فیلم آموزش تهیه و ارسال لیست مالیات بر‌حقوق با نرم افزار و سامانه آنلاین(کاملا ...
کتاب حقوق و دستمزد به زبان ساده در 353 نکته نویسنده: سید مصطفی هاشمی(عضو انجمن ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت فیلم‌ آموزش حسابداری حقوق و دستمزد با اکسل و نرم ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت فیلم‌ آموزش حسابداری حقوق و دستمزد با اکسل و نرم ...
آموزش حسابداری بازرگانی خارجی(اعتبارات اسنادی) یا واردات یکی از موارد مهم و ...
سمینار آموزشی حسابداری واردات و نکات مالیاتی آن 90،000 تومان مخاطبان : مدیران ...
آموزش حسابداری مالیات بر ارزش افزوده توسط سایت کاناز اسپید تهیه شده است. قانون ...
کتاب حسابداری تسعیر ارز به زبان ساده و آموزش آن با نرم افزارهای حسابداری به ...
سایت کاناز اسپید اقدام به تهیه نرم افزار حذف و اصلاح نیم فاصله از فایل ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت نرم افزار‌تبدیل‌اکسل‌به‌VCF کاناز(انتقال و ذخیره ...
سایت کاناز فیلم‌آموزش نحوه ارسال معاملات فصلی(آموزش معاملات فصلی) موضوع ماده ...
افزونه(Add-In) تبدیل تاریخ کاناز برای اکسل یکی دیگر از سری نرم افزارهای کاربردی ...
دانلود نرم افزار متااستاک 11( نرم افزار تحلیل تکنیکال بورس) به همراه فیلم آموزش ...
نرم‌افزار حقوق و دستمزد ﮐﺎﻧﺎﺯ نرم افزاری جامع و کامل می باشد که در عین سادگی، ...
سایت کاناز اسپید اقدام به تهیه فیلم آموزش تهیه و ارسال لیست بیمه با نرم افزار و ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت نرم افزار ارسال ایمیل انبوه(تبلیغاتی) کاناز را ...
سایت کاناز اسپید برای این ساعت  نرم افزار ارسال مطلب اتوماتیک به کانال ...
نرم افزار استخراج ایمیل و موبایل ژالان ابزاری قدرتمند برای استخراج آدرس ایمیل ...

گروه تلگرامی آکادمی مالیاتی

نکات صوتی مالی و مالیاتی

نکته صوتی مالیاتی 41
نکته صوتی مالیاتی 42
نکته صوتی مالیاتی 43
نکته صوتی مالیاتی 44
نکته صوتی مالیاتی 45
نکته صوتی مالیاتی 46
نکته صوتی مالیاتی 47
نکته صوتی مالیاتی 48
نکته صوتی مالیاتی 49
نکته صوتی مالیاتی 50
نکته صوتی مالیاتی 51
نکته صوتی مالیاتی 52
نکات صوتی حسابداری و مالیاتی

نکات کلیدی بیمه(ویژه کارفرمایان و رابطین)

نکات کلیدی بیمه(ویژه کارفرمایان و رابطین)

در این مطلب از سایت کاناز اسپید به نکات مهم بیمه ای که برای حسابداران و مدیران شرکت ها مهم و شاید حیاتی باشد پرداخته شده است. امید است مورد توجه حسابداران و مدیران قرار گیرد.

حقوق کارفرمایان

در برابر تکالیفی که قانون برای کارفرمایان تعیین کرده حقوقی نیز برای آنان در نظر گرفته است که به نوعی جزء تکالیف سازمان تأمین اجتماعی محسوب می­شود.

برخی از این حقوق به شرح زیر است:

- کارفرمایان حق دارند از نتیجه بازرسی­های انجام شده توسط بازرسان سازمان از کارگاه خود (و یا نتیجه بازرسی­های انجام شده از دفاتر قانونی) باخبر شوند و در صورتی که لازم بدانند، توضیحاتی را (به نتیجه بازرسی کارگاهی) اضافه کنند و یا به آن اعتراض نمایند.

- از تاریخ تحویل لیست حقوق و دستمزد کارگران هر کارگاه به شعبه، سازمان تأمین اجتماعی مکلف است هرگونه نقص و اختلاف یا مغایرت احتمالی را حداکثر ظرف 6 ماه به کارفرمای مربوطه اعلام نماید.

- کارفرمایان حق دارند به میزان بدهی برآوردی تعیین شده از سوی شعبه تأمین اجتماعی (حداکثر ظرف 30 روز از تاریخ ابلاغ) اعتراض کنند، سازمان مکلف است به این گونه اعتراض­ ها در فرصت مقرر در هیأت بدوی تشخیص مطالبات رسیدگی نماید.

- کارفرمایان حق دارند در صورتی که اصل حق بیمه مطرح شده در صورت‌جلسه هیأت بدوی تشخیص مطالبات بیشتر از 1.500.000 ریال باشد حداکثر ظرف 20 روز از تاریخ ابلاغ رأی هیأت، به آن اعتراض نماید و سازمان باید این گونه اعتراض­ها را در هیأت تجدیدنظر تشخیص مطالبات رسیدگی نماید.

- هیأت­های تشخیص مطالبات با حضور نماینده­ای از جامعه کارفرمایان (هر استان) تشکیل می­شود. با وجود این کارفرما حق دارد در جلسه هیأت که به منظور رسیدگی به اعتراض او تشکیل می­شود حضور یافته و توضیحات لازم را ارائه کند.

- هنگام ثبت معاملات مربوط به نقل و انتقال کارگاه­ها، دفاتر اسناد رسمی باید درباره وضعیت بدهی کارگاه مراتب را از شعب سازمان تأمین اجتماعی استعلام کنند. در این موارد سازمان تأمین اجتماعی موظف است ظرف یک روز پاسخ استعلام دفترخانه را صادر و ارسال نماید.

- کارفرمایان حق دارند در مواردی که حسب قوانین نیاز به ارائه مفاصاحساب از تأمین اجتماعی دارند صدور آن را با رعایت مواد 37 و 38 قانون از سازمان تقاضا نمایند و سازمان مکلف است بعد از ثبت تقاضای کارفرما (در صورتی که بدهی نداشته باشد) مفاصاحساب را صادر و به تقاضاکننده ارائه نماید (در این مورد، اگر کارفرما بدهی برآوردی داشته باشد، با حفظ حق اعتراض به بدهی برآوردی می­تواند این بدهی را به حساب سپرده واریز و مفاصاحساب دریافت نماید).

تسهیلات قانونی برای کارفرمایان

علاوه بر آنچه ذکر شد، در قوانین و مقررات تأمین اجتماعی، برای کارفرمایان برخی از کارگاه­ها تسهیلات و حقوقی در نظر گرفته شده است که عناوین آنها به شرح زیر است:

- معافیت از پرداخت حق بیمه سهم کارفرمای کارگاه­های تولیدی، صنعتی و فنی

برخی از کارگاه­ها (فهرست و شرایط آن بر اساس آیین­نامه اجرایی مصوب هیأت دولت مشخص شده است) از پرداخت حق بیمه سهم کارفرما تا میزان 5 نفر کارگر معاف هستند و این میزان حق بیمه را دولت به سازمان تأمین اجتماعی می­پردازد.

- تقسیط بدهی­ها

کارفرمایان می­توانند برای پرداخت بدهی­های خود به سازمان درخواست تقسیط نمایند. سازمان می­تواند این گونه بدهی­ها را با رعایت مقررات مربوطه تقسیط نماید. بدیهی است چنانچه هر یک از اقساط در سررسید مقرر پرداخت نشود باقیمانده اقساط تبدیل به حال گردیده و سازمان برابر مقررات نسبت به وصول آن از طریق ماده 50 قانون اقدام می­نماید.

- آشنایی کارفرمایان کارگاه­های تازه تأسیس (شخصیت حقوقی) با مراحل تشکیل پرونده

پس از ثبت کارگاه­های تازه تأسیس (شخصیت حقوقی) در اداره ثبت شرکت­ها، نماینده شرکت باید به منظور بیمه نمودن کارکنان خود، به نزدیک­ترین شعبه سازمان تأمین اجتماعی به محل ثبت شرکت مراجعه و مدارک زیر را جهت تشکیل پرونده به شعبه تحویل نماید:

  • آگهی تأسیس شرکت
  • روزنامه رسمی کشور که آگاهی تأسیس شرکت در آن اعلام شده است.
  • اساسنامه شرکت
  • تصویر سند مالکیت یا اجاره محل شرکت
  • سایر مدارک مرتبط با شروع فعالیت و تأسیس شرکت برحسب مورد (مانند اظهارنامه ثبت و موافقت اصولی)

شعبه تأمین اجتماعی پس از دریافت مدارک و انجام مراحل اداری، ضمن تشکیل پرونده و اختصاص کد کارگاهی و ارائه رمز اینترنتی و موارد مرتبط مراتب را به صورت کتبی به شرکت اعلام خواهد نمود.

- تعریف کارفرما و وظایف آنان از منظر قانون تأمین اجتماعی:

ماده 4: کارفرما شخص حقیقی یا حقوقی است که بیمه شده به دستور و یا به حساب او کار می­کند. کلیه کسانی که به عنوان مدیر یا مسئول عهده­دار اداره کارگاه هستند نماینده کارفرما محسوب می­شوند و کارفرما مسئول انجام کلیه تعهداتی است که نمایندگان مزبور در قبال بیمه شده به عهده می­گیرند.

ماده 28: نرخ پرداخت حق بیمه 30­% می­باشد که 7­% سهم بیمه شده، 20­% سهم کارفرما و 3­% نیز به عهده دولت می­باشد. ضمناً با توجه به قانون بیمه بیکاری کارفرمایان کارگاه­های مشمول قانون کار می­بایست 3­% مازاد بر مبالغ فوق­الذکر به عنوان حق بیمه بیکاری پرداخت نمایند.

ماده 31: در صورتی که بیمه شده برای دو یا چند کارفرما کار کند هر یک از کارفرمایان مکلفند به نسبت مزد یا حقوقی که می­پردازند حق بیمه سهم بیمه شده را از مزد یا حقوق او کسر نمایند و به همراه سهم خود به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت نمایند (مشروط بر اینکه از سقف حداکثر دستمزد مشمول کسر حق بیمه بیشتر نشود)

تذکر: در صورتی که کارفرما از کسر حق بیمه سهم کارگر خودداری نماید مسئولیت پرداخت به عهده شخص کارفرما می­باشد.

ماده 37: طبق ماده 37 قانون تأمین اجتماعی هنگام نقل و انتقال عین یا منافع مؤسسات و کارگاه­های مشمول این قانون اعم از اینکه به صورت قطعی یا شرطی، رهنی، صلح حقوق یا اجاره باشد اعم از اینکه نقل و انتقال به صورت رسمی یا غیررسمی انجام گیرد، انتقال­ گیرنده مکلف است گواهی سازمان را مبنی بر نداشتن بدهی معوق بابت حق بیمه و متفرعات آن از انتقال­دهنده مطالبه نماید. که در این رابطه دفاتر اسناد رسمی مکلفند قبل از تنظیم سند این امر را از شعب تأمین اجتماعی استعلام نمایند.

سازمان تأمین اجتماعی مکلف است ظرف 15 روز از تاریخ تحویل استعلام و ثبت آن در دفتر شعبه پاسخ دفترخانه را صادر نماید در غیر این صورت دفترخانه­ها می­توانند اقدام به تنظیم سند نمایند. در این حالت کارفرمایان باید توجه داشته باشند که در صورت عدم رعایت موارد فوق انتقال­دهنده و انتقال­گیرنده متضامناً مسئولیت پرداخت بدهی­های حق بیمه را دارند.

همچنین شهرداری­ها، اتحادیه­های صنفی و اتاق بازرگانی نیز موظفند هنگام صدور جواز کسب یا تمدید یا صدور کارت بازرگانی و مواردی از این قبیل از شعبه تأمین اجتماعی مفاصاحساب پرداخت حق بیمه متقاضی را تقاضا نمایند.

ماده 38: در مواردی که انجام کار به طور مقاطعه به اشخاص حقیقی یا حقوقی واگذار می­شود کارفرما بایستی در قراردادی که منعقد می­نماید مقاطعه­کار یا پیمانکار را متعهد نماید که کارکنان خود، همچنین کارکنان مقاطعه­کاران فرعی را نزد سازمان بیمه نماید و کل حق بیمه را به ترتیب مقرر در ماده 28 قانون بپردازد و کارفرما نیز مکلف می­باشد از هر صورت‌وضعیت پیمانکار 5 درصد کسر نموده و به اضافه آخرین قسط یا حق­الزحمه پیمانکار را نگهداری نمایند تا مفاصاحساب موضوع ماده 38 را به ایشان تسلیم نماید، در آن صورت کارفرما می­تواند آخرین قسط را به پیمانکار پرداخت نماید.

ماده 39: کارفرما مکلف است لیست و حق بیمه مربوط به هر ماه را حداکثر تا آخرین روز ماه بعد به سازمان ارسال و پرداخت نماید.

ماده 40: در صورتی که کارفرما از ارسال صورت مزد مذکور در ماده 39 قانون خودداری کند سازمان می­تواند حق بیمه را رأساً تعیین و از کارفرما مطالبه و وصول نماید.

ماده 42: کارفرما از تاریخ ابلاغ بدهی حق بیمه برآوردی، 30 روز فرصت دارد تا در صورت عدم قبول بدهی به آن اعتراض نماید و کتباً آن را تحویل شعبه ذیربط نموده تا مراتب در هیأت­های بدوی تشخیص مطالبات مورد رسیدگی قرار گیرد.

ماده 43: پس از ابلاغ رأی هیأت تشخیص مطالبات چنانچه حق بیمه مورد مطالبه بیش از یک میلیون و پانصد هزار ریال باشد کارفرما 20 روز از تاریخ ابلاغ فرصت دارد تا به بدهی مربوطه اعتراض نماید تا مراتب در هیأت تجدیدنظر مطرح و مورد رسیدگی واقع گردد.

ماده 65: در صورت وقوع حادثه ناشی از کار، کارفرما مکلف است اقدامات لازم اولیه را برای جلوگیری از تشدید وضع حادثه­دیده به عمل آورده و مراتب را ظرف سه روز اداری کتباً به اطلاع سازمان برساند. در صورتی که کارفرما بابت اقدامات اولیه مذکور متحمل هزینه­هایی شده باشد سازمان تأمین اجتماعی هزینه مزبور را پرداخت خواهد نمود.

ماده 66: در صورتی که ثابت شود وقوع حادثه مستقیماً ناشی از عدم رعایت مقررات حفاظتی فنی و بروز بیماری ناشی از عدم رعایت مقررات بهداشتی و احتیاطی لازم از طرف کارفرما یا نمایندگان او بوده، کلیه هزینه­های حاصله اعم از درمان و مستمری که به بیمه شده یا افراد تحت تکفل وی تعلق می­گیرد طبق ماده 50 قانون از کارفرما مطالبه و وصول خواهد شد.

- چگونگی تنظیم لیست و پرداخت حق بیمه توسط کارفرمایان و دستمزدهای مقطوع

کارفرمایان محترم بنا به تکلیف قانونی خود موظفند که در تهیه لیست­های ارسالی دقت لازم را معمول دارند و بدیهی است مسئولیت تکمیل و پیامدهای آن با کارفرما می­باشد.

در سطرهای لیست­های مربوطه می­بایست مشخصات هر یک از بیمه­شدگان به تفکیک درج شود و جهت تکمیل هر ستون باید اطلاعات به صورت کامل و صحیح مطابق آنچه در شناسنامه بیمه شده یا کارگر درج گردیده و دستمزد و مزایای قانونی دریافتی ثبت شود.

اولین ستون نام و نام خانوادگی کارگر باید ثبت شود که در این حالت لازم است به صورت خوانا و چنانچه نام فامیل دارای پسوند یا پیشوند می­باشد حتماً درج شود. ستون­های بعدی شامل مشخصات هویتی کارگر می­باشد مثل شماره شناسنامه، کد ملی، نام پدر، عنوان شغلی و غیره ...

در این قسمت نیز بخشی یا ستونی به نام شماره بیمه شده می­باشد که بسیار مهم است. کارفرمایان محترم می­دانند که در حال حاضر کلیه شعب تأمین اجتماعی به صورت مکانیزه اداره می­گردد و در واقع هویت اصلی هر بیمه شده با شماره بیمه شده تعیین می­گردد و کلیه سوابق پرداخت حق بیمه با این شماره شناسایی می­شود؛ بنابراین درج صحیح و دقیق و کامل این شماره بسیار مهم است و نقص آن می­تواند در سوابق بیمه شده آثار منفی داشته باشد.

ستون­های بعدی شامل روزهای کارکرد و ستون دیگر که آن هم بسیار مهم می­باشد شامل ستون­های آغاز به کار بیمه شده و ستون ترک کار است. این دو ستون از آن جهت حائز اهمیت است که کارفرما باید یک بار در هنگامی که کارگر در کارگاه او مشغول به کار گردید ثبت نماید که نشان­دهنده تاریخ آغاز به کار کارگر است.

ستون ترک کار نیز مربوط به زمانی می­شود که کارگر کارگاه را ترک یا اخراج می­گردد که در این حالت کارفرما تاریخ آن را در لیست ثبت می­نماید و از آن روز به بعد حق بیمه­ای بابت کارگر مربوطه پرداخت نخواهد نمود و این اطلاعات توسط شعب تأمین اجتماعی در سیستم وارد عمل خواهد شد.

ستون­های بعدی مربوط به دستمزد روزانه و ماهیانه می­باشد. در این قسمت نیز باید توجه داشته باشند که در ماه­های 31 روزه حقوق نیروی انسانی بر مبنای 31 روز محاسبه و پرداخت می­شود و حق بیمه نیز بر همین اساس کسر خواهد شد و در ماه­های 30 روز بر مبنای سی روز و در اسفند هر سال 29 روز و اگر سال کبیسه باشد 30 روز پرداخت می­گردد.

ستون بعدی حقوق و مزایا مشمول کسر حق بیمه می­باشد که معمولاً کارفرمایان محترم جمع حقوق و مزایای مشمول را که از آن حق بیمه به نسبت 7 درصد سهم بیمه شده، 20­% حق بیمه سهم کارفرما و 3­% بیمه بیکاری سهم کارفرما باید محاسبه گردد درج می­نمایند.

کارفرمایان عزیز باید توجه داشته باشند ستونی برای جمع حقوق و مزایای مشمول و غیرمشمول نیز در لیست در نظر گرفته شده که در واقع مربوط به مجموع دریافتی کارگر یا کارمند می­باشد.

پس از اینکه لیست بدین صورت تکمیل گردید و حق بیمه آن مشخص شد کارفرما یا نماینده او باید به باجه دریافت شعبه­ای که در محدوده آن فعالیت می­نماید مراجعه و با تسلیم لیست به باجه دریافت و یا کارگزاری فیش پرداخت حق بیمه را دریافت نماید که فیش مربوطه را به بانک تعیین شده تسلیم و با پرداخت حق بیمه رسید اخذ خواهند نمود.

نکته قابل توجه این است که بعضاً دیده شده که نمایندگان کارفرما در مواردی متأسفانه لیست را به شعبه تسلیم و فیش دریافت؛ لیکن از پرداخت حق بیمه خودداری می­نمایند که کارفرما نیز از این امر مطلع نمی­باشد و فقط فیش و رسید لیست را به کارفرما می­دهند که در این گونه موارد برای اطمینان خاطر کارفرمایان عزیز می­بایستی حتماً فیش را کنترل نمایند که پرفراژ بانک و مهر آن در پشت فیش درج شده باشد.

با عنایت به اینکه ارسال لیست و پرداخت حق بیمه برای کارفرمایان محترم و سازمان بسیار مهم و از سویی وقت زیادی از کارفرمایان گرامی را این مهم به خود اختصاص داده، سازمان جهت افزایش رضایتمندی این عزیزان، دریافت لیست را از طریق غیرحضوری (اینترنت) عملیاتی نموده و از سویی پرداخت حق بیمه نیز از طریق بستر اینترنت، ATM و POS در بسیاری از بانک­های کشور امکان­پذیر می­باشد.

پس از بحث وظایف کارفرمایان در قبال بیمه­شدگان و سازمان اکنون بدین بحث می­پردازیم که سازمان تأمین اجتماعی چه تعهداتی در قبال بیمه­شدگان دارد. این تعهدات به دو بخش کوتاه­مدت و بلندمدت تقسیم می­شود.

- شناخت کارفرما:

نکات کلیدی بیمه(ویژه کارفرمایان و رابطین)

1- کارگاهی که دارای اجازه کار از مراجع ذی­صلاح باشد مدارکی را می­بایست ارائه نماید شامل: پروانه کسب، جواز تأسیس یا بهره­برداری. در این حالت فردی که دارای این مجوز است کارفرما شناخته می­شود.

1-1- در مواردی که کارفرمای محل طبق مجوزهای فوق یا داشتن سند رسمی مالکیت، کارگاه خود را به سایر افراد فروخته یا واگذار نماید اعم از اینکه به صورت رسمی یا عادی، صلح حقوق، وکالت بلاعزل و... انجام گیرد از تاریخ فروش یا واگذاری، افراد مذکور (خریدار یا مستأجر) کارفرمای کارگاه محسوب می­شوند.

1-2- چنانچه کارفرمای دارای اجازه کار، کارگاه خود را با سایر افراد به صورت رسمی یا عادی اجاره دهد، مستأجر از تاریخ اجاره­نامه تا تاریخی که کارگاه را در اختیار دارد بهره­بردار و کارفرمای کارگاه محسوب و مسئول انجام کلیه تعهدات کارفرمایی می­باشد (اعم از ارسال لیست و پرداخت حق بیمه کارکنان یا ...)

2- کارگاه­های فاقد اجازه کار:

کارگاه فاقد اجازه کار به کارگاه­هایی اطلاق می­گردد که بدون داشتن مجوزهای ذکر شده دایر شده باشد و در این حالت در یکی از شرایط ذیل کارفرما خوانده می­شوند:

2-1- اسناد مالکیت اعم از رسمی، صلح حقوق، عادی و وکالت‌نامه بلاعزل

2-2- اسناد اجاره کارگاه اعم از رسمی یا عادی

2-3- احکام مراجع قضایی مبنی بر مالکیت یا اجاره کارگاه

2-4- تأیید اتحادیه­های صنفی یا مجمع امور صنفی مربوطه مبنی بر کارفرمایی و بهره­بردار بودن کارفرما در این حالت نیز هنگام نقل و انتقال کارگاه باید مطالبات سازمان در رابطه با کارگاه مذکور پرداخت گردد در غیر این صورت طرفین قرارداد در قبال پرداخت بدهی مسئول می­باشند.

3-2- شرکای کارگاه از پرداخت حق بیمه در صورت داشتن شرایط ذیل معاف هستند:

الف: در کارگاه­های دارای اجازه کار یا با ارائه اسناد مالکیت و با درج موضوع شراکت در پروانه کسب کارگاه (درج کلمه با رضایت شریک در پروانه کسب)

ب: در کارگاه­های فاقد مجوز کار با ارائه اسناد مالکیت کارگاه و یا ارائه شراکت‌نامه با کارفرمای کارگاه که در آن افراد در سرمایه و اداره کارگاه و درآمدها و هزینه­ها و سود و زیان کارگاه شریک باشند.

توجه: در صورت فوت کارفرما در مرحله اول وراث قانونی کارفرمای متوفی کارفرمای کارگاه تلقی می­شوند و چنانچه جواز کسب به نام یکی از وراث صادر شود او کارفرما تلقی خواهد شد و سایر وراث سمت کارفرمایی نخواهند داشت.

- شناخت کارفرما در ارتباط با اشخاص حقوقی

کارفرما دارای شخصیت حقوقی است:

کارفرمایان دارای شخصیت حقوقی اشخاصی هستند که طبق موازین قانونی در اداره ثبت شرکت­ها و مالکیت صنعتی به ثبت رسیده یا به موجب قوانین خاص موجودیت یافته­اند.

تشخیص کارفرمایان مزبور تابع مقررات ثبتی و قانونی و با ارائه اساسنامه و روزنامه رسمی مبنی بر تأسیس آنها صورت می­پذیرد. در ضمن هرگونه تغییرات کارفرمایی دارای شخصیت حقوقی منوط به ثبت آن در اداره ثبت شرکت­ها و مالکیت صنعتی و درج آن در روزنامه رسمی کشور و ارائه آن می­باشد. در این حالت شخص حقوقی مسئول ارسال صورت مزد یا حقوق کارکنان شاغل و پرداخت حق بیمه آنان به سازمان می­باشد.

- قراردادهای پیمانکاری موضوع ماده 38 قانون تأمین اجتماعی

در قراردادهای پیمانکاری، کارفرما مکلف است به منظور اجرای ماده 38 از پیمانکار بخواهد تا در پایان قرارداد مفاصاحساب لازم را از سازمان اخذ و به کارفرما ارائه دهد. به این منظور 5 درصد از هر صورت‌وضعیت به اضافه آخرین قسط را از پیمانکار کسر و نزد خود نگهداری می­نماید و پس از ارائه مفاصاحساب به پیمانکار مسترد می­نماید.

در قراردادهای پیمانکاری غیرعمرانی به طور عام دو نوع نرخ حق بیمه مطرح است:

الف: قراردادهای با مصالح که در این قراردادها مصالح مصرفی به عهده پیمانکار می­باشد و نرخ حق بیمه 7 درصد به اضافه بیمه بیکاری می­باشد که کلاً 8/7 درصد از کل رقم ناخالص کار را شامل می­گردد که پیمانکار در طول اجرای قرارداد و نهایتاً در پایان آن به شعب تأمین اجتماعی واریز می­نماید و در قبال آن مفاصاحساب اخذ خواهد نمود.

توضیحاً اضافه می­نماید که چنانچه پیمانکار در طول اجرای قرارداد لیست و حق بیمه برای قرارداد مذکور پرداخت نموده باشد از میزان بدهی پیمانکار در پایان قرارداد کسر خواهد شد.

ب: در قراردادهای بدون مصالح یا خدماتی و کارمزدی نرخ حق بیمه 15 درصد به اضافه بیمه بیکاری می­باشد که جمعاً 67/16 درصد از رقم کل ناخالص قرارداد را شامل می­گردد که نوع پرداخت و مطالبه و اقدامات کارفرما در قبال پیمانکار مطابق مراتب در بند «الف» می­باشد.

قراردادهای عمرانی

قراردادهای عمرانی به قراردادهایی اطلاق می­شود که دارای دو شرط توأم زیر باشند:

1- قرارداد بر اساس فهرست­بهای سازمان مدیریت و برنامه­ریزی کشور منعقد شده باشد.

2- تمام یا قسمتی از بودجه قرارداد از محل اعتبارات عمرانی دولت تأمین گردیده باشد و در واقع از محل تملک دارایی­های سرمایه­ای دولت تأمین اعتبار شود و دارای ردیف بودجه باشد.

نرخ حق بیمه در این قراردادها به دو شکل و بستگی به نوع قرارداد تعیین و محاسبه می­گردد:

الف: قراردادهای اجرایی عملیاتی (مثل جاده­سازی، پل، سد و مواردی از این قبیل) که نرخ حق بیمه 6/6 درصد می­باشد که از این نرخ 6/1 درصد آن به عهده پیمانکار و 5 درصد به عهده کارفرما می­باشد که در پایان هر صورت‌وضعیت مبالغ مذکور تعیین و به حساب سازمان تأمین اجتماعی واریز می­گردد (توسط ذی­حساب یا کارفرما)

ب: قراردادهای مشاوره­ای و نظارتی که در این قراردادها نرخ حق بیمه 6/15 درصد است که از درصد مذکور 6/3 درصد به عهده مشاور (پیمانکار) و 12 درصد به عهده ذی­حساب یا کارفرما است که در پایان هر صورت‌حساب تعیین و کسر که به حساب تأمین اجتماعی واریز می­شود.

توجه: در قراردادهای عمرانی پیمانکار صرفاً لیست کارکنان شاغل در قرارداد را ارسال می­نماید و نیازی به پرداخت حق بیمه ندارد. و مبالغ حق بیمه می­بایستی توسط ذی­حساب طرح یا کارفرمای طرح از هر صورت‌وضعیت یا صورت‌حساب کسر و به حساب سازمان تأمین اجتماعی واریز گردد.

آشنایی پیمانکاران با مراحل تشکیل پرونده بیمه­ای؟

در مواردی که کارفرما، انجام کار را به صورت مقاطعه به اشخاص حقیقی یا حقوقی واگذار می­کند، رعایت موارد زیر ضروری است:

1- کارفرما (واگذارنده کار) در متن قرارداد، پیمانکار (مقاطعه­کار) را متعهد می­نماید که کارکنان خود و همچنین کارکنان پیمانکار فرعی را نزد سازمان تأمین اجتماعی بیمه نماید و کل حق بیمه را بپردازد.

2- کارفرما (واگذارنده کار) باید 5 درصد مبلغ ناخالص کارکرد را از هر صورت‌وضعیت مقاطعه­کار، کسر کند و نزد خود نگه دارد.

3- پس از انعقاد قرارداد، یک نسخه از آن باید به وسیله کارفرما (یا پیمانکار) به شعبه سازمان تأمین اجتماعی (واقع در محل اجرای پروژه) تحویل گردد.

4- شعبه تأمین اجتماعی پس از دریافت قرارداد، برای کارگاه تشکیل پرونده داده و شماره کارگاه و ردیف پیمان را اختصاص می­دهد.

5- سرانجام، پیمانکار صورت دستمزد و مزایای کارکنان شاغل در طرح را در دوره فعالیت کارگاه تهیه نموده و با تأیید دستگاه نظارت کارفرما به شعبه محل اجرای پروژه تحویل نماید.

6- فیش دریافتی بابت حق بیمه ماهانه کارکنان طبق لیست ارسالی را قبل از سپری شدن مهلت قانونی به حساب سازمان واریز نماید.

ضمناً قسط آخر و 5 درصد تا هنگام ارائه مفاصاحساب از سوی شعبه تأمین اجتماعی نزد کارفرما باقی خواهد ماند.

بخشنامه 14 جدید درآمد

حوزه معاونت فنی و درآمد

موضوع: دستورالعمل حق بیمه قراردادهای پیمانکاری و مهندسین مشاور (نحوه محاسبه و وصول و صدور مفاصاحساب)

مقدمه:

با تشکیل سازمان بیمه­های اجتماعی در سال 1332، کارگران شاغل در فعالیت­های پیمانکاری، جزو اولین گروه­هایی بوده­اند که تحت پوشش بیمه قرار گرفته­اند. بنا به موقعیت­های زمانی در زمینه نحوه محاسبه و وصول حق بیمه کارکنان شاغل در قراردادهای پیمانکاری، بخشنامه­ها و دستورالعمل­های متعددی صادر شده است که بعضاً برای مدت‌زمان معین و برخی همچنان از قابلیت اجرایی برخوردار است.

از این رو کلیه بخشنامه و دستورالعمل­های پیمانکاری با توجه به قوانین و مقررات و تصویب­نامه­های شورای عالی تأمین اجتماعی مورد بازنگری قرار گرفته و پس از حذف زوائد این دستورالعمل جایگزین کلیه بخشنامه­ها و دستورالعمل­های صادره قرار می­گیرد.

فصل اول: مواد قانونی

1- ماده 38 قانون تأمین اجتماعی:

در مواردی که انجام کار به طور مقاطعه به اشخاص حقیقی یا حقوقی واگذار می­شود کارفرما باید در قراردادی که منعقد می­کند مقاطعه­کار را متعهد نماید که کارکنان خود و همچنین کارکنان مقاطعه­کاران فرعی را نزد سازمان تأمین اجتماعی بیمه نماید و کل حق بیمه را به ترتیب مقرر در ماده 28 قانون تأمین اجتماعی بپردازد. پرداخت پنج درصد بهای کل کار مقاطعه از طرف کارفرما موکول به ارائه مفاصاحساب از طرف سازمان خواهد بود. در مورد پیمانکارانی که صورت مزد و حق بیمه کارکنان خود را در موعد مقرر به سازمان تسلیم و پرداخت نمایند معادل حق بیمه پرداختی بنا به درخواست سازمان از مبلغ مذکور آزاد خواهد شد.

هرگاه کارفرما آخرین قسط مقاطعه­کار را بدون مطالبه مفاصاحساب سازمان بپردازد مسئول پرداخت حق بیمه مقرر و خسارت مربوطه خواهد بود و حق دارد وجوهی را که از این بابت به سازمان پرداخت می­نماید از پیمانکار مطالبه و وصول کند.

- نحوه احتساب حق بیمه پیمان­های طرح­های عمرانی

مأخذ حق بیمه کلیه قراردادهای مشمول ضوابط طرح­های عمرانی بر اساس مصوبات 129 و 143 شورای عالی تأمین اجتماعی از تاریخ 16/4/63 به بعد به شرح زیر می­باشد:

1- حق بیمه قراردادهای مشاوره­ای مقطوعاً 14 درصد ناخالص کارکرد به علاوه 6/1 درصد به عنوان حق بیمه بیکاری جمعاً به میزان 6/15 درصد ناخالص کارکرد می­باشد (سهم پیمانکار 6/3 درصد و سهم کارفرما 12 درصد)

2- حق بیمه قراردادهای پیمانکاری (اجرایی) مقطوعاً 6 درصد ناخالص کارکرد به علاوه 6 دهم درصد به عنوان بیمه بیکاری جمعاً به میزان 6/6 درصد ناخالص کارکرد می­باشد (6/1 درصد سهم پیمانکار و 5 درصد سهم کارفرما)

تذکر 1- حق بیمه بیکاری از تاریخ 6/5/69 به شرح مندرج در بند 1 و 2 محاسبه می­گردد.

تذکر 2- طبق مصوبه شماره 4409 مورخ 18/5/66 شورای عالی تأمین اجتماعی در صورتی که پیمانکاران مجری قراردادهای مشمول طرح­های عمرانی بخشی از اجرای عملیات موضوع پیمان را طی قرارداد به پیمانکاران فرعی واگذار نمایند چنانچه حق بیمه متعلق به قرارداد اصلی پرداخت شود، وصول حق بیمه بابت قرارداد پیمانکار فرعی منتفی خواهد بود.

تبصره الحاقی به ماده 38 قانون تأمین اجتماعی مصوب جلسه مورخ 26/2/72 مجلس شورای اسلامی:

کلیه کارفرمایان موضوع ماده 38 قانون تأمین اجتماعی و 29 قانون بیمه­های اجتماعی (سابق) مکلفند مطالبات سازمان تأمین اجتماعی از مقاطعه­کاران و مهندسان مشاوری که حداقل یک سال از تاریخ خاتمه، تعلیق یا فسخ قرارداد آنان گذشته و در این فاصله جهت پرداخت حق بیمه کارکنان شاغل در اجرای قرارداد و ارائه مفاصاحساب سازمان تأمین اجتماعی مراجعه ننموده­اند را ضمن اعلام فهرست مشخصات مقاطعه­کاران و مهندسان مشاور از محل 5 درصد کل کار و آخرین قسط نگهداری شده به این سازمان پرداخت نمایند.

میزان حق بیمه پس از قطعی شدن طبق قانون و بر اساس آرای هیأت تجدیدنظر موضوع ماده 43 قانون تأمین اعلام خواهد شد. مهلت مقرر جهت واریز مورد مطالبه توسط واگذارندگان کار حداکثر بیست و پنج روز تعیین گردیده است.

ماده 41 قانون: در مواردی که نوع کار ایجاب کند سازمان تأمین اجتماعی می­تواند به پیشنهاد هیأت مدیره و تصویب شورای عالی سازمان نسبت مزد را به کل کار انجام یافته تعیین و حق بیمه متعلقه را به همان نسبت مطالبه و وصول نمایند. (قراردادهای پیمانکاری)

فصل دوم: طبقه­ بندی قراردادها

قراردادهای مشمول ماده 38 قانون تأمین اجتماعی از نظر احتساب حق بیمه به سه دسته تقسیم می­گردند:

بخش اول: قراردادهای مشمول ضوابط طرح­های عمرانی

بخش دوم: قراردادهای غیرعمرانی

بخش سوم: موارد خاص قراردادهای غیرعمرانی

بخش اول: قراردادهای مشمول ضوابط طرح­های عمرانی:

الف: شرایط لازم

طبق مصوبات 129 و 143 شورای عالی تأمین اجتماعی (پیوست شماره یک) قراردادهایی مشمول ضوابط طرح­های عمرانی تلقی می­گردند که دو شرط زیر را توأماً دارا باشند:

1- قرارداد بر اساس فهرست­بهای پایه سازمان برنامه و بودجه (قراردادهای پیمانکاری) یا ضوابط تیپ سازمان مزبور (قراردادهای مشاوره­ای) منعقد شده باشد.

2- بودجه طرح از محل اعتبارات عمرانی دولت تأمین شده باشد.

مشمول مصوبات 129 و 143 شورای عالی تأمین اجتماعی خواهد بود.

ج: مجوزهای خاص:

قراردادهای پیمانکاری و مشاوره­ای طرح­های عمرانی سازمان صنایع دفاع، قراردادهای تسطیح و آماده­سازی اراضی وزارت مسکن و شهرسازی، قراردادهای ساختمانی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سازمان تأمین اجتماعی با پیمانکاران (صرف نظر از محل تأمین اعتبار پروژه) در  صورتی که قرارداد، بر اساس فهرست­بها و ضوابط سازمان برنامه و بودجه منعقد شده باشد از نظر احتساب حق بیمه مشمول مصوبات 129 و 143 شورای عالی سازمان خواهند بود.

بخش دوم: قراردادهای غیرعمرانی:

الف: مشمولین

کلیه قراردادهای فاقد شرایط اشاره شده در بخش طرح­های عمرانی، قراردادهای غیرعمرانی تلقی شده و حق بیمه این قبیل قراردادها برابر مقررات و مصوبات شورای عالی تأمین اجتماعی به شرح آتی محاسبه و وصول می­گردد.

ب: نحوه و چگونگی احتساب حق بیمه

نحوه احتساب قراردادهای غیرعمرانی با توجه به مصوبات شورای عالی تأمین اجتماعی به شرح زیر می­باشد.

1- قراردادهای منعقده قبل از مهر 65: در مورد قراردادهای فوق به لحاظ اینکه در حال حاضر تقریباً تمامی این قراردادها به اتمام رسیده است، نیاز به توضیح نیست و صرفاً جدول ضرایب مربوطه جهت استفاده احتمالی ضمیمه است. (پیوست شماره 2) فرمول محاسبه حق بیمه قرارداد به ترتیب زیر است:

حق بیمه قرارداد=کل ناخالص کارکرد*ضریب دستمزد عملیات قرارداد *27%

2- قراردادهای منعقده از مهر 65 لغایت 23/1/70

ضریب دستمزد قراردادهایی که از تاریخ 1/7/65 لغایت 23/1/70 منعقد شده­اند با توجه به نوع عملیات قرارداد در 6 فصل تعیین گردیده است (پیوست شماره 3) که در صورت نیاز می­توانند به آن رجوع نمایند.

فرمول محاسبه حق بیمه قرارداد به ترتیب زیر است:

حق بیمه قرارداد=کل ناخالص کارکرد*ضریب دستمزد عملیات قرارداد *27%

3- قراردادهای منعقده از 24/1/70 به بعد

به موجب مصوبات مورخ 24/1/70 و 7/9/73 (پیوست­های شماره 4 و 5) شورای عالی تأمین اجتماعی، ضرایب واحدی همانند طرح­های عمرانی برای محاسبه قراردادهای غیرعمرانی در نظر گرفته شده است که این امر تسهیلات زیادی را در جهت وصول حق بیمه و صدور مفاصاحساب پیمانکاران فراهم آورده است. به استناد مصوبه مورخ 24/1/70 حق بیمه قراردادهای پیمانکاری و مهندسین مشاور از تاریخ مذکور به بعد با توجه به تعهد طرفین و نحوه اجرای کار به ترتیب زیر محاسبه می­گردد.

1-3- حق بیمه قراردادهایی که در اجرای آنها تهیه مصالح مصرفی کلاً به عهده و هزینه پیمانکار می­باشد و یا موضوع قرارداد ارائه خدمات بوده و نوع کار ایجاب نماید که کلاً به صورت مکانیکی انجام گیرد به میزان هفت درصد ناخالص کل کارکرد باشد (موضوع ماده دوم مصوبه مورخ 24/1/70)

 حق بیمه=کل ناخالص کارکرد * 7%

بیمه بیکاری=اصل حق بیمه *1/9

2-3- حق بیمه کلیه قراردادهای دستمزدی و خدماتی غیرمکانیکی به میزان پانزده درصد ناخالص کل کارکرد می­باشد.

حق بیمه=کل ناخالص کارکرد*15%

بیمه بیکاری=اصل حق بیمه *1/9

3-3- در مواردی که تهیه قسمتی از مصالح به عهده و هزینه پیمانکار و قسمتی به عهده و هزینه واگذارنده کار می­باشد، ارزش مصالح واگذاری به پیمانکار به ناخالص کل کار افزوده می­شود و سپس حق بیمه طبق بند 1-3 محاسبه می­گردد.

4-3- قیمت تجهیزات وارده از خارج از کشور که پیمانکاران از طریق گشایش اعتبار اسنادی خریداری می­نماید مشمول کسر حق بیمه نمی­باشد، همچنین قیمت مصالح انحصاری، اختصاصی، آسانسور و تأسیسات، ماشین­آلات، آهن­ آلات در قراردادهای سوله ­سازی که تهیه آن در اختیار واگذارندگان کار است، پارچه در قراردادهای دوخت و دوز و آسفالت در قراردادهای جاده ­سازی و آسفالت ­کاری، موکت و کف­پوش و کابینت در صورتی که توسط کارفرما تهیه و به صورت رایگان به پیمانکار تحویل شود به عنوان مصالح واگذاری تلقی نشده و قیمت آنها به کل کارکرد اضافه نمی­گردد.

5-3- در مواردی که موضوع قرارداد ارائه خدمات بوده و نوع کار ایجاب نماید قسمتی از کار به صورت مکانیکی (با وسایل و ماشین­ آلات مکانیکی متعلق به پیمانکار) و قسمتی به صورت دستی انجام گیرد در این حالت حق بیمه بخش (درصد) مکانیکی به مأخذ هفت درصد و حق بیمه بخش (درصد) دستی به مأخذ پانزده درصد محاسبه می­گردد.

تذکر: چنانچه وسایل و ابزار مکانیکی توسط واگذارنده کار تهیه و بدون دریافت کرایه در اختیار پیمانکار قرار گیرد. در این حالت نیز با توجه به دستمزدی بودن کار حق بیمه آن کلاً طبق ماده اول مصوبه مورخ 24/1/70 و به مأخذ پانزده درصد محاسبه خواهد شد.

6-3- طبق تبصره 6 مصوبه مورخ 24/1/70 مأخذ احتساب حق بیمه پیمانکاران و مهندسین مشاور طرف قرارداد با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی یک درصد کمتر از درصدهای قید شده در ماده اول و دوم مصوبه مذکور بوده و به ترتیب 14­% و 6­% بابت حق بیمه و  آن به عنوان حق بیمه بیکاری محاسبه می­گردد.

7-3- در مواردی که تهیه و طراحی و خرید تجهیزات در خارج از کشور صورت گرفته و تأمین بهای آن نیز از طریق اعتبار اسنادی باشد و فقط عملیات نصب آنها در داخل کشور باشد چنانچه عملیات پروژه شامل نصب و کارهای ساختمانی و دیگر عملیات مرتبط با آن بوده و تأمین سایر مصالح بر عهده پیمانکار باشد حق بیمه با مأخذ هفت درصد کارکرد داخل ایران و در صورتی که عملیات پروژه صرفاً نصب تجهیزات باشد با توجه به نحوه انجام آن (مکانیکی یا غیرمکانیکی و یا توأماً مکانیکی و دستی) حق بیمه آن حسب مورد طبق ماده اول و دوم مصوبه مورخ 24/1/70 و به شرح فوق محاسبه می­گردد.

8-3- در مواردی که پیمانکار اصلی بخشی از عملیات پروژه را با انعقاد قرارداد به پیمانکاران فرعی واگذار نماید حق بیمه پیمانکاران فرعی نیز با توجه به تعهدات طرفین مندرج در پیمان طبق ضوابط محاسبه و وصول و به هنگام احتساب حق بیمه پیمانکار اصلی معادل کارکرد پیمانکار فرعی از کارکرد پیمانکار اصلی کسر می­گردد.

9-3- آن دسته از نهادها و سازمان­ها و وزارتخانه­هایی که کارکنان آن مشمول قانون حمایتی خاص غیر از تأمین اجتماعی می­باشند در صورتی که با انعقاد قرارداد با سایر مؤسسات وزارتخانه و سازمان­ها اقدام به انجام کار به صورت پیمانکاری نمایند، چنانچه ارگان­های مذکور گواهی نمایند که کار موضوع قرارداد منحصراً توسط پرسنل رسمی آنها که مشمول قانون حمایتی خاص می­باشند انجام گرفته است، لزومی به محاسبه و وصول حق بیمه قراردادهای آنها بر اساس تصویب‌نامه مذکور نخواهد بود.

بدیهی است این قبیل پیمانکاران باید لیست و حق بیمه کلیه پرسنل روزمزد و غیررسمی شاغل در اجرای پیمان را به سازمان تسلیم و پرداخت نمایند و صدور مفاصاحساب قرارداد منوط به پرداخت حق بیمه آنان خواهد بود. در هر حال واگذارنده کار ملزم به رعایت ماده 38 شورای عالی تأمین اجتماعی باشد.

11-3- در مورد قراردادهایی که تمام یا قسمتی از کارکرد آنها به ارز می­باشد، با توجه به قیمت ارز پیش­بینی شده در قرارداد معادل ریالی آن محاسبه و سپس مبنای احتساب حق بیمه قرار می­گیرد.

بخش سوم: حالات خاص قراردادهای غیرعمرانی

الف: پیمانکارانی که دارای کارگاه تولیدی، صنعتی و فنی می­باشند.

به موجب مصوب مورخ 7/9/73 شورای عالی تأمین اجتماعی نحوه احتساب حق بیمه پیمانکارانی که دارای کارگاه صنعتی، فنی و تولیدی در ارتباط با موضوع عملیات قراردادهای منعقده می­باشند و امور اجرایی پیمان­ها در کارگاه آنها انجام می­گردد به شرح ذیل خواهد بود: ضمناً این گونه قراردادها در محل شعبه مربوط به کارگاه پیمانکار متمرکز و مفاصاحساب هر پیمان نیز به تفکیک از همان شعبه صادر می­گردد.

1- اشخاص حقوقی

در صورتی که پیمانکار شخص حقوقی و دارای دفاتر و اسناد قانونی بوده و دفاتر آن مورد تأیید سازمان باشد. در این صورت با وصول حق بیمه طبق گزارش بازرسی از دفاتر صدور مفاصاحساب قرارداد بلامانع می­باشد.

شعب مکلفند انجام بازرسی از دفاتر قانونی این قبیل پیمانکاران را در اولویت قرار داده، چنانچه پیمانکار قبل از انجام بازرسی از دفاتر قانونی نیاز به صدور مفاصاحساب قرارداد داشته باشد با رعایت موارد زیر صدور مفاصاحساب قرارداد بلامانع خواهد بود.

1-1- پیمانکار طبق محتویات پرونده­های مطالباتی کارگاهی و دفاتر مرکزی فاقد هرگونه بدهی قطعی بوده و یا آن را پرداخت نماید و تعهدنامه مبنی بر داشتن دفاتر قانونی و ارائه آن به سازمان و پرداخت حق بیمه طبق دفاتر قانونی را که به امضای مجاز و مهر شخص حقوقی ممهور گردیده به سازمان ارائه نمایند.

2-1- در مواردی که پیمانکار طبق پرونده­های مطالباتی کارگاه­ها و دفتر مرکزی دارای بدهی قطعی بوده و تمکن پرداخت را به صورت یکجا (نقداً) نداشته باشد، چنانچه معادل حق بیمه قرارداد طبق مصوبه مورخ 24/1/70 را پرداخت نماید و تعهدنامه بند «1» را نیز ارائه و همچنین مانده بدهی را تقسیط نماید، در این صورت نیز صدور مفاصاحساب قرارداد بلامانع خواهد بود.

3-1- در مواردی که پیمانکار فاقد دفاتر قانونی بوده یا دفاتر قانونی ارائه شده مورد تأیید سازمان قرار نگیرد و یا دفاتر خود را در اختیار سازمان قرار ندهد، در این صورت باید ضمن رعایت ماده 102 قانون تأمین اجتماعی حق بیمه طبق تصویب‌نامه مورخ 24/1/70 محاسبه گردد که در این حالت چنانچه پیمانکار بابت کارکنان شاغل در کارگاه تولیدی، فنی و صنعتی خود در دوره اجرای قرارداد حق بیمه پرداخت نموده باشد باید از حق بیمه محاسبه شده بابت قرارداد کسر و مانده مطالبه و وصول گردد.

2- اشخاص حقیقی

1-2- در صورتی که پیمانکار دارای کارگاه تولیدی، صنعتی و فنی در زمان اجرای قرارداد در شعبه سازمان دارای پرونده مطالباتی بوده و لیست کارگران شاغل در کارگاه را ارسال و یا توسط سازمان از کارگاه بازرسی به عمل آمده باشد، در این صورت چنانچه طبق محتویات پرونده مطالباتی کارگاه فاقد هرگونه بدهی قطعی بوده و یا آن را پرداخت نماید صدور مفاصاحساب قرارداد آنها بلامانع می­باشد.

2-2- در مواردی که پیمانکار تمکن پرداخت نقدی بدهی طبق پرونده مطالباتی را نداشته باشد چنانچه معادل حق بیمه قرارداد طبق مصوبه مورخ 24/1/70 را پرداخت و همچنین مانده بدهی را تقسیط نماید در این صورت نیز صدور مفاصاحساب قرارداد بلامانع است.

3-2- در مواردی که پیمانکار فاقد پرونده مطالباتی در شعب سازمان و یا فاقد بازرسی و ارسال لیست در دوره اجرای قرارداد باشد می­بایستی حق بیمه قرارداد وی طبق تصویب‌نامه مورخ 24/1/70 محاسبه و وصول گردد.

ب: قراردادهای خرید و فروش

1- قراردادهای خرید و فروش اجناس، مواد و تجهیزات که نیاز به انجام کار اضافی نباشد و موضوع قرارداد منحصراً خرید یا فروش باشد مشمول کسر حق بیمه نبوده و صدور مفاصاحساب بدون وصول حق بیمه بلامانع خواهد بود.

2- در مواردی که پیمانکار دارای کارگاه تولیدی، صنعتی و فنی (اعم از حقیقی یا حقوقی) قرارداد ساخت یا فروش (ساخت در کارگاه وی انجام می­شود) همراه با حمل و نصب اجرا نماید، در مورد قسمت ساخت طبق بند الف و در مورد فروش حق بیمه­ای تعلق نخواهد گرفت و در خصوص حمل و نصب طبق مصوبه مورخ 24/1/70 عمل خواهد شد.

در ضمن چنانچه واگذارندگان کار میزان کارکرد حمل و نصب را مشخص ننمایند، حق بیمه نسبت به کل کارکرد اعم از ساخت یا فروش و حمل و نصب کلاً طبق مصوبه مذکور محاسبه خواهد شد.

قراردادهای گازرسانی:

1- حق بیمه قراردادهای احداث شبکه­های گازرسانی به طور کلی طبق ماده دوم مصوبه مورخ 24/1/70 با مأخذ 7 درصد محاسبه می­گردد.

2- قراردادهای نصب انشعابات (نصب علمک): به طور کلی خدمات تلقی و با توجه به استفاده از ماشین­آلات و دستگاه­های جوشکاری و بعضاً کمپرسور و دستگاه­های حفاری مشمول ماده چهارم مصوبه مورخ 24/1/70 می­باشد و به این ترتیب که 70 درصد عملیات مکانیکی محسوب و حق بیمه آن به مأخذ 7 درصد و 30 درصد عملیات غیرمکانیکی تلقی و حق بیمه آن به مأخذ 15 درصد محاسبه می­گردد.

3- قراردادهای نصب رگلاتور چنانچه قرارداد مربوطه جداگانه و مستقل از نصب انشعاب (علمک) منعقد شده باشد، در این صورت با توجه به نوع کار کلاً خدماتی و غیرمکانیکی تلقی و حق بیمه آن طبق ماده اول مصوبه مورخ 24/1/70 با مأخذ 15 درصد محاسبه می­گردد.

د: قراردادهای خدمات شهری و نگهداری فضای سبز

در این گونه قراردادها نیز معادل 70 درصد از ناخالص کارکرد به عنوان کارکرد مکانیکی محسوب و حق بیمه آن به مأخذ 7 درصد و معادل 30 درصد از ناخالص کارکرد به عنوان کارکرد غیرمکانیکی تلقی و حق بیمه آن به مأخذ 15 درصد محاسبه و وصول می­گردد.

ه: قراردادهای طراحی و ساخت نرم­­افزار و ارائه خدمات رایانه­ای

قراردادهایی که موضوعات آن تهیه و نصب سخت­افزار (رایانه)، طراحی و ساخت نرم­افزار و سیستم­های مختلف عملیاتی و اطلاعاتی و پشتیبانی نرم­افزاری و تعمیر و نگهداری آنها می­باشد، در صورتی که پیمانکار مربوطه دارای شخصیت حقوقی باشد طبق بند الف این بخش عمل می­گردد.

و: قراردادهای حسابرسی:

با توجه به مصوبه شماره 4112/1100 مورخ 2/4/78 هیأت مدیره سازمان احتساب حق بیمه قراردادهای حسابرسی به ترتیب ذیل خواهد بود.

قراردادهای حسابرسی

با توجه به نوع فعالیت مؤسسات حسابرسی و انجام کار موضوع قراردادهایی که مؤسسات مذکور به عنوان پیمانکار یا مجری منعقد می­نمایند، توسط کارکنان آنها انجام می­گیرد چنانچه مؤسسات مزبور لیست و حق بیمه کارکنان خود را در مهلت مقرر به سازمان ارسال و پرداخت نمایند و دارای دفاتر قانونی باشند و آن را جهت انجام حسابرسی در اختیار سازمان قرار دهند، بر اساس بازرسی از دفاتر قانونی آنها حق بیمه محاسبه و پس از وصول مفاصاحساب قراردادهای آنان صادر می­گردد.

نحوه احتساب جرایم قراردادهای پیمانکاری

بخش اول: جرایم ارسال لیست:

ضوابط ارسال لیست در مورد قراردادهای مشمول طرح­های عمرانی و غیرعمرانی یکسان و به ترتیب زیر می­باشد:

1- ارسال لیست (صورت مزد و حقوق) کارکنان شاغل در اجرای قرارداد در تمام یا برخی از ماه­های دوره اجرای قرارداد در مهلت مقرر به منزله اجرای ماده 39 قانون تأمین اجتماعی و قانون دریافت جرایم نقدی از کارفرمایان مصوب مورخ 9/5/73 از سوی پیمانکار محسوب و پیمانکار مربوطه مشمول پرداخت جریمه تأخیر و یا عدم ارسال لیست نخواهد بود.

1-1- بدیهی است لیست ماه­هایی که با تأخیر ارسال می­گردد مشمول جریمه تأخیر بر مبنای حق بیمه ماه مربوطه می­باشد.

2-1- از دریافت لیست­هایی که بیش از یک ماه تأخیر داشته و یا بعد از خاتمه عملیات ارائه می­شود بایستی به طور کلی خودداری گردد.

مثال: شرکت الف مجری قرارداد منعقده با وزارت راه و ترابری لیست کارکنان شاغل در اجرای پیمان مزبور مربوط به مهر و آبان 79 را در تاریخ 25/9/79 به شعبه ذیربط تسلیم نموده است. بنابراین لیست آبان­ماه در مهلت بوده و مشمول جریمه نبوده ولیکن لیست مهرماه با تأخیر ارسال شده و مشمول جریمه می­باشد که برابر دستورالعمل جرایم و مصوبه مذکور محاسبه و مطالبه می­گردد.

2- پیمانکارانی که به طور کلی از ارسال لیست کارکنان شاغل در قرارداد (ظرف مهلت قانونی) به سازمان خودداری نمایند مشمول جریمه عدم ارسال لیست بر مبنای کل حق بیمه قرارداد خواهند بود و هنگام محاسبه حق بیمه، جریمه مذکور نیز محاسبه و از آنان مطالبه و وصول می­گردد.

مثال: شرکت ب در اجرای قرارداد خود با آموزش و پرورش در طول دوره اجرای قرارداد (به مدت سه ماه) از ارسال لیست حقوق و دستمزد کارکنان شاغل در اجرای پیمان مزبور خودداری نموده است. در پایان عملیات اصل حق بیمه و بیمه بیکاری به میزان 2.350.000 ریال محاسبه و جریمه لیست آن نیز به شرح زیر احتساب و مطالبه می­گردد:

2.350.000 * 10­% =235.000

توجه: جریمه لیست فقط یک بار (برای یک سال) محاسبه و در صورت عدم پرداخت حق بیمه برای سال­های بعد اضافه نخواهد شد.

بخش دوم: جریمه تأخیر پرداخت حق بیمه:

1- در مورد آن دسته از پیمانکارانی که حق بیمه مستند به لیست­های ارسالی را در دوره اجرای قرارداد پرداخت می­نمایند و همچنین در مورد قراردادهای مشمول طرح­های عمرانی که حق بیمه مربوطه توسط واگذارنده کار در طول اجرای قرارداد از صورت‌وضعیت و صورت‌حساب‌های پیمانکار و مهندس مشاور کسر و به سازمان پرداخت می­گردد.

چنانچه پس از محاسبه حق بیمه طبق ضوابط مربوطه، مانده بدهی داشته باشد، از تاریخ ابلاغ، پیمانکار حداکثر ظرف سی روز فرصت دارد مانده بدهی را پرداخت و یا ترتیب پرداخت آن را با توافق سازمان بدهد.

در غیر این صورت مشمول جریمه تأخیر خواهند بود. توجه خواهند داشت که جریمه تأخیر تأدیه در این حالت بر مبنای کل مانده بدهی محاسبه و وصول می­گردد.

مثال: شرکت ج در اجرای قرارداد منعقده با شرکت ملی گاز ایران با رعایت تصویب‌نامه مورخ 6/4/77 شورای عالی تأمین اجتماعی لیست حقوق و دستمزد کارکنان شاغل در اجرای عملیات پیمان را به شعبه ذیربط تسلیم نموده است. پس از خاتمه عملیات بر اساس مقررات جاری حق بیمه متعلقه نسبت به کارکرد اعلام شده محاسبه و پس از کسر مبالغ واریزی مبلغ 4.500.000 ریال مانده بدهی (شامل اصل حق بیمه و بیمه بیکاری) مطالبه گردیده است. شرکت مذکور ظرف سی روز از تاریخ ابلاغ مانده بدهی مذکور اقدامی جهت پرداخت مورد مطالبه به عمل نیاورده لذا جریمه تأدیه متعلقه به شرح ذیل محاسبه و مطالبه می­گردد.

 4.500.000´ 2­% ´تعداد ماه­های تأخیر

2- در مورد آن دسته از پیمانکارانی که فاقد شرایط بند 1 فوق هستند (در طول دوره اجرای قرارداد اصلاً لیست نداده­اند، همچنین فاقد پرداخت حق بیمه در دوره اجرای قرارداد هستند) حق بیمه متعلقه با احتساب جریمه لیست و جریمه تأخیر تأدیه (نسبت به کل بدهی) برای یک سال محاسبه و به پیمانکار اعلام می­گردد. در این حالت چنانچه پیمانکار ظرف سی روز از تاریخ اعلام بدهی آن را پرداخت ننماید و یا ترتیب واریز آن را ندهد، علاوه بر جرایم اعلام شده، جریمه (تأخیر تأدیه) ماه­های بعدی نیز محاسبه و مطالبه می­گردد.

توجه: در هر حالت چنانچه کل مطالبات سازمان به صورت یکجا و قبل از ابلاغ برگ لازم­الاجرا (موضوع ماده 50 قانون تأمین اجتماعی) به حساب سازمان واریز گردد 40­% از جرایم متعلقه بخشوده خواهد شد.

فصل چهارم: وظایف واگذارندگان کار، پیمانکاران و سازمان تأمین اجتماعی

با توجه به ماده 38 قانون تأمین اجتماعی، وظایف کارفرمایان (واگذارنده کار)، پیمانکاران و سازمان در راستای اجرای قانون تأمین اجتماعی به شرح زیر می­باشد:

بخش اول: وظایف کارفرمایان (واگذارندگان کار) در قبال سازمان

1- پیمانکاران را موظف نمایند که نیروی انسانی شاغل در اجرای پیمان­ها را نزد سازمان تأمین اجتماعی بیمه نمایند و لیست و حقوق و دستمزد و حق بیمه مقرر را برابر مواد 28 و 39 در مهلت مقرر به سازمان ارسال و پرداخت کنند.

2- همزمان با ابلاغ قرارداد به پیمانکاران، یک نسخه از آن را به سازمان تأمین اجتماعی ارسال نمایند.

3- پنج درصد در هر صورت‌وضعیت یا صورت‌حساب پرداختی به پیمانکاران را کسر و نگهداری و پرداخت مبالغ مکسوره و آخرین قسط پیمانکاران را موکول به صدور مفاصاحساب سازمان تأمین اجتماعی نمایند.

4- در خاتمه کار اطلاعات مورد نیاز شامل میزان کل کارکرد، تاریخ خاتمه و... را به سازمان تأمین اجتماعی اعلام و پیمانکاران را جهت اخذ مفاصاحساب به سازمان راهنمایی نمایند.

5- در اجرای تبصره الحاقی به ماده 38 قانون تأمین اجتماعی چنانچه یک سال از پایان یا تعلیق و یا فسخ قراردادهای پیمانکاری بگذرد و پیمانکاران اقدام به ارائه مفاصاحساب سازمان تأمین اجتماعی به واگذارندگان کار ننماید و پیمانکاران از بابت حق بیمه پیمان­ها به سازمان تأمین اجتماعی بدهکار و بدهی در مرحله قطعی باشد با اعلام مراتب به واگذارندگان کار، موظف می­باشند حداکثر ظرف مهلت 25 روز از تاریخ ابلاغ بدهی پیمانکاران را به میزان 5 درصد و آخرین قسط به حساب سازمان واریز نمایند.

6- در صورت عدم رعایت مراتب اشاره شده در بندهای فوق مسئولیت پرداخت حق بیمه مقرر و متفرعات آن به عهده واگذارندگان کار خواهد بود.

بخش دوم: وظایف پیمانکاران در قبال سازمان تأمین اجتماعی

1- ارائه یک نسخه از قرارداد منعقده با کارفرمایان به شعبه تأمین اجتماعی محل اجرای قرارداد.

2- ارسال صورت مزد یا حقوق و دستمزد شاغلان در قراردادهای پیمانکاری (اعم از عمرانی و غیرعمرانی) برابر ماده 39 قانون تأمین اجتماعی و در مهلت مقرر به سازمان و پرداخت حق بیمه مقرر و متعلقه برابر ماده 38 قانون تأمین اجتماعی در مورد قراردادهای غیرعمرانی.

3- پرداخت حق بیمه قرارداد که طبق ماده 41 قانون تأمین اجتماعی برای هر یک از قراردادها توسط سازمان محاسبه و به پیمانکار ابلاغ می­گردد.

4- پرداخت بدهی موضوع ماده 66 قانون تأمین اجتماعی در مورد کارکنان حادثه­دیده در اجرای پیمان­های مورد اجرا.

5- رعایت ماده 38 قانون تأمین اجتماعی در مورد پیمانکاران دست دوم و ارسال یک نسخه از قرارداد منعقده با آنها به سازمان تأمین اجتماعی و اعلام اطلاعات مربوطه پس از خاتمه قرارداد آنها.

6- اخذ مفاصاحساب ماده 38 قانون تأمین اجتماعی جهت هر یک از قراردادهای مورد اجرا.

7- تفکیک لیست کارکنان دفتری شرکت از لیست ابواب‌جمعی کارکنان پروژه­های پیمانکاری و ارسال لیست آنان به شعبه محل استقرار دفتر مرکزی و پرداخت حق بیمه آنان مطابق ماده 28 قانون.

بخش سوم: وظایف سازمان تأمین اجتماعی در قبال واگذارندگان کار و پیمانکاران:

1- اطلاع­رسانی قانون و مقررات و ضوابط جدید و مصوبات از طریق روزنامه­ها و دیگر منابع به منظور آگاهی کارفرمایان (واگذارندگان کار) و پیمانکاران جهت اجرا و همکاری در چهارچوب مقررات تأمین اجتماعی با کارفرما.

2- تشکیل پرونده جهت هر یک از قراردادهای پیمانکاری، پیمانکاران و دریافت لیست حقوق و دستمزد و حق بیمه که توسط پیمانکاران ارسال و پرداخت می­گردد و ارائه خدمات قانونی به بیمه­شدگان مربوطه.

3- پیگیری در خصوص وصول مانده بدهی مربوط به لیست­های ارسالی در مورد قراردادهای غیرمشمول طرح­های عمرانی.

4- بررسی پرونده قرارداد پیمانکاری به محض پایان یافتن مدت‌زمان اجرای پیمان و اخذ اطلاعات مورد نیاز جهت محاسبه بدهی قرارداد.

5- محاسبه بدهی قرارداد به محض تکمیل اطلاعات مورد نیاز و ابلاغ آن به پیمانکار.

6- پیگیری و وصول بدهی پس از قطعیت آن طبق ماده 50 قانون تأمین اجتماعی.

7- رسیدگی به اعتراض پیمانکار در رابطه با حق بیمه قرارداد برابر مواد 42 و 43 قانون تأمین اجتماعی.

8- صدور مفاصاحساب قرارداد به محض پرداخت حق بیمه توسط پیمانکار و یا واگذارندگان کار.

9- اجرای تبصره ماده 38 قانون تأمین اجتماعی و وصول مطالبات سازمان از محل 5­% ماده 38 قانون در صورتی که پیمانکار ترتیب پرداخت آن را پس از قطعیت ندهد.

بخش چهارم: چگونگی نحوه اقدام در مورد پیمانکاران و واگذارندگان که به وظایف قانونی خود در قبال سازمان تأمین اجتماعی (موضوع ماده 38 قانون تأمین اجتماعی و تبصره الحاقی آن) عمل نمی­نمایند:

طبق تبصره الحاقی به ماده 38 قانون تأمین اجتماعی مصوب مورخ 26/2/72 مجلس شورای اسلامی و آیین­نامه اجرایی (مصوب مورخ 18/3/73 هیأت محترم دولت) پیوست شماره 6 واحدهای اجرایی مکلفند به شرح ذیل اقدام نمایند:

1- با بررسی سریع کلیه پرونده­های پیمانکاری، در مورد قراردادهایی که حق بیمه آنها تا زمان رسیدگی قطعیت یافته و یک سال از تاریخ خاتمه عملیات قرارداد نیز گذشته واریز نشده باشد، مجدداً مراتب را طبق فرم ضمیمه (پیوست شماره 7) به آخرین نشانی پیمانکار ابلاغ و چنانچه ظرف مدت بیست روز پس از ابلاغ مورد مطالبه پرداخت نگردد، مراتب جهت واریز از محل 5 درصد و آخرین قسط موضوع ماده 38 قانون تأمین اجتماعی مطابق فرم ضمیمه (پیوست شماره 8) به واگذارنده کار ابلاغ نمایند.

2- واگذارندگان کار قانوناً مکلفند حداکثر ظرف بیست و پنج روز پس از ابلاغ اعلام بدهی، آن را از محل 5 درصد و آخرین قسط موضوع ماده 38 قانون تأمین اجتماعی پرداخت نمایند. در صورت عدم پرداخت، اقدامات قانونی جهت وصول علیه آنان صورت می­گیرد.

«حسابرسی از دفاتر قانونی شرکت­ها و مؤسسات دارای شخصیت حقوقی»

حسابرسی بیمه

شعب سازمان تأمین اجتماعی علاوه بر اختیار انجام بازرسی دوره­ای از دفاتر شرکت­ها و مؤسسات حقیقی و حقوقی که دارند، در مواردی نیاز به اخذ مفاصاحساب توسط مؤسسات دارای شخصیت حقوقی است و یا جابه­جایی سهام اعضای شرکت و یا انتقال مالکیت و اموال شرکت از دفاتر قانونی این مؤسسات حسابرسی به عمل خواهد آمد.

عملیات حسابرسی و نحوه اجرای آن در قالب بخشنامه­های 11 و 1/11 و 12 جدید درآمد صورت می­گیرد.

معمولاً درخواست انجام حسابرسی از طریق شعبه­ای که پرونده مطالباتی شرکت در آن مورد رسیدگی قرار می­گیرد و یا محل کارخانه کارگاه­های تولید صنعتی صورت می­گیرد. و مدارک مربوط به مؤسسات حسابرسی سازمان تأمین اجتماعی در تهران یا شهرستان ذیربط ارسال و گروهی برای رسیدگی و بازرسی از دفاتر قانونی و اسناد مالی شرکت به آنجا مراجعه می­نمایند. و یا اسناد و مدارک شرکت را تقاضا می­نمایند تا به مؤسسه حسابرسی ارسال و در محل مؤسسه این حسابرسی صورت می­گیرد.

معمولاً قبل از انجام حسابرسی فرم­هایی مخصوص برای شرکت مربوطه ارسال می­گردد که در آن یک سری اطلاعات در رابطه با دفاتر قانونی و اظهارنامه­های مالیاتی مورد سؤال قرار می­گیرد که شرکت پس از تکمیل فرم­های مربوطه و ارسال آن به مؤسسه یا شعبه ذیربط، مراحل بعدی انجام می­یابد.

مؤسسات حسابرسی سازمان تأمین اجتماعی پس از رسیدگی، مدارک مربوطه را در فرم­های مخصوص وارد و به شعبه ذیربط که پرونده مطالباتی شرکت در آن رسیدگی می­شود ارسال می­نماید و در این حالت مؤسسات حقوقی به استناد مواد 42 و 43 قانون تأمین اجتماعی حق اعتراض و ارائه مدارکی دال بر رد بخشی از بدهی اعلام شده در صورت عدم پذیرش مبلغ تعیین شده دارند.

نکته قابل توجه: بدهی حق بیمه ناشی از حسابرسی از تاریخ ابلاغ به کارفرما تا 30 روز مشمول جریمه تأخیر نمی­باشد و پس از آن اعم از اینکه در مرحله برآوردی باشد یا قطعی، ماهیانه 2­% جریمه تأخیر پرداخت به آن تعلق می­گیرد.

«اولویت­ بندی بازرسی از دفاتر قانونی»

اولویت انجام بازرسی از دفاتر قانونی شرکت­ها به ترتیب زیر صورت می­گیرد.

اولویت اول: قرارهای صادره از هیأت­های تشخیص مطالبات.

اولویت دوم: دستورات معاونت فنی و درآمد و اداره کل درآمد و حق بیمه.

اولویت سوم: شرکت­ها و مؤسسات متقاضی مفاصاحساب نقل و انتقال و یا تصفیه انحلال (به استثنای شرکت­های پیمانکاری و مهندسین مشاور).

اولویت چهارم: پیمانکارانی که دارای کارگاه تولیدی، صنعتی و فنی می­باشند و امور اجرایی پیمان در کارگاه آنها انجام می­گیرد. همچنین پیمانکاران قراردادهای کامپیوتری، تحقیقاتی پژوهشی و مؤسسات حسابرسی با توجه به بخشنامه 14 جدید درآمد (بند «1» الف و بندهای «ه» و «و» بخش سوم فصل دوم بخشنامه 14 جدید درآمد).

اولویت پنجم: کارگاه­هایی که دارای 50 نفر کارگر به بالا هستند (به استثنای شرکت­های پیمانکاری و مهندسین مشاور).

اولویت ششم: کارگاه­هایی که کمتر از 50 نفر کارگر دارند و فاقد بازرسی کارگاهی هستند در مجموع شعب مجاز به درخواست حسابرسی از دفاتر شرکت­های پیمانکاری و مهندسین مشاور نیستند و حق بیمه آنها به استناد ماده 38 و 41 قانون انجام می­گیرد.

این نکته نیز قابل توجه است که بازرسی از دفاتر قانونی شرکت­ها حداکثر تا ده سال انجام می­گیرد ضمن توجه به تاریخ شمول مؤسسه حقوق، البته در مواردی که بیش از ده سال دفاتر قانونی شرکت موجود باشد و شرکت نیز همکاری لازم را جهت انجام حسابرسی بنماید، انجام بازرسی بلااشکال می­باشد.

«حقوق و مزایای مشمول و غیرمشمول طبق بخشنامه 1/11 جدید درآمد که بازرسان دفاتر قانونی در زمان انجام حسابرسی می­بایستی مورد توجه قرار دهند».

غیرمشمول:

1- بازخرید ایام مرخصی

2- کمک عائله­ مندی

3- هزینه سفر و فوق­العاده مأموریت

4- حق همسر به کارکنان در مؤسسات مشمول قانون نظام هماهنگ پرداخت

5- پاداش، پاداش افزایش تولید (آکورد، کارانه، بهره­وری)، پاداش نهضت سوادآموزی، عیدی و بن کارگری

6- کمک هزینه مسکن و خواربار در ایام بیماری

7- حق شیر و حق تضمین (کسری صندوق)

8- خسارت اخراج و مزایای پایان کار (حق سنوات)

9- حق­الزحمه امام جماعت

10- حق حضور در جلسات هیأت مدیره

11- خرید انواع کالا و مواد، اجناس، ماشین­آلات و قطعات

12- ساخت و تعمیر انواع وسایل ماشین­آلات، قطعات و...

13- طراحی و چاپ، تبلیغات و فیلم‌برداری

14- کرایه حمل و نقل، تاکسی، آژانس، لودر، گریدر، تراکتور، جرثقیل، اتوبوس و مینی­بوس و...

15- ترخیص کالا و هزینه­های گمرکی

16- حق­الوکاله، هزینه­ های کارشناسی، وجوه پرداختی به وکلا و کارشناسان رسمی دادگستری و ترخیص ­کاران رسمی گمرک

17- وجوه پرداختی به مؤسسات، شرکت­ها، کارگاه­ها و واحدهای صنفی، تولیدی و صنعتی و فنی و اشخاص حقیقی اعم از اینکه با انعقاد قرارداد و یا بدون انعقاد قرارداد باشد و همچنین مزد، حقوق و مزایا و حق­الزحمه پرداختی به افرادی که طبق مدارک ارائه شده از سوی کارفرما شاغل یا بازنشسته لشکری و بانک­ها و سایر دستگاه­های مشمول تأمین اجتماعی نیستند مشمول کسر حق بیمه نمی­باشد.

- مقررات و آیین­نامه مربوط به نحوه ابلاغ بدهی­های حق بیمه توسط سازمان تأمین اجتماعی

کارفرمایان گرامی می­بایست نشانی دقیق خود را به سازمان اعلام نمایند و چنانچه در خصوص شرکت­ها و افراد حقوقی نشانی به استناد قانون تغییر نمود و یا کارفرمای حقیقی به خارج از کشور عزیمت نماید، در این گونه شرایط و موارد مشابه آن (زندانی شدن، بستری شدن در بیمارستان و مانند آن) می­بایست نشانی جدید را در اولین فرصت به سازمان کتباً اعلام نمایند و در خصوص اشخاص حقوقی، ارائه آگهی تغییرات رسمی ضروریست.

نحوه ابلاغ بدهی­ها طی بخشنامه­های 4 و 1/4 جدید حقوقی تبیین گردیده و بر اساس بخشنامه­های مذکور برای ابلاغ حالت­ها و شرایط زیر متصور می­باشد:

- ابلاغ واقعی: که به شخص کارفرما (مدیرعامل شرکت) ابلاغ می­گردد و در صورتی که مدیرعامل در شرکت حضور نداشته باشد به امور اداری یا دفتر شرکت ابلاغ و در ذیل نسخه ابلاغ شده نام و مشخصات مسئول امور اداری و مهر شرکت می­بایستی ثبت شود.

- به طور کلی در هرگونه ابلاغی مشخصات دقیق فرد گیرنده ابلاغ می­بایست با ذکر تاریخ و روز و ساعت ابلاغ جهت درج در اوراق مربوطه به مأمور محترم ابلاغ اعلام گردد.

- در مواردی که فردی مسئول در شرکت­ها جهت اخذ ابلاغ حضور نداشته باشد یا درب کارگاه بسته و تعطیل بود، مأمور ابلاغ فرم مخصوص را که اصطلاحاً فرم ده روزه نام دارد به درب کارگاه یا در محل شرکت تحویل می­دهد که در آن قید گردیده ظرف ده روز کارفرمای شرکت و یا نماینده رسمی او با معرفی­نامه به شعبه جهت اخذ اعلام بدهی مراجعه نماید.

در صورتی که چنین اقدامی از جانب کارفرما صورت نگیرد، بعد از ده روز مأمور ابلاغ می­تواند بدهی حق بیمه را به شرکت ابلاغ قانونی نماید که در این حالت فرد گیرنده مطرح نیست و مأمور ابلاغ اعلام بدهی را به درب کارگاه الصاق یا تحویل شرکت می­دهد.

- در مواردی که کارفرما از تحویل ابلاغ بدهی امتناع ورزد در این حالت مأمور ابلاغ می­تواند اعلام بدهی را به درب کارگاه الصاق و با مهری که در ذیل نسخه دوم اعلام بدهی ثبت می­نماید، کارفرما از دریافت فرم مذکور امتناع ورزیده و در این حالت تاریخ ابلاغ ملاک می­باشد.

- در مواردی که کارفرما در زندان حضور داشته باشد اعلام بدهی می­بایستی از طریق اداره زندان­ها در محل زندان به کارفرما ابلاغ گردد.

- در ارتباط با سفارتخانه­ ها ابلاغ بدهی یا هرگونه مکاتبه­ای می­بایستی از طریق اداره تشریفات وزارت امور خارجه صورت گیرد و شعبه حق ابلاغ به صورت مستقیم را ندارد.

- در مواردی که کارفرما در خارج از کشور حضور داشته باشد و شعبه را در این مورد مطلع نموده باشد، ابلاغ می­بایستی به سفارتخانه ایران در کشور ذیربط ارسال و از طریق سفارت به کارفرما ابلاغ و نتیجه آن به شعبه اعلام گردد.

به طور کلی مؤدی یا کارفرما موظف است هنگامی که آدرس قانونی خود را تغییر می­دهد حتماً شعبه را مطلع نماید (به صورت کتبی)، در غیر این صورت ملاک آدرسی است که در روزنامه رسمی به ثبت رسیده و اقامتگاه قانونی کارفرما همان آدرس تلقی می­گردد و کلیه ابلاغ­ها به این مکان باید صورت گیرد.

توجه مهم: به منظور افزایش رضایتمندی کارفرمایان و ارتقاء کیفیت خدمات و تسریع در اقدامات، نحوه ابلاغ از حالت دستی و سنتی به ابلاغ مکانیزه (از طریق پرتال ابلاغ الکترونیکی(https://portal.tamin.ir)، ایمیل و پیامک) در حال انجام می­باشد و سازمان قصد دارد تا تمامی صورت‌حساب‌های صادره خود را به صورت مکانیزه به کارفرمایان محترم ابلاغ نماید.

زمان‌ارسال: 23 شهریور 1396 نویسنده: سید‌مصطفی‌هاشمی نظرات: 0
ارسال نظر

مجوز سایت از وزارت ارشاد

مجوز سایت از وزارت ارشاد

محصولات متنوع و کاربردی حسابداری

تماس با سید مصطفی هاشمی

رزومه کاری اینجانب

1398discount.gif

ارتباط از طریق واتساپ

کاناز اسپید

فیلم‌های آموزشی ما در آپارات

کانال کاناز اسپید در آپارات

فیلم‌های آموزشی متنوع در ایستاگرام ما

صفحه آموزش حسابداری در اینستاگرام

دیکشنری 20 هزار واژه‌ای حسابداری

دیکشنری آنلاین حسابداری و حسابرسی

آمار کاربران سایت