فیلم آموزش حسابداری حقوق و دستمزد با اکسل و نرم افزار حسابداری

فیلم آموزش حسابداری حقوق و دستمزد با اکسل و نرم افزار حسابداری(کاملا کاربردی و عملی)   ...

نرم افزار تبدیل شماره موبایل به VCF کاناز

نرم افزار تبدیل اکسل به VCF کاناز (تبدیل اکسل به VCF) (نسخه 13.2) با قابلیت پشتیبانی کامل از ...

فیلم آموزش ارسال معاملات فصلی مالیاتی با نرم افزار و سامانه آنلاین

فیلم آموزش تهیه و  ارسال معاملات فصلی مالیاتی با نرم افزار و سامانه آنلاین(نسخه جدید) ...

دانلود نرم افزار متااستاک 11

   دانلود نرم افزار متااستاک 11( نرم افزار تحلیل تکنیکال بورس)  به همراه فیلم ...

نرم افزار حقوق و دستمزد کاناز

نرم افزار حقوق و دستمزد کاناز نسخه 12.6 (نسخه آنتوریوم)   به روزرسانی در تاریخ ...

فیلم آموزش تهیه و ارسال لیست بیمه با نرم افزار و سامانه آنلاین

 فیلم آموزش تهیه و ارسال لیست بیمه با نرم افزار و سامانه آنلاین(کاملا کاربردی و عملی) به ...

نرم افزار ارسال ایمیل انبوه(تبلیغاتی) کاناز

نرم افزار ارسال ایمیل انبوه(تبلیغاتی) کاناز (نسخه 3) به همراه فیلم آموزش نرم افزار به روز ...

فیلم آموزش ارسال لیست مالیات برحقوق بانرم افزار و سامانه آنلاین

فیلم آموزش تهیه و ارسال لیست مالیات برحقوق بانرم افزار(با نسخه جدید نرم افزار سازمان ...

نرم افزار ارسال مطلب اتوماتیک به کانال تلگرام(کاناز)

نرم افزار ارسال مطلب اتوماتیک و براساس زمانبندی به کانال تلگرام(کاناز)- نسخه 3 به همراه ...

نرم افزار حذف و اصلاح نیم فاصله از فایل ورد(WORD) کاناز

  نرم افزار حذف و اصلاح نیم فاصله از فایل ورد(WORD) نسخه 3  همراه با فیلم آموزش ...

نرم افزار استخراج ایمیل و موبایل ژالان(نسخه 2)

نرم افزار استخراج ایمیل و موبایل ژالان(نسخه 2)   به روز رسانی در تاریخ: 1395/09/05   ...
دیکشنری آنلاین حسابداری و حسابرسی
کانال کاناز اسپید در آپارات

نحوه گشایش اعتبارات اسنادی(LC) و نکات آن به زبان ساده

نحوه گشایش اعتبارات اسنادی(LC) و نکات آن به زبان ساده

- نحوۀ گشایش اعتبار اسنادی
بانک پس از اطمینان از کامل بودن مدارک و وصول پیش پرداخت و سایر هزینه های بانکی یک شماره 8 رقمی به اعتبار اسنادی اختصاص و متن اعتبار اسنادی (L/C Text) را در فرمت سوئیفت (SWIFT) معمولاًبرای بانک ابلاغ کننده (ADVISTING BANK) ارسال و بانک مزبور پس از حصول اطمینان از اصالت اعتبار اسنادی نسبت به ابلاغ آن به ذی نفع اعتبار اسنادی اقدام می نماید.
سوئیفت نسبت به تلکس یا تلگراف یا پست برای ارسال پیام های بانکی از جمله اعتبار اسنادی مطمئن تر- ارزان تر و سریعتر می باشد لیکن از نقطه نظر اعتبار اسنادی از این مزیت مهم هم برخوردار است که کلاسه بندی (کُدبندی) شده می باشد و نکات اصلی هر فقره اعتبار اسنادی کد مخصوص مشترک جهانی را دارد به نمونه مندرج در آخر همین فصل مراجعه نمائید. برای مثال چنانچه بخواهیم به بینیم اعتبار اسنادی توسط بانک ابلاغ کننده باید تأیید بشود یا خیر به کد مربوطه کُد 49 مراجعه می نمائیم و دیگر نیازی نیست کل متن اعتبار اسنادی خوانده شود. همان طور که بیان شد این کُدبندی جهانی است و اختصاص به بانک های کشور ما ندارد بعلاوه در این سیستم هر شعبه بانکی دارای یک سوئیفت کُد است و هر پیامی کُد مخصوص خود را دارد که با مراجعه به نوع پیام (MT ( MESSAGE TYPE مشخص می گردد مثلاً MT:700 اختصاص به گشایش اعتبار اسنادی دارد یا مثلاً MT:760 اختصاص به صدور ضمانتنامه بانکی و... دارد.
لازم است خوانندگان عزیز عنایت داشته باشند که هر پیام بین بانکی سوئیفت از دو قسمت تشکیل شده که در قسمت اول تحت عنوان (BEGINNING OF MESSAGE) که خلاصه است نوع پیام (MT)- آدرس فرستنده- آدرس گیرنده- زمان ارسال پیام- تاریخ صدور پیام که مربوط به بانک ها می شود و قسمت بعدی متن اصلی پیام کُدبندی شده ملاحظه می شود. دو قسمت فوق معمولاً به وسیله یک خط افقی از یکدیگر جدا شده اند.
همان طور که سوئیفت عملاً جایگزین تلکس گردید در آینده سیستم پیشرفته تر بولِرو (BOLERO) جایگزین سوئیفت خواهد گردید*.
به هر اعتبار اسنادی یک شماره عددی یا حرفی یا ترکیبی از این دو اختصاص داده می شود. در کشور ما طبق مقررات بانک مرکزی ج 01010 به هر فقره اعتبار اسنادی یک شماره 8 رقمی اختصاص داده می شود که دو رقم اول آن سال گشایش و دو رقم بعدی کُد بانگ گشاینده اعتبار اسنادی را نشان می دهد و ارقام قبل از آن کُد شعبه برای مثال عدد 594.88200045 نشان می دهد که این اعتبار اسنادی در سال 1388 هـ‌ش. در بانک ملت شعبه 7 تیر گشایش شده است. در هر حال مکاتبات بعدی بانک ها با یکدیگر یا با ذی نفع یا با متقاضی و سایر دست اندرکاران عموماً به مأخذ (REFERENCE) شماره اعتبار خواهد بود.
تاریخ گشایش اعتبار اسنادی
با مخابره متن اعتبار اسنادی، اعتبار اسنادی گشایش شده تلقی می شود و از تاریخ مزبور تا سررسید (EXPIRY DATA) بانک گشاینده (بانک تأیید کننده در صورت وجود) در قبال ذی نفع اعتبار اسنادی متعهد مشروط به پرداخت وجه می باشد. لیکن آنچه از درجه اهمیت بیشتری برخوردار است تاریخ سررسید اعتبار اسنادی است زیرا تا انقضای وقت اداری تاریخ مزبور به ذینفع فرصت داده شده تا نسبت به ارائه اسناد به بانک اقدام نماید. با سپری شدن تاریخ مزبور بانک گشاینده (بانک تأیید کننده در صورت وجود) در قبال ذی نفع حسب مقررات متعهد نمی باشد.
نکات اساسی در گشایش اعتبار اسنادی
الف- بانک گشاینده متن اعتبار اسنادی را با توجه به دادخواست متقاضی (APPLICANT) و با رعایت مقررات داخلی و مقررات متحد الشکل اعتباری اسنادی (UCP600) از طریق سوئیفت عموماً برای بانک ابلاغ کننده جهت ابلاغ به ذینفع اعتبار اسنادی (BENEFICIARY) ارسال می دارد. در متن اعتبار اسنادی حتماً باید تبعیت از (UCP600)یا (UCP98) (کُد 40E، کُد 72 یا کد 47A) یا (eucp) درج شود تا در صورت ضرورت بتوان به مقررات مزبور رجوع یا استناد نمود.
بانک گشاینده باید مقررات داخلی کشور وارد کننده یا کشور صادر کننده را در متن اعتبار اسنادی لحاظ نماید در این صورت مقررات داخلی بر مقررات مصوب اتاق تجارت بین الملل (ICC) یعنی (UCP600، یا ISP98 یا eucp) رجحان داشته الزام آور می شود.
ب- در اعتبار اسنادی نباید اسنادی درخواست شود (کد 46A) که ذی نفع قادر به تهیه یا تأیید یا تسجیل آنها نباشد.
ج- با توجه به این که بانک گشاینده کارمزد گشایش اعتبار را بر حسب مدت اعتبار اخذ می نماید. مدت اعتبار با توافق با ذی نفع باید به ترتیبی تعیین شود که ذی نفع فرصت کافی برای تهیه کالا و ارائه اسناد به بانک داشته باشد. البته فرصت طولانی به نفع وارد کننده نیست.
در حال حاضر در کشورمان بانک ها برای گشایش اعتبار اسنادی کارمزدی برابر با یک در هزار مبلغ اعتبار برای سه ماده اول و برای ماده های بعدی به ازاء هر ماه نیم در هزار اخذ می نمایند. حسب بخشنامه شماره 1035/60 مورخ 16/2/1385 بانک مرگزی ج 01010 شعب ارزی بانک ها مجازند با درخواست وارد کننده با توجه به اعتبار مشتری اعتبار اسنادی حداکثر به سررسید 18 ماه افتتاح نمایند. در مواردی که طبق پروفرمااینویس یا قرارداد کالای موضوع اعتبارات اسنادی نیاز به مدت بیشتری باشد گشایش اعتبار به سررسید بیش از 18 ماه بلامانع است.
د- شرح کالا در اعتبار اسنادی (کد 45A) نباید مشروح و طولانی و شامل جزئیات بشود.
هـ- شرایط مندرج در متن اعتبار اسنادی باید دقیق، صریح و روشن باشد.
و- برای پرهیز از اشکالات آتی و کاهش هزینه بانکی ضرورت دارد متن اعتبار اسنادی قبل از ارسال در اختیار متقاضی گذاشته شود و متقاضی سریعاً آن را به دقت مطالعه و چنانچه اشکالی یا ابهامی یا اشتباه تایپی و امثالهم ندارد اعلام تا سپس ارسال شود. بعلاوه همان طور که بیان شد نسخه ای از متن اعتبار اسنادی ارسال شده باید در اختیار متقاضی گذاشته شود. معمولاً بانک ابلاغ کننده با ارسال پیام 730 (MT: 730) دریافت متن اعتبار اسنادی را اعلام می دارد.
ز- در هر اعتبار اسنادی حتماً باید ترم پرداخت اعتبار اسنادی (کد 41A) مشخص و درج شده باشد.
ح- در هر اعتبار اسنادی حتماً باید نام شعبه بانکی که ذینفع اسنادش را برای معامله به آن ارائه دهد درج شده باشد مگر اینکه اعتبار اسنادی قابل معامله نزد هر بانکی باشد.
ط- در هر اعتبار اسنادی حتماً باید محل و تاریخ انقضاء سررسید اعتبار اسنادی (کد 31D) درج شده باشد.
ی- در هر اعتبار اسنادی حتماً باید نوع و تعداد (اصل یا کپی) اسناد (کد 46A) دقیقاً درج شده باشد.

20 شهریور 1396 نویسنده: سید مصطفی هاشمی 0
ارسال نظر