محصولات کاناز
کتاب حقوق و دستمزد به زبان ساده در 353 نکته این کتاب چکیده و خلاصه نکات بسیاری ...
صفر تا صد همه اظهارنامه مالیاتی مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد ...
این کتاب توانست ظرف 4 ماه به چاپ پنجم برسد و این یعنی نشان دهنده کاربردی و به ...
نویسنده: ایمان ثابتی بیلندی اندازه کتاب: وزیری نوع چاپ: سیاه و سفید تعداد ...
نرم‌افزار حقوق و دستمزد ﮐﺎﻧﺎﺯ نرم افزاری جامع و کامل می باشد که در عین سادگی، ...
کتاب حسابداری تسعیر ارز به زبان ساده و آموزش آن با نرم افزارهای حسابداری به ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
مدرس: سید مصطفی هاشمی (مدیر مالی، کارشناس ارشد حسابداری و عضو انجمن حسابداران ...
آموزش حسابداری بازرگانی خارجی(اعتبارات اسنادی) یا واردات یکی از موارد مهم و ...
نویسنده: سید مصطفی هاشمی(عضو انجمن حسابداران خبره ایران و عضو XBRL) اندازه ...
صفر تا صد حسابداری صادرات و رفع تعهد ارزی به زبان ساده و روان و کاملا کاربردی ...
سایت کاناز فیلم‌آموزش نحوه ارسال معاملات فصلی(آموزش معاملات فصلی) موضوع ماده ...
نویسنده: ایمان ثابتی بیلندی اندازه کتاب: وزیری نوع چاپ: سیاه و سفید نوبت چاپ: ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت نرم افزار‌تبدیل‌اکسل‌به‌VCF کاناز(انتقال و ذخیره ...
بدون شک نرم افزار نوسا یکی از قویترین و راحت ترین (user friendly) نرم افزارهای ...
آموزش حسابداری مالیات بر ارزش افزوده توسط سایت کاناز اسپید تهیه شده است. قانون ...
سایت کاناز اسپید اقدام به تهیه نرم افزار حذف و اصلاح نیم فاصله از فایل ...
نسخه جدید 1400 صفر تا صد مالیات بر حقوق همانطور که می دانید سازمان امور مالیاتی ...
این بار با یک محصول جدید و کاملا متفاوت در خدمت شما هستم. آموزش حسابداری ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت فیلم‌ آموزش حسابداری حقوق و دستمزد با اکسل و نرم ...
سلام. من سید مصطفی هاشمی برای این ساعت فیلم‌ آموزش حسابداری حقوق و دستمزد با ...
سایت کاناز اسپید اقدام به تهیه فیلم آموزش تهیه و ارسال لیست بیمه با نرم افزار و ...
افزونه(Add-In) تبدیل تاریخ کاناز برای اکسل یکی دیگر از سری نرم افزارهای کاربردی ...

کتاب آموزش دادرسی مالیاتی باآموزش لایحه نویسی

پیج اینستاگرام کاناز اسپید

محصولات متنوع و کاربردی حسابداری

دیکشنری 20 هزار واژه‌ای حسابداری

دیکشنری آنلاین حسابداری و حسابرسی

فیلم‌های آموزشی ما در آپارات

کانال کاناز اسپید در آپارات
کاناز اسپید » آموزش حسابداری مالیاتی » پرسش و پاسخ مالیاتی درباره مالیات رانندگان پیمانی کامیون

پرسش و پاسخ مالیاتی درباره مالیات رانندگان پیمانی کامیون

در این مطلب از سایت کاناز اسپید به بررسی پرسشی درباره مالیات رانندگان کامیون که به صورت پیمانی قرارداد دارند پرداخته شده است.

مالک یکدستگاه تریلی 3 ماه است که با شهرداری قرارداد داشته و تمام وقت در شهرداری کار می کند چون قرار داد احتمالا به دارای ارسال خواهد شد.

1- آیا مالک کامیون به عنوان پیمانکار باید شروع فعالیت دهد تا بتواند سال آینده از معافیت مالیاتی برخوردار گردد؟
2-آیا درآمد کامیون مثل درآمد کامیون های دیگر طبق جدول درآمد وسائط نقلیه در نظر گرفته خواهد شد و یا درآمد پیمانکاری با درآمد کامیون طبق جدول مقایسه و هرکدام بیشتر باشد ماخذ درآمد مشمول خواهد بود؟

پاسخ اول:

برای عملکرد 95 صاحبان وسائط نقلیه نیازی به تسلیم اظهارنامه نداشتند و بعید نیست برای عملکرد 96 هم تسلیم اظهارنامه ضروری نباشند.

پاسخ دوم:

خودقرارداد نمی تواند مبنای درآمد مالک وسائط نقلیه قرار گیرد.واحد مالیاتی پس از استعلام از شهرداری مکلف است مبلغ دریافتی را ماخدقراردهد. حال بخواهد مالیات متعلقه کمتر از جدول باشد ویا بیشتر از جدول.زیرا مالک وسائط نقلیه نمیتواند درمدت قرارداد از این وسیله درآمد دیگری کسب کند،لذا چون بجز این قرارداد درآمد دیگری ندارد واحد مالیاتی مکلف به مطالبه مالیات بر درآمد این قرارداد می باشد.

پاسخ سوم:

بنظر من این بخشنامه برمالکان وسائط نقلیه ای دلالت میکند که هیچگونه قرداد ویا اسناد درآمدی به یازمان واصل نمیگردد. چنانچه به بند 4 دقت گردد،اگر بصودت کامل فعالیت نداشته باشد به مدت کارکرد مالیات تعلق میگیرد.این یعنی کمتراز توافق حال اگر درآمد بیشتر داشته باشد نباید مالیات بیشتری دهد؟

پاسخ چهارم:

در دستورالعمل اصلأ بحث درآمد نشده فقط میزان مالیات مقطوع بر اساس نوع وسیله نقلیه وسال تولید (مدل) وظرفیت و منطقه فعالیت آنهم اگر بصورت کامل درسال فعالیت داشته باشد تعیین گردیده است. دربند 4 قید گردیده اگر درطی سال بعلت تصادف و..... وسیله نقلیه متوقف و فعالیتی نداشته باشد مالیات به نسبت وصول شود و... این بدان معنی نیست که اگر درآمد بیشتری داشته باشد مالیات بیشتری بپردازد.

پاسخ پنجم:

به موجب ماده 51قانون بودجه سال ۱۳۹۲ و بند ج تبصره ۹ قانون بودجه سال ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ شرط تسلیم اظهارنامه مالیاتی برای برخورداری از معافیت مالیاتی موضوع ماده (101) قانون مالیات های مستقیم مصوب 3/12/1366 و تبصره (2) ماده(119) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران برای صاحبان مشاغل وسائط نقلیه،املاک و منبع ارث برای عملکرد سالهای1390لغایت ۱۳۹۴ الزامی نیست.
موارد ذیل با عنایت به طرح سوال قابل تامل می باشد
(صاحبان مشاغل وسائط نقلیه): به مودیانی اطلاق می گردد که در آمد آنها مستقیما از محل خدمات مستقیم خودرو کسب می گردد.و وسیله نقلیه به عنوان ماشین آلات برای تسهیل در امر کسب در آمد منبع مالیاتی درآمد دیگری نباشد .
۱- در بحث عدم تسلیم اظهارنامه به طور کلی مشاغل خودرو نام برده و استثنا راجع به نحوه در آمد اعم از قرارداد یا غیر قرار داد ندارد
۲ _ با عنایت به اینکه گاها خودرو به عنوان دارایی یک شخصیت اعم از حقوقی یا حقیقی محسوب و امر کسب درآمد از طریق قرارداد یا فارغ از قرارداد بابت کالا یا خدماتی بدست می آید که در این کسب در آمد خودرو فقط به عنوان یک دستگاه جهت تسریع در امور کسبی استفاده لیکن خودرو به عنوان کرایه خودرو مستقلاً در آمدی کسب نمی نماید لذا اینگونه خودرو ها از شمول مشاغل خودرو استثنا می باشند .
۳ _ در عملکرد ۱۳۹۵ چیزی به عنوان درآمد در تبصره ماده ۱۰۰ مطرح نبوده و هر موردی شخص حقیقی فقط در صورت کسب در آمد کمتر از ده برابر معافیت مشمول این تبصره می باشد
لذا با عنایت به موارد فوق
الف : در هیچ یک از موارد فوق تسلیم اظهارنامه برای خودرو ضروری نیست لیکن در بند ۲ موردی باید اظهارنامه شغلی مربوطه را با توجه به مقررات شغل موصوف تسلیم نماید.
ب : در عملکرد سال های ۱۳۹۰ لغایت ۱۳۹۴ با توجه به اینکه در بحث توافقات درآمد خودرو بر اساس مدل و نوع تعیین می شد لذا مالیات کلیه خودرو ها در اجرای تبصره ۵ ماده ۱۰۰ و بدون توجه به داشتن یا نداشتن قرارداد تعیین می شد لیکن چنانچه در متن دستورالعمل مانند سایر مشاغل صدور رسیدگی بر اساس اسناد بدست آمده بعد قطعیت ذکر شده باشد و قرارداد مذکور با اعمال ضریب بیشتر از در آمد مورد توافق باشد حق صدور متمم را خواهیم داشت و در غیر اینصورت کلیه صاحبان مشاغل خودرو اعم از دارای قرارداد یا بدون قرارداد مشمول تبصره ۵ ماده ۱۰۰ می شود
ج : در عملکرد ۱۳۹۵ نیز در صورتی که مودی در اجرای تبصره ماده ۱۰۰ طبق دستور العمل اقدام نماید فارغ از داشتن یا نداشتن قرارداد مشمول عدم تسلیم اظهارنامه نامه و پرداخت مالیات مقطوع می باشد
پاسخ ششم:

در یک مورد کارفرما (کارخانه سیمان) مالیات تکلیفی کسر کرده و بنام راننده کامیون حدود 1.8 میلیون تومان پرداخت کرده بود چون راننده فاقد پرونده پیمانکاری بوده و اظهارنامه بعنوان پیمانکار نداده بود دوستان مشاغل حساب کردند اگر رسیدگی کنند نه تنها اضافه پرداختی و استرداد نخواهد نداشت بلکه مقداری هم باید پرداخت می کرد. چون مالیات خودرو طبق سیستم مشاغل خودرو حساب شده بود مودی نتوانست از پرداختی تکلیفی خود استفاده نماید. با توجه به استدلال های صورت گرفته راهکاری برای استفاده مودی از مالیات پرداختی خود قابل پیشنهاد هست؟

پاسخ هفتم:

کسر مالیات تکلیفی بصورت علی الحساب بوده و ایجاد حقی برای سازمان نمی کنند لذا سازمان امور مالیاتی باید طبق ماده ۲۳۷ مستندات اقدام به مطالبه مالیات نماید متاسفانه شاید بیشتر اعتراضات در اینگونه پرونده ها به همین قبوض اشتباه بر می گردد همکاران مجموع قبوض ثبت شده برای یک عملکرد را مبنای درآمد برای داده و قبوضی که شاید گاها در اثر اشتباه خودمان به عملکرد دیگری ثبت شده است را مبنای مالیات قرار می دهند و مودی جبور به اثبات اشتباه قبوض است لذا بحث قبوض تکلیفی قبل از مستند قرار گرفتن باید با مدارک سال یا سالهای قبل مودی مقایسه گردد و صرف وجود قبض مستند درآمد نیست. در مثال جنابعالی مودی در صورت شمول مالیات مشاغل خودرو می تواند در اجرای مواد ۲۳۸ و ،۲۴۴ نسبت به برگ پیمانکاری اعتراض نماید و پس از رفع تعرض علی الحساب خود را مسترد نماید.

در این مطلب از سایت کاناز اسپید به بررسی پرسشی درباره مالیات رانندگان کامیون که به صورت پیمانی قرارداد دارند پرداخته شده است. مالک یکدستگاه تریلی 3 ماه است که با شهرداری قرارداد داشته و تمام وقت در شهرداری کار می کند چون قرار داد احتمالا به دارای ارسال خواهد شد. 1- آیا مالک کامیون به عنوان پیمانکار ...
نظرات
ارسال نظر
تعداد بازدید: 1406 نویسنده: سید‌مصطفی‌هاشمی نظرات: 0

مجوزهای سایت از وزارتخانه

مجوز سایت از وزارت ارشاد

نکات صوتی مالی و مالیاتی

پادکست 72- مشوق تبصره 2 ماده 38 ق.م.ا.ا
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 073
نکته صوتی مالیاتی و بیمه ای 074
نکات صوتی حسابداری و مالیاتی
تماس با سید مصطفی هاشمی

رزومه کاری اینجانب

کاناز اسپید

ارتباط از طریق واتساپ

کاناز اسپید