فیلم آموزش تهیه و ارسال لیست مالیات بر‌حقوق با نرم افزار و سامانه آنلاین(کاملا ...
کتاب حقوق و دستمزد به زبان ساده در 353 نکته نویسنده: سید مصطفی هاشمی(عضو انجمن ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت فیلم‌ آموزش حسابداری حقوق و دستمزد با اکسل و نرم ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت فیلم‌ آموزش حسابداری حقوق و دستمزد با اکسل و نرم ...
آموزش حسابداری بازرگانی خارجی(اعتبارات اسنادی) یا واردات یکی از موارد مهم و ...
سمینار آموزشی حسابداری واردات و نکات مالیاتی آن 90،000 تومان مخاطبان : مدیران ...
آموزش حسابداری مالیات بر ارزش افزوده توسط سایت کاناز اسپید تهیه شده است. قانون ...
کتاب حسابداری تسعیر ارز به زبان ساده و آموزش آن با نرم افزارهای حسابداری به ...
سایت کاناز اسپید اقدام به تهیه نرم افزار حذف و اصلاح نیم فاصله از فایل ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت نرم افزار‌تبدیل‌اکسل‌به‌VCF کاناز(انتقال و ذخیره ...
سایت کاناز فیلم‌آموزش نحوه ارسال معاملات فصلی(آموزش معاملات فصلی) موضوع ماده ...
افزونه(Add-In) تبدیل تاریخ کاناز برای اکسل یکی دیگر از سری نرم افزارهای کاربردی ...
دانلود نرم افزار متااستاک 11( نرم افزار تحلیل تکنیکال بورس) به همراه فیلم آموزش ...
نرم‌افزار حقوق و دستمزد ﮐﺎﻧﺎﺯ نرم افزاری جامع و کامل می باشد که در عین سادگی، ...
سایت کاناز اسپید اقدام به تهیه فیلم آموزش تهیه و ارسال لیست بیمه با نرم افزار و ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت نرم افزار ارسال ایمیل انبوه(تبلیغاتی) کاناز را ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت  نرم افزار ارسال مطلب اتوماتیک به کانال ...
نرم افزار استخراج ایمیل و موبایل ژالان ابزاری قدرتمند برای استخراج آدرس ایمیل ...

گروه تلگرامی آکادمی مالیاتی

نکات صوتی مالی و مالیاتی

نکته صوتی مالیاتی 41
نکته صوتی مالیاتی 42
نکته صوتی مالیاتی 43
نکته صوتی مالیاتی 44
نکته صوتی مالیاتی 45
نکته صوتی مالیاتی 46
نکته صوتی مالیاتی 47
نکته صوتی مالیاتی 48
نکته صوتی مالیاتی 49
نکته صوتی مالیاتی 50
نکته صوتی مالیاتی 51
نکته صوتی مالیاتی 52
نکات صوتی حسابداری و مالیاتی

نگاهی بر حقوق و دستمزد

خوب است بدانیم، لیست حقوق و دستمزد،  لیست  کارکنان  یک شرکت است، اما این اصطلاح معمولا جهت اشاره به موارد زیر مورد استفاده قرار میگیرد:

* کل مبلغ  پرداختی یک شرکت به کارمندانش .

* پرونده‌های شرکت در مورد حقوق و دستمزد کارکنان، پاداش‌ها و مالیات بر حقوق کسر شده از حقوق ماهیانه.

* بخشی از  شرکت که این پرداختی‌ها را محاسبه و پرداخت می‌کند.

به دلایل مختلف، لیست حقوق و دستمزد به معنای "پول پرداخت شده به کارکنان"؛ نقش مهمی را در یک شرکت یا بنگاه اقتصادی ایفا می‌کند.

از دیدگاه حسابداری، آموزش حسابداری حقوق و دستمزد  دارای اهمیت زیادی است، زیرا مالیات بر حقوق و دستمزد به طور قابل توجهی بر درآمد خالص بسیاری از شرکت‌ها تاثیر می‌گذارد؛ چرا که شرکت ها، بر این اساس،  تحت قوانین و مقررات قرار می‌گیرند (به عنوان مثال در ایالات متحده، لیست حقوق و دستمزد تحت قوانین فدرال، ایالتی و محلی قرار دارد).

همچنین شرکت ها و بنگاه های اقتصادی نیاز دارند تا محاسبات حقوق و دستمزد پرسنل خود را با نرم افزار حقوق و دستمزد کارآمدی انجام دهند تا هم در زمان صرفه جویی شود و هم محاسبات به طور دقیق انجام شود.

از دیدگاه منابع انسانی نیز بخش یا واحد حقوق و دستمزد دارای اهمیت زیادی است زیرا کارکنان به اشتباهات و بی نظمی در  لیست حقوق و دستمزد خود حساس هستند: وجود روحیه خوب در کارمندان، مستلزم پرداخت به موقع و دقیق حقوق و دستمزد است. وظیفه اصلی بخش پرداخت حقوق و دستمزد، اطمینان از این است که حقوق و دستمزد تمامی کارمندان به صورت دقیق و به موقع و همراه با کسر مالیات بر حقوق و کسورات دیگر از جمله بیمه تامین اجتماعی، به صورت صحیح پرداخت شود، به ویژه اینکه لازمست که مالیات کسر شده از حقوق ماهیانه و کسور بموقع پرداخت شود. این وظیفه،  شامل پرداخت حقوق و مالیات کسر شده از حقوق ماهیانه ‏ و کسورات دیگر از چک حقوق ماهیانه نیز میباشد.

مالیات بر حقوق

سازمان امور مالیاتی کشور ، مسئول اخذ مالیات بر درآمد از دستمزد کارکنان هستند.

هرچند "مالیات بر دستمزد" در ایران، و به نسبت حقوق و دستمزد کارکنان اعمال می‌شود، مجزا از مالیات بر در‌آمد است؛  برنامه‌هایی که آنها بر روی آنها سرمایه‌گذاری می‌شود، شامل صندوق‌های اجتماعی و بیمه‌ی پزشکی سالمندان می‌باشد.

مالیات بر حقوق در ایران

قبل از بررسی مالیات حقوق و دستمزد، لازم است در مورد فرمول پایه برای محاسبه  پرداخت خالص بحث شود. یک یا چند کسری  برای پرداخت ناخالص (حقوق و دستمزدی که به کارمند پرداخت می‌شود) در نظر گرفته می‌شود و پرداختی خالص محاسبه می‌شود. به این ترتیب، درآمد ناخالص کارمند (میزان پرداخت بر اساس   ساعات کار، از جمله هر گونه اضافه کاری) منهای کسر مالیات بر درآمد، منهای کسورات داوطلبانه از حقوق و دستمزد، برابر با درآمد خالص است. کسورات مالیات بر درآمد، نقش مهمی را ایفا می‌کنند ؛ چرا که  توسط قانون مالیات تعیین می‌شوند، و به عنوان کسورات مالیات مربوط به لیست حقوق و دستمزد قانونی شناخته می‌شوند.

کارفرما باید مالیات بر حقوق کارمندان را از حقوق و دستمزد کل آنها کسر نموده و آنرا بر طبق قانون، به  نسازمان امور مالیاتی پرداخت کنند.

میزان مالیات بر حقوق در ایالات متحده

کارفرما،  6.2  درصد مالیات تامین اجتماعی را پرداخت می‌کند. اگر شما خود‌اشتغال  هستید، باید  مبلغ مربوط به  کارمند و کارفرما را که معادل با    12.4 درصد در مالیات بر درآمد خالص شماست،   پرداخت  ‌کنید؛

مالیات بیمه‌ی پزشکی سالمندان.   کارمندان،   مبلغ 1.45 درصد کل هزینه و دستمزد خود را بابت این مورد پرداخت می‌کنند . در مورد افراد دارای درآمد بیشتر از $200,000 ، بمیزان  0.9% به این مبلغ اضافه می‌شود ( فقط برای بخش کارمند). همچنین کارفرما، 1.45 درصد از مالیات بیمه پزشکی سالمندی را پرداخت می‌کند ( صرفنظر از اینکه مقدار در آمد بیشتر از $200,000 باشد یا خیر). اگر شما خود اشتغال  هستید، ‏ باید از  درآمد خالص خود، مبلغ  مربوط به کارمند و کارفرمای معادل با   2.9 درصد (3.8 درصد برای حقوق بیشتر از 200،000 دلار) را بعنوان مالیات بیمه‌ی پزشکی سالمندان پرداخت  ‌کنید.

مالیات بر درآمد دولت؛

 مالیات‌های مختلف کسر شده از حقوق، از قبیل مانند مالیات کشور، مالیات‌های شهرستان، مالیات مدارس، معلولیت دولت و بیمه بیکاری .

منابع عبارتند از موارد زیر:

نشریه 15 (ماده یا حوزه  E)، راهنمای مالیات بر حقوق کارفرما.   این نشریه، مسئولیت‌های مالیاتی کارفرمایان را توضیح می‌دهد. این نشریه،  الزامات مربوط به کسر از در آمد، واریز ، گزارش‌دهی، پرداخت و اصلاح مالیات بر اشتغال را  نیز توضیح می‌دهد. همچنین در این نشریه،  فرم‌هاییکه هر کارفرما باید به کارمندان خود بدهد، فرم‌هایی که کارمندان باید به کارفرمایان بدهند و همچنین فرم‌هایی که باید کارفرمایان   به IRS و SSA (اداره تامین اجتماعی) ارسال کنند، شرح داده شده است. همچنین این نشریه، دارای   جداول مالیاتی مورد نیاز برای شکل دادن مالیات کسر شده  از هر کارمند نیز می‌باشد؛

نشریه 15- A، راهنمای مالیاتی تکمیلی کارفرما. این نشریه، مکمل نشریه 15 (ماده E)، راهنمای مالیات کارفرما است. این نشریه، شامل اطلاعات مربوط به مالیات استخدامی تخصصی و دقیق است که اطلاعات اصلی را  که در نشریه 15 (ماده  E) ارائه شده است، تکمیل می‌کند؛

نشریه 15-B. راهنمای مالیات کارفرمایان در مورد مزایای   شغلی اضافه بر مزد (مزایای     اضافه بر مزد، ‏ مزایای جانبی) است. این نشریه مکمل نشریه 15 (ماده E)، راهنمای مالیات کارفرما و نشریه 15- A، راهنمای مالیاتی تکمیلی کارفرما می‌باشد. این نشریه حاوی اطلاعات مربوط به چگونگی  انواع مختلف مالیات استخدامی حقوق و مزایای غیرنقدی است.

در بخش قبل، ما مالیات حقوق و دستمزد مربوط به   کارمند را مورد توجه قرار دادیم. اکنون در نظر داریم که در مورد مالیات بر حقوق کارفرما صحبت کنیم. کارفرمایان، مسئول پرداخت سهم مالیاتی مربوط به خود از لیست حقوق و دستمزد  هستند. این مالیات بر لیست حقوق و دستمزد،   هزینه‌ای بیش از هزینه ‏ حقوق ناخالص (پرداختی ناخالص) کارمند است. مالیات بر درآمد مربوط به کارفرما شامل موارد زیر است:

مالیات‌های مربوط به تامین اجتماعی (6.2٪ تا حداکثر سالانه)؛

مالیات مربوط به بیمه‌ی پزشکی سالمندان (1.45٪ از دستمزد)؛

مالیات مربوط به ‏ بیکاری فدرال (FUTA)؛

مالیات بر درآمد دولت (SUTA).

اغلب، شما واژه FICA را از زبان مردم شنیده اید. FICA به معنای قانون مشارکت بیمه فدرال است و مالیات FICA ، شامل مالیات‌های مربوط به تامین اجتماعی و مالیات بیمه‌ی پزشکی سالمندان ‏ میباشد. همانطور که پیشتر توضیح داده شد، هر دو طرف، نصف این مالیات را پرداخت می‌کنند. کارکنان، نصف مبلغ را می‌پردازند و کارفرمایان نصف دیگر را پرداخت می‌کنند. مالیات‌های مربوط به تامین اجتماعی ‏ و بیمه‌ی پزشکی سالمندان، ‏ توسط کارمندان و کارفرمایان پرداخت می‌شود. به طور خلاصه، مجموع مالیات FICA هر دو طرف، به 15.3درصد می‌رسد.

هر کارفرما، برای سپرده‌گذاری مالیات کسر شده از چک پرداختی حقوق کارمندان، تهیه گزارشات مصالحه متقابل، حسابداری هزینه‌های لیست   حقوق و دستمزد از طریق گزارش مالی  وی و ثبت مالیات بر حقوق و دستمزد؛ مسئول پرداخت سهم خود از  مالیات بر حقوق و دستمزد است.  همانطور که مشاهده می‌شود، این مجموعه از مسئولیت‌های مالیاتی کارفرما در مورد لیست حقوق کارکنان، بسیار فراتر از صدور چک پرداختی  به کارمندان می‌باشد.

تعداد دفعات

به طور معمول شرکت‌ها، لیست حقوق و دستمزد خود را در فواصل منظم تهیه می‌کنند تا حقوق کارمندان را بصورت منظم پرداخت نمایند. چگونگی منظم بودن فواصل، از یک  شرکت به شرکت دیگر متفاوت است، و این نظم، گاهی اوقات بین درجات شغلی در یک شرکت مشخص نیز متفاوت است. تعداد دفعات پرداخت حقوق و دستمزد رایج شامل: روزانه، هفتگی، دو هفته یکبار / هر دو هفته یکبار (یک بار هر دو هفته)، نیمه ماهانه (دو بار در ماه) و ماهانه می‌باشد و تعداد دفعات ‏ پرداختیِ کمتر رایج عبارتند از: 4 بار در هفته (13 بار در سال)، دو ماهانه (یک بار در هر دو ماه)، سه ماهه (یک بار در هر 13 هفته)، نیم   سالانه (دو بار در سال) و سالانه (سالانه).

برون‌سپاری

ممکن است بنگاه‌ها تصمیم بگیرند که خدمات تهیه لیست حقوق و دستمزد ‏خود را به یک دفتر خدماتی  از قبیل دفتر خدمات تهیه لیست حقوق و دستمزد و یا دفتر خدمات تهیه لیست حقوقیِ کاملا مدیریت شده‌ برون سپاری نمایند.  این کار،  به طور معمول می‌تواند هزینه‌های مربوط به تامین کارکنان آموزش دیده‌ی تهیه لیست در داخل شرکت و همچنین هزینه‌های سیستم‌ها و نرم‌افزار‌های مورد نیاز برای پردازش حقوق و دستمزد را کاهش دهد .  در حالی که این امکان وجود دارد که  اینکار،  هزینه برخی از شرکت‌ها را کاهش دهد، در صورتیکه یک شرکت، دارای یک برنامه حقوق و دستمزدِ به طور ویژه طراحی شده و یا پرداخت‌های خاصی برای کارکنانش باشد، ممکن است برون‌سپاری برای چنین شرکتی گرانتر تمام شود. در بسیاری از کشورها، لیست حقوق و دستمزد کسب و کار پیچیده است ، چرا که باید  با توجه به آن، مالیات  به صورت مستمر و دقیق به آژانس‌های نظارتی قابل اجرا ارسال شود.   ممکن است مدیریت لیست دستمزد کارکنان رستوران که معمولاً شامل محاسبات مربوط به انعام، کسورات، سایر متغیرها است؛ به ویژه برای صاحبان کسب و کار جدید یا کوچک   دشوار باشد.

در انگلستان، دفاتر تهیه لیست حقوق و دستمزد؛ با  مواردی از قبیل  سوابق و استعلام‌های‏ در آمد مالیاتی (درآمد دولت (از محل مالیات‌ها و گمرک و غیره)) .درآمد و عوارض گمرکی و همچنین با استعلام‌های کارمندان سروکار دارند. دفاتر تهیه لیست حقوق،  گزارش‌هایی را برای دپارتمان حسابداری شرکت تهیه می‌کنند و همچنین لیست پرداختی به کارمندان را تولید نموده و در صورت نیاز می‌توانند پرداخت به کارمندان را نیز انجام دهند. از آوریل سال 2016، شرکت‌های حمایت کننده دیگر، قادر به جبران (تعهد به) هزینه‌های سفر و هزینه‌های حداقلیِ خود نیستند و در صورتی که این کار را انجام دهند،   تعهد می‌کنند که هرگونه تخفیف مالیاتی دریافت شده به HMRC را بازپرداخت کنند.

یکی دیگر از دلایلی که بسیاری از شرکت‌ها، برون سپاری را انجام میدهند،   پیچیدگی روزافزونِ قانون حقوق و دستمزد است. تغییرات سالیانه در قوانین مالیاتی، پرداخت بمحض دریافت (پرداخت بمحض در آمد) (PAYE) و گروه‌های بیمه ملی و همچنین پرداخت‌های قانونی و کسوراتی که باید از طریق لیست حقوق و دستمزد انجام شود، اغلب به این معنی است که هنوز راه زیادی تا   انطباق کامل با قوانین جاری    باقی مانده است.

از سوی دیگر، ممکن است شرکت نیز  در جهت کاملتر کردن خدمات حسابداری   لیست حقوق و دستمزد یا دفتر خود،   به جای استخدام تعداد بیشتری متخصص  در زمینه لیست حقوق و دستمزد (متخصص حسابداری)   و برون‌سپاری کارهای خود به یک شرکت تهیه لیست حقوق و دستمزد، از نرم‌افزارهایی که بدین منظور تهیه شده اند،  استفاده کند.  مبنای نرم افزار حسابداری،   محاسبه بر اساس نرخ ورودی، داده‌های تایید شده‌ی بدست آمده از سایر ابزارهای یکپارچه مثل ساعت الکترونیکی Bundy و سایر ابزارهای ضروری دیجیتال HR می‌باشد.

 

فیلم آموزش حسابداری حقوق و دستمزد با اکسل و نرم افزار حسابداری

زمان‌ارسال: 17 مهر 1397 نویسنده: سید‌مصطفی‌هاشمی نظرات: 0
ارسال نظر

مجوز سایت از وزارت ارشاد

مجوز سایت از وزارت ارشاد

محصولات متنوع و کاربردی حسابداری

تماس با سید مصطفی هاشمی

رزومه کاری اینجانب

1398discount.gif

ارتباط از طریق واتساپ

کاناز اسپید

فیلم‌های آموزشی ما در آپارات

کانال کاناز اسپید در آپارات

فیلم‌های آموزشی متنوع در ایستاگرام ما

صفحه آموزش حسابداری در اینستاگرام

دیکشنری 20 هزار واژه‌ای حسابداری

دیکشنری آنلاین حسابداری و حسابرسی

آمار کاربران سایت