محصولات کاناز
نویسنده: ایمان ثابتی بیلندی اندازه کتاب: وزیری نوع چاپ: سیاه و سفید تعداد ...
نرم‌افزار حقوق و دستمزد ﮐﺎﻧﺎﺯ نرم افزاری جامع و کامل می باشد که در عین سادگی، ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
آموزش حسابداری بازرگانی خارجی(اعتبارات اسنادی) یا واردات یکی از موارد مهم و ...
نویسنده: سید مصطفی هاشمی(عضو انجمن حسابداران خبره ایران و عضو XBRL) اندازه ...
صفر تا صد حسابداری صادرات و رفع تعهد ارزی به زبان ساده و روان و کاملا کاربردی ...
سایت کاناز فیلم‌آموزش نحوه ارسال معاملات فصلی(آموزش معاملات فصلی) موضوع ماده ...
نویسنده: ایمان ثابتی بیلندی اندازه کتاب: وزیری نوع چاپ: سیاه و سفید نوبت چاپ: ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت نرم افزار‌تبدیل‌اکسل‌به‌VCF کاناز(انتقال و ذخیره ...
بدون شک نرم افزار نوسا یکی از قویترین و راحت ترین (user friendly) نرم افزارهای ...

کتاب آموزش دادرسی مالیاتی باآموزش لایحه نویسی

پیج اینستاگرام کاناز اسپید

محصولات متنوع و کاربردی حسابداری

دیکشنری 20 هزار واژه‌ای حسابداری

دیکشنری آنلاین حسابداری و حسابرسی

فیلم‌های آموزشی ما در آپارات

کانال کاناز اسپید در آپارات
کاناز اسپید » آموزش حسابداری مالیاتی » صورتجلسه مورخ 1398/12/05 شورای عالی مالیاتی-سود پرداختی بانکها

صورتجلسه مورخ 1398/12/05 شورای عالی مالیاتی-سود پرداختی بانکها

بسمه ­تعالی

صورتجلسه مورخ 1398/12/05 شورای عالی مالیاتی

در اجرای بند 3 ماده 255 قانون مالیاتهای مستقیم

صورتجلسه مورخ 1398/12/05 شورای عالی مالیاتی-سود پرداختی بانکها

نامه شماره 3518/هـ - ب مورخ 16/11/1398 شورای هماهنگی بانکها درخصوص مازاد سود سپرده پرداختی بانکها، حسب ارجاع وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی موضوع نامه شماره 232802 مورخ 1398/11/27 مدیرکل محترم دفتر وزارتی، در اجرای بند 3 ماده 255 ق.م.م در جلسه شورای عالی مالیاتی مطرح گردید.

شرح نامه:

بانکها نرخ سود سپرده ­ها را به صورت علی ­الحساب و براساس مقررات اعلام شده از سوی بانک مرکزی ج.ا.ا و در چارچوب عملیات بانکداری و در اجرای دستورالعمل موضوع ماده (5) قانون عملیات بانکی بدون ربا پرداخت می­نمایند. سود پرداختی به سپرده­ گذاران بخشی از بهای تمام شده منابع در اختیار بانک می­باشد که به منظور اعطای تسهیلات مورد استفاده قرار گیرد.

سازمان امور مالیاتی در سالهای اخیر در رسیدگی به پرونده بانکها، بانکها را مشمول مالیات بر مازاد موثر سود پرداختی سالانه به نرخ اسمی ابلاغی توسط بانک مرکزی ج.ا.ا نموده است.

با توجه به نقش اساسی بانکها در اقتصاد کشور، همراه عمده اعمال سیاست­های مربوطه از طریق بانک­ها صورت می­پذیرد که طبیعتاً اجرای این سیاست، مشکلات و تبعات زیادی به بانکها تحمیل می­ نماید که از جمله مصادیق آن می­تواند به دستورالعمل مورخ 1396/11/28 بانک مرکزی ج.ا.ا در فروش اوراق گواهی سپرده ویژه سپرده­گذاری عام با نرخ 20 درصد اشاره نموده که علاوه بر هزینه تحمیلی گزاف عملیاتی، هزینه مالیاتی هنگفتی نیز با اشاره به دلایل صدرالذکر به بانکها تحمیل نموده است.

از آنجا که سازمان امور مالیاتی در بررسی سالیانه به این مهم و متن ماده 148 قانون مالیات­های مستقیم هیچگونه توجهی ننموده و صرفاً نرخ­های اعلامی بانک مرکزی ج.ا.ا (موضوع بخشنامه 11595 مورخ 13/4/1395 مبنی بر افتتاح حساب سپرده­های سرمایه­ گذاری مدت­دار یک ساله حداکثر با نرخ علی­الحساب 15 درصد) را ملاک عمل قرار می­دهد.

اظهارنظر شورای عالی مالیاتی:

با توجه به نامه شورای هماهنگی بانک­ها، شورای عالی مالیاتی در اجرای بند 3 ماده 255 قانون مالیات­های مستقیم مصوب 1366 و اصلاحات بعدی آن پس از بررسی­های لازم و شور و تبادل نظر درخصوص موضوع مطروحه به شرح زیر اعلام نظر می­نماید:

نظر اکثریت:

طبق بند الف ماده 10 قانون پولی و بانکی کشور، بانک مرکزی مسئول تنظیم و اجرای سیاست پولی و اعتباری براساس سیاست کلی اقتصاد کشور می­باشد و نیز به موجب بند 4 ماده 14 قانون مذکور تعیین میزان حداقل و حداکثر بهره و کارمزد دریافتی و پرداختی بانک­ها، با بانک مرکزی می­باشد. لذا از آنجائیکه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در چارچوب مقررات قانونی و پس از تصویب شورای پول و اعتبار میزان سود علی­الحساب سپرده­های اشخاص نزد بانک­ها و موسسات اعتباری مجاز را ابلاغ نموده است و بانکها نیز طبق مقررات قانونی و اساسنامه خود مکلف به رعایت آن می­باشند، بنابراین با عنایت به مراتب فوق و با عنایت به دادنامه­های شماره 970997090601047 – 15/12/1397 و 9809970906011044 – 1045 مورخ 30/11/1398 هیات تخصصی مالیاتی، بانکی دیوان عدالت اداری و با توجه به صدر ماده 147 قانون مالیات­های مستقیم، مازاد سود سپرده پرداختی خارج از ضوابط تعیین شده توسط بانک مرکزی از نظر مالیاتی قابل پذیرش نخواهد بود.

محمدتقی پاکدامن

عباس ورزیده

سید احمد ذبیح

رضا امیدی

غلامعلی طالبی رستمی

 

 

 

 

 

علی­اصغر تراب احمدی 

حسین نیروبخش

یعقوب مزرعه­لی

حمید تهذیبی

محمدرضا سالارفرد

نظر اقلیت:

نظر به اینکه در مادتین 147 و 148 قانون مالیات­های مستقیم شرایط پذیرش هزینه­های قابل قبول و نصاب­های آن مشخص گردیده و به موجب قسمت اخیر ماده 147 قانون مذکور این امکان فراهم شده تا بنا به قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی و نیز مصوبات هیات محترم وزیران علاوه بر هزینه­های پیش­بینی نشده در این قانون، نصاب­های مقرر در ماده 148 قانون یاد شده را افزایش دهد و در قوانین فوق هیچگونه مجوزی برای ایجاد محدودیت (کاهش) در پذیرش هزینه­های قابل قبول مودی در احتساب درآمد مشمول مالیات داده نشده است.

لذا ایجاد محدودیت (کاهش) در نصاب برای پذیرش سود سپرده پرداختی به سپرده­گذاران به لحاظ فقد مجوز قانونی امکان­پذیر نبوده و هزینه­های پرداختی بانک­ها و موسسات مالی و اعتباری از این بابت که در حدود متعارف متکی به مدارک باشد به استناد ماده 147 و بند یک ماده 148 ق.م.م و ملحوظ نظر داشتن مفاد صورتجلسه شماره 27-201 مورخ 9/10/1392 قابل قبول مالیاتی خواهد بود.

محمدرضا شایان­پور

تاریویزدی رائی

عباس خیرخواه

احمد جلیلیان

سیدامیرحسین سید صالحی

 

 

 

 

 

 رضا سلطانی 

سید کاظم ختمی

 

 

 

 

بسمه ­تعالی صورتجلسه مورخ 1398/12/05 شورای عالی مالیاتی در اجرای بند 3 ماده 255 قانون مالیاتهای مستقیم نامه شماره 3518/هـ - ب مورخ 16/11/1398 شورای هماهنگی بانکها درخصوص مازاد سود سپرده پرداختی بانکها، حسب ارجاع وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی موضوع نامه شماره 232802 مورخ 1398/11/27 مدیرکل محترم ...
نظرات
ارسال نظر
تعداد بازدید: 247 نویسنده: سید‌مصطفی‌هاشمی نظرات: 0

مجوزهای سایت از وزارتخانه

مجوز سایت از وزارت ارشاد

تمام کلیپ‌های اینستاگرام ما اینجاست

سینمای حسابداری

نکات صوتی مالی و مالیاتی

پادکست 72- مشوق تبصره 2 ماده 38 ق.م.ا.ا
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 073
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 074
نکات صوتی حسابداری و مالیاتی
تماس با سید مصطفی هاشمی

رزومه کاری اینجانب

کاناز اسپید

ارتباط از طریق واتساپ

کاناز اسپید