کتاب حسابداری تسعیر ارز به زبان ساده و آموزش آن با نرم افزارهای حسابداری

سلام من سید مصطفی هاشمی هستم، مدیر و موسس سایت کاناز اسپید. این بار یک آموزش کاربردی و متفاوت ...

آموزش حسابداری حقوق و دستمزد(مقدماتی)

فیلم آموزش‌حسابداری‌حقوق‌و‌دستمزد با اکسل(مقدماتی)  به زبان ساده و ...

فیلم آموزش تهیه و ارسال لیست مالیات بر‌حقوق با نرم افزار و سامانه آنلاین

فیلم آموزش تهیه و ارسال لیست مالیات بر‌حقوق با نرم افزار(با نسخه جدید نرم افزار ...

فیلم آموزش‌ حسابداری‌ حقوق‌ و‌ دستمزد با اکسل و نرم‌افزار‌ حسابداری(پیشرفته)

فیلم آموزش‌حسابداری‌حقوق‌و‌دستمزد با اکسل و نرم ...

نرم‌افزار تبدیل‌شماره‌موبایل‌به‌VCF کاناز

نرم افزار‌تبدیل‌اکسل‌به‌VCF کاناز (تبدیل اکسل‌به‌VCF) (نسخه 14) ...

فیلم آموزش ارسال معاملات فصلی مالیاتی با نرم افزار و سامانه آنلاین

فیلم آموزش تهیه و  ارسال‌معاملات فصلی مالیاتی با نرم افزار و سامانه آنلاین(نسخه ...

افزونه‌تبدیل‌تاریخ کاناز برای اکسل

  افزونه(Add-In) تبدیل تاریخ کاناز برای اکسل یکی دیگر از سری نرم افزارهای کاربردی سایت ...

دانلود نرم افزار متااستاک 11

   دانلود نرم افزار متااستاک 11( نرم افزار تحلیل تکنیکال بورس)  به همراه فیلم ...

نرم افزار حقوق و دستمزد کاناز

نرم افزار حقوق و دستمزد کاناز نسخه 12.8 (نسخه آنتوریوم)   به روزرسانی در تاریخ ...

فیلم آموزش‌تهیه و ارسال‌لیست‌بیمه با نرم افزار و سامانه آنلاین

 فیلم آموزش تهیه و ارسال لیست‌بیمه با نرم‌افزار و سامانه آنلاین(کاملا کاربردی و ...

نرم افزار ارسال ایمیل انبوه(تبلیغاتی) کاناز

نرم افزار ارسال ایمیل انبوه(تبلیغاتی) کاناز (نسخه 3) به همراه فیلم آموزش نرم افزار به روز ...

نرم افزار ارسال مطلب اتوماتیک به کانال تلگرام(کاناز)

نرم افزار ارسال مطلب اتوماتیک و براساس زمانبندی به کانال تلگرام(کاناز)- نسخه 3 به همراه ...

نرم افزار حذف و اصلاح نیم فاصله از فایل ورد(WORD) کاناز

  نرم افزار حذف و اصلاح نیم فاصله از فایل ورد(WORD) نسخه 3  همراه با فیلم آموزش ...

نرم افزار استخراج ایمیل و موبایل ژالان(نسخه 2)

نرم افزار استخراج ایمیل و موبایل ژالان(نسخه 2)   به روز رسانی در تاریخ: 1395/09/05   ...

محصولات متنوع و کاربردی حسابداری

دیکشنری 20 هزار واژه‌ای حسابداری

دیکشنری آنلاین حسابداری و حسابرسی

آمار کاربران سایت

گواهی مالیات بر ارزش افزوده و بهانه ای جدید برای دیرپرداخت کردن بدهی

گواهی مالیات بر ارزش افزوده و بهانه ای جدید برای دیرپرداخت کردن بدهی

همانطور که می دانیم نظام مالیات بر ارزش افزوده از مهرماه 1387 با تصویب مجلس اجرایی شد و تا کنون همه اشخاص حقوقی ملزم به ثبت نام در این نظام شده اند. یکی از مدارک و اسنادی که سازمان امور مالیاتی برای مودیان ثبت نام شده در نظام ارزش افزوده صادر می کند گواهی ثبت نام ارزش افزوده یا به عبارتی گواهی اعتبار مالیاتی می باشد. این گواهی با وجه به اعتبار و کارکرد مودیان با اعتبار 3 ماه، 6 ماه و 1 سال صادر می شود و مودیان باید پس از پایان اعتبار دوباره نسبت به تمدید آن اقدام کنند. از طرفی بحث شرکت های کد فروش(صوری) در دو سه سال اخیر داغ شده و اهمیت این گواهی ها چندبرابر شده به طوریکه اگر شرکتی دارای این گواهی باشد قطعا جزو شرکت های کد فروش نیست. البته نداشتن این گواهی نیز دلیل بر عدم اعتبارنیست.
اما نکته اینجاست که داشتن یا نداشتن این گواهی اخیرا بهانه ای شده تا بعضی از شرکت ها پس از خرید کالا یا خدمات درخواست رویت این گواهی را دارند و اگر شرکت فروشنده این گواهی را نداشته باشد پول را پرداخت نمی کنند.
سوال مهم اینجاست اگر به این شرکت شک داشتید(دارید) پس چرا کالا یا خدمات خود را خریداری کردید؟ ثانیا اگر می خواهید مطمئن شوید شرکت در نظام مالیات بر ارزش افزوده ثبت نام کرده و الکی از شما ارزش افزوده نمی گیرد خوب خیلی راحت می توانید اظهارنامه های ارزش افزوده ای که پس از هر فصل ارسال کرده را مطالبه کنید. قطعا اگر شرکتی اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده ارسال می کند پس یعنی در نظام مالیات بر ارزش افزوده ثبت نام کرده است.
یه نکته مهم دیگر اینکه از انقضای مهلت گواهی بعضی از شرکت ها مدت زیادی نمی گذرد مثلا 2 هفته و شرکت خریدار عنوان می کند تا گواهی ارائه نکنید پول را پرداخت نمی کند. با اینکه شرکت خریدار مشاهده می کند که از انقضای گواهی قبلی مدت زیادی نمی گذرد و خوب مسلما در این دو سه هفته شرکتی در لیست شرکت های کد فروش نمی رود. چون قرارگرفتن شرکتی در لیست شرکت های کد فروش به این سرعت و سادگی نیست و مراحل خاص حسابرسی خودش را دارد.
به نظر من پرداخت نکردن بدهی بهانه ای جدید است. مثلا اگر بدهی شرکتی 50,000,000 ریال باشد اگر 3 هفته دیرتر پرداخت شود، به همین مبلغ سود سپرده قابل توجهی تعلق می گیرد و خوب این قطعا به نفع شرکت خریدار است.
در ضمن اگر گواهی ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده شرکتی  منقضی شده باشد اعتبارسنجی آن کار بسیار راحتی است چراکه با مراجعه به سایت evat.ir و بخش اعتبار ثبت نام مودیان می تواند نسبت به استعلام اعتبار شرکت اقدام کنید که من به تفصیل در مقاله بررسی اعتبار مالیاتی توضیح دادم.
مقاله بررسی اعتبار مالیاتی
حال اگر شرکت خریدار با این روش ها باز درخواست گواهی کند مطمئن باشید به احتمال زیاد قصد دارد پول شما را دیر پرداخت کند و چند روز دیرپرداخت کردن باعث افزایش نقدینگی شرکت می شود.
جالب است بدانید برای خود من این اتفاق پیش آمد. به شرکتی کالایی را فروختیم. از اعتبار گواهی ما حدودا یک ماه گذشته بود و در خواست صدور را در سایت مالیات بر ارزش افزوده داده بودیم اما به علت رسیدگی پرونده مالیاتی ما صدور گواهی کمی با تاخیر انجام شد. من به مدیر مالی شرکت خریدار گفتم شما خیلی راحت می تونید از سایت مالیات استعلام کنید که ایشان در جواب گفتند من بلد نیستم با سایت کار کنم و کاری ندارم باید گواهی ارائه بدهید. پیش خودم گفتم مگه ممکنه مدیرمالی شرکتی بلد نباشه با سایت مالیات کار کنه. حتی اظهارنامه آخرین فصل را ارسال کردیم گفت قبول نیست. گفتم شرکتی که در لیست سیاه مالیات باشه که اظهارنامه ارزش افزوده ارسال نمیکنه! در صورتیکه ما تمام اظهارنامه ارزش افزوده را ارسال کردیم. روز بعد دوباره تماس گرفتم گفت سایت مالیات بالا نمیاد در صورتیکه من همان موقع تست کردم دیدم سایت مالیات بر ارزش افروده مشکلی نداره. فهمیدم که این شرکت بهانه کرده که پول ما را دیرتر پرداخت کند. حتی مدیرمالی شرکت خریدار گفت اگر تمایل دارید ما پول شما پرداخت کنیم به جز ارزش افزوده. به هرحال این صحبت ها و تناقض گویی ها مشخص می کند شرکت خریدار راه بهانه جویی را در پیش گرفته است.

هدف من از بیان این واقعیت این بود که شما به عنوان حسابدار یا مدیرمالی در هرشرکت یا سازمانی که مشغول به کار هستید باید مانند افراد حرفه ای عمل کنید و همیشه منطقی باشید و بالطبع اینگونه صحبت ها و اعمال دور اط شان یک حسابدار یا مدیرمالی است.5 فروردین 1396 نویسنده: سید‌مصطفی‌هاشمی 0
ارسال نظر

مجوز سایت از وزارت ارشاد

logo-samandehi
تماس با سید مصطفی هاشمی

کتاب حسابداری تسعیر ارز به زبان ساده

ضمانت 7 روز آموزش حسابداری

ارتباط از طریق واتساپ

کاناز اسپید

فیلم‌های آموزشی ما در آپارات

کانال کاناز اسپید در آپارات