محصولات کاناز
کتاب حقوق و دستمزد به زبان ساده در 353 نکته این کتاب چکیده و خلاصه نکات بسیاری ...
صفر تا صد همه اظهارنامه مالیاتی مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد ...
این کتاب توانست ظرف 4 ماه به چاپ پنجم برسد و این یعنی نشان دهنده کاربردی و به ...
نویسنده: ایمان ثابتی بیلندی اندازه کتاب: وزیری نوع چاپ: سیاه و سفید تعداد ...
نرم‌افزار حقوق و دستمزد ﮐﺎﻧﺎﺯ نرم افزاری جامع و کامل می باشد که در عین سادگی، ...
کتاب حسابداری تسعیر ارز به زبان ساده و آموزش آن با نرم افزارهای حسابداری به ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
آموزش حسابداری بازرگانی خارجی(اعتبارات اسنادی) یا واردات یکی از موارد مهم و ...
نویسنده: سید مصطفی هاشمی(عضو انجمن حسابداران خبره ایران و عضو XBRL) اندازه ...
صفر تا صد حسابداری صادرات و رفع تعهد ارزی به زبان ساده و روان و کاملا کاربردی ...
سایت کاناز فیلم‌آموزش نحوه ارسال معاملات فصلی(آموزش معاملات فصلی) موضوع ماده ...
نویسنده: ایمان ثابتی بیلندی اندازه کتاب: وزیری نوع چاپ: سیاه و سفید نوبت چاپ: ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت نرم افزار‌تبدیل‌اکسل‌به‌VCF کاناز(انتقال و ذخیره ...
بدون شک نرم افزار نوسا یکی از قویترین و راحت ترین (user friendly) نرم افزارهای ...
آموزش حسابداری مالیات بر ارزش افزوده توسط سایت کاناز اسپید تهیه شده است. قانون ...
سایت کاناز اسپید اقدام به تهیه نرم افزار حذف و اصلاح نیم فاصله از فایل ...
نسخه جدید 1400 صفر تا صد مالیات بر حقوق همانطور که می دانید سازمان امور مالیاتی ...
این بار با یک محصول جدید و کاملا متفاوت در خدمت شما هستم. آموزش حسابداری ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت فیلم‌ آموزش حسابداری حقوق و دستمزد با اکسل و نرم ...
سلام. من سید مصطفی هاشمی برای این ساعت فیلم‌ آموزش حسابداری حقوق و دستمزد با ...
سایت کاناز اسپید اقدام به تهیه فیلم آموزش تهیه و ارسال لیست بیمه با نرم افزار و ...
افزونه(Add-In) تبدیل تاریخ کاناز برای اکسل یکی دیگر از سری نرم افزارهای کاربردی ...

کتاب آموزش دادرسی مالیاتی باآموزش لایحه نویسی

پیج اینستاگرام کاناز اسپید

محصولات متنوع و کاربردی حسابداری

دیکشنری 20 هزار واژه‌ای حسابداری

دیکشنری آنلاین حسابداری و حسابرسی

فیلم‌های آموزشی ما در آپارات

کانال کاناز اسپید در آپارات
کاناز اسپید » آموزش حسابداری مالیاتی » بخشنامه تبصره ماده 100 ق.م.م عملکرد 1398 مشاغل

بخشنامه تبصره ماده 100 ق.م.م عملکرد 1398 مشاغل

بخشنامه تبصره ماده 100 ق.م.م عملکرد 1398 مشاغل

مخاطبان/ ذینفعان

امور مالیاتی شهر و استان تهران

ادارات کل امور مالیاتی

موضوع

مالیات مقطوع عملکرد سال 1398 برخی از صاحبان مشاغل در اجرای تبصره ماده (100) اصلاحی مصوب 31/4/1394 قانون مالیات­های مستقیم و با توجه به بند (هـ) تبصره (8) قانون بودجه سال 1398

بنا به اختیار حاصل از تبصره ماده (۱۰۰) اصلاحی مصوب 1394/04/31 قانون مالیات­های  مستقیم و با توجه به بند (هـ) تبصره (۸) قانون بودجه سال ۱۳۹۸ و مصوبات ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا و به منظور تکریم مؤدیان، تسهيل وصول مالیات و ایجاد هماهنگی و وحدت رویه در تعیین مالیات عملکرد سال ۱۳۹۸ برخی از صاحبان مشاغل ( به استثنای صاحبان مشاغل گروه اول ماده (۲) آیین­نامه اجرایی موضوع ماده (۹۵) قانون فوق موضوع بخشنامه شماره 118/94/200  مورخ 9/12/1394 )، مقرر می دارد:

الف  مشمولین تبصره ماده (۱۰۰) قانون مالیاتهای مستقیم اصلاحیه مصوب 1394/04/31:

1- تمامی صاحبان مشاغل گروه­های دوم و سوم موضوع ماده (۲) آیین­نامه اجرایی موضوع ماده (۹۵) قانون فوق که مجموع فروش کالا و ارائه خدمات آن­ها در سال ۱۳۹۸ حداکثر سی برابر معافیت موضوع ماده (۸۴) قانون مالیاتهای مستقیم (مبلغ ۹.۹۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال) بوده مشمول این دستورالعمل می­باشند و در صورت تکمیل و ارسال فرم موضوع این دستورالعمل حداکثر تا پایان مرداد ماه سال 1399 ( فرم مذکور در سامانه سازمان امور مالیاتی کشور قرار داده خواهد شد) از نگهداری اسناد و مدارک موضوع قانون مالیاتهای مستقیم اصلاحیه مصوب 31/04/1394 و تسلیم اظهارنامه مالیاتی معاف می­شوند.

1-1- صاحبان مشاغلی که بر مبنای موضوع فعالیت و با استقرار محل فعالیت با دارا بودن مجوز فعالیت از مراجع ذی­صلاح در عملکرد سال ۱۳۹۷ مشمول برخورداری از معافیت مالیاتی با نرخ صفر مالیاتی بوده­اند، مشروط به حفظ ضوابط معافیت با نرخ صفرمالیاتی در طی سال ۱۳۹۸، می­توانند از مزایای این دستورالعمل استفاده نموده و عدم ارائه اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر موجب لغو معافیت آنها نخواهد شد. بدیهی است مفاد بندهای (۵) و (۶) این دستورالعمل برای این گونه مؤدیان نیز جاری بوده و در صورت خروج موردی از شمول مفاد تبصره ماده (100)  قانون مالیات­های مستقیم، علاوه بر موارد مذکور در بندهای ۵ و ۶ این دستورالعمل، از هرگونه معافیت مالیاتی با نرخ صفر مالیاتی محروم خواهند شد.

ب- نحوه تعیین مالیات مقطوع و پرداخت آن :

 ۲- مالیات صاحبان مشاغل بر مبنای مالیات قطعی عملکرد سال ۱۳۹۷ به شرح زیربه صورت مقطوع تعیین می­شود:

1-2- صاحبان مشاغل با میزان مالیات قطعی تا 25.000.000  ریال، بدون افزایش نسبت به عملکرد سال 1397

2-2- صاحبان مشاغل با میزان مالیات قطعی از 25.000.001 ریال تا 50.000.000 ریال ، با 4% (چهاردرصد) افزایش نسبت به عملکرد سال 1397

3-2- صاحبان مشاغل با میزان مالیات قطعی از 50.000.001 ریال تا 100.000.000 ریال ، با 8% (هشت درصد) افزایش نسبت به عملکرد سال 1397

4-2- صاحبان مشاغل مالیاتی با میزان مالیات قطعی بیشتر از 100.000.000 ریال با 12% ( دوازده درصد) افزایش نسبت به عملکرد سال 1397

تذکر : بندهای فوق مربوط به مؤدیانی می­باشد که مجموع فروش کالا و ارائه­ خدمات آنها در سال 1398 از مبلغ 9.900.000.000 ریال بیشتر نباشد. مؤدیانی که میزان فروش کالا و ارائه­ خدمات آنها در سال 1398 بیش از مبلغ مذکور می­باشد، مکلف به تسلیم اظهارنامه و پرداخت مالیات متعلق به رعایت مقررات مربوط می­باشند.

3- صاحبان مشاغلی که تمایل به استفاده از شرایط این دستورالعمل را دارند، می­بایست از طریق سیستم الکترونیکی (طبق فرم مربوط) از طریق پایگاه اینترنتی http://tax.gov.ir مراتب را به سازمان امور مالیاتی کشور اعلام نمایند.

4-  درخصوص صاحبان مشاغلی که امکان پرداخت مالیات مقطوع موضوع این دستورالعمل را به صورت یک­جا تا پایان مردادماه سال 1399 نداشته باشند، مالیات مقطوع فوق حداکثر تا پنج ماه به صورت مساوی تقسیط می­شود. عدم پرداخت به موقع مالیات­ و یا در صورت تقسیط، عدم پرداخت اقساط در سررسیدهای مقرر مشمول جریمه­ی موضوع ماده (190) قانون مالیات­های مستقیم خواهد بود 

5- هرگاه اسناد و مدارک مثبته­ای به دست آید که مشخص شود مجموع فروش کالا و ارائه­ خدمات مؤدی در سال 1398 بیش از مبلغ ابرازی به عنوان فروش کالا و خدمات سایر درآمدهای فرم موضوع بند (3) این دستورالعمل بوده، مشروط بر این که مجموع درآمد مؤدی از حدنصاب مقرر (9.900.000.000 ریال) تجاوز ننماید، با رعایت مقررات بند (1-4) ماده (41) آیین­نامه­ی اجرایی موضوع ماده (219) قانون مالیات­های مستقیم نسبت به محاسبه­ و مطالبه­ی مابه­التفاوت مالیات متعلقه با رعایت مقررات اقدام خواهد شد.

6- هرگاه اسناد و مدارک مثبته­ای به دست آید که مشخص شود مجموع فروش کالا و ارائه­ی خدمات مؤدی در سال 1398 بیش از مبلغ 9.900.000.000 ریال بوده، مؤدی مذکور مشمول مفاد تبصره­ی ماده (100) قانون مالیات­های مستقیم نبوده و علاوه بر محاسبه و مطالبه­ی مالیات وفق مقررات ماده (97) قانون مالیات­های مستقیم، مشمول جرائم متعلقه به ویژه جریمه­ی عدم تسلیم اظهارنامه­ی مالیاتی مستقیم خواهد شد.

ج- سایر موارد:

8- صاحبان مشاغل صدر­الذکر که سال 1398 اولین سال فعالیت آنها بوده است، مشمول برخورداری از مفاد این دستورالعمل نخواهند بود و لذا مکلف به انجام تکالیف قانونی مقرر ( از جمله تسلیم اظهارنامه­ی مالیاتی در موعد مقرر) می­باشند.

9- هرگونه تغییر محل فعالیت در سال 1398 نسبت به محل فعالیت در سال 1397 با عنایت به مفاد ماده (3) آیین‌­نامه­ اجرایی موضوع تبصره (3) ماده (169) قانون مالیات­های مستقیم مشمول ثبت ­نام جدید بوده و مؤدی در محل فعالیت جدید مشمول این دستورالعمل نخواهد بود(به استثناء مشاغل موضوع آیین­نامه­‌ی مذکور که بر اساس مجوز صادره­ از طرف مراجع ذی­صلاح بیش از یک محل فعالیت برای همان مجوز داشته باشند).

10- آن دسته از صاحبان مشاغلی که مالیات عملکرد سال 1397 آنها حسب مورد با اعمال مقررات موضوع مواد (137)، (165) ، و (172) قانون مالیات­های مستقیم محاسبه شده و یا در طی سال 1397 به صورت کامل فعالیت نداشته­‌اند، ابتدا باید مالیات سال 1397 آنها بدون رعایت موارد مذکور محاسبه و سپس مبنای رشد مورد نظر قرار گیرد.

11- مالیات عملکرد سال 1398 مؤدیان موضوع این دستورالعمل در صورتی که اظهارنامه­ مالیاتی عملکرد سال 1398 خود را در موعد مقرر قانونی تسلیم نمایند یا پس از تسلیم اظهارنامه­‌ی مالیاتی نسبت به تسلیم فرم موضوع بند (1) این دستورالعمل اقدام ننموده باشند ( به عنوان آخرین اقدام مؤدی قبل از پایان مردادماه سال 1399) و یا در مهلت مقرر فرم مربوط را به سازمان امور مالیاتی کشور تسلیم نکنند و یا متقاضی اعمال قانونی از جمله مفاد مواد (137) ، (165) و (172) قانون مالیات­های مستقیم درخصوص درآمد عملکرد سال 1398 خود هستند، از شمول این دستورالعمل خارج بوده و با رعایت مقررات مربوطه تعیین خواهد شد.

12- کلیه­ خریداران سکه که در سال 1398 نسبت به دریافت سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اقدام نموده­اند، مشمول مفاد این دستورالعمل نمی­باشندمؤدیان مذکور مکلف به رعایت تکالیف مقرر قانونی مربوط خواهند بود. 

13- آن دسته از صاحبان مشاغل موضوع بند ( الف) این دستورالعمل که مالیات تشخیصی عملکرد سال 1397 آنان به قطعیت نرسیده است در صورت تکمیل و ارسال فرم مربوط به اعمال درصدهای تعیین شده مطابق بند (ب) این دستورالعمل به نسبت مالیات تشخیصی عملکرد سال 1397، مشمول این دستورالعمل خواهند بود. 

بدیهی است چنانچه مالیات عملکرد سال 1397 مؤدیان موضوع این بند در فرآیند رسیدگی و دادرسی مالیاتی، کاهش یابد این امر تاثیری در میزان مالیات مقطوع پذیرفته شده­ عملکرد سال 1398 آنها نخواهد داشت.

14-  دستورالعمل را دارند می­توانند نسبت به پرداخت اقدام نمایند و مبالغ مذکور در بند (ب) مانع از پرداخت مالیات بیشتر از مبالغ اعلام شده نمی­باشد .

15- نظر به اینکه صاحبان مشاغل و حرف پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی در اجرای حکم بند (ی) تبصره­ی (6) قانون بودجه­ی سال 1398 و بخشنامه­های صادره­ مرتبط با آن در سال 1398 ملزم به استفاده از پایانه­ فروشگاهی (کارتخوان بانکی) شده­اند، لذا آن دسته از صاحبان مشاغل و حرف مذکور که به تکالیف قانونی خود در موعد مقرر عمل ننموده­اند ( ثبت کارتخوان متصل به شبکه پرداخت بانکی کشور لغایت بهمن ماه 1398) ، برای عملکرد سال 1398 مشمول این دستورالعمل نبوده و مکلف به انجام تکالیف قانونی خود از جمله تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی خواهند بود.

16- میزان مالیات مقطوع پزشکانی که در عملکرد سال 1398 مشمول حکم بند (ک) تبصره­ (6) قانون بودجه­ی سال 1398 بوده­اند معادل مالیات تعیین شده در شرح بند (2) این دستورالعمل یا مالیات مکسوره­یآنها، هرکدام که بیشتر باشد، تعیین می­شود.

 

 

                                                                        امیدعلی پارسا

 

مخاطبان/ ذینفعان امور مالیاتی شهر و استان تهران ادارات کل امور مالیاتی موضوع مالیات مقطوع عملکرد سال 1398 برخی از صاحبان مشاغل در اجرای تبصره ماده (100) اصلاحی مصوب 31/4/1394 قانون مالیات­های مستقیم و با توجه به بند (هـ) تبصره (8) قانون بودجه سال 1398 بنا به اختیار حاصل از تبصره ماده (۱۰۰) اصلاحی ...
نظرات
ارسال نظر
تعداد بازدید: 4223 نویسنده: سید‌مصطفی‌هاشمی نظرات: 0

مجوزهای سایت از وزارتخانه

مجوز سایت از وزارت ارشاد

نکات صوتی مالی و مالیاتی

پادکست 72- مشوق تبصره 2 ماده 38 ق.م.ا.ا
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 073
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 074
نکات صوتی حسابداری و مالیاتی
تماس با سید مصطفی هاشمی

رزومه کاری اینجانب

کاناز اسپید

ارتباط از طریق واتساپ

کاناز اسپید