نیز پیشنهاد می کنم در بازه زمانی مشخص به فرد فرصت دهید، شاید ذات خود را در این راستا بیابد والا این فرد را به واحد دیگری منتقل کنید.
2- درایت و تیزهوشی در حین اجرای کار
این صفت که ارتباط مستقیمی با بند اول دارد اگر در فرد حسابدار وجود نداشته باشد عملاً او یک کارمند ساده مالی است و اگر فردی در این بخش مشغول باشد و هیچ گونه نوآوری و تنوع و ترقی در سیستم را پیشنهاد نکند و خیلی زود وفق دادن با شرایط را به خود نگیرد و برای انجام کاری لازم باشد بارها به او تذکر دهیم بهتر است عین روال قبلی با او رفتار کنیم. در شرایط فعلی حتی بسیاری از افراد که دارای پست های بالای مالی هستند از یک کمک حسابدار نیز در سطح پایین تری از انجام امور هستند و به دلایل مختلف ارتقاء مقام را کسب نموده اند. و این روال باعث دلخوری افراد کاربلد و حرفه ای شده است.
3- رعایت صداقت و امانت داری در مسائل مالی کارفرما
متأسفم که در این مقاله نمی توانم از کم لطفی همکاران شاغل در حسابداری در تمامی رده ها به نگارش دربیاورم. بسنده می کنم به این موضوع که: خواهش می کنم امانت داری و صداقت را سرلوحه کار خود قرار دهید. یک حسابدار بیشتر از تسلط به انجام امور بایستی به خود تسلط داشته باشد. به عبارتی حسابدار یعنی کور و کر و لال در امور کارفرما. یعنی امانت داری. واقعاً نمی دانم چرا برخی از همکاران به گونه ای رفتار می کنند که باعث رنجش کارفرمایان شده و نام نیک حسابدار و مدیر مالی را تخطئه می کنند. علناً با تهدیدات واهی و سوءاستفاده از کم اطلاعی یا بی اطلاعی این عزیزان، تقاضاهای نامعقول داشته و کلاس کاری یک مدیر مالی و یک حسابدار امین را در حد یک باج گیر تنزل می دهند. پیشنهاد می کنم اگر کارفرمایی اقدام به استخدام فردی در این واحد می کند حتماً سوابق او را مد نظر قرار دهد و بدون نگاه به سابقه، ریسک نکرده و عمر خود را برای افراد غیر معتمد کوتاه نکند.
4- عدم توقع بیش از حد از کارفرما
هر فردی در هر مجموعه ای کاری دارد و درآمدی. قرار نیست درآمدش با سود یا زیان مجموعه دستخوش تغییر شود. اما نکته مهم اینجاست. اکثر واحدها به صورت مستقیم در معرض اطلاعات ریالی مجموعه نیستند ولی متأسفانه واحد مالی به خاطر ماهیت کاری خود مستقیماً این اعداد را لمس می کند و من در عجبم از عزیزانی که با دیدن ارقام سود یک شرکت یکباره تغییر ماهیت می دهند و مطالبه بیش از قرارداد را دارند.
عزیزان شاغل در امور مالی، کارفرما سال ها خون جیگر خورده و میلیاردها و میلیون ها سرمایه گذاری کرده، چرا باید بیشتر از توافق قبلی به کسی پرداخت حقوق و مزایا داشته باشد. خواهش می کنم رفتارهای نابخردانه عده ای معدود در این بخش متعادل شود و اجازه دهند کارفرما خود با توجه به تغییرات مثبت و روند رو به رشد مجموعه با اهدا پاداش، خستگی همکاران را کاهش داده و در این باب اصراری نداشته باشند.
5- پاک دامنی مالی و چشم پوشی از منافع آنی و زودگذر
مهم ترین صفت کارکنان بخش مالی در کنار امانت داری، پاک دامنی ایشان است که از قدیم الایام زبانزد بوده است. تمنا دارم مثل روز اول استخدام در شرکت ها و یا مجموعه ها، با به دست آوردن مسئولیت تنخواه و دسته چک ها و کلید انبار و دیگر موارد این پاک دامنی بیشتر شود و اگر پیشنهادی در این رابطه از رقبا و شرکا داشتید لطفاً خود را کنترل کنید و سریعاً موضوع را به مقام مافوق اطلاع دهید. کافی است فردی در یک پیشنهاد نامعقول لبخندی بزند، مطمئن باشید در ادامه پیشنهادهای زیادی خواهد آمد. لطفاً همکاران عزیز خود را کنترل کنند.
6- گذاشتن وقت کافی جهت اجرای کار
شاغلین در این بخش قبل از استخدام به این نکته توجه کنند که: زمان برای انجام امور در واحد حسابداری بسیاری مواقع از زمان رسمی کار عادی بیشتر است و بخصوص در زمان تهیه اظهارنامه های عملکرد و ارزش افزوده و تهیه گزارشات حسابرسی و ماده 169 مکرر و سایر موارد از قبیل حسابرسی تأمین اجتماعی ممکن است کارها تا نیمه شب هم به طول بکشد. بدون تعارف می گویم اگر کسی مایل است حسابدار شود و مدیر مالی نام گیرد و بر کرسی ریاست این بخش برسد بایستی این همت را نیز داشته باشد که شب های زیادی ممکن است تا بامداد درگیر انجام امور باشد.
7- خوش اخلاقی در هنگام کار و برخورد مناسب با همه افراد
این چه روشی است که برخی مدیران مالی و حسابداران خبره ما گمان می کنند با بداخلاقی و برخورد نامناسب با همکاران و مراجعین می توانند پوزیشن مدیر مالی یا مسئول حسابداری را داشته باشند. صادقانه می گویم که بداخلاقی با جدیت در کار بسیار متفاوت و در عین حال بسیار شبیه و نزدیک به هم هستند. سعی کنید برخوردتان مناسب باشد تا کارکنان تحت امر شما با روی باز سؤال کنند و پیشرفت داشته باشند و در بود و نبود شما کارها را با یک رویه انجام دهند.
8- بیان مسئله مالی به صورت شفاف با کارفرما
برای یک شاغل در این واحد بسیار ضروری است که هرگونه پیشرفت یا کمبود و مشکل را به صورت واضح با کارفرما مطرح کند و بدون هیچ مشکلی حرف هایش را در رابطه با کار و سایر مسائل به کارفرما بگوید. دیده ام که در برخی موارد همکاران در این بخش بنا به دلایلی حرف نمی زنند و وقتی مجموعه دچار مشکل می شود می گویند می خواستیم بگوییم. در این زمان ایشان دو اشتباه کرده اند؛ اول عدم اظهارنظر در زمان لازم و دوم اقرار به کم لطفی در حق مجموعه به واسطه همان گام اول.
9- تلاش جهت ارتقا سطح کیفی و کمی همکاران در مجموعه
یک نکته خیلی مهم در این بخش همین صفت محبت آمیز در کار است. مثل هر شغل دیگری، رقابت مطلوب ولی حسادت مذموم است. در بعضی شرکت ها دیده شده که این رقابت جای خود را به حسادت می دهد و به جای همکاری، تلاش وقف موارد دیگر می شود. بی شائبه می گویم تجربه نشان داده این روال اگر انجام شود همه ی عزیزان شاغل در این واحد چه از نظر کاری و درآمدی و چه از نظر سطح علمی پیشرفت می کنند. ولی در غیر آن مطمئن باشید موجبات خروج همه ی افراد در این بخش در کوتاه و یا بلندمدت از واحد مالی می باشد.
10- در نظر داشتن این نکته که خداوند رزاق است و رعایت مسائل قبلی باعث کسب درآمد بیشتر خواهد شد.
خیلی مواقع رعایت نکات قبلی از طرف همکاران شائبه از دست دادن پست و درآمد و امثالهم را به دنبال دارد. یقیناً اگر هر کدام از عزیزان در این بخش با روی باز و همکاری زیاد، با سخت کوشی و تلاش و در خدمت کارفرما و مافوق باشند قطعاً به درآمدی در این مسیر دست خواهند یافت که باورکردنی نباشد.
برای هر کارفرما لازم است این موارد را خوب بخواند و در استخدام ها، این نکات را مد نظر داشته و اگر واقعاً کسی توانست این موارد را رعایت کند به او پست و مقام دهد والا نه.


برگرفته از کتاب هشدارهای مالیاتی برای مدیران عامل تالیف شهرام کیماسی

وقتی از مدیران و صاحبان سرمایه و همکاران خصوصیات یک حسابدار را می خواهیم، اولین و مهمترین صفات برای یک حسابدار را مدرک تحصیلی و تجزیه و این موارد ذکر می کنند ولی این ها خصوصیات عمومی یک فرد شاغل در امور حسابداری است. یک حسابدار باید خصوصیات زیر را به همراه تجزیه و تحصیل و دانش داشته باشد و برای ...
نظرات
ارسال نظر
 1. نظرات وضعیت: 0 خبر 0 نظر
  نویسنده: شهرام کیماسی در 25 دی 1397 07:19
  پاسخ
  سلام شهرام کیماسی هستم . خیلی خوشحالم که شما لطف کردید بخشی از کتاب بنده رو در سایت محترمتون درج کردید ولی اخرش نوشتین از کتاب شهرام کیماسی. ممنون میشم اصلاح کنید به این شکل ( برگرفته از کتاب هشدارهای مالیاتی برای مدیران عامل تالیف شهرام کیماسی)
  با تشکر از جناب هاشمی عزیز
  blush پاسخ
  با سلام و وقت بخیر
  ممنون جناب کیماسی. حتما. عبارت فوق اصلاح شد.
  ممنون از شما
تعداد بازدید: 1460 زمان‌ارسال: 21 فروردین 1396 نویسنده: سید‌مصطفی‌هاشمی نظرات: 1

مجوزهای سایت از وزارتخانه

مجوز سایت از وزارت ارشاد

نکات صوتی مالی و مالیاتی

نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 69
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 070
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 71
پادکست 72- مشوق تبصره 2 ماده 38 ق.م.ا.ا
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 073
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 074
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 075
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 076
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 077
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 077
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 078
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 079
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 080
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 081
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 082
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 083
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 084
نکات صوتی حسابداری و مالیاتی
تماس با سید مصطفی هاشمی

رزومه کاری اینجانب

کاناز اسپید

ارتباط از طریق واتساپ

کاناز اسپید